build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Dec-2008 at 01:09

Сликата изгледа ветувачки, ако има врска со зоолошката во Скопје. Ама јас мислам дека е некаде од другиот крај на светот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Dec-2008 at 01:17
se e toa ubavo ama koga ke se zavrshi veke zooloshkava,so godini ja praat.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Jan-2009 at 01:21
Сте знаеле ли дека...
Петок, 16 Јануари 2009 17:06
zoo-berlin_knut_1280x1024 Lion_zoo_antwerp_1280

Дали сте знаеле дека првата зоолошка градина на Балканот била токму во Македонија?Станува збор за зоолошката градина во Скопје.Ова е уште еден факт поради кој треба да сме горди што живееме на ова мало но единствено по многу нешта,парче земја.
 
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Jan-2009 at 01:43


А од кога точно датира и ако имаш нешто повеќе инфо околу целата работа
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 18-Jan-2009 at 02:07
Зоолошката градина Скопје е формирана во 1926 од страна на тричлена комисија со која раководел др. Станко Караман. Во истата 1926 година е предложена денешната локација која во тоа време опфаќала 4 ha површина, а Градината располагала со скромен број на животни кои претежно биле добиени како подарок. Со решение на Градското Собрание во 1965 година и со донесувањето на елаборатот во 1966 година за ново урбанистичко решение, Зоолошката градина Скопје го добива денешниот изглед. Денес, градината е лоцирана на површина од 96.894 m² и располага со 503 животни, од кои: 261 птица од 36 вида, 226 цицачи од 42 вида и 16 влекачи од 8 вида. Основни дејности на градината се: културна, образовна и научна, а нејзина основна цел е да ги чува, одгледува и презентира живите експонати и истите да ги направи достапни за пошироката јавност.

http://mk.wikipedia.org/wiki/Зоолошка_градина_Скопје

Инаку тоа горе го видов на сајтот на една телевизија од Битола, ама пошто не е некоја информација не посочив линк. Инаку не знаев дека е најстара на цел балкан...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-Jan-2009 at 02:16
Сакате да ми кажете дека зоолошкава е постара од зоолошката во Загреб, Белград, Софија, Букурешт итн итн итн?!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 18-Jan-2009 at 02:22
Загребска зоолошка

Zoo opened its doors on June 27, 1925.

http://en.wikipedia.org/wiki/Sofia_ZooСофија -  зоолошка

Sofia Zoo in Sofia, the capital of Bulgaria, was founded by royal decree on 1 May 1888, and is Bulgaria's oldest and largest zoological garden. It has an area of 230,000 and, as of March 2006, housed 1,113 animals representing 244 species.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Jan-2009 at 02:32
Добро Загребскава е безначајно постара ако е тоа за утеха хехе
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Jan-2009 at 03:25
На Википедија не го пишува тоа, тоа го пишува на сајтот на телевизијата од Битола... ама новинар ко новинар џабе кренав галама, опроштење!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Jan-2009 at 16:45
Βо битолската ЗОО после една деценија се роди мече
ВТОРНИК, 20 ЈАНУАРИ 2009 18:02

Ова е мечокот Медени. Тој неодамна стана горд татко на првото мече кое се роди во битолската зоолошка градина после повеќе од 10 години. Мајката Медена пак, не излегува од своето дувло и љубоморно ја чува својата принова. Директорот и вработените во зоолошката ова го сметаат како добар знак.
-2009 година ја дочекавме во ново руво, ни се роди првата принова во ЗОО и се надевам дека природната репродукција ќе продолжи и во цела 2009 и наредните години. Имено, се роди малечко мече по долги години, сигурно десеттина години и повеќе во ЗОО не е родено и се надевам дека понатаму ќе биде здраво и живо. Сега е со мајка му во своето дувло, сеуште не можеме да знаеме како ќе биде понатаму, изјави директорот на Зоолошката градина, Пеце Калаповски.

Мајката била во добра кондиција.

-Витаминска прихрана вршиме, има протеински храни кои секојдневно ги даваме по неколку пати и се надевам дека во иднина ќе го снимате малечкото, рече Калаповски.

Во битолската зоолошка градина долго време немаше новородено мече затоа што мечокот и мечката беа брат и сестра. Медени пак, бил пронајден пред неколку години како мало мече во дивината. Откако тој порасна веќе можеше да се размислува за репродукција.

-Тие беа настрана чувани во кафези, имаше меѓу нив крвно сродство, тоа го исправивме минатата година и еве последица е раѓањето на новото мече, изјави директорот.

