build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на Комерцијална Банка (Сан Марко)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9093
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 24-Apr-2013 at 14:47


И таа се преадаптира за КБ
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 25-Apr-2013 at 12:17
inaku, sabajle primetiv deka i nad san marko bez nikakva dozvola si pravat krovche da ne im vrnit... ne mi se veruva deka ke imame divogradba ni poveke ni pomalku tuku na glavniot plostad. inaku, sabajle se mestea stolbovi na terasata nad crnite stranicni platna na zgradata, nalik na slucajot so taa pozadi. izgledot na zgradata ke se upropasti, a seuste se nadevam deka gradeznata inspekcija ke ja srushi ovaa divogradba (koga mozese da srusi cela zgrada na fiat canoski). bruka, se sramam od zemjata vo koja ziveam.

ako moze nekoj neka slikne od kamerata bidejki mene ne mi raboti

Edited by xnx - 25-Apr-2013 at 12:18
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 25-Apr-2013 at 16:29
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 06-May-2013 at 19:05

Ајде нека ни е на здравје новото лого од страна.


Edited by daci92 - 06-May-2013 at 19:05
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 06-May-2013 at 20:26
супер е логото, горното не чини
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1933
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 06-May-2013 at 20:49
За горното немам коментар ,се гледа како доминира над целата околина уште од автобуската кај градска болница
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 06-May-2013 at 21:58
не разбирам која е бизнис-економската потреба од овие огромни логоа на фасади Question
не е само комерцијална, ова го прават сите поголеми фирми, кои генерално немаат потреба од такво нешто и само дополнително си ги преоптеретуваат објектите, а дават безвезе непотребен трошок за монтирање и електрична енергија

дуга дискусија пак, е тоа што на факвите фасадни логоа со најобични челични конструкции, им помина времето уште во осумдесетите...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 06-May-2013 at 22:16
На самиот дизајн на логото му помина времето уште во 80-тите...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 07-May-2013 at 01:33
кога ќе се издигнат хотеливе и официрски дом ништо од тоа нема да се гледа
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 11-May-2013 at 11:35
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 12-May-2013 at 01:27
Хмммм, што ќе биде сега со рамките, да не планираат да ставаат реклами или клима уреди. изгледа и архитектите направиле грешка. Требале и тие да размислат за клима уреди во оригиналниот дизајн. Можда грешам но типично тие системи се ставаат складирани на покрив. Јас колку што можам да приметам ги нема, па сега да не планираат да стават.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 12-May-2013 at 11:12
ови рамкиве ги креваа со кран,што мисла дека занчи дека ќе бидат од носечка конструкција на `нешто`
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 15-May-2013 at 14:44
Денес, логото


DSC00669 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 15-May-2013 at 14:58
логото е ОК,ама она горе е самоубиство
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1927
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 15-May-2013 at 15:33
Го делам истото мислење го Ѓоко
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 15-May-2013 at 23:45
жалосно е како во Скопје се убиваат и оние мали светли точки на надеж кои постојат во архитектурата, како Сан Марко... понекогаш помислувам дека нечија главна цел е да се уништи било што што вреди во градов по секоја цена, без оглед на средствата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 16-May-2013 at 10:44
potpolno se slozuvam so tebe. zalno e navistina. inaku, dozvolenata visina na objektov e do crnite platna (kupolata e del od potkrovjeto). taka da dogradbava i pokraj toa sto e bez dozvola od arhitektite, sto e krivicno delo, pretstavuva i divogradba. na samiot plostad. ocigledno ako si bitna "zverka" vo gradov mozes da pravis sto sakas.

Edited by xnx - 16-May-2013 at 10:48
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 16-May-2013 at 10:46
Originally posted by xnx

potpolno se slozuvam so tebe. zalno e navistina. inaku, dozvolenata visina na objektov e do crnite platna (kupolata e del od potkrovjeto). taka da dogradbava i potkaj toa sto e bez dozvola od arhitektite, sto e krivicno delo, pretstavuva i divogradba. na samiot plostad. ocigledno ako si bitna"zverka" vo gradov mozes da pravis sto sakas.


До тамо и убаво изгледа. Останатото како да е вештаки прилепено и прикрпено.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 16-May-2013 at 10:47
Originally posted by xnx

samo za potsetuvanje - stakleniot krov koj go zamenija so lim samo za da stavat logo pogolemo od aleksandar i centralniot klima sistem koj sto go trgnaa od potkrovjeto i go zamenija so klasicni klima uredi samo za da si go nadogradat ilegalniot sprat i da ne im smeta.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12108
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 16-May-2013 at 13:20

Замена на централна климатизација (и тоа нова и современа) со индивидуални клима уреди? Дури и да беше некоја чкљ фирма тоа би било апсурд, а не па најреномираната банка во државава.

Размислувам што ли можело да биде причината за ваквата одлука и некако тешко ми оди. Едноставно е максимално нелогично. Можеби господинот Хари Костов решил да има пентхаус на покривот на зградава, па требало да се отстрани се што стоело на патот на неговото удопство?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.