build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6970717273 120>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1623
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1401 Posted: 20-Aug-2011 at 18:12
Originally posted by gerard

да додадам.
најбитно за целиот впечаток според мене се три работи. не само терминалот.
тоа се:
1. пристапот (целата инфраструктура, превозот -такси, бус, воз, пакринг, уредување, знаци)
2. услугата и стандардите
3. терминалот
сите овие три заедно за мене прават добар аеродром.

да нема компромиси, се да биде под конец. тоа ќе ме направи срќен
Taka e! Se drugo e improvizacija i dilenantizam. Sramota e sto JSP ne vrsi avtobuski prevoz do i od aerodromot (a toa im e dolznost). Trebase da kupat uste desetina avtobusi nameneti i uredeni specijalno za prevoz do aerodromot.
Back to Top
AleksandarM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 20-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AleksandarM Quote  Post ReplyReply #1402 Posted: 20-Aug-2011 at 19:01
Здраво на сите.Одамна го следам форумот на build.mk но еве сега решив да направам акаунт.Еве една слика која ја најдов на еден профил на фејбук.Поздрав


Uploaded with ImageShack.us


Edited by AleksandarM - 20-Aug-2011 at 19:02
All rights reserved.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1403 Posted: 20-Aug-2011 at 19:57
Originally posted by AleksandarM

Здраво на сите.Одамна го следам форумот на build.mk но еве сега решив да направам акаунт.Еве една слика која ја најдов на еден профил на фејбук.Поздрав


Uploaded with ImageShack.us


Pozdrav i do tebe a da vidis da ne ima uste nekoja fotka na fb profilot
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1404 Posted: 21-Aug-2011 at 01:52
Горе таванот така ли ќе остане. Ме багира ова, ајде веројатно до отварање може ќе биде нешто.
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #1405 Posted: 21-Aug-2011 at 02:57
vaka ko magacin deluva aerodromot
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #1406 Posted: 21-Aug-2011 at 07:06
ova bilo pred vlezot na terminalnata sala, znaci nadvor e
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #1407 Posted: 21-Aug-2011 at 07:07
http://www.time.mk/read/f14eabf44a/588cabae58/index.html
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #1408 Posted: 21-Aug-2011 at 08:04
Nekako pregolem mi se gleda postamentot vo odnos na skulpturata... ?
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1409 Posted: 21-Aug-2011 at 08:50
Originally posted by GreatMakedon

ova bilo pred vlezot na terminalnata sala, znaci nadvor e


како може да е надвор кога се гледа дека е во затворена просторија, а плус на постаментот се огледува вратата за влез во зградата,  а за кровната конструцкина најверојатно ке ја имаме истата глетка како на стариот терминал- само овде со посложена решеткаста конструкција



Edited by vladegf - 21-Aug-2011 at 09:28
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 820
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1410 Posted: 21-Aug-2011 at 09:19
Originally posted by lslcrew

Горе таванот така ли ќе остане. Ме багира ова, ајде веројатно до отварање може ќе биде нешто.


До сега во секој аеродром каде што сум бил, во просторот каде што има голема хала (обично влезната каде што се чекира) таванот секогаш е така оставен без некои посебни панели да ја затскриваат конструкцијата.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1411 Posted: 21-Aug-2011 at 09:31
Па може да украдат идеја од Љубљана, во стариот дел имаат закачено да висат модели на авиончиња, а во новиот дел имаат многу добар спуштен плафон од дрво, ама веке мислам дека работата е завршена





Edited by vladegf - 21-Aug-2011 at 09:35
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #1412 Posted: 21-Aug-2011 at 15:08
Originally posted by vladegf





Па може да украдат идеја од Љубљана, во стариот дел имаат закачено да висат модели на авиончиња, а во новиот дел имаат многу добар спуштен плафон од дрво, ама веке мислам дека работата е завршена


Ми ги зема зборовите од тастатура.
И мене многу ми се допадна спуштениот дрвен плафон во Љубљана. Супер идеа е.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
medlence View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Mar-2011
Location: UK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote medlence Quote  Post ReplyReply #1413 Posted: 21-Aug-2011 at 15:56

Ова е Ибиза во Шпанија

Чарлс ДеГаул, Париз

Прага

Лутон, Англија
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1414 Posted: 21-Aug-2011 at 17:04
значи, никој не го напаѓа аеродромот, како што гледаш сите се воодушевени од сликите, ако се дава предлог да се стави нешто на него (авиончиња, даски и сл) не е напаѓање. Сликиве што си ги ставил се од терминали постари од 10 години(најнов е ЦДГ-Париз каде што решетката е на новиот терминал и е вистинско ремек дело и доминира во просторот) сите други се од дедо ное. Така да немој да споредуваш баби и жаби, и уште еднаш, тоа што сме го прокоментирале кровот на аердромот не значи ругање туку напротив идеи за негово заживување, и пак ке дадам предолг: нека висат реклами, знамиња ( конкретно во Берлин за време на светското висеа милион фудбалски топки и знамиња на земји и баш беше шарено и екстра...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1415 Posted: 21-Aug-2011 at 17:52
vladegf tvoja slika e toa so nadvoresniot izgled na aerodromot?Poke
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1416 Posted: 21-Aug-2011 at 18:04
Не, не е моја јас само ја превземав од Фејсбук и ја ставив овде, инаку си ја објави фан-страната на Фејсбук на аердромот
https://www.facebook.com/SkopjeAirport

Поздрав
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1417 Posted: 21-Aug-2011 at 18:07
da na istoto mislev i jas, mislev da ne e tvoja slika i strana na fb posto ne si stavel link od kade ti e fotkata
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7074
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #1418 Posted: 21-Aug-2011 at 21:15
тоа што иритира кај плафонов, е што повеќе е направен ко да се штедело нешто, одколку да се постигне некаков уметнички ефект со гола структура
од наведените примери во темава, до плафонот на нашиов аеродром, има голема разлика
најпрво, различна е густината и формата на конструкцијата (а тоа многу влијае на впечатокот), потоа и бојата, која помалку има улога, но има улога и таа
трета работа е што самиот кров личи ко да е некое евтино тенеќе од некоја гаража и никаде нема знак од барем некакви провидни отвори за природна светлина или пак некој друг материјал, а конструкцијата на гредите е премногу ретка и тенка за на некој начин да го покрие тоа и да биде во центар на внимание
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1419 Posted: 21-Aug-2011 at 23:25
Плафонот е потполно ист како и на стариот терминал

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=189273744418095&set=a.189273621084774.49734.189273277751475&type=1&theater
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1420 Posted: 22-Aug-2011 at 07:33
не е ист! кај новиот е просторна (сложена решетка) и исполнет е целиот простор,зборам за конструкцијата, а кај стариот е проста решетка
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6970717273 120>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.