build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-May-2008 at 17:56
Прилог од Капитал за Трговски центри во Македоија. Не е лош за читање. Ќе ги пастирам тука најбитните информации кои се однесуваат на Тинекс и Скопски Пазар. Инаку еве го целиот прилог во pdf

http://www.build.com.mk/docs/TrgovskiSindziri.pdf

Тинекс


Kapital: Vie ste prviot makedonski trgovski sinxir na maloproda`- ba vo Makedonija. Ka- `ete ni ja momentalnata sostojba na Tineks marketite na pazarot deneska?

Todorovi}: Vo momentot imame 32 marketa koi naskoro }e bidat 33, so pove}e od 800 vraboteni. Na{iot najnov market }e bide golem hipermarket , slobodno mo`am da ka`am najgolemiot market vo dr`avata, koj }e bide lociran na prostorot na biv{ata klanica na Godel. Tineks vo poslednite dve godini malku poaktivno se zafati so investicii vo sopstveni objekti za razlika od prethodnite godini koga 99% od objektite gi iznajmuvavme. Minatata godina go kupivme prostorot na biv- {ata klanica Godel i sega tamu }e go gradime noviot hipermarket. Na ulicata Prvomajska ovaa godina isto taka }e gradime nov golem objekt, na povr{ina od 3390 kvadratni metri, }e bide mnogu poinaku od ona {to dosega sme go pravele. Isto taka, gradime katna gara`a so delovnokomercijalen objekt vo naselbata Kapi{tec, kade do krajot na godinata }e se otvori i Tineks market.  Скопски пазар

Kapital: Ka`ete ni ja momentalnata sostojba na marketite na Skopski Pazar na maloprototda`niot pazar deneska? Broj na marketi, vraboteni, investicii...

Skopski Pazar vo momentot raspolaga so pet SP marketi (~etiri vo Skopje i eden vo Resen), 12 Maksi D diskonti (devet vo Skopje, dva vo Ohrid i eden vo Kavadarci), tri Bonus plus marketi vo Skopje, dva saloni za mebel, edna specijalizirana prodavnica za postelnina na slovene~kiot brend Odeja, centarot za ubavina Junik, i dvata restorani koi ve}e gi spomenav. Dopolnitelno, najgolemiot del od strate{ kite investicii na Skopski Pazar vo momentov se naso~eni kon pro{iruvawe na maloproda` nata mre`a. Sakame pove}e da se dobli` ime do potencijalnite potro{uva~i kako vo glavniot grad, taka i vo pove}eto gradovi niz Makedonija, so krajna cel da bideme najgolem i najmo}en makedonski sinxir na supermarketi. Vo odnos na investiciite koi se vo tek bi ja spomenal izgradbata na objektite na SP marke- maloprotot vo Ohrid i Maksi D Diskontot vo Prilep, a kako najgolema investicija vo momentot e izgradbata na delovno-trgovskiot centar vo naselbata \or~e Petrov. Blagodarenie na ovie investicii na izvonredno atraktivni lokacii menaxerite za nabavka i supervizija imaat mo`nost da gi primenuvaat najsovremenite metodi na menaxment so kategoriite na proizvodi kako i da demonstriraat moderen na- ~in na rakovodewe so ~ove~kite potencijali. Kontinuirano rabotime na unapreduvawe na ve{tinite na proda`- niot personal preku obuka na site 612 vraboteni spored najdobrata svetska praktika.  


Дали знае некој каде е таа кланица на Годел??? Да испитаме што се случува таму вака звучи интересноEdited by pbanks - 26-May-2008 at 17:57
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Jun-2008 at 21:56
Вака така без многу фама Певец си отворија маркет во Македонија (и тоа замашен). Очигледно се работи за адаптација на оној објект кај патарината Гостивар што прво беше Тинекс па после Дино профили. 

Ако ви текнува ова го имаме во најава некаде во оваа нишка. На официјалниот сајт се спомнува дека работат на проект во Гостивар но нема подобра слика (иако има многу добра презентација на сите други објекти) така да сега за сега ќе мора да се задоволиме со овој скен од утрешен Дневник.


Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Jun-2008 at 23:21
aj nagradno prasanje.koj ke uspee da ja najde greskata u slikava
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Jun-2008 at 23:24
Originally posted by se_manda

aj nagradno prasanje.koj ke uspee da ja najde greskata u slikava


Не е тоа грешка!! Ја пишав пост ама го тргнале!!! Ваљда е нешто слично на онаа рекламана во охрид што беше за МкДоналдс.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Jun-2008 at 23:26
abe za slikata na pbanks zborev,ovaa od gv....
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 16-Jun-2008 at 23:26
куповајте !!! Ова е може само грешка во рендерот.
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Jun-2008 at 23:28
p*%#r 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Jun-2008 at 11:17
Cheersза болдираниот дел

Хрватски “Певец“ на македонскиот пазар

Хрватската групација Певец денеска, во Гостивар, го отвори својот прв продажен центар во Македонија, вреден 3 милиони евра, со што почна влезот на македонскиот пазар, на еден од водечките хрватски трговски ланци.

