build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Резиденцијални објекти
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Резиденцијални објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 07-Nov-2020 at 13:46
Планирано за ул.Хелсинки бр.54https://www.facebook.com/KaraDesignStudioArch/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 11-Nov-2020 at 17:50
Станбена зграда во Тафталиџе 2, Скопје
статус: во изведба
година: 2020
површина: 600м2

GENEVA COMFORThttps://www.facebook.com/taktikarhitektura
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 14-Nov-2020 at 12:38
Во Црничеhttps://reklama5.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 15-Nov-2020 at 13:46
Нов проект на Аттика за во Скопје

...
во Скопје,од КБ Архитект

https://www.instagram.com/kb_architect.mk/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 15-Nov-2020 at 18:04


https://www.facebook.com/instalsistem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 17-Nov-2020 at 15:58
https://www.facebook.com/seismicmk/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 17-Nov-2020 at 17:11
Уште едно мало ремек-дело во Карпош, ако не се лажам, проектант беше архитектонско студио од Бугарија.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 18-Nov-2020 at 10:46
Бардовциhttps://www.pazar3.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 18-Nov-2020 at 15:52
ФОТО: Наместо елитна, Јака остана населба со септички јами
Осум години изминаа по помпезната најава дека во Марино во Општина Илинден, на површина од околу 10.000 квадратни метри, ќе се изградат семејни куќи и ќе се создаде нова елитна населба, која ќе ги задоволува сите стандарди на удобно живеење. Идејата беше, со продажба на евтино градежно земјиште, полесно да се дојде до сопствен дом.

Интересот на граѓаните беше голем, особено што новата населба Јака од државата и општинска власт беше промовирана како проект со инфраструктурни решенија според највисоките европски стандарди, а освен семејни куќи на 500 парцели, во неа требаше да има и трговски центар, хотел, забавен парк, спортски терени.

Денес од сите тие ветени содржини нема ништо, а граѓаните кои таму изградија куќи се разочарани и револтирани затоа што, според нив, Општина Илинден не исполнила речиси ништо од ветеното.

Немаме канализација, нема асфалт, само дел од улиците се тампонирани. Во цела населба има 15-тина бандери за улично осветлување, но и тие сите не светат, а притоа сите ние плаќаме за улично осветлување. Куќите ни се со септички јами. Понудивме и ние да финансираме за да се направи канализација, но проблем било изградба на прочистителна станица. Срамота. Ништо нема. Децата нема каде да си играат. Сакавме со донација да се направи игралиште, но од Општината дури не сакаа да ни кажат на која парцела е предвидено тоа да се постави – вели една од жителите на населбата.

Жителите пред една година со отворено писмо до медиумите се пожалија за своите проблеми. Во меѓувреме ситуацијата не се промени, но тие сѐ уште се надеваат дека општинските власти ќе им излезат во пресрет, иако додаваат оттогаш немаат никаков контакт со градоначалникот Жика Стојановски.

Формиравме и неофицијален одбор од наши претставници од населбата, безброј пати се организиравме, разговаравме со градоначалникот на општината и други претставници на општинската власт, но инфраструктурните проблеми и натаму остануваат нерешени – објаснуваат жителите и додаваат дека тие своите обврски од договорот ги исполниле, но за возврат не добиле ништо.

Во населбата се вселени стотина куќи, а уште толку се изградени и стојат празни. Како што објаснуваат жителите, оние што имаат друга алтернатива за домување, не се вселуваат во населбата. Напротив, поради лошите услови за живот, дел од жителите и ги продаваат куќите.

Од Илинден, пак, велат дека од општинскиот Буџет досега се инвестирани повеќе од 20 отсто во инфраструктурата, дека се тампонирани 5600 метри од улиците, од страна на ЈКП „Водовод“ поставена е водоводна мрежа во должина од 5400 метри, поставени повеќе од 2000 метри улично осветлување.

Оттаму објаснуваат дека населбата Јака е владин проект кој се спроведува во соработка со Општина Илинден, при што 90 отсто од вкупната инфраструктура требало да ја инвестира централната власт, а 10 отсто Општина Илинден.

