build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 09-Oct-2014 at 23:42
Од мојата вчерашна посета на скопската зоолошка градина:

DSC05678 by george k. 1981, on Flickr

DSC05680 by george k. 1981, on Flickr

DSC05681 by george k. 1981, on Flickr

DSC05682 by george k. 1981, on Flickr

DSC05683 by george k. 1981, on Flickr

DSC05684 by george k. 1981, on Flickr

DSC05685 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 09-Oct-2014 at 23:43
DSC05695 by george k. 1981, on Flickr

DSC05699 by george k. 1981, on Flickr

DSC05701 by george k. 1981, on Flickr

DSC05702 by george k. 1981, on Flickr

DSC05707 by george k. 1981, on Flickr

DSC05711 by george k. 1981, on Flickr

DSC05714 by george k. 1981, on Flickr

DSC05716 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 09-Oct-2014 at 23:45
DSC05717 by george k. 1981, on Flickr

DSC05718 by george k. 1981, on Flickr

DSC05720 by george k. 1981, on Flickr

DSC05722 by george k. 1981, on Flickr

DSC05723 by george k. 1981, on Flickr

DSC05724 by george k. 1981, on Flickr

DSC05725 by george k. 1981, on Flickr

DSC05726 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 09-Oct-2014 at 23:47
DSC05727 by george k. 1981, on Flickr

DSC05728 by george k. 1981, on Flickr

DSC05730 by george k. 1981, on Flickr

DSC05731 by george k. 1981, on Flickr

DSC05732 by george k. 1981, on Flickr

DSC05733 by george k. 1981, on Flickr

DSC05738 by george k. 1981, on Flickr

DSC05739 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 09-Oct-2014 at 23:49
DSC05740 by george k. 1981, on Flickr

DSC05741 by george k. 1981, on Flickr

DSC05744 by george k. 1981, on Flickr

DSC05746 by george k. 1981, on Flickr

DSC05747 by george k. 1981, on Flickr

DSC05748 by george k. 1981, on Flickr

DSC05749 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14157
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 09-Oct-2014 at 23:50
DSC05751 by george k. 1981, on Flickr

DSC05752 by george k. 1981, on Flickr

DSC05753 by george k. 1981, on Flickr

DSC05754 by george k. 1981, on Flickr

DSC05755 by george k. 1981, on Flickr

DSC05756 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
FilipcheBT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote FilipcheBT Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 10-Oct-2014 at 15:01
Со особено ЗАДОВОЛСТВО после 60 години постоење на ЗОО Битола конечно убави слики кои ги споделвам со вас
-ЖИВЕАЛИШТЕ РИС И МЕЧКА (СЕУШТЕ СЕ РАБОТИ)

-ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ЛАВ

-ВНАТРЕШНО ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ТИГАР

-ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ТИГАР Слика 1
[/IMG]
-ЖИВЕАЛИШТЕ ЗА ТИГАР Слика 2 (Иначе има два дела еден за бенгалски друг за сибирски тигар


Edited by FilipcheBT - 10-Oct-2014 at 15:04
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 10-Oct-2014 at 16:23
Чекај чекај... Дали на никој не му текнало дека тигрите се качуваат по стебла и скокаат од голема височина... Како на пример дрвото веднаш до самата оградата?

Инаку супер напредува зоолошката градина, секоја чест
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 10-Oct-2014 at 16:27
ЗОО мапа Битола
Back to Top
FilipcheBT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Oct-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote FilipcheBT Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 10-Oct-2014 at 16:55
Не се завршени живеалиштата следи уредување
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 22-Oct-2014 at 10:05
Пристигнуваат првите пингвини во Македонија
22.10.2014 | 10:27
Share
По зимата, вообичаено ластовичките се оние што ја најавуваат пролетта, но заедно со нив идната година не очекува уште едно ново изненадување од Зоолошката градина. Првите гости коишто напролет ќе пристигнат од Виена ќе бидат пингвините, за кои веќе се работи на изработка на идејно решение за нивното живеалиште, пишува ВЕЧЕР.

Pingvini 5

Скопската Зоолошка градина ќе се збогати со нови жители и тоа со пингвини. Во фаза на изработка е идејно решение за живеалиштето на пингвините, најави менаџерскиот тим на ЗОО Скопје. Наша екипа веќе била во посета на зоолошката градина во Виена од каде што ќе го примени искуството за целиот процес со пингвините. Со нивна соработка ќе се обезбеди живеалиште за овие животинчиња и ќе се спроведе процесот на транспорт.

Најверојатно, пингвините ќе бидат донација токму од виенската зоолошка. Сепак, колку пингвини ќе пристигнат во Скопје и тоа најверојатно напролет, ќе се знае откако ќе се изработи идејното решение за животинчињата. По неговата изработка ќе се побара и локација во рамки на Зоолошката. Тим составен од архитект, биолог и ветеринар се вклучени во процесот.