“Ова ќе значи зголемување на конкурентноста на нашиот пазар, нови 90 вработувања и можност да се продаваат македонските производи низ петнаестте продажни центри на Певец во Хрватска“, изјави министерот за травспорт и врски, Миле Јанакиевски, на денешното свечено отварање, на кое присуствуваше заедно со државниот секретар од Минстерството за финансии, Снежана Костадиновска.
 
Ова е 15-ти продажен центар на Певец и прв надвор од границите на Хрватска, со чие отворање започнува регионалната експанзија на оваа хрватска компанија.

Првиот Певец центар во Македонија, го отворија градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта и директорот на групацијата Певец за Македонија, Динко Перковиќ. Сместен е во Полошката долина, на вкупна површина од 18.000 квадратни метри, од кои 10.000 ќе бидат продажен простор. На десетте оддели со 40.000 производи, ќе бидат вработени 90 луѓе.
 
Перковиќ го најави отварањето на следниот, најголем и најлуксузен продажен центар на оваа компанија, кој ќе биде лоциран во Скопје.

 Денес, Певец е една од најуспешните хрватски компании, со повеќе од 3.000 вработени, вкупен промет од над 400 милиони евра и годишен раст од 20 отсто.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=32634&kategorija=2

Хрватски „Певец“ го отвара првиот продажен центар во Македонија
 
Хрватската групација „Певец“ денеска во Гостивар ќе го отвори својот прв продажен центар, со што почнува влезот на македонскиот пазар на еден од водечките хрватски трговски ланци.
Првиот „Певец“ центар во Македонија ќе го отворат градоначалникот на Гостивар, Невзат Бејта и претставникот на групацијата, Динко Перковиќ.
Продажниот центар на „Певец“ во Гостивар е сместен во Полошката долина на вкупна површина од 18.000 метри квадратни, од кои 10.000 ќе бидат продажен простор. На десетте оддели со 40.000 производи, ќе бидат вработени 80 лица.
„Певец“ е основана во 1990 година како мала семејна фирма со само двајца вработени, кои во гаражата на својата семејна куќа во Бјеловар продавале земјоделска опрема. Денес „Певец“ е една од најуспешните хрватски компании, со повеќе од 3.000 вработени, вкупен промет од над 400 милиони евра и годишен раст од 20%.
Со влегувањето на македонскиот пазар, започнува планираната регионална експанзhttp://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=11035&mid=303&tabId=1&tabindex=0ија на групацијата „Певец“, која ќе ги опфати и Босна и Херцеговина и Србија.
(Тотал)


http://www.total.com.mk/ShowNewsAdv.aspx?ItemID=11035&mid=303&tabId=1&tabindex=0


Edited by pbanks - 17-Jun-2008 at 13:43
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Jun-2008 at 12:45
Od mia.com.mk i utrinski
 
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 18-Jun-2008 at 12:50


Овие се уствари конкуренција на Хубо и на Меркур. Незнам зошто мислев дека се класичен супермаркет.

Се надевам дека и Меркур конечно ќе се усериозат. Они имаат некоја импровизација од објект во Скопје не е правен по теркот по кој се правени нивните останати маркети по ех Југославија.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Jun-2008 at 13:04

Се уште сме далеку да бидеме пребирливи кога станува збор за инвестиции али од регионалниве маркети ми ск.... ај веќе нека влезат големите момци. У секој случај ок инвестиција Cheers

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 18-Jun-2008 at 13:08
Originally posted by vardar

Се уште сме далеку да бидеме пребирливи кога станува збор за инвестиции али од регионалниве маркети ми ск.... ај веќе нека влезат големите момци. У секој случај ок инвестиција CheersПа мене ми се и регионалниве играчи сосема на место. Жално е само што немаме некоја своја компанија која може да се носи со нив. ОК и пазарот е ограничувачки но сепак.

Во овој сегмент прв на пазарот беше Баумаркет, дури и продавницата во Ѓорче ми изгледаше импресивно своевремено. После тоа отворија уште една продавница и на крај изглеа пропаднаа.

Мене Хубо ми е супер за вакви работи но би било фино да има уште некој конкурент.

BTW некаде во оваа нишка пишав дека Бугарите се спремаат да ни отворат Mr. Bricolage што е нешто во овој филм. Останува да видиме што ќе излезе од тоа.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 18-Jun-2008 at 13:10
Ја незнам што чекаат метро, керфур, икеа и останатите вакви маркети.