Дури откако мајката ќе го извади мечето надвор вработените ќе видат дали е женско или машко. Но што и да е, имињата се веќе тука. Бидејќи е родено на Божиќ, ќе се вика или Бошко или Божана.


http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=3530:2009-01-20-17-03-59&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106

Edited by гитардемон - 21-Jan-2009 at 16:45
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Feb-2009 at 18:39
Животните во битолската зоо снабдени со храна
ПОНЕДЕЛНИК, 02 ФЕВРУАРИ 2009 17:25

За среќа на животните во зоолошката градина, оваа година е многу богата со храна, вели директорот Калаповски. Имаат секаков вид храна благодарение на донатори или пак склучени договори.
-Со Веро да речеме, не опслужуваат и секогаш ги добиваме постарите производи и за мајмуните, тигрите, лавовите моментално 10-12 тони месо имаме и се надевам дека добро ќе поминеме, вели Пеце Калаповски, директор на Битолската зоолошка градина.

Минатата година, овој период волци ја нападнаа зоолошката градина, а беше повредени беа еден ној и пони.

-За несреќа на посетителите не можеа да го видат нојот, но за голема среќа кон крајот на 2008 добивме 4 нови ноеви и сега моментално има 5 ноеви. Нив ги подготвуваме за трката на ноеви. Она што беше критично со оградите, во 2008 извршивме санација и се надевам дека животни надвор од зоолошката градина нема да ни влезат, вели Калаповски.

Од минатогодишната трка со магариња имаа голем бенефит, но не материјален.

-Повеќе ни донесе слава, ни донесе луѓето да мислат на зоолошките градини, да мислат на животните и да ја чувствуваат како катче каде што ќе можат слободното време со своите најблиски да го поминат. Пролеттва подготвуваме часови за едукација на младата популација, вели Калаповски.

Предвидени се повеќе проекти кои треба да се реализираат во градината, но тоа нема да биде за брзо време заради решавање на статутот.

-Таа беше под Република Македонија, се надевам дека во скоро време ќе се реши статутот катастарски и тогаш ќе можеме повеќе проекти да ги продолжиме. Дотогаш ќе остане статус кво, заради решавање на правните работи, додава директорот на ЗОО.

Минатата година бројот на посетители им беше за 20-30% поголем за разлика од претходните години.


Преземено од: http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=3914&Itemid=106

Ме збуни човеков, што сака да каже да се реши статутот? Не може да градат не е државна повеќе, нешто со земјиштето, или? Глупости...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 03-Feb-2009 at 00:34
 
А чива е сега на градот или да не ја приватизираа? Stern%20Smile 
 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 16-Feb-2009 at 00:06
Животните на чекор до ЕУ!


Според оценките на високата делегација од групата за техничка асистенција и добросостојба на животните при Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми, со реконструктивните зафати полека се исполнуваат строгите европски правила и најави дека одлуката за нејзино интегрирање во европската асоцијација ќе ја донесат во мај


Скопската Зоолошка градина пролетва ќе ја дочека со неколку нови живеалишта и животни. При крај е изградбата на новиот дом за мајмуните, но и на автентичните живеалишта за тигри, за волци... Конечно, посетителите ќе има што да видат и да уживаат при посетата на најголемиот резерват за животни во државава. Ова го најави првиот човек на Зоолошката градина Атанас Петров, кој деновиве е домаќин на висока делегација од групата за техничка асистенција и добросостојба на животните при Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми - ЕАЗА. Претседателот Доминик Тропеанов рече дека е задоволен од напредокот во обновата на ЗОО и најави дека ЕАЗА ќе обезбеди стручна помош од експерти кои ќе ги дадат основните насоки како да се продолжат новите проекти и како да се изработат нови. Со тоа би се отвориле можностите за побрз влез во европската асоцијација.

- Пред 4 години бев во посета на ЗОО во Скопје и оттогаш до сега можам да кажам дека е направен голем напредок во смисла на реконструкција на градината за подобрување на условите за живеење на животните. Се гледа дека постои волја во менаџментот за вложување на сите капацитети во подобрување на општата состојба на градината. Доколку се продолжи со оваа динамика, се надевам дека за пет години зоолошката ќе ги достигне европските стандарди - потенцираше Тропеанов. Бидејќи скопската ЗОО не е членка на ЕАЗА, Тропеанов рече дека таа полека ги исполнува строгите европски правила и најави дека одлуката за нејзино интегрирање во европската асоцијација ќе ја донесат во мај.

