build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9091929394 120>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1821 Posted: 03-Oct-2013 at 01:49
Originally posted by alexsend

Со изградба на автопатот Скопје-Свети Никола-Штип растојанието помеѓу Скопскиот аеродром и овој новиов за кој зборат дека сакаат да го изградат ќе биде едвај 35км
Зарем има логика да се гради нов аеродром на само 35км од постоечкиот?


Штипскиот Аеродром ќе биде само за карго
Traveling.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1822 Posted: 03-Oct-2013 at 14:39
Да знам дека ќе биде само карго. На Скопскиот има по 1 авион на саат, не верувам дека ќе пречи ако гужвата се зголеми на 2

Во секој случај тоа се пари на турците така да ок.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #1823 Posted: 03-Oct-2013 at 15:34
Originally posted by Danndy

Штипскиот Аеродром ќе биде само за карго

 
Првично штипскиот аеродром ќе се користи за карго, но се планира понатаму да се користи и за патнички превоз.
 
Без никакви оправдувања, актуелната влада на Република Македонија тврди дека планира штипскиот аеродром кој допрва треба да се гради, го планира да биде најголем и најфреквентен аеродром во регионот, што се знае однапред дека е продавање магла, но ако една работа ни стана јасна изминативе 7 години, тогаш тоа е дека со вакви власти се и сешто е можно во Македонија, земјата на чудата.
 
Originally posted by alexsend

Да знам дека ќе биде само карго. На Скопскиот има по 1 авион на саат, не верувам дека ќе пречи ако гужвата се зголеми на 2

Во секој случај тоа се пари на турците така да ок.

 
Па нормално дека се планира да се гради со пари од турскиот инвеститор ТАВ, тоа е еден од главните услови кои произлегуваат од договорот за концесија на македонските аеродроми.
 
Од ТАВ уште пред 2 години ако добро помнам, напоменаа дека штипскиот аеродром нема да почне да се гради пред 2020 година, бидејќи во текот на оваа деценија ќе вршеле испитувања на ветровите.


Edited by Dexter26 - 03-Oct-2013 at 15:38
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1890
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1824 Posted: 03-Oct-2013 at 17:17
Знам дека е дел од договорот со ТАВ и дека мора да го изградат.

Муабетот ми беше дека Р.Македонија со едвај 2 милиони жители и Скопје кој има нов терминал со капацитет од 6 милиони патници нема апсолутно никаква потреба за изградба на уште еден аеродром на кој би се превезувале патници.
Прво затоа што 6 милиони на SKP нема да видиме никогаш и тоа е капацитет за век и векови.
Второ затоа што и на така оскудните и на прсти избројани летови со кои располага SKP ќе биде вистинска штета да треба да ги дели со уште еден аеродром.

Изградба на автопатот до Штип како и евентуално негово продолжување на истиот кон Кочани е најдобриот потег кој ќе допринесе за развој на SKP и негово поголемо актуелизирање во регионов.

Се надевам дека истиот доколку се изгради ќе служи исклучиво за карго. А дали ќе биде исплатлив потег или не очигледно ќе зависи од инвестициите во слободните економски зони.

Edited by alexsend - 03-Oct-2013 at 17:19
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #1825 Posted: 05-Oct-2013 at 13:28
Еве неколку слики од градбата на објектите на пилотската школа која е стационирана на аеродромот Александар Велики.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Edited by Obedineta Makedonija - 05-Oct-2013 at 13:31
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12621
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1826 Posted: 07-Oct-2013 at 21:58
Соба за молитви на аеродромот во Скопјеhttp://zase.mk/foto-soba-za-molen-e-no-samo-za-muslimani-na-akopskiot-aerodrom/
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1827 Posted: 07-Oct-2013 at 22:50
Одличноо! Без зборови!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1828 Posted: 07-Oct-2013 at 23:00
Е што толку остана без зборови?
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1829 Posted: 08-Oct-2013 at 09:02
Не очекував дека ќе иѓа вакво нешто кај нас а колку што знам, не секој аеродром во европа има вакво нешто. Барем во базел и цирих не сум приметил соба за молитва
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #1830 Posted: 08-Oct-2013 at 11:36
БОГ ДА ЧУВА ! толку ќе кажам ...
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1831 Posted: 08-Oct-2013 at 11:40


Он топик: вакви соби има на најголемите светски аеродроми во светот со оглед на популацијата која го користи терминалот нема ништо страшно.

