build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ски центар Кожуф

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 33>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 04-Nov-2007 at 03:01
Еве и еден сајт кој известува од Србија за Кожуф

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf.htm
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 04-Nov-2007 at 03:14
Originally posted by AKADEMIK

Еве и еден сајт кој известува од Србија за Кожуф

http://www.skijanje.co.yu/Ski_Centri/Makedonija/kozuf.htmХехе, кога тргна дискусијата прееска, баш пребарав по нет што друго ќе најдам за Кожуф и го ѕирнав и тоа Smile

Баш ќе те прашував за хеликоптерите, зашто гледам странциве дошле со „пума“, а на овие слики и нашите Ми-17 се во акција. Што е финтата тука?Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Nov-2007 at 03:21
Кај што ги зема сликите ги пишуваше и датумите. Нашите го имаат местено ски лифтот. Оној што го имам испратено погоре. Тоа се има случувано 12.12.2005. Меѓутоа, носивоста не му е иста. Нашиот дига до 2 тона- тука негде, а супер пумата до 3,5 тона. Тоа е огромна разлика кога се работи за жичара 6-то сед која која има елементи кои тежат 2,5 - 3 тона
Плус, Швајцарците се специјалисти за ова. Целата монтажа на жичарата ја извршија за неполни 4 саата. Колку за споредба, со дигалка по направената анализа ни дадоа рок од 45 дена монтажа.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 04-Nov-2007 at 03:26
Thumbs%20Up
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Nov-2007 at 17:26
СУПЕР работа, фала сите за информацијата специално на Академик Thumbs%20Up
Ми е мило што ќе има еден стандард за градби на објектите, па за да не го расипе ликот на оваа област. Дали некој знае дали има план за изградба на нешто како ова ( Funifor Слика 1или Фунител Сл.2) во иднина ако овај ски центар има потреба од тоа. Или вакво нешто е малку далеку засега...

Слика 1

или Фунител (Funitel) Слика 2Back to Top
AKADEMIK View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AKADEMIK Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Nov-2007 at 17:35
Здраво shyes.
Овакви типови на објекти се градат на многу поголеми растојанија или кога туризмот односно Ски центарот се развива над некое село или пак не е планиран никаков друг вид на транспорт освен овој. Тоа во концептот на Кожуф сега засега не се вклопува, бидејќи е многу далеку од најблиското населено место. Исто така и цената на овие гондоли е ненормално висока.
Овдека имаат идеја да постават гондола лифт, ама не знам што одлучија.
Тоа се оние гондоли што одат на шина, не на жица. И таа сакаат да ја постават до местото викано Момина Чука, бидејќи тоа ќе биде место видиковец, пошто од тоа место се гледа цел кавадаречки регион и пошироко.
П.С. Нели на Водно Трифун ќе ни прави панорамска жичара.
Колку за информација 1,5 км гондола чини некои 7 милиони евра, што и не е многу за град како Скопје.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-Nov-2007 at 17:40
Originally posted by AKADEMIK


П.С. Нели на Водно Трифун ќе ни прави панорамска жичара.


Се надевам не поверува навистина во бајките на Трифун  LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Nov-2007 at 17:44
@Akademik

нема да прави Трифун, тој проект сега го тера фондацијата "Милениумски крст". Незнам колку може они да се земат како кредибилни а и незнам кој им дава право самите да се прогласат надлежни за еден таков проект. Не верувам дека од тоа нешто ќе бидне барем не во скоро време, евентуално ако се најде сериозен инвеститор (кој веројатно би се избрал преку некој конкурс/тендер) или ако го земе градот/државата. Но тоа не ги спречува овие од Милениумски крст и да лицитираат со локации на станиците од време на време. Те ќе почнувал од Панорама, те од Музеј на Град Скопје........  Bash


Edited by pbanks - 04-Nov-2007 at 17:44
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 04-Nov-2007 at 17:51
Академик, аха фала за информацијата,

значи нешто слично како ова ке изгледа

Surface Liftsи

Detachable ChairliftsСУПЕР Thumbs%20UpEdited by shyes - 04-Nov-2007 at 17:55
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 04-Nov-2007 at 20:14
здраво дечки.само што се регистрирав на форумов и го прочитав постов.
ме интересира дали знае некој како се цените за купување викендичка горе и колку ке биде дневна карта ако има скијање оваа сезона???
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 04-Nov-2007 at 20:18
Originally posted by mackomk

здраво дечки.само што се регистрирав на форумов и го прочитав постов.
ме интересира дали знае некој како се цените за купување викендичка горе и колку ке биде дневна карта ако има скијање оваа сезона???Добредојде!