п.с. Не сме некое кризно подрачје па да е ризично да се инвестира. Тука мислам дека удел играат геополитичките инетереси на владите од каде што доаѓаат овие маркети, и вршат притисок или на некој начин вршат диктат врз фирмите каде може да се инвестира каде не.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 18-Jun-2008 at 13:18
Па и тоа мене не мие јасно, веќе се во регионов па ваљда имаат подобра претстава што како е Dunno
 
 
А за политички интереси ај не зезај скоро сите земји од еу имаат инвестиции кај нас и на крај крајишта тоа се приватни фирми и ги интересира само профит
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Jun-2008 at 13:24
знаев дека одма ќе се фатите за тоа “приватни фирми“. Па неве везе што се приватни. Мене некако ми изгледа дека владите ги користат токму овие приватни фирми за своите интереси, и тоа како средство за што повеќе да се биде присутен во некоја држава. За условно речено “добрите“ држави за нив, тамо се инвестира на велико, а државите коишто се одбегнуваат, на некој начин сакаат да ги казнат и да изнудат промена во нивната политика. Можеби не е случај во 100 посто од случаевите, но во голем дел мора да се признае дека вака стојат работите.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Jun-2008 at 13:33
п.с. Немојте да мислите дека релацијата држава-приватнафирма е толку раскината како кај нас. Нив европа државите ги штитат интересите на приватните фирми, за што за возврат добиваат послушност од страна на фирмите во случаи како гореспоменатите во врска со инвестирањето. Еве и пример ќе ви дадам. Кога владата сакаше да изнуди промна на законот за енергетика имавме официјална реакција од австриска страна и тоа преку дипломатска пошта на МНР. ЕВН е приватна фирма. Втор пример. Кинескиот ѕид, и покрај тоа што е дивоградба, германскиот амбасадор беше на прием во влада за да лобира за сопственикот којшто штрајкуваше.

И сето ова политичко ангажирање бара за возврат послушност. Мислам дека Македонија веќе влегува во онаа класа на “послушни“ и веќе не има на  инвеститорската карта, само што тоа ќе бара послушност ,а тоа знаеме што значи во нашата надворешна политика, односно мала шминка на нашето име, за што се залагам.

За ова би дебатирал во посебната тема. Пбанкс пушти ја темата, Нимиц доаѓа у четврток.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 18-Jun-2008 at 13:37

До негде си во право али според мене тоа се однесува претежно за "поважни" индустриски гранки не за супермаркети. Според мене главни причини се малиот пазар и малата куповна моќ, и до негде фактот што многу странци сеуште не сметаат за нестабилно подрачје.

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 18-Jun-2008 at 13:43

Одговорот ми беше за претходниот пост али се погоди и за последниов (ме бива нема што)  Big%20smile  Bow

Види штитење на фирми е должност на секоја држава само не се сложувам дека врската фирма-држава е толку интимна како што викаш.
 
А со тоа "послушни" ме изнасмеа па човече веќе 17 години странци ни одлучуваат за се  сешто во државава....попослушни од тоа амин Stern%20Smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 18-Jun-2008 at 13:46
Види супермаркетите кога се градат не се рачуна според тоа дали локалното население има куповна моќ. Супермаркетите се тезга и штанд (прогажба и промоција) за пласман на домашните производи на компаниите. Јас слушнав дека тинекс ќе инвестирал во Србија. И сега некој што лаички гледа на тоа ќе си рече што бара овој парите да ги фрла тамо место да га гради дома. Ама не е така. Замисли ти тинекс маркети низ цел балкан и што значи тоа за македонскиот извоз. Така да не е работата дали ќе се изсплати или не според тоа дали населението е богато или не. Биди СИГУРЕН дека сигурно им се исплати. И на нив кај нас, и на нас кај нив.

Edited by lslcrew - 18-Jun-2008 at 13:47
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 18-Jun-2008 at 15:55
Previous
Тинекс е далеку од можност за инвестиција во Србија или соседството. За жал и тука битката е веќе изгубена и додека ние ги растуравме Славија и Центро, Словенците од нивниот пандан на Славија (Меркатор) направија чудовиште на Балканот. За жал сеуште 99% од нашите менаџери размислуваат ограничено, локално, не сакаат да инвестираат во луѓе, знаења и технологии. Дур они да сфатат дојдоа странците, кои брзо ќе не згазат. Среќа што странците ги наметнуваат трендовите бидејќи да беше до нашите менаџери, нашите ланци супермаркети ќе беа гранапчиња.

За големите маркети и ланци, бидејќи на некои начин работам со таа проблематика, тие се шират по однапред утврдена динамика и логистика. Затоа нема да видиме кај нас јаки брендови се додека тие не навлезат дебело во Србија, Бугарија, па дури тогаш со јака регионална логистика би влегле кај нас. Метро кој е Cash&Carry обично отвара во градови со повеќе од 1М население, ИКЕА регионално освен во Грција не е влезена.


Edited by UrbanFreak - 18-Jun-2008 at 15:58
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.127 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.