build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар Кожуф

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Nov-2007 at 20:46
се снајде а? Smile

Edited by Cloverstack - 03-Nov-2007 at 20:47
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 03-Nov-2007 at 20:48
На хард диск ми се.
Нешто успеав да се снајдам, ама сликата е многу голема резолуција.
ќе ми извините.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 03-Nov-2007 at 20:53
За големата резолуција има 2 лека.

Пошто хостираш  na imageshack, можеш едноставно да го штиклираш она resize image и најдобро да избереш 800x600. Така автоматски ќе се намалат кога ќе го ставиш линкот. Ама недостаток е што сепак мора да учита голема слика пред да ја намали, па ова иде поспоро и прави проблеми посебно ако имаш слаба конекција.

Друга опција ти е да ги намалиш сликите со некој програм како ACDSee (верувам дека го имаш). Можеш да селектираш и повеќе слики одеднаш и сите да ги намалиш (со опцијата resize). Сними ги со Save As за да не ги изгубиш оргиналите и хостирај ги намалените слики.

Thumbs%20Up
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 03-Nov-2007 at 21:06
Еве уште една слика колку да ги увери сите дека стварно горе се работи, дека не се зезаме.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 03-Nov-2007 at 21:07
ekstra Applause
 
Rock
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 03-Nov-2007 at 21:15
Академик, мило ми е што успеа да го демантираш нашиот скептицизам за тоа колку брзо се одвиваат работите со Кожуф. Ски центаров е дефинитивно една од најсветлите развојни точки во Македонија моментално.
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 03-Nov-2007 at 21:18
А еве како местеше хеликоптерот
Колку за информација, станува збор за пилот no.1 во светот.
Ако сте ја гледале онаа германската серија Medikopter, тоа беше овој тип.
Ненормална прецизност, или со наши зборови "прав ЛУДАК". Јеби га, швајцарци

Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 03-Nov-2007 at 21:21
Ако ви требаат повеќе информации, слободно прашајте, или ако сакате уште некоја слика, кажете.
Поздрав до сите.
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 03-Nov-2007 at 22:30
Еве една слика од монтажата на почетната станица, поточно местото за качување.


Edited by pbanks - 16-Jan-2009 at 22:12
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-Nov-2007 at 23:48
Fala akademik, odlichni se.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Nov-2007 at 00:29

@Akademik

 

Едно прашање околу куќите на Кожуф. Дали ќе има предодредени модели на куќи кои ќе може да се градат или ќе постои простор за импровизации или недај боже шареноликост.

На сајтот нивни има неколку модели на куќи. Оваа каменава знам дека е изградена, имам гледано слики од луѓе кои се сликале покрај неа но за другиве не сум сигурен. Дали се ова неколкуте модели на куќи кои ќе се градат или се чисто така рандом поставени како пример како од прилика сето тоа би требало да изгледа. На сајтот има слики и од ентериери но нив не ги постирав. 
 
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Nov-2007 at 00:47
Таа првата што си ја постирал е од ресторанот "Ициц".
Абе горе до сега се изградени само 1 дупла викендица и една се гради. Едната е HOT HOT - таа готовата, а другата е од тврда градба. Јас колку што знам се следниве услови:
1. куќата не смее да е повисока од 6 метри над патот од каде што е влезот.
2. Не смее да излезе вон дозволената маркица за градба
3. Може да биде тврда градба, меѓутоа треба да биде фасадирана во облик на камен или дрво, или комбинација од двете
4. Не смее да се заградува плацот, поточно границата на имотот.
5. Во внатрешноста имаш право да правиш што сакаш

Знаеш, не може сите да ги направиш јајце на јајце, но нема да се дозволи некој да забега во дизајн и да направи нешто што ќе се двои од визуелниот концепт што е замислен. Сепак, според мене идните градители доволно се ограничени во точките 1,2 и 3 за да се добие посакуваниот ефект.
      
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Nov-2007 at 01:03
Originally posted by AKADEMIK

Таа првата што си ја постирал е од ресторанот "Ициц".
Абе горе до сега се изградени само 1 дупла викендица и една се гради. Едната е HOT HOT - таа готовата, а другата е од тврда градба. Јас колку што знам се следниве услови:
1. куќата не смее да е повисока од 6 метри над патот од каде што е влезот.
2. Не смее да излезе вон дозволената маркица за градба
3. Може да биде тврда градба, меѓутоа треба да биде фасадирана во облик на камен или дрво, или комбинација од двете
4. Не смее да се заградува плацот, поточно границата на имотот.
5. Во внатрешноста имаш право да правиш што сакаш

Знаеш, не може сите да ги направиш јајце на јајце, но нема да се дозволи некој да забега во дизајн и да направи нешто што ќе се двои од визуелниот концепт што е замислен. Сепак, според мене идните градители доволно се ограничени во точките 1,2 и 3 за да се добие посакуваниот ефект.
      
