build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Скопје
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје - видео снимки

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 24-May-2018 at 13:18
Видео запис за Југославија во 1972 година, има и кратка снимка од Скопје од 12:30 до 13:06.

 

Разгледница: Југославија 1972

 
23 Мај 2018 - 14:21
 
Извадок од холандски документарец од 1972-ра од егзотичните краишта на Европа, во кои се случува еден бајковит хепиенд по векови војни, насилства и балканштини.
 

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 10-Aug-2018 at 16:08


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 14-Aug-2018 at 14:57
Базенот во Сарај, 1985 година

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 02-Feb-2019 at 00:09
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 12-Aug-2019 at 09:53
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 28-Mar-2020 at 08:40

може да се каже деценискио скопски аеро-вирус е Железара [1] но колку е некому лош толку е некому арен економски или лимо-потрошувачки, веројатно нзс се новите филтри по оџаците, иако им недостасува бар на еколошките Здруженија како независен пазач тро пазачка хопрема за да нзс-то не е само шминка [1][1]-[4.2][2]

знае ли некој статистика колку Народ е отселен од населбата, дали прва причина на тие заминатите им е беспарицата или довчерашното аеро-загадување, колку воопшто испарувањата од Макстил им биле проблем на железарци, доколку му се лафе на оваа тема некому нека реплицира во последната 2-ра фуснота ... знам само дека од секогаш ми била оваа Населба Мелем заради Парк Шумата во близина, Црквата на Архистратигот Михаил ... но и бараките на Студентскиот Дом и Блокот Природно-Технички Факултети ...Edited by Zelenikovo - 28-Mar-2020 at 08:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 29-Mar-2020 at 04:08


чудно еве во видеово не се покриени ниту Парк Шумата Га.Ба. ниту Стадионот на Металург ниту пак Змејоделски и Шумарски а и тие припаѓаат под нас.Железара реонски бидејќи се во ист дел со ул. 16-та македонска бригада иако поблиску е нас.Автокаманда, но колку што се сеќавам ретко да гледав кај факултетите или во паркот автокомандци да скиткаат а на железарци налетував, но смешно токму Макстил е подалеку од нас.Ж. а попрво зад нас.Автокоманда и нас.Илинден, но ете биднало што биднало околу именувањата логично заради куќите постара е Железара па и го понела епитетот на металопреработувачкиот гигант, кој вели Татко ми требало да биде првично сместен во Кичево заради близина на рудникот Жван во демирхисарско ... но и на вики го есапат тој универзеитетскиот дел ко засебен, можеби бидејќи требало тука да никне некогаш Цел Студентски Град [1][2] а што бидејќи не биднало случај тој дел е фрифлоут острово ако не сираче земено реонски, конечно заради ПМФ може да се каже дека е приврзок на нас.Гази Баба ...

https://mk.wikipedia.org/wiki/Железара_(населба)


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 29-Mar-2020 at 11:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 29-Mar-2020 at 20:58

бреј си ги го летал некој гулабо-камерман низ Скопје ито сред По.Ца, убав пример на маркетинг у ситни часои, само да не му ситнат и џеб Власти з’ш акредитиви си предал на тјуб-резиденција, уште да му улетал друг фото-гулубар у макази па да треба некој да чисти дронови поземи а кој ако не Полиција, таа пак што да праи попрво со 20k капацитет на 2мил. арпаџик слободна волја!? Но ето да се пофалам и јас несум поарен еве бар кога фрлам блогерски табиет оп форуми, та ето сум утнал буква и од Земјо излегол фас Змејо-делски, нормал имет и Катедра за Генетика а тоа денес вистина има потенцијал бар по вигуи да им пушти на млади надежни абгрономи змaјски филмои, da se nadevam dotamu nema da zaminat katedrosanite, среќа грото завршуваат во канцеларија наместо нанива па и не треба многу паника Но можат да им пуштаат гмо форите од спунт на останатите! ајт среќа и не сум суеверен па да гледам на тој лапсус ко баксуз, но веројатно потсвесно здрмал инајџиски-рефлекс ( а кој може некого и да го замисли ) з’ш имаме донего-откарши (факсо) чувен Земјоделски Институт, каде многу што чуваат во сид-банкомати ама нема народни-шалтри (иако еднаш ме испопримија по сите канцеларии околу директоро а се задржав кај најодговорната за оваа проблематика Пр.Др.СнежанаК) т.е. луфта каде и официјално не’може Чоек да добие Автохтоно Семе кое пред децении ако не векови Дедовците му сееле [1]

