build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Привремени и напуштени објекти

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Feb-2011 at 17:35
Tuka se raschisteni site trafiki. Chudno shto projde bez galama. A nemame ni nekakva najava.
42° 0'39.55"N 21°27'33.96"E
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Mar-2011 at 15:38

Урнати трафиките спроти Градежниот факултет

Заедно со почетокот на градежната сезона, надлежните од општината Центар почнаа да ги уриваат привремените објекти

Први на списокот беа трафиките на автобуската станица спроти Градежниот факултет, на булеварот Партизански одреди. Тука со години имаше продавница за играчки, лесковачка скара и семкарница.
Портпаролот на општината Центар, Јовица Ацковски, накратко објасни дека објектите се отстранети заради реализацијата на деталниот урбанистички план „Буњаковец 1“.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=31611920297&id=14&prilog=0&setIzdanie=22232
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Mar-2011 at 15:13
Ќе се уриваат и привремените објекти на Перо Наков

Општина Гази Баба ќе им достави решенија на сопствениците на привремените дуќани и дисконти што работат на улицата Перо Наков, во близина на двата премини на железничката пруга. Жителите од Маџари велат дека веќе се зборува за отстранување на монтажните објекти и на бараките, во кои се продава различна стока, а се разгледувала можноста тие да се преселат на посебно уредена локација кај Кванташки пазар. Од кабинетот на градоначалникот Тони Трајковски велат дека сите привремени објекти на подрачјето на општината ќе добијат известување за отстранување бидејќи ниту еден од нив нема важечка дозвола. Оттаму не одговорија што е предвидено на нивното место со ДУП.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=2268&ArticleID=158091
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Mar-2011 at 17:21
Поместени времени објекти за изградба Првомајска.


Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Apr-2011 at 14:52
Трафиките во Аеродром според вкусот на општината

Сопствениците чувствуваат несигурност бидејќи самите вложуваат во реновирањето на трафиките по препораките од општинарите, но не знаат дали надлежната комисија потоа ќе им го одобри новиот изглед

 
 
%20  
Неколку сопственици на трафики во општината Аеродром го променија изгледот на своите објекти на сопствен трошок, според критериумите на општината за поставување унифицирани објекти.

- Го направив мојот објект според условите поставени од општината, според нацрт-планот што ни го дадоа. Се надевам дека ќе помине пред комисијата во јуни, инаку сé што вложив ќе ми падне во вода. Не ми се допаѓа оваа одлука на општината, зошто да ги менуваме нашите објекти, а и давачките се големи, сега заработуваме само колку да ги намириме трошоците, но немаме избор, мора да се приспособиме на нивните барања - изјави еден сопственик што пред некој месец ја реконструирал својата трафика.

Преостанатите сопственици сé уште не знаат што да прават. Се плашат дека доколку инвестираат во својата трафика и не ги исполнат критериумите на комисијата, сé ќе им падне во вода.

- Не смеам да вложувам сé уште, се плашам дека доколку го реконструирам објектов, а не им се допаѓа, ќе ми пропадне влогот. Еве уште два месеца останаа до рокот, не знам што да правам, чекам некој да го направи првиот чекор, а изгледа и сите тоа го чекаме и затоа уште не сме мрднале со прст. Сите нé засега истиот проблем. Освен тоа, во законот и планот што го добивме од општината стои дека во овие објекти не смее да се продава храна, а 70 отсто од трафиките овде се сендвичарници. Доколку ни забранат да продаваме храна, ќе останат само десетина трафики за весници и цигари. Цел живот заработувам од ова, а сега и бизнисот и фамилијата ми се загрозени - разочарано раскажува еден сопственик на сендвичарница.

Надлежните од општината велат дека сите сопственици треба да си ги унифицираат објектите на сопствен трошок.

- Киосците ќе ги изработуваат самите сопственици на своја сметка. Тоа важи за сите и овие што досега не ги унифицирале и за оние што ги реконструирале без да бидат усогласени според проектот. А своите дејности, односно што ќе продаваат во нив, сопствениците со потпишувањето на договорот се обврзаа дека ќе ги усогласат своите дејности во согласност со позитивните законски прописи - соопшти Маја Манчевска, портпаролка на општината Аеродром.