 
Тоа ми е битно да се следи некој концепт. Бидејќи во Маврово на пример во последно време некои новопечени капиталисти имаат тенденција на многу визуелно вулгарен начин да покажат колку се обогатиле и комплетно ја нагрдуваат идиличната слика каква што треба да има еден таков планински центар.
 
А и од порано има некои безвезе куќи што повеќе наликуваат на станбени згради него на викендички.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Nov-2007 at 01:06


Мене ми изгледа дека во Кожуф на тоа поле се ќе биде ОК.

Критериумите се едноставни и недвосмислени. Плус тоа од сам почеток има кој да стави ред на тоа поле.
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Nov-2007 at 01:10
А, заборавив да кажам и дека станува збор за 100 индивидуални различни сопственици кои можат да направат колку толку некаква измена, меѓутоа другите 600-700 куќи, хотели, мотели и што ти се не ќе ги гради самиот ски центар, па потоа ќе ги продава како готови комплекси. Значи ти како иден газда немаш баш и некој избор, треба само да кешираш пари и добиваш готова куќа.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Nov-2007 at 01:11
Originally posted by CloverstackМене ми изгледа дека во Кожуф на тоа поле се ќе биде ОК.

Критериумите се едноставни и недвосмислени. Плус тоа од сам почеток има кој да стави ред на тоа поле.
 
да тоа ми се свиѓа за овој проект уште од почетокот што не е крпеница него контурите се влечат на некое централно ниво.
 
ОК Маврово има друга еволуција и неможам да го споредувам. Но сепак повеќе би ми се свиѓало доколку барем за селото Маврово се направи некој план, се постават некои критериуми.... Вака како што е таму фали кохезија има некои расфрлани хотели, куќи, скијачки терени... Но не ми наликува на еден комплетен ски центар.
 
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 04-Nov-2007 at 01:18
Тоа од денешен аспект е тешко. Маврово е наследен објект. Тој била државна сопственост а сега е даден на приватно лице и што може тој да направи во тој поглед, ништо. Овдека се гледа објектот глобално, затоа прво е направен детален урбанистички план кој како рамка ти дава некој правец на развој. Ти можеш да го менуваш ДУП но не така глобално, туку на мали потези. Не можеш сега да речеш дека цела населба од таму каде што е, ќе ја префрлам на другото брдо. Тоа е готово. Додека објект како Маврово сега и не верувам дека има шанса да измени нешто.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Nov-2007 at 01:27
Originally posted by AKADEMIK

Тоа од денешен аспект е тешко. Маврово е наследен објект. Тој била државна сопственост а сега е даден на приватно лице и што може тој да направи во тој поглед, ништо. Овдека се гледа објектот глобално, затоа прво е направен детален урбанистички план кој како рамка ти дава некој правец на развој. Ти можеш да го менуваш ДУП но не така глобално, туку на мали потези. Не можеш сега да речеш дека цела населба од таму каде што е, ќе ја префрлам на другото брдо. Тоа е готово. Додека објект како Маврово сега и не верувам дека има шанса да измени нешто.
 
абе комплетно ми е јасно тоа што го викаш, но општина како Маврово која и е туризмот веројатно приоритетна гранка треба да направи повеќе. Јасно ми е дека газдата на скијачкиот центар неможе да наметне некое негово решение но во соработка со општинските власти би требало малку барем да го подсуредат селото, да воспостават некои стандарди.
 
Сигурно никогаш нема да може да се направи некоја унификација како во случајот на Кожуф, но спрема мене некои работи се таму субстандардни, има страшни констрасти и дефинитивно има простор за некакво подобрување. Најбанален пример паркингот големиот не личи на ништо, распукан асфалт, нерамнини, секогаш натрупан со песок со улучни кучиња што хараат. Првичниот впечаток е многу лош. А на 2 метра имаш среден хотел како Бистра.
 
На Маврово комплетно му фали ноќен живот или некоја шопинг зона ете како онаа што ја планираат на Кожуф. Сигурен сум дека со малку добра волја тоа може да се вметне во некој план кој што ќе ги диктира условите (ете како на Кожуф) а понатаму зборот би го имале приватните инвеститори.
 
Се нервирам кога гледам такви недоправени работи, Маврово може да има многу повеќе додадена вредност него сега.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Nov-2007 at 02:09
Wow, Академин благодарам многу за сликите. Ако имаш уште (може и од ски лифтите)те молам хостирај. Ме интересира уште и дали е возможно наредниот викенд да го посетиме центарот, и каде треба да се обатиме за такво нешто?
Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Nov-2007 at 02:31
UrbanFerak само за тебе.
Ова се од Ски лифтот наречен Зелен БрегИнаку горе не можеш да се качиш бидејќи е градежна зона и многу е опасно ако не знаеш каде да се движиш. Во текот на идната недела ќе ја постават сајлата на жичарата и тоа ќе се одвива под јака безбедност.
Почекај, официјалното отварање е на 8 ми Декември. Тој ден скијањето го најавија за безпари.
Поздрав
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.157 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.