build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар Кожуф

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 29-Oct-2009 at 04:25
а што е со мубетов нов дом, преку агенцијава мора да се оди за градба горе? http://novdom.com.mk/
Back to Top
rabotnicki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rabotnicki Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 29-Oct-2009 at 20:25
Ne,naprotiv,taa firma gi rabotese glavnite raboti za skicentarot,restoranite,osnovite za liftovite i zicarite,infastrukturata(voda,strija.....) i nivnite apartmani.
Inaku gore veke  rabotat 3-4 firmi..mozes da vidis na sajtot na centarot sto se pravi....
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 29-Oct-2009 at 21:21

 има нешто инфо, но ништо линкувано подетално човек да може да се информира од нет, вака треба да терам телефони, мејлови, факсови, а зошто за да сконтам која е понудата!  

околу промо делов морам да фрлам еден поголем минус, мора да се пристапи кон афирмацијата малку подетално, исто приметив некои ситнурии кои земено професионално не смејат да се дозволат, некој ќе рече цепидлачам, но ако сакаме елитен туризам, на сите нивоа мораме да имаме перфекционизам и креативност... во случајов се работи за нелекториран текст на сајтот околу изнајмувањето легла, тој ми падна во очи не дека се замарав да барам гачки, а што останува навистина ако земам да чешлам

Секој од апартманите се простира на широчина од 30м2, и вклучува тоалет, бања, кујна со мини бар и лежаи за 4 лица.
Сите апартмани имаат подно греење. 
Цената за апартман / ноќ е 40 евра, а резервации можете да извршите на инфо телефонот на Ски Кожуф: 077 908 908
апартманот не може да се простира на широчина од 30, туку може да биде со површина од 30м2... исто резервацијата сама по себе е глагол нема потреба дополнително да се извршува... во најмала рака направете споредба на нет понудата со слични центри во регионов и надвор, ако сакаме европа, нивото треба да ни биде далеку од ова локалниве закрпи на промоција, мо же претерувам, но имам причина со оглед дека станува збор за идеја која ветува но која бар онаму каде што може треба да се наштима перфектно, не е се во жичарата иако тоа е основно, но бадијала имаш ламборџини ако на него закачиш некоја миризлива елкичка или уште полошо коцкарски зарови на ретровизор... еве ги за споредба словенците крањска гора е од типот на кожуф повеќе     www.kranjska-gora.si     www.rogla.si     www.bovec.si


Back to Top
zlaten View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zlaten Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 04-Nov-2009 at 13:01
Rezervacija nee glagol, ami opisna imenka, i rezervacija moze da se napravi. rezervira e glagol. Inaku se soglasuvam so tebe Max oti textot e voopsto nelekturiran, i e pisuvan od covek koj ucel skolo vo SFRJ. Linkovite sto gi imas ostaveno od planinskite centri se naogjaat vo zemja koja zivee evropski daleku pred da vleze vo evropska unija, dodeka Makedonija e mlada zemja vo koja ne moze da projde proekt bez da zaglavi vo birokratija i korupcija. Ama poglednato od sfetlata strana, toa se pionerski obidi da trgne rabotata. Sinoka padna mnogu ubav sneg na Kozuf, a ke padne i drug odozgora, i ke mi bide maka ako sezonata ovaa godina ne pocne porano. Lani pocna na 27.12... Steta.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 04-Nov-2009 at 14:07

Здраво златен без навреда доколку си дел од тимот, моите сугестии се чисто од професионален аспект... инаку  резервација исто како и резервира е глагол, а резервирање е глаголски прирок... имам лектор во комшии  е сега воопшто не е скапо ниту тешко да го пуштите текстот на ревизија кај некој лектор, а доколку таков немата во близина кај првата учителка или професорка по македонски, не за друго по утрото се познава денот, па ако со првата средба со кожуф (а тоа е вебот) човек треба да добие добар впечаток тоа да е навистина соткмено како што треба, не дека е тешко или пак скапо, обратете се до било кој од маркетинг агенциите во златна книга и верувам дека за мала пара можат да ви спакуваат екстра презентација...

а што е до словенија нема врска дека е во еу или живее од дамна европски, едноставно сакаат и имаат волја да ја завршат работата професионално или стандардизирано, додека кај претежно импровизираме, пример имаме добар центар немаме добра промоција или обратно немаме добар центар а промоцијата е боли глава итн. но и таму ако нема кој да ги поттикнува сигурно и тие ќе се опуштат, е сега поттик ним им се самите туристи додека кај нас поттик сеуште е така речи локал-патритизмот на некој начин, јасно се додека не влета некој надворешен пратнер во проектов кој би ги размрдал работите... во ова маркетингов има бирократија колку што на кожуф има аеродром  

приметив и првиот сајт сеуште е активен http://www.skikozuf.com/ ова е дополнително лошо промо вака диво изделкана страна да стои на нет, ова треба или да се линкува со новиот сајт или да се повлече, без разлика под чија капа е истата во моентов

туку има ли замрзнати водопади за алпинизам на кожуф или воопшто дали може нешто да се импровизира на овој план, муабетот ми е колку разновидна понуда на спортови може да се извади од планината, немора скокалници но може бар вештачки водопад, исто ме интересира од каде е водоснабдувањето, и воопшто дали водата некако се третира дополнително со хлор? 