Опозиционерите од советот на општината се против ваквата одлука, тие соопштија дека се направени измени според дадените пропорции во однос со шанковите, прозорците, стреите, но воопшто не личат едни на други.

- Сите киосци што сами си ги реконструирале сопствениците можеби се според стандардите на општината, како што би требало да изгледаат унифицираните киосци, но воопшто не личат едни на други, сосем се различни, а нели требаше сите да бидат исти. Но на граѓаните им требаат трафиките, не им е важно какви се. Голем број семејства зависат од овие киосци, а никој не ги прашува дали имаат средства да си ги дозволат новите услови и цени на унифицираните киосци. Претходно работеа над 100, а сега едвај четириесетина трафики и уште ќе се намалува нивниот број – изјави Диме Велковски, советник во општината.

На ова надлежните одговорија дека на 1 јуни ќе помине комисија, која ќе одреди дали поставените киосци ги исполнуваат условите или не.

- Доколку не ги исполнуваат условите, унифицираните киосци веднаш ќе се отстранат и договорите со нив ќе се раскинат. Подеднаков третман ќе има со сите, па макар да остане само една трафика на подрачјето на општината. Овој проект е со цел нашата општина да изгледа поубаво, на кој му се допаѓа може да го стори тоа, но кој не сака, не мора, никој не е принуден – Ана Ристевска, секретар на општината Аеродром.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=4411833563&id=14&prilog=0&setIzdanie=22248


Edited by dule - 04-Apr-2011 at 14:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Aug-2011 at 05:11

Чистка за трафиките на Ловец

Отстранети се двата киосци на Ловец спроти "Мек Доналдс" во строгиот центар на Скопје. Објективот на Вечер, вчера околу пладне го овековечи подигањето на последната трафика и моментот кога просторот беше целосно расчистен. Претходно, беа раскопани и тротоарите од двете страни на улицата "Никола Вапцаров" која се протега до Плоштадот Македонија. Од Општина Центар вчера беа недостапни да информираат што се планира да се работи на оваа локација. http://vecer.com.mk/?ItemID=8B66A94574A9544D81E3A80364DAEB72

Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Aug-2011 at 19:50
Местово е одлично за едно мало плоштадче, со некоја добра фонтана и клупи и секако да се оплемени со зеленило, а и да се средат фасадите во околината 
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Aug-2011 at 20:03
Originally posted by Djole88

Местово е одлично за едно мало плоштадче, со некоја добра фонтана и клупи и секако да се оплемени со зеленило, а и да се средат фасадите во околината 


Штета што има сервисна улица за два паркинзи.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Aug-2011 at 20:13


на сликата е улицата каде што живеам,и на крајот каде треба да се приклучиме на главната улица Маршал Тито,од десната страна има три времени објекти(црвена елипса),а за поминување треба авантуристички дух на Индијана Џонс,бидејќи левото тркало поминува на самиот раб од реката испод.За луѓето што живеат до објектите,за да излезат на 10 метри на главната улица треба да поминат обиколен пат од 300 метри(зелени стрелки).Лани конечно се асфалтира улицата(една од најстарите во Кичево,најмалку 500 години!!!!!!!)освен делот со плава боја каде нема шанса бидејќи е тесно,а и еден од поранешните градоначалници го смени урб.план и сега тука е слепа улица(чаршиски муабети за поврзаност негова со една од сопственичките).Сегашниот градоначалник вели дека ако од објектите некој вади леб нема шанси да ги урива на оваа невработеност
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Aug-2011 at 21:29
Originally posted by Djole88

Местово е одлично за едно мало плоштадче, со некоја добра фонтана и клупи и секако да се оплемени со зеленило, а и да се средат фасадите во околината 
едно време, уште одамна, во зачетоците на СК2014, се збореше на форумов за таква идеја, дури таа локација е прикладна и за споменик (дај боже да не им текне уште еден да лупнат, треба да дислоцираат некој од спомениците таму, да се балансира барем малку поставувањето) заедно со фонтана, пристојно поплочување на целата улица и пропратна урбана опрема
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Aug-2011 at 21:54
Џабе дискутирате, од поодамна се знае дека тука ќе биде поставен Христо Узунов како коњаник.

