build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Трговски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Трговски објекти (општо)
    Posted: 01-Sep-2007 at 08:00
Нишкава е предвидена за вести, слики и информации за трговски центри, "молови", стоковни куќи, пазаришта, супермаркети, хипермаркети... Секој посериозен проект секако ќе си добие своја засебна нишка.


Edited by Cloverstack - 05-Oct-2009 at 19:43
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Dec-2007 at 18:10

Продолжува да се расчистува и просторот во близина Smile

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1629427A9E82EC4198C8286164A5CD2B


Продолжува уривањето на бараките на „Железничка“

Градежната инспекција на Општина Центар вчера ја урна бараката во која беше сместена аптека на „Зегин“, како и објектот во кој се наоѓа лекарската ординација на истата фирма на улицата Железничка. Со овие активности Општината продолжува да ги расчистува привремените објекти на „Железничка“, акција што почна речиси пред една година.

Според градежниот инспектор во Центар, Милан Пижула, во изминатите денови се урнати и бараката на културно-уметничкото друштво „Владо Тасевски“ и објектите на „Метропол“ и на „Бимекс“.

- Останува да се урне уште објектот на „Лотарија“, а потоа уривањето ќе продолжи на „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ - вели Пижула.

Тој простор се расчистува за да се реализира детаљниот урбанистички план, според кој е предвидено таму да се градат трговски центар, хотел и други објекти.

 (А.П.)Edited by Cloverstack - 12-Dec-2007 at 18:12
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Dec-2007 at 00:19
Previous
 
BTW која ни е целта со милион трговски центри? Да почнат грците да идат кај нас, не ние кај нив?? Crazy
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Dec-2007 at 00:31
@ pbanks


Ти добро бараташ со трговскиве и со локацииве... Кажи ми:
- што стана со Рамстор и Делта?
- кај треба да гради Хипо?
- кај треба да гради Меркатор? (претпоставувам или кај новата сала, или кај партизан... во секој случај кажи ми и за двете локации ако знаеш Smile)


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Dec-2007 at 00:42


- http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=4&tabid=1&EditionID=1276&ArticleID=82024
- за Хипо само знаев дека се острат за управна зграда. Објавата што ја поставив е прва информација што ја имам за евентуалната локација
- одавна немам добар апдејт но според информациите со кои располагам локацијата кај спортската сала (долж Илинденска) е сигурна работа, прашање е само на време

@kire Скопје реално нема шопинг центри. Моментално постојат два кои вреди да се споменат се друго е пропала работа. Единствено плус Мавровка исполнува колку толку некои просторни стандарди но ниеден друг (Буњаковец, Бисер) не исполнува ни основни критериуми како би требало да изгледа еден модерен шопинг центар.

Плус не ги сфаќајте секогаш толку сериозно овие шопинг центри. Некои од нив веројатно ќе бидат најобични супермаркети со некој дуќан плус (како Веро во Тафталиџе).

На некои други места се работи пак за сеопфатни комплекси кои комбинираат бизнис, комерција, угостителство, туризам, забава итн (пр. ЕРА City, потенцијалнава Израелска инвестиција кај Алумина)


Edited by pbanks - 13-Dec-2007 at 00:43
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Dec-2007 at 00:59
Previous
 
хехе имаш право....квантитет на трговски има, ни фали квалитет. А каде точно треба да биде Меркатор?  Баш пред бензинската МакПетрол?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Dec-2007 at 01:09
Originally posted by kire85

Previous
 
хехе имаш право....квантитет на трговски има, ни фали квалитет. А каде точно треба да биде Меркатор?  Баш пред бензинската МакПетрол?


Да. Локација бр. 6 на сликава. Веројатно не на онолкава површина како што имам обележано но во секој случај треба да биде таму


Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Dec-2007 at 01:14
Previous
 
хехе таму кај што некоиси грци сакаа да градат "entertainment center", па што пропадна од безбедносни причини заради конфликтот во 2001. На рендерот не изглеаше лошо проектот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Dec-2007 at 01:26


одма да го поткрепам твојов исказ со слики друже . BTW Гркот беше Кондоминас, еден од најбогатите Грци. И точно. Да не беше војната Скопје веројатно ќе го имаше својот прв вистиски mall некаде во 2002. BTW таблата со проектот ја тргнаа скоро, веројатно во последнава година дена


Edited by pbanks - 13-Dec-2007 at 01:27
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Dec-2007 at 01:27
Сега малце ме буни што ако Меркатор го лапне Рамстор... Зарем нема да влијае на нивниот план за кај спортската сала... Question


@pbanks

За локацијата кај салата „Партизан“ (меѓу К3 и К4) немаш информации или забори да ми кажеш?

Нели и за таму имаше голем интерес, де Французи, де Делта...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Dec-2007 at 01:29


Французите ги исшутира Делта... а Делта ги исшутира Грујо. Од тогаш нема нови информации за таа локација.

Меркатор едно време најавуваше и 3 центри за Скопје. Едниот од нив требаше да биде овој што го збориме, другиот на саем... Незнам каков би им бил есапот ако го купат Рамстор.