Иначе за тие информации едино академик ако може колку-толку да ти каже.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 04-Nov-2007 at 20:25
ја колку што разбрав на 8-ми ке биде бесплатно,а за понатака ме интересира дали се исплати да идеш на еден ден
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 04-Nov-2007 at 20:37
Originally posted by mackomk

ја колку што разбрав на 8-ми ке биде бесплатно,а за понатака ме интересира дали се исплати да идеш на еден ден
 
да де, 8ми ќе биде бесплатно а за понатака ќе видиме. За на еден ден што знам. У старт превоз кошта од прилика дупло него за до Маврово на пример. Ама не верувам дека дневна карта ќе биде прескапа оваа година бидејќи има само 2 ски лифта и една жичара на располагање. За понатака верувам дека цените ќе станат солени ама ако се реализира се што е најавено ќе се исплати.
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 04-Nov-2007 at 20:50
па да баш сакав да напраам споредба со Маврово.уствари парите шо ке ги заштедиш за карта ке ти отидат за бензин.сеа дали ке има оваа сезона доволно уредени стази и тоа е знак прашалник
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 04-Nov-2007 at 20:57
Ја да бев скијач уопште немаше да му се мислам за на Кожуф Big%20smile

Уствари сите овие муабети искрено ме поттикнуваат да почнам да учам... Имам малце скијано како мал, можда ми останало нешто Smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-Nov-2007 at 21:01
Originally posted by mackomk

па да баш сакав да напраам споредба со Маврово.уствари парите шо ке ги заштедиш за карта ке ти отидат за бензин.сеа дали ке има оваа сезона доволно уредени стази и тоа е знак прашалник


јас мислам дека ќе има доволно и тоа ми е најбитно. Маврово реално освен "на стаза" е прилично досадно за скијање. На ски лифтовите стазите се прекратки а долго време се возиш и одозгора чекаш ред.

На Кожуф ако погледнеш на  мапата двата ски лифта и жичарава допираат до почетокот на буквално сите патеки во ски центарот. Значи има можност да се користат сите стази уште од оваа година ама не верувам дека се ќе утабаат не гледам како би им се исплатело кога само една жичара ќе носи луѓе до горе (јес да таа жичара има доста поголем капацитет од сите Мавровски заедно Nuts)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-Nov-2007 at 21:03
Originally posted by Cloverstack

Ја да бев скијач уопште немаше да му се мислам за на Кожуф Big%20smile

Уствари сите овие муабети искрено ме поттикнуваат да почнам да учам... Имам малце скијано како мал, можда ми останало нешто Smile


ја сум чул дека полесно се учи вака на стари години snowboard... ако пробуваш може е подобро тоа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 04-Nov-2007 at 21:08
Originally posted by pbanksја сум чул дека полесно се учи вака на стари години snowboard... ако пробуваш може е подобро тоаСкии поише ме влечат... Плус тоа имам впечаток дека на скии имаш повеќе слобода/контрола/комфор. Сноубордот е поспецифична работа... Или грешам?


Edited by Cloverstack - 04-Nov-2007 at 21:09
Back to Top
mackomk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 117
  Quote mackomk Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 04-Nov-2007 at 21:12
А и таа "стаза" да ја начекаш со убав снег е стварно реткост,или е подмрзната или нема снег.Така да ке мора да се иде на Кожуф да видиме како ке се покажат таму терените.
А за почнување со скијање никогаш не е касно,зимај скиите или бордот и се глеаме на 8-ми
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12066
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 04-Nov-2007 at 21:14
Originally posted by mackomk


А за почнување со скијање никогаш не е касно,зимај скиите или бордот и се глеаме на 8-ми


Thumbs%20Up
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 33>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.