Но, секако дека поарно е да се дислоцира некој од спомениците на плоштадот... мене прв кандидат ми е Цар Самоил.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Aug-2011 at 22:02
Originally posted by gjokoна сликата е улицата каде што живеам,и на крајот каде треба да се приклучиме на главната улица Маршал Тито,од десната страна има три времени објекти(црвена елипса),а за поминување треба авантуристички дух на Индијана Џонс,бидејќи левото тркало поминува на самиот раб од реката испод.За луѓето што живеат до објектите,за да излезат на 10 метри на главната улица треба да поминат обиколен пат од 300 метри(зелени стрелки).Лани конечно се асфалтира улицата(една од најстарите во Кичево,најмалку 500 години!!!!!!!)освен делот со плава боја каде нема шанса бидејќи е тесно,а и еден од поранешните градоначалници го смени урб.план и сега тука е слепа улица(чаршиски муабети за поврзаност негова со една од сопственичките).Сегашниот градоначалник вели дека ако од објектите некој вади леб нема шанси да ги урива на оваа невработеност
                                                                                                                                             Gjoko,Zar ne moze barakite da gi trgnat ponazad?ima mesto ili e privatno mesto? Od noviot Most(kaj pucko nagore) se asvaltirase kejot a graganite dobivale pismo, da gi trgnat zidovite ponazad za da ima mesto koli da pominuvaat(spored carsiski muabeti). Gradocalnikot tolerira mnogu
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Aug-2011 at 22:15
тоа место е приватно и наскоро се слуша ќе се гради нешто тука,а бараките се буквално ставени среде улица а покрај нив само пешачка патека.Дека во Кичево се толерира премногу има доста случаеви.Поголемиот број на улици што се сега направени се со бекатон коцки,бидејќи нема простор да влезе асфалтерка машина,никој не се трга со оградата(освен авторов на постов-5,5 метри x 20 должина отстапка во корист на градот),а има случаи каде улицата е буквално како тоблероне/ќе сетавам некои слики ќе видиш
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Oct-2011 at 11:43
ОПШТИНА ЦЕНТАР ЌЕ ГИ ОТСТРАНУВА СЕНДВИЧАРНИЦИТЕ KАЈ ТРИУМФАЛНАТА ПОРТА

„Чичко Стоилко“ заминува во историјата
Ќе се уредува платото зад зградата на ЕВН, на улицата 11 Октомври, а за таа цел ќе се отстранат сендвичарниците на оваа локација, најавија од Општина Центар на последната седница на Советот. Причината е уредување на околината на Триумфалната порта.


Со оваа одлука, по три децении постоење, во историјата ќе замине и познатиот скопски бренд, сендвичарницата „Чичко Стоилко“, но и останатите угостителски објекти на тој потег.

Во урбанистичкиот план за централното градско подрачје „Мал ринг“ споменатите сендвичарници не се предвидени како објекти, информираа надлежните.

- Веќе е избрана фирма, а донесено е и решение за нивно отстранување. Мој личен став е воопшто да нема трафики на територијата на оваа општина - рече градоначалникот Владимир Тодоровиќ.

Во тој контекст, информираше дека во најскоро време од трафики ќе се ослободи и просторот кај Народна банка, на автобуската постојка, на булеварот Kузман Јосифовски-Питу.

Портпаролот Јовица Ацкоски не прецизираше за периодот на нивно отстранување. Рече дека јавноста дополнително ќе биде информирана.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=9BAE7E773AA5F14D9C8D2F6E0899CCE0
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Oct-2011 at 11:50
Не сум сигурен дека овие трафики треба да заминат во историјата.
Барем на мене ми правеше огромен кејф хамбургер од Чичко Стоилко изеден на клупите во Жена Парк. Навистина добро е да се среди околината но не верувам дека трафиките му пречеа на некој.
Back to Top
antiuser View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote antiuser Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 27-Oct-2011 at 11:53
Originally posted by kultuzin

Не сум сигурен дека овие трафики треба да заминат во историјата.
Барем на мене ми правеше огромен кејф хамбургер од Чичко Стоилко изеден на клупите во Жена Парк. Навистина добро е да се среди околината но не верувам дека трафиките му пречеа на некој.


