build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Виртуелна Македонија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Помош за GIS Software / Shapefile

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 394
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Помош за GIS Software / Shapefile
    Posted: 04-May-2013 at 09:57
Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдов друг начин освен преку инсталациjа на овоj програм.
ಠ_ಠ
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9134
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 07-May-2013 at 22:00


Што поточно сакаш да постигнеш, што треба да содржи .shp фајлот.

Имам прилично елементарно искуство со овој програм и незнам дали би можел да ти помогнам.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 394
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2015 at 12:46
Originally posted by johnasad

Дали знае некоj да работи со GIS софтвер (ArcGIS) затоа што ми треба да направам shapefile (.shp) а на Google не наjдовShapefile знам да направам и некои основни операции у софтверот (полигони, линии, точки, merge, union итн.)
ಠ_ಠ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 10-Nov-2017 at 17:33
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 394
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Nov-2017 at 10:00
Сега видов кога сум ја отворил темава Денес сум дипломиран ГИСовец, специјалност ми се ArcGIS/QGIS

Edited by Macedonicus - 11-Nov-2017 at 10:01
ಠ_ಠ
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Nov-2017 at 19:28
Честито (што и да е тоа, врска немам, прости)
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 20-Dec-2021 at 13:04
Здравејте,

Дали некој знае како се конвертираат точки од локален македонски грид во глобален? Имено, имам точка измерена од геодет во следниот формат:

     Y             X
589317.978   4632443.947

Како би можел да го конвертирам ова за да ми ја дај во на пр. WGS84, т.е. на Гугл?
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 03-Jan-2022 at 12:40
Здраво, малце касно пишувам но ако уште ти треба повели.
Македонска географска проекција има EPSG 6316. Она што фали е 7 пред Y. (ова што го прати ти е стар формат)
https://epsg.io/transform#s_srs=6316&t_srs=4326&x=7589317.9780000&y=4632443.9470000
Повели линк, можеш директно да ја видиш точката на мапа
Back to Top
team17 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 23-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote team17 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 03-Jan-2022 at 12:44
Или ако сакаш да го користиш стариот координатен систем 32634, повели
https://epsg.io/transform#s_srs=32634&t_srs=4326&x=589317.9780000&y=4632443.9470000
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jan-2022 at 13:21
Фала многу за инфото! Но конвертирањето има грешка од околу километар, а претсатвувањето на точките во QGIS диркетно во EPSG 6316 проекција е точно. Ова со „7 пред У“ не го разбрав, оти со ставање на 7 пред У се‘ се меша.

Фала,
Поздрав
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jan-2022 at 13:22
Т.е. топ е дека можат да се поектираат но би било топ да можат и во WGS 84 да се поседуваат за поширока публика, Google Earth, итн..
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jan-2022 at 14:27
Сега средено, 7ката пред Х треба да стои, не У (за во EPSG 6316). Топ, фала за хинтот!

А од каде а таа магична седумка? Зарем од насловот на проекцијата EPSG 6316 Balkan Zone 7?

За во 32634 се уште немам чаре, има оффсет од околу километар.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.