build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Зоолошки градини во Македонија
    Posted: 13-Mar-2008 at 19:59
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=AD2604E6007BD945A17BF3E85F0B1D70

<span id="Articleing">СО СРЕДСТВА НА ВЛАДАТА И ГРАДОТ</span>


<p id="ArticleTitle">Нови содржини и животни во скопската зоолошка


<span id="ArticleSummary">Во најскоро
време ќе биде реализиран и проектот за нови живеалишта за лавот,
жирафата, фоките, кенгурите и фламенгата, животни кои ќе бидат набавени
веднаш по изградбата на локациите за нивно сместување</span>


Новите
живеалишта за тигри, два вида мајмуни, мечки рисови и волци, како и
целосна изградба на нова водоводна и канализациона инфраструктура која
треба да биде завршена најдоцна за еден месец, се само дел од
содржините кои се реализираат во скопската Зоолошка градина со помош на
средствата добиени од Владата, Градот, но и од донации. Според
директорот Анастас Петров, во најскоро време ќе биде реализиран и
проектот за нови живеалишта за лавот, жирафата, фоките, кенгурите и
фламенгата, животни кои ќе бидат набавени веднаш по изградбата на
локациите за нивно сместување. Скопската зоолошка градина секојдневно
добива нов лик, а меѓу новите содржини се најавува и изградба на
кафетерија, катче за деца и ветеринарна амбуланта со карантин за
животни.


- Парите за овие проекти се веќе обезбедени и градежните работи
течат. Сметаме дека сите овие проекти ќе можеме да ги реализираме до
крајот на годината, бидејќи имаме стручна помош и од експертите од
Европската асоцијација на зоолошките градини во која има над 300
членови. Оттаму очекуваме и донации во вид на животни, кои треба да
пристигнат штом ќе ги завршиме живеалиштата кои со новиот проект
целосно наликуваат на природната средина од која потекнуваат, вели
Петров.


Тој додава дека граѓаните треба да се стрпат, бидејќи со реализација
на овие проекти зоолошката ќе добие целосно нов европски лик, со
поголем фонд на животни.- Во план до крајот на годината е и
изградба на посебен оддел за едукација, центар во кој ќе биде сместена
и зоо-лабораторија. За овој објект е обезбедена донација од Кина.
Објектот во кој ќе биде сместена амбулантата и карантин центар за
животни, исто така се реновира, а наскоро ќе почне и изградба на
сервисна зона во која ќе се складира храната за животните, додава
Петров.Во изминатите месеци е забележан зголемен интерес на граѓаните за посета токму на Зоо-градината. Даниела ТРАЈКОВСКА


                                                       
Јас пратив една слика од БТ ЗОО ама само влезната порта ако сакате појќе инфо видете на mk.wiki а уствари го има и на сајтот. Сега засега во Битола има нешто нови живеалишта ама умреја сите животни пред 15/20 години. Сега засега има само пантери лавој и мечки (од интересните). Најтажно е шо нема (пелистерски) рис, ако веќе го истребија од планината барем да го имаше во зоолошката.... Како и да е, гледам за скопје редовно се збора по ТВ овде онде. Се надевам ќе биди готово во брзо време, и ќе биди интересно, со фоки, кенгури - во солун само „грчки“ животни има - значи од тие шо се среќават во грција. Како и да е целта на темата е ако имате слики од зоолошката да ги качите тука да видам шо се дешава. Љубител на животни, шо да се прај


Edited by гитардемон - 10-Dec-2009 at 03:15
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Mar-2008 at 20:03
Убава идеја за нишка Thumbs%20Up. И мотив да отидам до зоолошка наскоро, не сум бил 100 години Wallbash
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Mar-2008 at 11:42