  



Edited by Max - 04-Nov-2009 at 14:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 04-Nov-2009 at 14:57
Originally posted by Max

инаку  резервација исто како и резервира е глагол, а резервирање е глаголски прирок... имам лектор во комшии 


Остај тоа што имаш во комшии, кажи што оценка си имал по македонски јазик  Poke       Smile

Ако резервација е глагол, тогаш пробај да го менуваш Big%20smile
Но ако се прашаш дали има род или дали има определена и неопределена форма, ќе видиш дека е именка.

Резервирање исто така е именка (глаголска именка).

Прирок е нешто сосема друго, тоа не е зборовна група, тоа е веќе синтакса.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 04-Nov-2009 at 15:21

да и двете се глаголски именки! само што изветреало и тоа наученото  Big%20smile  во право си изгледа претерано барам совети по комшии па во несигурност капак кога ќе прашаш поспан комшија и ете ти ујдурма, сепак не оди едно до друго - резервирајте резервација, може да стои резервирајте место или направете резервација... тоа ми падна веднаш во очи само што лошо го формулирав етикетирањето на збороите

 
Back to Top
rabotnicki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rabotnicki Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 04-Nov-2009 at 18:09
BashDobro....ili loso!!!!!....vprocem gramatikata-kako i istorijata ni se slabi strani!!!!!!
ApplauseSepak na forumov se glavno seriozni muabeti....neise-kolku jas gi znam lugjeto-zlaten ne e od ekipata....iako na Kozuf stvarno ima sneg...
-YesSto se odnesuva do odgovornite za marketing..i tie ne se skoluvani vo bivsa SFRJ...a deka moze da bide sajtot podobar-sekako nemoze da se sporeduva so tie sto gi posoci Max(sepak ova ne e Slo..)ama....gi prevrtev malku nasite ostanati centri.....loso....
Ohno-Inaku,gi pogledav malku nasite drugi centri,strogo geografski.....visina..sirina,dolzina na pateki...posebno posle komentarot na @dragan za jugoto...i za ponikva....Ve molam sepak malku da vidite i na kartata..koj centar zapocnuva na kolku metri...pa koi se najvisokite tocki...taka da Kozuf so start na 1600 m i najvisoka tocka od 2200 m-ne e voopsto los-naprotiv.....a za Ponikva i Pelister-cii najvisoki tocki se okolu 1600 m. ne treba da se razgovara..
WallbashSto se odnesuva do Jugoto...ili tn. fen...ako ste odele malku na skijanje (posebno na Mavrovo)-sigurno ste videle  kako za pomalku od 12 h, snemuva cca 50 sm sneg(baska sto toj sneg treba da se sraboti dodeka uste pagja....a za toa bas ne se site spremni...mislam za rabota nasred nok..(slucajno nekade vo 90-tite ucestvuvav vo organizacija na edna FIS trka na Mavrovo-pa trgnavme od Skopje okolu 19h...pa se kacivme vo ratracite ...i skoro do polnok bevme na staza....slucajno ili ne...ama taa godina stazata rabotese poveke od mesec dena i toa super.E tuka ima nesto..iako e Kozuf mnogu pojuzno od Mavrovo-nema tn.fen...ima nesto vrska so Demir Kapija...
I na kraj- za @max.....ima vodopad- za alpinizam...a ima i pateka za pesacenje so onie *reketi za tenis na nozete*-bese lani nekoj francuski instruktor-pa vrsese obuka...a i voda ima.. i toa mnogu i kvalitetna..(treba da dojdes-pa da vidis......go znaes onoj vicot za Mujo i Haso: Jesi li cit'o *Na Drini cuprija*.......a Mujo:-Jok ,bolan hodoo')

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 04-Nov-2009 at 18:20
@rabotniciki дали знаеш, ќе има ли нов ски лифт или жичарница на Кожуф оваа година? Некоја фотка од летово можеби?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 04-Nov-2009 at 18:30
http://www.skikozuf.com.mk/