- Морам да истакнам дека не е важен квантитетот туку треба да се обрне внимание на квалитетот на реконструкцијата. Не се работи само на градби, туку и на сите останати делови: известувањата, таблите, безбедноста на зоо-негувателите, на посетилите, појасни тој.
Директорот на градината рече дека во новите живеалишта ќе бидат сместени старите животни, а за оние кај што немаме ќе се набават нови.

- Во австралискиот дел ќе се донесат нови животни, нови рисеви, гибон. Моментно ЗОО е во фаза на реконструкција, на повеќе места се гради што е неминовен период којшто мора да го поминеме, но веќе има нови живеалишта кои можат да се видат. На пролет ќе има многу повеќе да се види, најави Петров.

Претставниците на ЕАЗА и Градот Скопје, викендов одржаа работилница со цел да се отвори можност за примена на европската ЗОО легислатива од страна на скопската зоолошка градина.
Проектот за реконструкција на ЗОО изработен од експерти од Нирнберг и на Москва почна пред две години кога беше изградена комплетно нова инфраструктурна мрежа.
Скопската зоолошка постои 80 години, но речиси 40 години врз неа не била извршена ниту една посериозна реконструкција.

НАЈАТРАКТИВНИОТ ЖИТЕЛ ЌЕ ОДИ НА РЕСОЦИЈАЛИЗАЦИЈА
Коко сепак ќе лета за Холанија

Најатрактивните жители на Скопската ЗОО, шимпанзото Коко, се уште е во своето старо живеалиште иако неколкупати беше најавувано дека ќе оди на ресоцијализација во Холандија. Директорот Атанас Петров вчера информираше дека тој сепак наскоро ќе се пресели.
- Терминот беше пролонгиран бидејќи се појавија некои технички, административни проблеми, но асоцијацијата која ја презеде обврската да се грижи за Коко веќе ги надмина сите проблеми така што деновиве очкуваме да се средат сите останати процедури како испитувања на крвта и слично. Ресоцијализацијата треба да трае извесен период по што очекуваме Коко да се врати во својот нов дом во Скопје, се надевам со семејство-рече Петров.

Елизабета АРСОСКА


Статијата е прочитана 38 пати.

http://vecer.com.mk/?ItemID=DCA7D46BD4C55D439B6C19C94EC96A98
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Feb-2009 at 00:09
не сум бил одамна во зоолошката и не се сеќавам, дали во неа имаше животни карактеристични за македонскиот регион? знам дека имаше некои домашни Dunno
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Feb-2009 at 12:26
Зоолошка ќе процвета за пет години
Скопје
За пет години ќе заврши целата реконструкција на сите живеалишта во Зоолошката градина, со која таа треба да ги исполни високите стандарди за да заличи на современите градини и да стане членка на Европската асоцијација на зоолошки градини и аквариуми-ЕАЗА. Реконструкцијата трае веќе две години, а во довршувањето на градината ќе се вклучат и експертите од европската асоцијација, кои ќе ги посочат сите елементи со кои живеалиштата ќе потсетуваат на природната средина од каде што потекнуваат животните. Ова вчера беше најавено на средбата помеѓу Анастас Петров, директорот на Зоолошката градина, и Доминик Тропеано, претседателот на групата за техничка асистенција и добросостојба на животните од ЕАЗА.

- Скопската зоолошка градина не е членка на ЕАЗА, но тука сме за да дадеме техничка помош и да најдеме начин како да ја интегрираме во европската асоцијација. Последен пат бев тука пред четири години, но сега гледам дека работите одат нагоре. Направено е големо подобрување, а има и волја кај менаџерскиот тим. Во мај ќе одлучуваме како да ја вклучиме градината во асоцијацијата, а за пет години треба да се заврши целиот проект со кој таа ќе ги исполни сите стандарди за да стане наша членка. За да се постигне нивото се потребни многу пари и време, а ќе дојдат околу 15 експерти што ќе асистираат во работите. Не се работи само за изградбата на објектите и живеалиштата, туку и за грижата за животните и безбедноста на посетителите - објасни Доминик Тропеано, претседателот на групата за техничка асистенција и добросостојба на животните во ЕАЗА.

Анастас Петров, директорот на градината, истакна дека веќе се изградени некои нови живеалишта, а напролет ќе имаат што да им покажат на посетителите.

- Вклучувањето во европската асоцијација е значајно, бидејќи таму членуваат околу 350 зоолошки градини од цела Европа, а со тоа ќе добиеме стручна помош, како и размена на искуства и на животни. Изградени се нови живеалишта за тигрите, за волците, мечките, гибоните и мајмуните. Почнуваме и со нови проекти, како австралискиот дел, а очекуваме и нови животни како рисови, кенгури, ему, црн лебед и типични австралиски птици - додаде Петров.