Зоолошката полека заличува на светска

Во минатата сабота Зоолошката ја посетиле 1.300 луѓе, не сметајќи ги децата

До јули Зоолошката градина ќе биде збогатена со детско игралиште, мал плоштад на влезот и фонтана над која ќе се изгради дрвено мовче, информираат градските власти. На влезот во градината ќе биде направено и едно кафуле, во кое посетителите ќе може да се освежат. Дотогаш се очекува да бидат комплетно готови и новите живеалишта за мајмуните, волците и за тигрите, со што градината ќе станува се' попривлечна за посетителите.Деновиве градината ја посети скопскиот градоначалник Трифун Костовски, кој се сретна со Жерард Баарс, советник на Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми (ЕАЗА), кој и' помага на Зоолошката околу унапредувањето на условите за животните, согласно со светските стандарди. Баар го информирал Костовски за текот на реконструкцијата и за планираните активности. Освен уредувањето на влезниот дел од градината, во текот на јуни и јули ќе бидат комплетно готови и новите живеалишта за мајмуните, волците и за тигрите. Живеалиштето на волците ќе се гради спроти новите живеалишта на мечките и на рисот. Со тоа ќе се направи еден убав спој на животински видови кои и во природата живеат во иста средина - вели Баарс.Новите живеалишта за мечките и за рисот ќе бидат готови во текот на септември, а во октомври ќе биде довршена изградбата на новиот дом на гибонот и делот за животни што потекнуваат од Австралија.

- Годинава ќе почнеме со изработка на проектите за изградба на живеалишта за фламинго и за пеликани, како и за реконструкција на базенот за фоките. Се надеваме дека тие ќе бидат изградени во првите три месеци од 2009 година. Доколку сето ова се реализира, Зоолошката градина ќе може да стане економски независна, бидејќи бројот на посетители ќе се зголеми. Во минатата сабота Зоолошката ја посетија 1.300 лица, не сметајќи ги децата, што е многу голем напредок во однос на минатите години - вели Баарс.

Тој истакна дека особено важно за функционирање на градината е да има добро обучени луѓе што ќе работат со животните, оти без тоа нема да може да се достигнат европските стандарди. Баарс вели дека првпат во својата 40-годишна кариера гледа толку голема трансформација на една зоолошка градина, а во толку краток временски период и со ограничен буџет. Покрај проектите за изградба на живеалишта за жирафи и за лавови, кои наскоро ќе почнат да се градат, Баарс на Костовски му ги презентирал и идејните проекти за хортикултурно уредување на градината и идејата за изградба на македонска фарма, во која ќе бидат сместени животни од македонското поднебје. Со проектот за реконструкција на Зоолошката предвидена е и изградба на африканска савана, сервисна зона, живеалиште за нилски коњ, зоо-лабораторија, карантин, зелена куќа, куќа за диви мачки и азиски и јужноамерикански оддел.


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Mar-2008 at 16:21
PreviousBanana Одење во зоолошка градина е многу добар провод. Но последен пат бев пред една година и навистина беше депресивно да ги гледаш мајмуните и волците - ептен беа утепани. Мило ми е што читам вака, ама кога ќе видам вакви наслови како „зоолошката ќе стане како светските“ ми се темни - ова се неопходни зафати за зоолошката да биде „зоолошка“ воопшто. Досега беше кланица за елени и нилски коњи !!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Mar-2008 at 17:23
Најбољи е концесионер да ја земе.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Mar-2008 at 20:53
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОСТОВСКИ ЈА ПОСЕТИ ЗООЛОШКАТА ГРАДИНА

Градоначалникот на Град Скопје, Трифун Костовски, деновиве, ја посети Зоолошката градина-Скопје и се сретна со Жерард Баарс, советник на Европската Асоцијација на Зоолошки градини и Аквариуми (ЕАЗА), Група за техничка помош и животинска благосостојба, кој и помага на скопската Зоолошка во унапредување на условите за живот на животните и реконструкција на живеалиштата во согласност со светските станарди.

Господинот Баарс го запозна Градоначалникот Костовски со текот на активностите за реконструкција на Градината и со планираните активности кои треба да се реализираат во наредните месеци.

- До јули месец ќе биде реализиран проектот за уредување на влезната партија во градината, односно делот каде што сега се наоѓа фонтаната. Ќе се уреди детското игралиште, малиот плоштад на влезот, а ќе се преуреди и фонтаната над која ќе се изгради дрвено мовче. Планирано е на влезот во Градината да се направи и едно кафуле каде што посетителите ќе можат да се освежат. Во текот на јуни/јули месец се очекува да бидат комплетно готови и новите живеалишта за мајмуните, за волците и за тигрите. Живеалиштето на волците ќе се гради спроти новите живеалишта на мечките и на рисот. Со тоа ќе се направи еден убав спој на животински видови кои и во природата живеат во иста средина – објасни Баарс.