Edited by pbanks - 13-Dec-2007 at 01:31
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Dec-2007 at 01:32
Originally posted by pbanksФранцузите ги исшутира Делта... а Делта ги исшутира Грујо. Од тогаш нема нови информации за таа локација.
 
the macedonian story....Crazy


Edited by kire85 - 13-Dec-2007 at 01:32
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 13-Dec-2007 at 10:57
Јас само знам дека и Делта и Меркатор и Туш а вервоатно и други играчи (како Израелциве) имаат купено веќе доста недвижнини низ Скопје и Македонија. Проблемот е во измена на ДУП-ови, градежни дозволи и слично. Колку за пример локацијата кај Алумина беше проблематична и за Туш и за Делта поради тоа што не е расчистено со ДУП-от што на тој простор и не се сигурни дали воопшто некогаш би добиле дозвола за градба. Да не бидам сфатен погрешно не сум за узурпација на ДУПови и ГУПови но кога може тоа да го прави првиот човек во Скопје, а од друга страна буквално секоја градба и инвестиција во Скопје се кочи поради тоа (освен Рамстор кој беше експресно решен поради блискоста на Ајдован со Бранко). Мислам дека сите скопски општини треба да ги ревидираат експресно плановите, да ги усогласат, нарочито поради вакви ситуации со Веро, Алумина и сл и да се стават во општиот интерес на градот...Но сепак сме само Македонија па ова вероватно звучи премногу утопистички.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 13-Dec-2007 at 12:01


За жал проблемите за кои што збориш во голем дел и намерно се креираат и потенцираат со криминално/коруптивна заднина.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 14-Dec-2007 at 03:13
vestive se super!..

Kire, vo Budapest se izgradile neznam dali bese 31 ili 51 trgovski centri vo izminative godini.. a gradot e samo duplo pogolem od Skopje.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 14-Dec-2007 at 04:32
aman...kolku trgovski centri mu treba na eden grad?? Na Skopje ne mu treba uste trgovski centri, spored moje mislenje.. Vo gradot kaj jas sto zhiveam, ima okulu 4-5 glavni sto se, i toa e samo vo naselbite.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 14-Dec-2007 at 10:10
Абе Дејан, како што рече Џуро, кај нас и нема некој вистински трговски центар. Искрено освен Рамстор и ГТЦ друго се е безвезе. Па и за ГТЦ дури би се размислил... Замилси еве да речеме Вирџин да изгради една продавница тука ? Кој мерак е тоа, прв кат филмови, втор музика, трет- книги.... Па сум киснел со саати по вакви места, да незнаеш кај да се свртиш. А замисли па нешто како оние огромнине Њујоршки продавници за книги . Али кај нас се форсира на храна и облека и затоа имаме книжари што се 2 на 2 :(. Поентата е, што и тие трговски центри што ги имаме се (ко што би рекле вие во Австралија) half-assed. Smile

Edited by gotsomekicks - 14-Dec-2007 at 10:10
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Dec-2007 at 11:31
Te sfakjam sega gotso. Jas gi sakam trgovskite centri vo Skopje, GTC, Biser i Ramstor...ama te sfakjam shto sakash da kazhesh, i gledano od taa strana togash, na Skopje mu treba takov trgovski centar. Samo da ne otvorat mali trgovski centri kako ramstor poshto na kraj ostanuvat 'half-assed' kako shto reche.

Isto, i jas mnogu sakam da sedam po takvi knizharniciSmile ima edna amerikanska knicharnica tuka, se vika 'borders' i bash e takva za troshenje vreme. Neznam dali ja ima vo Evropa, ili negde na Balkanot...barem Atina, ama bi bilo dobro takva knizharnica da se otvori vo Skopje.


Edited by dejan - 14-Dec-2007 at 11:37
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Dec-2007 at 17:04
Originally posted by dejan

aman...kolku trgovski centri mu treba na eden grad?? Na Skopje ne mu treba uste trgovski centri, spored moje mislenje.. Vo gradot kaj jas sto zhiveam, ima okulu 4-5 glavni sto se, i toa e samo vo naselbite.


Dejan, edna rabota e sto kupovnata mok na makedoncite e tolku slaba sto duri i so segasnive trgovski centri vo Skopje, osven za prosetka niz niv slabo se trosi. No koga standardot ke krene malce togas ima prostor za mnogu trgovski centri vo Skopje. Dejan ti zivees vo Brisbane, koj isto kako Perth imaat dvata grada po 1,5milioni ziteli, i dvata grada imet po okolu 5 golemi trgovski centri. No Dejan ti zaboravas deka poveketo trgovski centri koj se najavuvet vo Skopje vsusnost se "shopping complex" so golemina kolku ramstor ili pomali od ramstor, a takvi shopping complex so eden golem supermarket i 15tina prodavnicinja imat na sekoj cekor vo Avstralija.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Dec-2007 at 21:01
Не би се сложил со тебе во однос на куповната моќ.  Кај нас скапа облека се продава ко алва, да не зборам за продавници како Сваровски. Би си рекол дека во земја како нашава луѓето не би имале пари да си приуштат ни мало камче колку зрно ориз, а сепак таа е една од попрофитабилните продавници во ГТЦ.

Значи, проблемот не е дали ќе се купуваат марки, коли или мобилни... проблемот е што кога станува збор за работи од областа на културата се некако им се штеди на луѓево.
Тоа е типично за земји во развој како нашава. Земете ја Бугарија како пример. Имаат минимум 12 трговски центри во изградба/работна фаза.

Да требаше да градам мол во регионов, немаше да се двоумам.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.