Ски Кожуф го имаат променето сајтот на многу подобро. Во голем дел се обезбедени real-time информации како состојба на патот, состојба со скијачките патеки и слично што е за пофалба. А што ми се свиѓа посебно, а верувам и на сите build.mk-ери им се свиѓа е што на сајтото во голем дел има информации и за изградбата на скицентарот и за изградбата на патот и тоа со доста слики. Единствено им фали превод на грчки јазик што го имаше на прошлиот сајт, а верувам дека во скоро време ќе се обидат да обезбедат и за овој сајт.
Back to Top
rabotnicki View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 17-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote rabotnicki Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 04-Nov-2009 at 21:46
Ohnoza zal @ urban....mislam deka nema da ima nisto novo....poentata bese patot..ama .....!!!!!...imase nekoi planovi ....Thumbs%20Upvprocem na ovaa inrastruktura skijalisteto nema problem da funkcionira...recesija-znaes kako e???Steta..
CheersA sto se odnesuva do sajtot... i do uste nekoj stranski jazik...nema problem......mislam deka se svesni deka e objektiven problemot......zamisli da dojdat 3-4... a mozda i poveke avtobusi od sosedstvoto.!!!!!
Smile Ajde malku kurazz....pa da vidime kako ke bide zimovo....Big%20smile
Back to Top
zlaten View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote zlaten Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 10-Dec-2009 at 09:35
Abe birokratija oti ima ima, (koga treba da naprais nesto za dobroto na lugjeto i drzavata) toa zbor da nema, A stranski investitori mnogu i ne ni trebaat, oti vo Makedonija ima lugje so eden kup pari. Arno ama kako prvo treba da gi isperat oti se prljavi, a posle treba i da se pazarat so eden kup birokratski strukturi za kolku pari ke moze da trgne rabotata. Dodeka stranskite investitori nikoj ne gi prasuva od kade ima se $$$. Koa ke vidis, poarno e daj neka se raboti nesto Shocked neka odi... A kade ke skijame vikednov, deca? Vo cela Makedonija ima sneg na planinite. Ke kaze nekoj sto e se otvoreno...
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 10-Dec-2009 at 09:54
За жал колку што сум информиран ништо од скијањето викендов. Ништо не работи кај нас, а и во соседството e слично. Кожуф има од 40-60 cm снег, но нема информација од кога ќе работи. Маврово како и секогаш верувам дека ќе отвори пред НГ, а за Шапка искрено се надевам дека ќе ги пробие сите наши центри и ќе се отвори набрзо.
Копаоник сеуште не е отворен, а Банско се отвара во сабота, но неизвесно е колку ќе може да се скија заради височината на снегот.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 10-Dec-2009 at 11:23
Медо,

има ова доста врска со климатскиве промени.

За КОжуф имам информации дека центарот оваа година ќе работи после новогодишните празници - многу тешко пред, бидејки новиот пат, летово бил уништен од механизацијата (толку бил добро напраен).

Маврово реално секоја година е отворен околу 20-ти декември, па се надевам и годинава.

А за Шапка - дај некој да ја купи (Француз или Рус) и да ја опраи конечно, зашто каква што е сега, за ништо не ја бива. Инаку според мене, (на Кожуф не сум бил уште), Шапка е подобра од Маврово, во смисла на терените.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 10-Dec-2009 at 12:04
Originally posted by gorco



А за Шапка - дај некој да ја купи (Француз или Рус) и да ја опраи конечно, зашто каква што е сега, за ништо не ја бива. Инаку според мене, (на Кожуф не сум бил уште), Шапка е подобра од Маврово, во смисла на терените.


Шашка не е купена од Французин или Русин се уште е под општината и нема ништо ренвирано еве веќе 20 год, но сепак шапка е многу подобра и од Маврово и Кожув Пелистер.....
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3654
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 10-Dec-2009 at 12:16
a se raboti li nesto na kozuv.najavuvaa nekoi hoteli soping centri.do kade e rabotava?< id="gwProxy" ="">< ="jsCall;" id="jsProxy" ="">
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 10-Dec-2009 at 12:57
Драган знам каква е ситуацијата. мислев да би била и додека е под општината нема да се чепне ништо.

А на Кожуф чим имало тешка механизација (така разбрав од вработените во скицентарот-само не ги потпрашав во детали). Веројатно е дека нешто се градело - но точно што не би знаел да кажам.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 10-Dec-2009 at 15:47
Originally posted by axel

a se raboti li nesto na kozuv.najavuvaa nekoi hoteli soping centri.do kade e rabotava?


Samo sto ne bidnale.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 10-Dec-2009 at 16:32
    
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
medo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Dec-2007
Online Status: Offline
Posts: 217
  Quote medo Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 10-Dec-2009 at 18:27
На Шапка очигледно нешто се подобрило оваа година. Цената на дневниот билет ќе биде 50 ден. поскапа од лани.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=527
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.539 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.