Тој додаде дека новите живеалишта за мечките и за рисот ќе бидат готови во текот на септември месец, а во октомври месец се очекува да финишира изградбата на живеалиштето за Гибонот и делот наменет за животни кои потекнуваат од австралискиот континент.

- Во текот на ова година ќе започнеме со изработка на проектите за изградба на живеалиште за фламинго и пеликани, како и за реконструкција на базенот за фоките. Во текот на првото тромесечје од 2009 година се надеваме дека нивната изградба ќе биде готова. Она што е од особено значење за функционирање на Зоолошката градина се добро обучени луѓе кои ќе работат со животните. Без тоа нема да може да се достигнат европските стандарди. Овде има луѓе кои навистина се добри во она што го работат, но неопходна е стручна подготовка. Покрај тоа потребно е креирање на нови работни места во Зоолошката, како што е сектор за хортикултура, технички оддел, одел за маркетинг, едукација и комуникација. Доколку сето ова се реализира Зоолошката ќе може да се стане економски независна, бидејќи бројот на посетители ќе се зголеми. Минатата сабота Зоолошката ја посетија 1.300 лица, невклучувајќи ги децата, што е многу голем напредок во однос на минатите години – истакна Баарс.

Градоначалникот Костовски истакна дека Град Скопје безрезервно стои зад проектот за реконструкција на Зоолошката и дека дава целосна поддршка за едукација и стручно усовршување на млади луѓе кои ќе работат во Зоолошката. Покрај тоа, Костовски истакна дека Зоолошката градина е многу значен сегмент од општественото живеење и затоа негова желба е нејзиниот нов лик што е можно поскоро да биде презентиран пред очите на посетителите.

Господинот Баарс истакна дека за првпат во неговата 40 годишна кариера гледа толку голема трансформација на Зоолошка градина, а во толку краток временски период и со толку ограничен буџет. Тој му се заблагодари на градоначалникот Костовски за овој многу значаен проект и за неговото безрезервно залагање за обнова на градината.

Покрај проектите за изградба на живеалишта за жирафи и за лавови, кои наскоро ќе почнат да се реализираат, господинот Баарс на градоначалникот Костовски му ги презентираше и идејните проекти за хортикултурно уредување на градината, а го запозна и со идејата за изградба на македонска фарма / детска зоолошка градина, во која ќе бидат сместени животни од македонското поднебје, со цел децата да се едуцираат за автентичната фауна и да научат нешто повеќе за овие животниски видови.
Проектот за реконструкција на Зоолошката градина вклучува и изградба на африканска савана, сервисна зона, живеалиште за нилски коњ, зоо-лабораторија, карантин, зелена куќа, куќа за диви мачки, Азиски оддел и Јужноамерикански оддел, во кој ќе се изгради и JUNGLE café, од кое посетителите ќе можат да ги набљудуваат животните.

Назад 

Креиран од sofka на 13.03.2008


преземено од: http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1659&mid=24&tabId=1&tabindex=0


Edited by гитардемон - 15-Mar-2008 at 20:56
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Mar-2008 at 14:19
Eve nekolku sliki od pred nepolna 1 godina kako jas ja sretnav zooloskata gradina :
ova tuka e nekoe si zivealiste za nekoi od zivotnite ne znam tocno za kakvi zivotni se gradese ova:najbeden zivot imaat ovie zivotni tuka kaj sto gi nacekav , se raboti za volkot, majmunite, i lavovite i site drugi zivotni od vidot na divi macki

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Mar-2008 at 14:40


Митатос супер за фоткиве Thumbs%20Up. Ова ми е прв увид во зоолошка во после долги години.


Edited by pbanks - 16-Mar-2008 at 14:40
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Mar-2008 at 15:11
треба некој ден заедно да идеме, башка уште некоја фотка од парк ке направиме хехе,имаше неколку изградени објекти ја кога бев тогаш , баш ми е мило што има иницијатива за реновирање, пошто стварно условите беа катастрофа ,па со посетата ке ја помогнеме до некаде  
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Mar-2008 at 15:27
Одлични фотки, али греота животниве.... Ohno
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Mar-2008 at 04:44
Еве добра вест за мајмуните во Скопје (во зоолошката)