И покрај изведувањето на градежните работи, Зоолошката располага со 400 животни од 70 вида, кои се чуваат во помали кафези. На влезот на градината е направено езерце со мост за водните животни, а се прави и река, која ќе тече низ неколку живеалишта и ќе се користи за напојување. Во план е и отворање кафетерија и игротека, за да се задржат и привлечат посетителите.

Досега се обезбедени околу 2,5 милиони евра, пари што се трошат во изградбата на градината, а за завршување на проектот ќе бидат потребни уште 1,5 милион.

Зоолошката градина се ревитализира со пари од градот, од Владата, како и од донации на разни фирми, поединци или институции.

Коко за два месеца ќе лета за Холандија

Шимпанзото Коко за два месеца ќе замине на рехабилитација во Холандија, соопшти Анастас Петров, директорот на Зоолошката градина.

Иако неговото патување беше најавувано пред неколку месеци, сепак процедурата за неговиот транспорт е сè уште во тек.

- Готови се сите сертификати за неговиот транспорт, сето тоа ни одзема време, бидејќи се работи за високи европски стандарди. Сега треба да му се извади крв, која ќе се даде на испитување и потоа ќе биде подготвен за патување - објасни тој.

Коко е болен од депресија поради осаменоста, а во холандскиот резерват треба да престојува една година
 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 16-Feb-2009 at 16:12
убаво е што го средуваат, ми требаше време да го препознаам базенчето на сликата што ако не грешам се наоѓаше при влезот, и во него имаше некакви мали желки
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 03-Mar-2009 at 12:22

1. Ара, која ја има уште во зоолошкава откако се сеќавам за себе.2. Мечка затворена сама во кафез, за разлика од другата (подолу на сликите) која сега има и новороденче и живее во една јама делумно исполнета со вода (зависи од временските услови), место кое првично било наменето за поларните мечки кои умреа пред 20-тина години.3. Пак истата мечка4. Лавот и лавицата.5. Пак заљубената двојка.6. Тигарот кој има и партнер (кој беше скриен внатре во моментот), и во позадина човек од Источна Македонија, не знам точно од каде, но имаше цела група од околу 50-тина деца и возрасни (+10 рандом битолчани).7. Пак тигарот.8. Другиот тигар, самец9. Мечокот во таа јамата за која што ви зборував, додека мечката е внатре со малото.10. Пак мечокот.11. Пауни, едни од многуте птици во зоолошката, меѓу кои и четири ноја.12. Пак пауните.13. Избудалени мајмуни кои крадат од храна до обетки, и уринираат врз вас14. Некој друг тип на мајмуни

Значи сè на cè ова се егзотичните животни (плус леопардот кој не го сликав, како и белоглавиот орел), а останатото се коњи, крави, диви свињи, лисици и волци, со други зборови животни од нашето поднебје. Змии немаше повеќе, последните умреле пред 3 години.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 03-Mar-2009 at 21:44

Интересна фотосесија.

Сепак, на двете наши зоолошки им треба реконструкција, се надевам дека нема да се пробие рокот од 5 години за Скопската ЗОО.

Исто така, мора да се направат и повеќе активности, како на пример да има автобус кој ќе ги вози посетителите по сите животни (вакво нешто имаше до пред неколку години ако не се лажам, а сега не знам дали уште го има, ама не верувам).
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Mar-2009 at 00:01
Мене воопшто не ми прави логика луѓето да се развозуваат низ зоолошка. Тоа е место каде што човек треба колку толку да се доближи до природата. Уште повеќе што нашиве не се воопшто до толку големи, за да се наметнува потреба од превоз. Ме изненади ова што викаш дека имало воведено таква работа.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Mar-2009 at 00:13
Originally posted by Cloverstack

Мене воопшто не ми прави логика луѓето да се развозуваат низ зоолошка. Тоа е место каде што човек треба колку толку да се доближи до природата. Уште повеќе што нашиве не се воопшто до толку големи, за да се наметнува потреба од превоз. Ме изненади ова што викаш дека имало воведено таква работа.


Па низ бледо сеќавање како да ми текнува некаде 2001/02 дека во Зоолошката имаше отворен автобус (без прозорци) кој правеше тура низ цел парк.

Е, сега не знам што бидна, не верувам дека веќе тоа се прави, особено што сега има реконструкција.

Човек треба да се доближи до природата, да, но и покрај тоа не се на одмет вакви работи.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.