Edited by Cloverstack - 11-Oct-2013 at 22:25
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1832 Posted: 08-Oct-2013 at 11:41
По аеродромиве имам забележано соба за молење, но никогаш не сум влегол во таква просторија, така да незнам како би требали да изгледа внатре или слично. Но претпоставувам дека не би требало да изгледа различно од собава која е на нашиов аеродром. Соба исполента со тишина и ништо повеке, а со оглед на различните вероисповести и не би требало да има никакви верски симболи. Чергичињата поставени на подот не значи дека не се поставени од верници од муслиманска вероисповед кои едноставно можеби ги оставиле тука.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1833 Posted: 08-Oct-2013 at 11:43
Или како што би се изразиле во Куманово и Јужна Србија - ни на врлога душмана
Всушност ова мене не ми е воопшто смешно! Светска практика е да има соба за практицирање на сите религии, не само на Исламот. Тука потенцирам дека сум атеист! Но, ова си е утврдена турска практика на агресивно налагање вредности и непочитување на основни светски решенија, бизнис и етични модели! Насекаде каде што сум бил на аеродромите има соба која се вика Multy-faith prayer room! Убедете се сами: https://www.google.si/search?q=airport+prayer+room&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=deFTUqTAJYLoswaCTQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=599&dpr=1

Ама штом Ѓоко вика дека баш Турција нема територијални претенции кон нас, тогаш тоа е сигурно така!

Edited by Andrej_LJ - 08-Oct-2013 at 11:44
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 607
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #1834 Posted: 08-Oct-2013 at 11:53
Originally posted by Andrej_LJ


Или како што би се изразиле во Куманово и Јужна Србија - ни на врлога душмана
Всушност ова мене не ми е воопшто смешно! Светска практика е да има соба за практицирање на сите религии, не само на Исламот. Тука потенцирам дека сум атеист! Но, ова си е утврдена турска практика на агресивно налагање вредности и непочитување на основни светски решенија, бизнис и етични модели! Насекаде каде што сум бил на аеродромите има соба која се вика Multy-faith prayer room! Убедете се сами: https://www.google.si/search?q=airport+prayer+room&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=deFTUqTAJYLoswaCTQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=599&dpr=1

Ама штом Ѓоко вика дека баш Турција нема територијални претенции кон нас, тогаш тоа е сигурно така!


А каде прочита ти дека оваа соба е само за муслимани. Гледаш дека нема ништо во собата освен две три черги што не верувам дека ги имаат поставено надлежните од аеродромот (немаат попаметна работа). Никаде во ниту еден натпис не се потенцира ниту една вера. На крају краева што мора како слепци да веруваме во она што го напишал некој полуписмен новинар дека оваа соба за молитви е за муслимани само, а кутриот прв пат стапнува на било каков аеродром.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1835 Posted: 08-Oct-2013 at 11:58
Originally posted by vladegf

Originally posted by Andrej_LJ


Или како што би се изразиле во Куманово и Јужна Србија - ни на врлога душмана
Всушност ова мене не ми е воопшто смешно! Светска практика е да има соба за практицирање на сите религии, не само на Исламот. Тука потенцирам дека сум атеист! Но, ова си е утврдена турска практика на агресивно налагање вредности и непочитување на основни светски решенија, бизнис и етични модели! Насекаде каде што сум бил на аеродромите има соба која се вика Multy-faith prayer room! Убедете се сами: https://www.google.si/search?q=airport+prayer+room&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=deFTUqTAJYLoswaCTQ&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=599&dpr=1

Ама штом Ѓоко вика дека баш Турција нема територијални претенции кон нас, тогаш тоа е сигурно така!