Живеалиштата за мајмуните готови до јули

Градот стои зад проектот за реконструкција на Зоолошката градина

Активностите за реконструкција на Зоолошката градина се при крај и до јули се очекува да бидат готови живеалиштата за мајмуните, волците и тигрите, како и проектот за уредување на влезната партија. Новите живеалишта за рисот и мечките ќе бидат завршени до септември, а во октомври се очекува да финишира изградбата на живеалиштето на гибонот и делот наменет за животни кои потекнуваат од австралискиот континент. Истовремено, ќе се уреди детското игралиште, малиот плоштад, како и фонтаната над која ќе се изгради дрвено мовче. Проектот вклучува и изградба на африканска савана, сервисна зона, живеалиште за нилски коњ, зоо-лабораторија, карантин, зелена куќа, куќа за диви мачки, азиски и јужноамерикански оддел, во кој ќе се изгради и кафуле од кое посетителите ќе можат да ги набљудуваат животните.

Градот стои зад проектот за реконструкција на Зоолошката градина и дава целосна поддршка за едукација и стручно усовршување на млади луѓе кои ќе работат во неа. Целта е да се отворат нови работни места, како што е сектор за хортикулутра, технички оддел и оддел за маркетинг и комуникација, со што ЗОО ќе стане комплетно економски независна. (В.Д.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=2E89CE8AA1A13346979CFF8C0F293A63
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Mar-2008 at 19:24
Aj da vidime ,,,,se nadevam deka ke zalici veke ednas na zooloska a ne maciliste za zivotni...

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 20-Mar-2008 at 15:10
До кога истиве вести? Ако немаат што ново да напишат боље нека ќутат.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Mar-2008 at 17:42
Темава не ми воопшто атркативна.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Mar-2008 at 18:56
Како бе? Животни кои се мачат без вода и храна во скапани живеалишта и тебе тоа не ти е атрактивно???? Poke


Се шалам... LOL 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Mar-2008 at 14:41
Еве го живеалиштето на мајмуните Edited by La Linea - 21-Mar-2008 at 14:41
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Mar-2008 at 00:54

Градската администрација го посвои лавчето


Вработените од Секторот за заштита на животна средина, вчера, го посвоија шестмесечното лавче сместено во зоолошката градина во Скопје. Тие беа и негови кумови и му дадоа име - Александар. На надлежните од Зоолошката градина вчера им беше предадено плико со одредена сума на парични средства кои ќе бидат наменети за нивниот штитеник. Вработените од секторот за животна средина секој месец ќе издвојуваат симболична сума на лични средства, кои во континуитет ќе бидат доделувани на ЗОО како помош во одгледувањето на лавчето.

http://vecer.com.mk/?ItemID=65EA1B4EBF02574D98E7BC8B3A0E3A7A
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Jun-2008 at 09:57
РАСПИШАНИ ЈАВНИ ПОВИЦИ ЗА ИЗГРАДБА НА ТРИ НОВИ ЖИВЕАЛИШТА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА

Скопската Зоолошка Градина распиша јавни повици за избор на најповолен изведувач на три нови живеалишта. Во текот на летово ќе почнат со градба волиерата – живеалиште за белоглави орли, одделот за австралиски животни и живеалиштето за гибонот.

Волиерата ќе биде висока 16 метри, широка 25 метри и долга 20 метри. Во скопската Зоолошка градина има 18 белоглави орли, кои во природата се сметаат за загрозени видови.
Австралискиот оддел ќе се простира на површина од 1.500 квадратни метри, а во него ќе живеат кенгури, ему птици, црн лебед и лорикид птици. Живеалиштето ќе биде збогатено со базен, дрвја и две куќички, едната за кенгурите, а другата за птиците.

Живеалиштето за гибонот ќе биде во вид на куќарка која ќе биде сместена веднаш до езерцето во Зоолошката градина. Во езерцето ќе бидат ставени вештачки дрвја кои ќе бидат поврзани со јажиња, со цел гибонот од куќичката да може да дојде до островчето во самото езеро.


преземено од: http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1924&mid=24&tabId=1&tabindex=0
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Jun-2008 at 09:58
ТИГАРОТ НАСКОРО ЌЕ СЕ ВСЕЛИ ВО НОВОТО ЖИВЕАЛИШТЕ

Бенгалскиот тигар од скопската Зоолошка градина наскоро ќе се пресели во своето ново живеалиште, изградено во согласност со светските стандарди и по препораките на ЕАЗА (Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми).