туку зборев за нас. Гази Баба, бреј од кај да почнам ... Бонус амортизер илити попрво приврзок до Хемиски Факултет беа тоа скривниците од турско кои Шампињонџи Бонум ги беа сториле за производство на пеќурќи па може и буквално да се каже дека Парк Шумата и личи епитет Га.Ба. нели за да лесно се диференцира од населбата Гази Баба, која ем е во Чаир денеска, а општината бидејќи денес e и’ одтаму натаму ем огромна, та Оптина-та можат да ја преименуваат во Тумба т.е. сакале тумба-салсао тумба-планина или Тумба-Маџари заради најстарата Неолитска Населба во општината, бреј таму си игравме по ливањето полни булки крај тумбата ко Деца во Маџари ... нејсе, минувајќи покрај скривниците ако ве опил по грешка терсене мицелиум оние кои знаеја имаа среќа на дитокс брзо да одморат Душа во чајчницата на Џингис која беше на рачвата помеѓу факултетската ул Архимедова и во продолжение Петтре Георгиев а угоре ул. Ордан Чопела на која веднаш на почетокот со братот Ивица (Бог Да Го Прости) имавме сторено Атеље за Грнчарија ... инаку преку ПетреГ можете пешачки да излезете на Турското Основно Училиште Тефеуз [1] додека преку ОрданЧ кај Фурна Чаир или донеа Кебапчилница Пчела ... интересно во времето на груевци имаше и почна да се билда една супер идеја [2] арно ама зајковци бидејќи небеа фатени наоро па не ја продолжија за што кусур е исклучивоста и претходно на едни и сега на другиве иако сметам дека истата која и така е застаната на ниво на карабина (кај поранeшно Дактилографско т.е. близу Транспортен) дека попаметно е да се престори во пункт на МВР за пасошко и матично како би им била веднаш на дофат на сите сограѓани кои одаѓаат од внатрешноста на земјата за да вадат документи, прoсто далеку попрактичен момент него облакодеро на М-ртв само треба една поголема монтажна катна гаража брзо да се исправи одоколу нели додека некогаш сторат поартикулирана подземна, додека Нов Турски Театар комотно може да се стори во продолжение на ПМФ ем така предсебе институцијта ќе има убава Парк Шума која комотно може да се замоли Република Турција да ја дооформи со оринетална и турска Дендрофлора а така да добиеме и повеќе него културна институција токму народен етноботанички сарај, што пак (би повлекло нога) така (потака ако не одма) токму тука во сегашната Парк Шума ќе ја мотивира државата да спростри и национална (пардон сега евро-граѓанска) Ботаничка Градина [3] што доколку се случи сите околни Населби чинам ќе биднат најатрактивните урбани средини во градов, комотно да може потем и цел Културен Живот да добие нова мелодија а не само нота ко сега, сепак треба за такво нешто да се прашаат и локалните Жители дали тоа го сакаат а не по навика само да им паркираат нешто и без да ги прашаат нели не било тоа одма кај нив в двор туку во соседниот, во најмала рака бидејќи тоа таму би повлекло галама гужви итн. итн. иако како тргнало о.Чаир да дели маркички за згради во нас. Гази Баба досегашната Урбана Идила таму веќе сама по себе ќе дожие екстра гужва па негледам зошто бар истите вака не би се растеретиле токму да има Народ каде да оптегне нозе а тоа таму да е од Убо Поубо ...    
Edited by Zelenikovo - 29-Mar-2020 at 21:28
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 08-Apr-2020 at 17:36
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 15007
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 21-Apr-2020 at 10:03


