build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охрид - град на УНЕСКО
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охрид - град на УНЕСКО

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 43>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Dec-2008 at 02:14Edited by beTon - 01-Dec-2008 at 02:16
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Jan-2009 at 12:07
Охрид, Нова Година 2009

Кликнете на сликата за голема резолуција
Edited by La Linea - 03-Jan-2009 at 12:09
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Jan-2009 at 12:12
wow super e
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 04-Jan-2009 at 03:55
Две феноменални фотки од Охрид под снег. (МИА фото)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 04-Jan-2009 at 13:03
eeeee od ovoj agol samo slika so sneg falese inace veke monotono za slikanje bitna kaneo
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 04-Jan-2009 at 14:42
Originally posted by mitatos

eeeee od ovoj agol samo slika so sneg falese inace veke monotono za slikanje bitna kaneo

Da da kaneo e vekje preslikano! Mene mi se svigashe slikata, pod sneg retko go imam videno!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Jan-2009 at 15:06
Еве уште една слика од охрид под снег.


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Jan-2009 at 15:30
Applause Канеое прекрасно
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Jan-2009 at 19:57
Thumbs%20Up
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Jan-2009 at 01:22
првпат ги гледам охридските манастири под снег, искрено Big%20smile
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Jan-2009 at 02:41
Охрид е многу убав под снег, како да е во свој свет, прекрасно е.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 06-Feb-2009 at 15:41
National Geographic до сега на два пати имал фотографии од Охрид како Photo of the Day. Двете се од 1983.Сликава може да ја спуштите за wallpaper на:
http://photography.nationalgeographic.com/photography/wallpaper/lake-ohrid_pod_image.htmlwallpaper од оваа фотка на:
http://photography.nationalgeographic.com/photography/wallpaper/church-imboden_pod_image.html

Додека оваа фотографија е од профилот за Македонија на National Geographic
http://travel.nationalgeographic.com/places/countries/country_macedonia.html
Edited by anDarko - 06-Feb-2009 at 15:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 06-Feb-2009 at 15:57
AnDarko една ти промакнала...

Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 06-Feb-2009 at 16:04
Previous
Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 06-Feb-2009 at 16:11
Кога сме кај National Geographics јас ја имам целата архива од 1888-1997. Би било фино да ги извлечам сите објави со референца кон Макеоднија и да ги објавам во останати теми. Има доста интересни текстови од Турско време, СФРЈ и една објава за независна Македонија ако не се лажам Март 1996. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 06-Feb-2009 at 16:14
Не знам мене искрено воопшто не ми се допаѓа идејата како е осмислен брегот во градот. А кај плажите ништо не е подобар. Споредете го со било кое приморско место или приезерско нека е, секаде главната акција е на брегот, полно е кафулиња и дискотеки или што и да е, да може човек да ужива во глетката, кога и онака не е за капење таму. А не тие имаат еден скуден парк на 15 метри од езерото и оние скудните 'хотелчиња' на 50 метри од водата (за во градот зборувам). Можеби не е оптимално да се има кафулиња и дискотеки, но ако сакаат пари сигурно онака не се вадат, со пумпање на цените а никаква атракција. Секое местенце на јадранското и егејското приморје (значи наше поднебје) е така организирано. Овие охријџани само се фалет, а во суштина само езерото е убаво и тоа што им останало од минатото, со прст немаат мрднато да го искористат тоа, само за пари се алчни. Глупав град, затоа никогаш не сум бил на одмор таму, само ради друштво, немаат сите можности да одат подалеку (за жал, вака никогаш нема да сфатат дека Охрид не е ТОП туристичка атракција)
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 06-Feb-2009 at 16:25
Охрид е топ дестинација ако си млад и глуп, а сакаш да отидеш на одмор кој во тие години претставува само еден период од десет 10 дена во кои може да се издрогираш и препиеш без никој да ти вика како што е тоа дома! Воедно да фатиш и стомачен вирус у првите два дена, а по можност и запек поради фастфудот! За тоа е топ!

Edited by lslcrew - 06-Feb-2009 at 16:26
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 06-Feb-2009 at 16:30
Добро и Миконос е исто, ама Миконос има приход 69.000x поголем од Охрид Значи не е тоа проблемот.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 06-Feb-2009 at 16:57
да знаев дека сликиве од National Geographic ќе предизвикаат толку лоши спомени од Охрид немаше ни да ги ставам Naughty
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 06-Feb-2009 at 19:11

па која е поентата да Охрид  - Македонскиот Ерусалим и Град на УНЕСКО да е монденско место за кршење коски  на подиум и печење месо на плажа. сликите се екстра и денес а за тоа време биле уште по спектакуларни, единствено фали можеби кадар со дневна сончева светлина која го обојува многу убаво езерото или пак утрински сцени од бистрата вода! но НГ од секогаш преферирале малку понапорни  и помистични фотки многу турбо експозиции или хдр штимања, она впечаток кој тешко се вари но кога ќе се свари неможеш да го извадиш од глава...   

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 43>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.