– На основната инфраструктура потребно е надградување односно поставување на атмосферска и фекална канализација, а потоа следува асфалтирање на улиците. Во услови на пандемија согласно Програмата за изградба, рехабилитација и санација, на општински патишта и улици, Советот на Општина Илинден за оваа година нема предвидено дополнителни средства за продолжување на инвестиции во овој дел на општината – признаваат од Илинден.

Од Општината информираат дека по пат на е-аукција е избра фирма изведувач за изградба на колекторски систем за фекална канализација во населените места Илинден и Марино. Проектот опфаќа изградба на колекторски систем за прифаќање и одведување фекални води за Илинден и Марино од два крака со вкупна должина од 5000 метри како и изградба на пречистителна станица со капацитет од 2500 еквивалент жители. Вкупната вредност на проектот изнесува околу 46 милиони денари. Со реализација на овој капитален проект, како што тврдат, над 70 отсто од домаќинствата во Општина Илинден ќе бидат приклучени на систем за фекална канализација.

Во однос на тоа што дел од сопствениците на куќите во новата населба ги продаваат поради лошата инфраструктура, од Општината велат дека плацовите, имотите во населба „Јака“ се предмет на купопродажба, меѓутоа вредноста е десетици пати повисока отколку што била почетната цена.

https://www.slobodenpecat.mk/foto-namesto-elitna-jaka-ostana-naselba-so-septichki-jami/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 20-Nov-2020 at 11:35
https://www.behance.net/gallery/107258707/Residential-building-Taftalidze-3?tracking_source=search_projects_published_date%7Cskopje
За сè има вторпат
Back to Top
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 361
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 20-Nov-2020 at 12:46
Originally posted by stef4oНемаме канализација, нема асфалт, само дел од улиците се тампонирани. Во цела населба има 15-тина бандери за улично осветлување, но и тие сите не светат, а притоа сите ние плаќаме за улично осветлување. Од Илинден, пак, велат дека од општинскиот Буџет досега се инвестирани повеќе од 20 отсто во инфраструктурата, дека се тампонирани 5600 метри од улиците, од страна на ЈКП „Водовод“ поставена е водоводна мрежа во должина од 5400 метри, поставени повеќе од 2000 метри улично осветлување.Еве следната година, на локални избори ќе гласаат за „висинската“ партија и ќе добијат по некое асвалтче и сијаличе.... беда.

Edited by JovanOdGjorche - 20-Nov-2020 at 12:47
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 20-Nov-2020 at 13:28
Некаде во Скопјеhttps://www.facebook.com/EuroFasadaES
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 22-Nov-2020 at 14:08
Еден од финишираните проекти на Аттика некаде чинам во Тафталиџеhttps://www.instagram.com/attika_architects/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 22-Nov-2020 at 22:17


Само две-три објави погоре имаш цела фотогалерија од зградата
___________________________________

Тафталиџе (ул. Варшавска)

малку погоре, исто така Тафталиџе (ул. Женевска)

Edited by Џоле - 22-Nov-2020 at 22:17
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 23-Nov-2020 at 18:48
This time we come with a new location Veles, North Macedonia.
Project proposal for a MODERN HOUSE.

https://www.facebook.com/IdeaGroup.tetov
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 26-Nov-2020 at 18:11
Emka Residence Tetovohttps://www.facebook.com/agencija.chanak/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 29-Nov-2020 at 15:41
Веднаш над населеното место Љуботенски Пат, од десната страна на улицата Андре Мазонhttps://www.facebook.com/gosakambutel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 29-Nov-2020 at 15:49
На Водно(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9706
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 30-Nov-2020 at 08:28
Новата населба во Кичево без улица - проблем експропријацијата, жителите бараат решениеhttps://mk.tv21.tv/novata-naselba-vo-kichevo-bez-ulitsa-problem-eksproprijatsijata-zhitelite-baraat-reshenie/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13518
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 30-Nov-2020 at 16:11
Зад Кале...

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.