Edited by stef4o - 21-Apr-2020 at 10:04
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 27-Apr-2020 at 01:45ова незнаеш на кому од гарнитурите му лепи поубоневестава од скоро пак го отворила тјуб канало, бреј му бев пишал на диџеј дримз дај бе контакт од Кола-та и оп се отворе канало пак ... копи-без-пасте видеово да не испари пак топло препоручуем, значи најзакон Гостинка што митрополава пост Ск’14 ја дочекала! ако мене ме прашуете поканете ја и за ремикс, може да ја качиме на ушка на Алексо да јава ако сака заради своевременио риспект на скотјани! локална дијагностика, еклектизмот бидна надреализам уште одма з’ш да не биде до крај баш ко брутализмот некогаш ... поука: Забрането Смеење почнуе да се мачка и на Леб ... глејте ганстерски филмои само у театар за да не здрма пак скопска ча-ча-ча ...

[1]
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 17-May-2020 at 06:40

има некој абер, на кој програм е Брато, ф-кат или а-фх ...

https://www.filipviranovski.com/detailsEdited by Zelenikovo - 17-May-2020 at 06:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 24-May-2020 at 06:12ах колку му фали горниов ефект на следново видео
а ко дрончина незнам зошто не вадат потфрлени почетни кадри
само дали може така во слободен лет да се стабилизира дроно

http://www.dronestagr.am/author/bojtren/

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 25-May-2020 at 20:00

Ремек дело од timelapseBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 25-May-2020 at 21:29
што камера е ова млечниот пат што го снимила?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 26-May-2020 at 07:30


не мора особен апарат, но треба да е Чоек надвор од град заради светлосното загадување, ем да е ведро небо, некои велат идеално во Зима, но и софтверот е квака [1]

браво за волјата на Уругваецо да не освежи антикоронарно ... Уште од Водно да извозел Кадри ... туку хиперлапс ќе сними ли некој во градов ...

[1][1] https://timelapsenetwork.com/mini-tutorials/hyperlapse-tutorial-how-to-make-a-time-lapse-in-motion/ [1][1]

~

Ајт Скопје Короналапс
Edited by Zelenikovo - 26-May-2020 at 07:31
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 15-Jul-2020 at 16:43
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 15-Jul-2020 at 17:49
Тие со скафандери се од избирачките одбори што завчера беа кај КОВИД позитивните и изолираните дома; за болните и изнемоштените, како и во старечките домови вчера, не знам.
На избирачките места денес сите беа со маски, додуше пред врата пуш паузата е побитна од мерките.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 16-Jul-2020 at 01:37

интересно, ова сигурно како ковид-19 околност а никаква озбилна антиковид стандардизација пишманело мнозина да излезат на гласање, чунки ако имаа акал како да организираат е-Избори поголем ќе беше одзивот, но колку им е дадено дотаму дофрлаат, ајде многу што на арно не дале па ова, само да не влезат пак во дедлок околу коалицирање што овој пат ќе ја чини економија екстра, минатиот пат таквото лимбо ги ресетираше странските инвеститори кои не беа пикирале, сега пак евентуална слична ситуација ќе ги попишмани оние веќе зацапаните, особено ако државата не им удоволи на нивните барања за споделување на ковид-товарот, хм само да не почне Народ пак по улици да брка ветер и магла amid d virus spike ... да видиме хистори рипитинг или хисто-репете ќе не закачи!?

2017


The organisers of Friday's rally insisted they had no political affiliation, and said their activism was aimed at preventing the country from sliding deeper into crisis.

Coalition talks have remained stalled for five months after a general election last December produced a hung parliament.

Macedonia, which became an independent nation in 1991 amid the collapse of the former Yugoslavia, is in a deep political crisis that started with a wiretapping scandal more than two years ago.

The inconclusive parliamentary election further complicated matters.
The country has been functioning with a caretaker government and is increasingly divided along ethnic lines.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.