Деновиве беше монтирана специјална галванизирана мрежа околу живеалиштето за тигрите, кое се протега на површина од 3.500 квадратни метри. Од внатрешната страна на живеалиштето, во близина на мрежата, поставени се специјални жици кои ќе бидат под слаб електричен напон, со цел да се спречи приближување на животните до оградата и поголема безбедност на посетителите.

Внатрешноста на живеалиштето е збогатена со два базена и фонтана изградена од камења. Од фонтаната избива водоскок и водата по камења се слева во големиот базен. Живеалиштето е поделено на два дела, во попространиот дел ќе биде сместен пар сибирски тигри, а во помалиот дел ќе биде сместен бенгалскиот тигар.
Изградбата на живеалиштето за тигрите е лична донација на градоначалникот Трифун Костовски. 

Павијаните и берберите исто така наскоро ќе бидат преместени во нивните нови пространи живеалишта. Околу новото живеалиште на мајмуните е поставена галванизирана мрежа, а останува уште да се уреди подната подлога на објектот кој се наоѓа во внатрешноста на живеалиштето. Фасадата на објектот е составена од природни елементи, дрво и камен. Новото живеалиште за мајмуните е поделено на два дела, во предниот дел ќе бидат сместени павијаните, а во задниот дел берберите. Живеалиштето е збогатено со карпи и дрвја.

Очекуваме наскоро да се постави потребната електрична инсталација, која ќе овозможи специјалните жици, со кои се оградени живеалиштата, да се напојуваат со електрична енергија, по што тигарот и мајмуните ќе се вселат во новите живеалишта.

 

Деновиве, во рамки на проектот за реконструкција на Зоолошката градина, се работи на изградба на живеалиштето за рисот. Живеалиштето ќе се простира на површина од околу 700 квадратни метри, во него има куќичка изработена од камен, а веќе се поставува заштитната ограда. Откако ќе биде направено живеалиштето ќе се донесат два риса од европските зоолошки градини. ИК Банка ја финансира изградбата на новото живеалиште за рисот.

 

Веќе е започната изградбата на живеалиштето за мечките, кое се наоѓа спроти објектот Мајмунара, а е донација од Општината Карпош. Живеалиштето се простира на површина од околу 3.000 квадратни метри и ќе биде оградено со дрвени балвани и со специјална мрежа.
Во моментов се работи на реконструкција на постоечкиот објект, кој се наоѓа во внатрешноста на новото живеалиште, а ќе има функција на засолниште во кое ќе се изолираат мечките, кога тоа ќе биде потребно за да се исчисти просторот и слично.

Со цел посетителите да можат поавтентично да го доловат начинот на живот на овие животни, ќе се направи видиковец, кој ќе биде висок околу 3,5 метри и на кој љубителите на животни ќе можат да се качат и да ги набљудуваат мечките.
Во новото живеалиште ќе бидат сместени двете големи мечки и двете мали мечиња, кои во почетокот ќе бидат одвоени. За да се задоволат светските стандарди за живот на животните во Зоолошки градини, во внатрешноста на живеалиштето ќе биде направен базен во кој ќе се стават риби, со цел мечките да влегуваат во вода и да ловат, како што тоа го прават во природната средина.
Во живеалиштето ќе се направат и неколку мини пештери (засолништа) изработени од камен и од дрво.

 

Деновиве ќе стартува и изградбата на живеалиштето за волците. Просторот на кој ќе се гради живеалиштето е околчен, а се наоѓа веднаш до живеалиштата на рисот и мечките.

Новото живеалиште за волците ќе се простира на површина од 1.500 квадратни метри, ќе биде поделено на два дела, низ кои ќе минува поток. Самото живеалиште ќе наликува на шума, ќе биде богато со вегетација, со цел да се долови природната средина на волците.

Наскоро ќе се започне со уредување и на ЗОО амбулантата
во која ќе се вршат потребни ветеринарни интервенции врз животните. Досега се изведени помали градежни зафати на надворешната страна на објектот, останува да се уреди внатрешноста и да се набави потребната опрема.


преземено од: http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=1919&mid=24&tabId=1&tabindex=0
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 24-Jun-2008 at 10:17
дури се гледа како животните личат депресирани од предходните слики. Супер што золошката се обновува. 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.