А каде прочита ти дека оваа соба е само за муслимани. Гледаш дека нема ништо во собата освен две три черги што не верувам дека ги имаат поставено надлежните од аеродромот (немаат попаметна работа). Никаде во ниту еден натпис не се потенцира ниту една вера. На крају краева што мора како слепци да веруваме во она што го напишал некој полуписмен новинар дека оваа соба за молитви е за муслимани само, а кутриот прв пат стапнува на било каков аеродром.


Од друга страна јас сум на менение дека не треба да се правиме на луди за очевидното и да си ги забиваме главите во песок како ноеви! Кој жити се друг ќе постави черги тука, освен Аеродромот? Изгуглај и ќе видиш дека точно вака изгледаат муслиманските соби за молитва низ цел свет! И јас немам ништо против тоа да биде така и кај нас, но не за сметка на сите останати. Бидејќи има и црковни соби за молитва кои имаат столови и пулт налик на оние во католичките катедрали.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #1836 Posted: 08-Oct-2013 at 13:16
Хаха, секаде има соби за молење, не можам да се сетам на кој аеродром, или Малпенс, Милано или Фиумичино, Рим - има цела црква.
Не сум видел аеродром без т.н соба за молење, не знам што е толку чудно... грото од народот се религиозни, медиокритет итн.
А мислам дека чергите се за тие кои се муслимани (очигледно), но тоа не значи дека правослваните не можат да се молат од стоење? хаха!

Пресмешно
Traveling.
Back to Top
anti-modernista1 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 01-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote anti-modernista1 Quote  Post ReplyReply #1837 Posted: 08-Oct-2013 at 15:12
mozam da gi zamislam reakcite da imase crkvice na aerodromot negde. ama toa e zatoa bi odbil sekakva turska investicija bas poradi politikata na erdogan sto se krie pozadi sekoja nivna investicija.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1838 Posted: 08-Oct-2013 at 16:30
Originally posted by anti-modernista1

mozam da gi zamislam reakcite da imase crkvice na aerodromot negde. ama toa e zatoa bi odbil sekakva turska investicija bas poradi politikata na erdogan sto se krie pozadi sekoja nivna investicija.

Da ne odime vo toa nasoka no ako nikogas ne si letal ili bil vo skopskiot aerodrom kje te informiram: Duri 90% od patnicite se albanci ili da kazeme muslimani.
Dojdi da si vidis i da se uveris, pa pisuvaj.
Nigde ne sum videl edna zaednicka molitva za muslimanite i hristijanite pa zatoa bi rekol deka ovde se raboti za edna soba kade moze samo edna verska zaednica da se moli.
Inace vakvi sobi ima i po bolnicie vo svajcarija za hristijani i za muslimani. Sto ima tuka vrska dali e za muslimani ili hristijani. Ako ima povekje muslimani i ima prostor samo za edna soba togas neka e za muslimani i obratno. DRAMA!OhnoOhno


Edited by my Macedonia - 08-Oct-2013 at 16:33
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #1839 Posted: 08-Oct-2013 at 17:21
Точно ти цело време плачеш заради "дискриминација", а точно од сите твои зборови таа е повеќе од очигледна!
Глупостите за 90% албанци на аеродромот нема ни да ги коментирам!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1840 Posted: 08-Oct-2013 at 17:29
Originally posted by Andrej_LJ

Точно ти цело време плачеш заради "дискриминација", а точно од сите твои зборови таа е повеќе од очигледна!
Глупостите за 90% албанци на аеродромот нема ни да ги коментирам!


Haha zosto zar nema diskriminacija? Nema cena da komentiram i da reagiram ponatamu na tvoite komentari.
Nitu ne treba da komentiras za %, najdobro odi vidi. Ne e nisto loso naprotiv
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9091929394 120>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.