build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меморијален центар на холокаустот

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 08-Mar-2008 at 01:09
Originally posted by vardar

Само штета што не е на повидливо место


Зашто супер е местото, отворено кон реката плус баш таму ќе биде новиот пешачки мост накај Кеј 13 Ноември. Мислам дека е сосема на место.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Mar-2008 at 23:17

Околу локацијата на Музејот на Холокаустот, сепак немојте да заборавите дека токму на таа локација се наоѓало старото скопско Еврејско Маало и еврејската синагога. Со денационализацијата тоа земјиште му припадна на фондот на Холокаустот.

Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 06-Jun-2008 at 16:09
veke dolgo vreme se odovlekuva ovoj proekt.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 06-Jun-2008 at 16:20


Ова за жал важи за најголем број од проектите во Македонија. Разгледај само по форумов, колку од проектите што ги пратиме се иста приказна.

Unhappy
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Jun-2008 at 05:41
Малку ми е чудно зошто толку многу од вас сте против градењето на стариот театар? DunnoQuestionLaugh
Исто така јас си мислам дека добро ќе се вклопат двата објекти, специално ако центарот на холокастот е изграден со повеќе детали на фасадата на објектот со споредба на рендерот.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 27-Jun-2008 at 08:41
Тазе....

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 27-Jun-2008 at 08:54
Не ми е јасно зошто волку заглави овој проект. Нели и владата дотираше некои средства пред пола година некаде?

Исто така кога ќе се мафне онаа куќарка пред музејот... Пак некоја стока комплицира осеќам.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 29-Jun-2008 at 02:01

Ќе се премести Спомен-обележјето на Евреите

Министерството за култура побарало Општина Центар да го премести Спомен-обележјето на Евреите на Република Македонија, бидејќи е на местото каде што почна изградбата на Музејот на ВМРО и на жртвите на комунизмот. Според одредбите на Законот за заштитата на културното наследство, недвижното културно наследство може да се премести само ако заради изградба на објект од јавен интерес не е можно да се зачувува на местото на кое се наоѓа.


http://dnevnik.com.mk/?ItemID=DD021E68175AF54BAA56C895ADBF7492

Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 29-Jun-2008 at 03:22
Dali nekoj bi mozel da mi kaze dali Evrejskoto malo se pruzalo i na zemjisteto kade sega se gradi kompleksot muzeji Makedonska Borba? Se posomnevav vo toa bidejki kako sto procitav tamu bil postaven spomenikot na zrtvite na holokaustot sto sega ke go premestuvaat vo kompleksot-ne veruvam deka bil postaven na mesto koe nema nekoj znacaj za skopskite Evrei.
Pozdrav


Edited by evolutionary - 29-Jun-2008 at 03:23
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 29-Jun-2008 at 10:25
Previous
Дури и стариот театар се наоѓал во еврејското маало. На местото на музејот на ВМРО се наоѓаше еден мал споменик на еврејските жртви. Тука некаде се наоѓала и синагогата која е срушена после земјотресот, и старата Еврејска заедница. Околу музејот на Холокаустот, тој не го гради Еврејската Заедница. Тоа беше должност на државата и нема македонски политичар кој не го ветил тоа и на американските еврејски заедници и на Израел. На крај се формираше фондација, во која учествуваат владини претставници и членови на Еврејската Заедница кои што требаа од парите собрани од денационализацијата на имотите на Евреите без легални наследници (над 7200 македонски евреи се убиени во Треблинка, искоренети се цели фамилии засекогаш) да се финансира изградбата. Според мои информацвии владата доцни со расчистување на дел од тие национализирани имоти, а се водат и доста спорови, бидјќи голем дел од тие имоти подоцна биле запоседнати нелегално, било од поедицни, било од институции.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 29-Jun-2008 at 16:19
Blagodaram za odgovorot. Jas na pocetokot na izgradbata na objektov imav informacija deka se raboti za projekt pretezno finansiran od nekoja megjunarodna evrejska organizacija, a od nekade duri slusnav deka vladata na Izrael e finansijer, no kako sto vremeto odminuvase a gradbata zabavuvase i na kraj, ako ne se lazam, totalno zamre mi zamirisa na nesto kako Grad Skopje, Opstina Centar, Ministerstvo za Kultura, Vlada na RM itn.
Ako nisto, barem ona ruglo od avtobuska vise ne stoi tuka, a za vozvrat dobivme posovremena i na podobra lokacija, dodusa i novata ima nekoi mani vo smisol na dostapnost no bi se nadminale so izgradba na bul. Krusevska Republika (sci-fi za zal).
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 01-Jul-2008 at 22:25
убаво е што го градат на местото на еврејското маало, тоа ти е добро планирање, да беше идеја на нашиве  ќе го ставеа на плоштад како и се другоBashWallbash
плус може да се совпадне со театарот, иако е модерна градба
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 02-Jul-2008 at 10:00
Originally posted by zabegan

убаво е што го градат на местото на еврејското маало, тоа ти е добро планирање, да беше идеја на нашиве  ќе го ставеа на плоштад како и се другоBashWallbash
плус може да се совпадне со театарот, иако е модерна градба


LOL
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 02-Jul-2008 at 23:20
Локацијата на еврејско маало и театарот


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 03-Jul-2008 at 06:17
Wow владимир од каде овој рендер? 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 03-Jul-2008 at 13:42
Почнав пред многу години еден проект со уште неколку луге за виртуелна база на податоци на еврејско мало, сакајки да подоцна го прошириме на цело скопје.

Иначе во случајов направиме две куки во најситни детали и со сите историски податоци на градбата и за самите власници во тоа време.

Но, или тоа беше пред време или како и секогаш немаше заинтересирани за историјата на ова подневје, па затоа во иднина ќе нагаѓаме што и како било.
Edited by Vladimir P - 03-Jul-2008 at 13:46
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 17-Aug-2008 at 19:09
Ова никако да мрдне


Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 17-Aug-2008 at 22:39
Карабината е готова,али треба уште многу за да биде целосно готова.да се надемаве следното лето дека ќе биде готов овој проект,но не сум преголем оптимист.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Aug-2008 at 22:46
Уште од почетокот кога почна да се гради музејот ми беше се уште ми е оправдан. Но сеуште не можам да си разјаснам какви артефакти ќе има во музејот. Што предмети ќе можат да се изложат тука?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12052
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 17-Aug-2008 at 22:52
Originally posted by Cibi

Карабината е готова
Карабината не е ни од далеку готова, она што го гледаш е само едното крило на објектот, а и тоа веќе одамна стои така.


Originally posted by lslcrew

Но сеуште не можам да си разјаснам какви артефакти ќе има во музејот. Што предмети ќе можат да се изложат тука?!
Па мислам може да се очекува пред се да биде документиран холокаустот, а можеби ќе има и предмети кои биле специфични за еврејската култура, а кои останале сочувани.

Но ова не е само музеј, туку ќе има и други содржини.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.