А нели ти пречеше тони ѓубре оставено по клупите и покрај корпите за отпадоци ?
Дефинитивно дислокацијата е оправдана
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Oct-2011 at 12:02
Originally posted by antiuser


Originally posted by kultuzin

Не сум сигурен дека овие трафики треба да заминат во историјата.
Барем на мене ми правеше огромен кејф хамбургер од Чичко Стоилко изеден на клупите во Жена Парк. Навистина добро е да се среди околината но не верувам дека трафиките му пречеа на некој.
А нели ти пречеше тони ѓубре оставено по клупите и покрај корпите за отпадоци ?Дефинитивно дислокацијата е оправдана


Тоа е проблем кој може да се реши со зголемување на комуналиите, поголем број на корпи за отпадоци и поредовно чистење. Но овој проблем не е само поради Чичко Стоилко туку е проблем со кој се соочува цела држава. На државно ниво продуцираме повеќе ѓубре од што сме во можност да исчистиме. Види ги само на што личат плажите во Охрид, види само на што личи секој малку позатемнен премин во центарот на Скопје. Јас се запрепастив кога во центарот на Скопје налетав на ДИВ премин од плоштадот кон трговскиот, значи во сам центар имаме буквално мини ГЕТО.
Значи се согласувам со тебе но решението не е во дислокација на трафиките.
Back to Top
tomi_z View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Oct-2010
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 196
  Quote tomi_z Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Oct-2011 at 12:32
Мене ми смета и хигиената, и миризбите, и изгледот на тие сендвичари. И само поради носталгични причини не би ги оставил. Се друго зборува ВО прилог на дислокација.

А не дај боже асална санитарна инспекција таму да се направи... којзнае што ќе најде.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Oct-2011 at 15:01
Така браво само напред! Ова ругло од сред центар да го снема и да се заборави! Губриња, кучиња, кечам мајонез по сред плочник, зашљакани си те клупи во непосредна околина, особено оние едни фини долги клупи на гтц на ништо што не личат, а супер простор е, мислам на оние клупи баш над излезот од гаражите карши жито лукс. Трафиките се гради, заварувано лимови, фарабо нешто на ништо не личи, стандарди никакви, оџакот од скарата мириса околу, а башка да не збориме колку луѓе тровања имаат токму од тука фатено, како сендвичари со најниски стандарди, веќе ни за на автопазар и за пред тадион не се долични. Трафиките што треба да се за продажба на цигари и весници станаа кафани цели и се користат за несоодветни намени. да ги снема што побрзо. Стоилко може во непосредна близина да си отвори хасап сендвичара.
Edited by Cloverstack - 28-Oct-2011 at 09:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Oct-2011 at 17:37
Originally posted by lslcrew

Така браво само напред! Ова ругло од сред центар да го снема и да се заборави! Губриња, кучиња, кечам мајонез по сред плочник, зашљакани си те клупи во непосредна околина, особено оние едни фини долги клупи на гтц на ништо што не личат, а супер простор е, мислам на оние клупи баш над излезот од гаражите карши жито лукс. Трафиките се гради, заварувано лимови, фарабо нешто на ништо не личи, стандарди никакви, оџакот од скарата мириса околу, а башка да не збориме колку луѓе тровања имаат токму од тука фатено, како сендвичари со најниски стандарди, веќе ни за на автопазар и за пред тадион не се долични. Трафиките што треба да се за продажба на цигари и весници станаа кафани цели и се користат за несоодветни намени. да ги снема што побрзо. Стоилко може во непосредна близина да си отвори хасап сендвичара.
Потпис! Од А до Ш.


Edited by Cloverstack - 28-Oct-2011 at 09:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 13>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.