Во фаза сме на изработка на идејно решение за живеалиштето на пингвините. Бевме во посета на зоолошката во Виена и со нивна помош ќе го спроведеме целиот процес. И идејното решение е донација и тоа од архитектката која има проектирано голем број живеалишта во Зоолошката и воглавно се на основа на донација чие име е Ивана Костовска, истакна Дане Кузмановски, одговорен за односи со јавност на ЗОО-Скопје.

Иако пингвините повеќето граѓани ги асоцираат на снег и зимски услови, од ЗОО-Скопје велат дека ова ќе бидат пингвини прилагодени на нашите европски услови на живеење.

Има неколку видови пингвини, а овие се адаптирани на европски услови за живеење во мали пештери, каде преноќуваат, а преку ден се нон-стоп надвор. Немаат некои посебни потреби, живеат и на топло и на ладно, објаснува Кузмановски.

Бидејќи се донација, единствен трошок за пингвините ќе биде транспортот. Нивната исхрана се состои од риба.

Изминатите години менаџерскиот тим на Зоолошката постојано работи на збогатување со нови видови животни и содржини од забавно-информативен карактер. Освен што се донесоа неколку жирафи, се изградија повеќе живеалишта, поради поголема комоција на мајмуните наскоро ќе почне и изградбата на мајмунарата, а на местото на старото живеалиште на нилскиот коњ ќе се направи мултифункционален едукативно-образовен центар поради зголемениот интерес од учениците.

Морски лавови и фламинго ќе ги имаме за Нова година

Од ЗОО-Скопје информираа дека вообичаено нови животни се набавуваат кон крајот на зимата и почетокот на пролетта бидејќи се избегнува транспортот во зиме поради ниските температури.

Сепак, во зависност од временските услови ако времето биде потопло се очекува до Нова година да пристигнат и морските лавови и фламинго птиците. Се очекува за месец и половина, односно до крајот на декември да бидат завршени нивните живеалишта, информираа од Зоолошка.

http://vistina.mk/2014/10/22/pristignuvaat-prvite-pingvini-vo-makedonija/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 04-Nov-2014 at 00:05
Лавот во зоолошката во Скопје троши 5.000 евра за греење во зимаИ на температури под нулата нема криза за животните во Зоолошка. Од таму најавуваат дека е направена проверка на грејните тела со кои се топлат просториите, а збогатена е и исхраната која одговара на зимски услови. Кога се многу ниски температурите, сметките за струја знаат да достигнат и до 5000 евра, но и покрај високите трошоци не се најавува поскапување на билетот   Се во скопската Зоолошка е подготвено за зимската сезона. За на лавот, мајмуните, влекачите, жирафите и останатите животни да им биде топло како во природната средина кога температурите ќе паднат и под нулата, Зоолошка ги грее со грејни тела.   За таа цел пред да настапат ниските температури стандардно се врши проверка на грејните тела во просториите на животните. Кај дел од нив загревањето е подно, други пак се греат на панелки. Во зависност од времето се мести и термостатот кој го има и подното греење и панелите. На крај на работниот ден за преку ноќ се става термостатот на константна температура на околу 20 степени, додека преку ден вработените се на работа и тие ја коригираат во зависност од дневната температура, пишува Вечер

Тераниумот и егзотичните примероци, влекачи и специфичниот тип на мајмуни бараат потопла средина. Подготовките за зимската сезона вклучуваат проверка на грејните тела и УВ-лампи кои се користат кај одредени животни. За оние видови животни кои и во природни услови живеат во ладни предели и се поотпорни на ладно се преземаат сите нормални редовни активности, а за оние што потекнуваат од топлите краишта се проверува електричната инсталација и грејните тела во секое живеалиште. Во поновите градби има подно греење, во оние реновирани или преадаптирани вметнати се грејни тела - панели, вели Дане Кузмановски, одговорен за односи со јавност во ЗОО Скопје. Во најладните месеци сметката за струја на Зоолошка знае да достигне и до 5000 евра. И покрај високите трошоци од Зоолошка велат дека засега остануваат на истата цена за билет кој чини 50 денари. За цената одлучуваат градските советници.    Освен на загревањето, посебен акцент во зиме се става и на исхраната во која се вклучени побогати менија кои одговараат на зимските условиОд Зоолошка најавија изградба и на мајмунара, и мултифункционален објект. Наскоро нови жители ќе бидат морските лавови и фламинго птиците, а за наредната година ќе ги очекуваме и првите пингвини за кои ќе се изгради посебно живеалиште. Голем интерес во Зоолошка имало за роденденски прослави и за организирање на едукативни настани од невладините здруженија.

