build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на Комерцијална Банка (Сан Марко)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
damjanh View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jun-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote damjanh Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 20-Jun-2008 at 14:13

Gledam imate nekolku shpekulacii za zgradava pa da kazam i ja sto znam:

Parcelata e nivna (familija Tomic) familijarna od pred 100godini. Sega so denacionalizacija im ja vratija i si imaat pravo da gradat. Ednata od gazdaricite e Olivija Mojsova (Magos) i oni ucestvuvaat so proekt i lokacija a so finansii Marina (UNI-M ).
 
Inace familija Tomic (prof. arh. Tomic) imaat i uste edna lokacija vo strogiot centar sto e nivna no taa nemozese da im se vrati bidejki veke e izgradeno tamu taka da najverojatno finansiski im bilo nadoknadeno.
 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 20-Jun-2008 at 14:43
Убаво сето тоа со денационализацијата, ама тоа нема врска со големината и формата на зацртаната маркица. Маркицата длабоко навлегува во нешто што било предвидено како пешачка улица. Па погледни жити се, повеќе од пола зграда преминува надвор од логичната градежна линија.

1


2


Се цртаат маркици кај ќе се стигне и се дезорганизира просторот и се оди против елементарната логика во урбаното планиерање. Од оваа појава не е поштеден ни најстрогиот центар, туку напротив, во последно време тој дел е токму најзагрозен. А Магос е само еден од многуте примери...

Bash Bash Bash
Edited by Cloverstack - 20-Jun-2008 at 14:47
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 20-Jun-2008 at 14:45
Можни се да се точни твоиве информации, тука едно време бркаа луѓе земјиште за денационализација. И тука нема ништо спорно спрема мене. Спорно (симптоматично) е како објектов улета од никаде во ДУП Мал Ринг и инстант доби дозволи и почна да се гради. Веројатно во некои понормални услови би биле и покритички настроени спрема објектов на Магос но комплетно го засенуваат сите глупости што моментално се случуваат во Мал Ринг


EDIT: @Klover BashBashBash Big%20smile додека куцав си завршил работа


Edited by pbanks - 20-Jun-2008 at 14:47
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 03-Jul-2008 at 04:19
Вчера падна прва плоча.Edited by lslcrew - 03-Jul-2008 at 04:30
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 03-Jul-2008 at 23:30
зградава не изгледа лошо баш напротив убава е, но мора ли секој да си додава маркици на плоштад како што ќе му текне Bash
се нарушува целиот план за плоштадот и накрај со секој можен зачин ставен во манџата настанува хаос
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 03-Jul-2008 at 23:43
Originally posted by lslcrew

Приметувате ли несхто кај овој објект на левиот крај на сликата, во ќошот на градилиштето. Мене ми личи на остатоци од темели. Да не е случајно ова од некоја зграда од пред земјотресот?!
па на местото на објектот 5.2 порано бил Хотел Македонија па не ме чуди да има темели од старо Скопје
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 13-Jul-2008 at 16:50
Овие не се зезаат. Пазете го прогресов од прва плоча што ја регистрирал lslcrew пред само 10 дена Eeek2 Јес да е мала основата но сепак


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 13-Jul-2008 at 16:52
Мене мие само страв да не ги остаат страничните ѕидови така гол цемент. Пред некој ден пројдов многу грдо изгледаат. Мора барем еден ваљак боја да ги пројде.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 13-Jul-2008 at 16:53
Originally posted by lslcrew

Мене мие само страв да не ги остаат страничните ѕидови така гол цемент. Пред некој ден пројдов многу грдо изгледаат. Мора барем еден ваљак боја да ги пројде.


Не верувам. Според рендерот ми личи дека ќе лепат некој материјал на фасадата.
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 15-Jul-2008 at 21:21
Denes projdov pokraj gradilisteto i navistina markicata ja stesnuva ulickata ako taka mozam da ja narecam sto izleguva direktno na plostadot
Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 15-Jul-2008 at 21:28
Тек кога ќе се изгради објектот на маркицата 5.2, тогаш на повеќето ќе им стане јасно колку е лоша маркицата за Магос...

 Ohno

Edited by Cloverstack - 15-Jul-2008 at 21:31
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 19-Jul-2008 at 21:38
Овде почна и навечер да се работи, што е за поздравување. Сега се поставува втора плоча.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 20-Jul-2008 at 00:24
освен рефлекторот и страната на зградата не гледам ништо, но од тоа што го гледам во живо  личи како скоро да ќе завршат со конструкцијата и ќе започнат со работа на фасадата
колку спрата требаше да има?


Edited by zabegan - 20-Jul-2008 at 00:24
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 20-Jul-2008 at 02:36
Еееј далеку се од фасада. Сега се на втора плоча, а треба да има 8 ката. Инаку овде се гледа пумпата за бетон.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 20-Jul-2008 at 18:07
Originally posted by lslcrew

Еееј далеку се од фасада. Сега се на втора плоча, а треба да има 8 ката. Инаку овде се гледа пумпата за бетон.
ехе многу сум се залетал Big%20smile
инаку сега ја приметив пумпата LOL
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-Aug-2008 at 19:43
Ова би требало да излезе интересно, ако го прават според рендерот
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 11-Aug-2008 at 14:59
Точка број 3 за последните 5-6 поста што ги избришав

3. Строго е забрането spam-ување. Убаво обмислете ги вашите коментари пред да ги постирате. Возджете се од постирање кратки, банални и несуштински коментари. Модераторите го задржуваат дискреционото право да избришат коментари кои ги сметаат за spam без претходно предупредување.


Правилникот не е за украс прочитајте го

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179&FID=3&PR=3Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 12-Aug-2008 at 16:12
Еве конечно неколку фотки од Магос а да не се сликани со веб камерата

1 За почеток еве како ја унаказува улицата која требаше да оди помеѓу Македонска банка и Телеком кон плоштадот Ohno. Катастрофа. Спрема мене кога веќе зезнаа волку работа треба максимално да се затвори пролазот кон плоштад со објектот 5.2 и улицава да завршува слепо 

2 Еве поглед од страната на плоштадот од каде неможе да се примети направената штета

3 Од позади

4 Од плоштад

5 И на страната на ул. Орце Николов објектот отстапува од градежната линија и тоа не за малку Ohno. Еве погледнете ја отстапката од линијата на објектот на Телеком

6 За крај еве една фотка како ќе изгледа целиот тој кварт од кога ќе се згуснеBack to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 12-Aug-2008 at 21:02
денес на пладне поминав ваму гледам се градеше активно
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 12-Aug-2008 at 21:27
Луѓе, па зградава испадна дека има поголема основа од Телеком Wallbash
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.