build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Хотели и одморалишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Хотел Бетон (седиште на ВМРО-ДПМНЕ)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 31-Mar-2015 at 10:57
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 01-Apr-2015 at 19:17


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 09-Apr-2015 at 16:36
Со осветлување...фото: Томислав Георгиев

Edited by Џоле - 09-Apr-2015 at 16:36
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 09-Apr-2015 at 16:43
Kukata (zgradiceto) pozadi GROZNO. Tuku ako znaat da se dogovorat gazdite na stanovite mozat dobro da se oparat od lokacijata.
Mi se dopaga osvetluvanjeto na sekoj prozor posebno. Voglavnom moze da se kaze deka site novi objekti se dobro osvetleni so isklucok na Krstot na Vodno.

Edited by kultuzin - 09-Apr-2015 at 16:44
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 12-Apr-2015 at 00:58
Се надевам дека си саркастичен.

Осветувањето е како за во „куќа на стравот“, во 90тите имаше во некои луна паркови таков момент.

Трагично е осветувањето на сите објекти, од еден до последен.

Крстот на Водно од кога е нов објект?
Traveling.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 03-Jun-2015 at 02:40
Вака у темница најбоље изгледа
23ka.wordpress.com
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 03-Jun-2015 at 10:48
kulava mi e vrv, so laznite prozorcinja... valjda muabetot idel: mile, mi tekna... daj taa kulata malce da ja razubavive nekako mi e shtura mnogu
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 03-Jun-2015 at 12:20
Миле ми текна: Тој обелискот у ПАриз ти текнува?
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 03-Jun-2015 at 17:42
Ако се навистина лажни прозорите, кулата би можела да е окно за лифт.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 03-Jun-2015 at 20:28
Бочните прозорци се лажни, додека челните не се, така што навистина не е јасно за што би можела да служи кулава - освен за набљудување од нејзиниот врв. Веројатно наскоро ќе се разјасни.

Edited by Џоле - 03-Jun-2015 at 20:28
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 07-Jun-2015 at 03:57
Originally posted by King

Ако се навистина лажни прозорите, кулата би можела да е окно за лифт.
тоа ќе да е... кулава е жртва на неразумни проектанти и уште понеразумни нарачатели кои не разбираат дека нивните желби да се возат со лифт, и нивните желби да имаат класична фасада, не се совпаѓаат... особено кога реализаторите работат по застарени шаблони и не гледаат подалеку од нив... ама секако тоа нема да ги спречи и објектите ќе имаат чиреви од разни сервисни простори на објектот, кој се разбира е современ, со филмски класичен параван

кратко кажано, однесувањето на нарачателите и реализаторите на вакви објекти, е еднакво на дете кое со сила сака да пикне одредена форма во несоодветна дупка на геометриска играчка
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 07-Jun-2015 at 09:49
Originally posted by Џоле

Бочните прозорци се лажни, додека челните не се, така што навистина не е јасно за што би можела да служи кулава - освен за набљудување од нејзиниот врв. Веројатно наскоро ќе се разјасни.

Да ама мора да има и ходници за да пристапиш на лифтот, така да логично е да од страната каде што не се лажни прозорците да се ходници, или дури можно е да се некекви скали. Значи многу веројатно е дека кулата е комбинација од лифт и скали, што во краен случај би било и доста функционално.
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 09-Jun-2015 at 15:59
лифт има одма кога ќе влезеш карши влезот...плус доле кулата има влезна врата.....
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 09-Jun-2015 at 18:58
Originally posted by СК

лифт има одма кога ќе влезеш карши влезот...плус доле кулата има влезна врата.....

Незнам, само нагаѓав.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 20-Jun-2015 at 01:49
Originally posted by СК

лифт има одма кога ќе влезеш карши влезот...плус доле кулата има влезна врата.....
значи кулата е тотално бескорисна?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 22-Jun-2015 at 01:56
Не, не е безкорисна. Целта на кулата е да се покаже на кој му е поголем....о богатството и егото.
Ова не е ништо ново, во средновековна Тоскана богатите фамилии се натпреварувале кој ќе изгради повисока кула, затоа денес има толку многу средновеквни кули во Тоскана....особено во и околу Фиренца.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2463
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 22-Jun-2015 at 06:20
Уф, не ти требаше ова. Сега ко ќе ти рипнат овие од "бирото за туристи"...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13221
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 22-Jun-2015 at 09:07
Инаку, и оваа зграда ќе има име:

Свеченоста се одржа на новиот плоштад во центарот на главниот град, кој го носи името на историското ВМРО, поточно пред новото раскошно партиско седиште, кое ја замени некогашната скромна жолта куќа, со која се поврзани почетоците на десничарската партија. Груевски, во оваа пригода објави дека шесткатницата е всушност хотел на приватен инвеститор, а три ката и' се отстапени на ВМРО-ДПМНЕ. Зградата ќе се вика „Палата д-р Христо Татарчев“ по првиот претседател на ВМРО.


http://www.utrinski.mk/?ItemID=D791677C1E228644832C31709797ED77
За сè има вторпат
Back to Top
СК View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Feb-2014
Location: СКопје
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote СК Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 24-Jun-2015 at 16:15
еве лифт е....само да не го тупите више.....

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7415
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 24-Jun-2015 at 17:21

баш затоа и го тупиме, ако не разбра до сега...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.