Македонија
03.11.2014 - 23:30

http://www.press24.mk/lavot-vo-zooloshkata-vo-skopje-troshi-5000-evra-za-greenje-vo-zima
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 14-Nov-2014 at 00:16

e ova e fora i za pochit, atracting wild bird e prav predizvik, a ne nivno zarobuvanje vo kafez

Парламентарни бувови заседаваат во двор во Долно Лисиче

Пред дваесетина дена во дворот на семејството Блажевски во Долно Лисиче се вселија триесетина бувчиња

Бувовите се групираат на места каде што има храна

ПРОНАЈДЕНО НАЈГОЛЕМОТО СОБИРАЛИШТЕ ВО СКОПСКО

Двата бора во дворот се најбезбедното и најкомфорно место во скопската околина што го избрале овие мали ушести бувови. И се разбира, во околината има изобилство на храна, односно глодачи. Се раскомотиле и го „окупирале“ домот на Блажевски. Во зимскиот период тие не бараат гнезда, туку собиралиште, каде што заеднички ги поминуваат студените денови. Ги нарекуваат и „парламентарни“ бувови, затоа што буквално се собираат и „заседаваат“, комуницираат меѓу себе.

Прекуден бувовите мируваат во крошната на зимзеленото дрво, затоа што е темно и можат да се засолнат во него. Немо, скриени меѓу гранките раатисуваат, не можеш да ги забележиш. Се приспособиле на бојата на гранките и како украс ги надополнуваат крошните на боровите.

...

- Малите ушести бувови си бараат соодветно место за презимување, каде што ќе имаат топол дом, храна. Доаѓаат во двојки, затоа што се моногамни птици, а оние што се сами си бараат партнер. Овде имаат извор на храна и затоа прават собиралиште. Си се топлат меѓу себе, се штитат, кога се во голем број се чувствуваат сигурно, па затоа и вака се групираат во зимскиот период. Од сите места во Скопје се собираат онаму каде што се чувствуваат најкомфорно, најбезбедно. Но во рана пролет ќе ги снема, се враќаат во своите маала, на својата територија, каде што се гнезделе, на пример, во Градски парк, во некои скопски училишта, градинки. Сега можеби ќе се поместат за стотина метри, но ќе се движат во оваа околина. Главна храна им се глодачите. Јадат најмалку два-три дневно - вели Ана.

ЌЕ МИРУВААТ ДО ПРОЛЕТ

Таа додава дека обично луѓето не се свесни за користа од овие птици, но здружението е секогаш расположено да ги информира. Во последните пет години прстенувале повеќе од 200 бувови, а претпоставуваат дека меѓу овие триесетина има барем две-три со прстенчиња. Потемните и покрупните бувчиња се женки, посветлите се мажјаци. Овде ги има во изобилство. Се вгнездиле во боровите и мируваат. И така до пролет.

- Со бувови живееме повеќе од дваесет години, а во последниве две интензивно ја истражуваме скопската котлина. И досега, морам да признаам, немам сретнато олку бувови на едно место. Само што ни јави Роберт, со нетрпение сакавме да дојдеме и да го видиме ова чудо. Триесетина бувови на едно место, навистина е реткост кај нас.

...

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1112141521379&id=49&prilog=0&setIzdanie=23321
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 14-Nov-2014 at 00:34
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 14-Nov-2014 at 03:11ako ako teraj seir koj posleden se smee najslatko se smee

koga kje vi izbega pak lavot od zološka požarnikari treba da go spasuvaat osobeno ako go strefi hedonistički tajfun   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 14-Nov-2014 at 12:05
Дали се запознаени луѓето од околината од корисноста на овие птици, зашто во минатото заедно со утовите биле сметани како предвесници на смртта и многу често биле убивани поради таквото суеверие?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 14-Nov-2014 at 12:21ova sakash da kazesh deka imash potsvesna prosechnost chunki taka zivotot vrvi polesno

za da ne izleze deka se lazam eve i potkrepa http://www.askphilosophers.org/question/1579

ustvari neli kaj grcite bil Buvot a kaj makedoncite Sokolot [1] kako lokalno obelezje, e sega dali i kako se ovie ptici megjusebno druzeljubivi toa neznam, no ako bea edna na druga volk dosega vekje kje letaa perduvi
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2460
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 14-Nov-2014 at 12:37


Сигурно тоа го знае просечниот македонски граѓанин кому врв во кинематографијата му се турските повраќаници кадешто се промовираат насилствата и примитивните обичаи, а врв во музиката му се страчките од Планета и Пинк?
Дај, не ме зезај .

Соколот и бувот не се меѓусебно дружељубиви поради една многу едноставна причина - соколот е дневен, а бувот е ноќен грабливец.

Edited by phenomenon - 14-Nov-2014 at 12:44
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 14-Nov-2014 at 12:40

dobro be pheno batali paganizam, uzivaj u Priroda, samo sakav da ja zachistam prikaznata od toa sueverija, ta zar ne tepaat mechki za so nivna mast da si krevaat libido,shto znachi toa deka mechkite se najsilni

Opushteno se razbravme!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Filipche View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Jun-2014
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Filipche Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 26-Nov-2014 at 23:02
СО ГОЛЕМА ГОРДОСТ
МАЈМУНАРА

РИС

МЕЧКА
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2122232425 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.