build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Nastel business center (Печатница „Гоце Делчев“)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Nastel business center (Печатница „Гоце Делчев“)
    Posted: 24-Sep-2007 at 19:34
Се кочи изградбата на хотел на местото на печатницата Гоце Делчев
Девет месеци се кочи изградбата на елитен хотел на местото на старата печатница Гоце Делчев, обвинуваат од Настел - фирмата инвеститор. Тврдат дека иако парите се уплатени  имотот се уште не е во нивна сопственост поради спорна хипотека. Првиот човек на Настел. Азманов вели дека стечајната судијка при продавањето на имотот имала обврска да ги избрише сите хипотеки.
 
Стечајниот управник Јордан Марковски пак со спротивен став. Вели дека „Настел“ доколку сака веднаш може да ја преземе сопственоста на објектот.
 
Но Азманов тврди дека мислење за случајот побарал лично од јавниот правобранител. Добил одговор дека купопродажниот договор не е правно исправен. Сега ја тужи државата и бара оштета за милионските суми исплатени камати.
 
Руинирана зграда. Складиште на отпад и импровизиран јавен тоалет . Вака денес изгледа местото на некогашната печатница Гоце Делчев.
 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Sep-2007 at 04:28
Kade se gradi ovoj hotel?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Sep-2007 at 18:20
Originally posted by dejan

Kade se gradi ovoj hotel?
 
vo strog centar e lokacijata
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Sep-2007 at 18:22
@dejan

Не се гради, уште не е ни урната старата зграда на печатницата (спомнато е и во текстот)

Руината претставува невидено ругло па и опасност. Срамота!

Инаку локацијата е бр 11 на мапава:

Edited by Cloverstack - 25-Sep-2007 at 18:23
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Sep-2007 at 01:13
Fala....znachi ke treba da se gradi kaj taa prazna zgrada so 'pokrivot'?
Ubav e toj del vo centarot.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Sep-2007 at 08:16
Ubav e sega zasto se izgradija 100 novi zgradi tamu... inace najveke me kurcese toj segment- u centar a katastrofa. 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Sep-2007 at 10:06
Pa toa, go renoviraaSmile dobar e
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Apr-2008 at 22:51
ИАКО Е ПРОДАДЕНА УШТЕ ПРЕД 15 МЕСЕЦИ
Печатницата се распаѓа поради долгите судски процедури
Бидејќи новиот газда не може да ја преземе, "Комунална хигиена" најавила дека неделава ќе го исчисти ѓубрето од објектот

Некогашната печатница "Гоце Делчев" на улица Максим Горки, и покрај тоа што е продадена уште пред 15 месеци, новиот газда се уште не може да ја преземе во владение, а таа и натаму останува да биде грдотија во центарот на градот. Освен што руините од некогашната печатница со години го нагрдуваат центарот на Скопје, таа е претворена и во дива депонија каде што скопјани фрлаат најразличен смет. Со затоплувањето на времето од печатницата се шири неподнослива реа од насобраното ѓубре, а лани луѓето што заработуваат од собирање пластика ја користеа како времен склад на собраниот пластичен отпад.
Јордан Марковски, стечаен управник на печатницата, вели дека за жал се уште не можат некогашната управна зграда на "Гоце Делчев" да му ја предадат на новиот сопственик, односно на скопската фирма "Настел", бидејќи се уште имаат судски спор со еден од доверителите.
"Не би можел да кажам кога конечно ќе го предадеме објектот на новиот сопственик, бидејќи се уште сме на суд со еден од доверителите, фирмата 'Мепринг'. Додека тоа не се реши, 'Настел' нема да може да го преземе објектот, бидејќи инсистираат имотот да биде расчистен од хипотеки", вели Марковски.
Тој тврди дека ЈП"Комунална хигиена" се понудила да го исчисти ѓубрето што се ноаѓа во печатницата, и дека со акцијата ќе почнат оваа недела.
Љупчо Попјорданов, управител на "Настел", вели дека и покрај тоа што пред 15 месеци уплатиле 3,2 милиони евра за купување на печатницата и покрај тоа што платиле и данок на промет, се уште немаат сопственост на објектот. Тој вели дека поради судскиот спор меѓу доверителите и печатницата "Гоце Делчев" во стечај, нивната фирма трпи штети, бидејќи повеќе од една година не може да почне со изградба на новиот објект за што подигнале кредити.
"Досега требаше да почнеме со изградба на новата зграда, која во еден дел ќе биде катна гаража, а остатокот или деловна зграда или хотел, во зависност од тоа каква градежна дозвола ќе добиеме. Сега ништо не можеме да сториме и мораме да ја чекаме судската разрешница на спорот", вели Попјорданов
http://vest.com.mk/default.asp?id=149863&idg=8&idb=2344&rubrika=Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 24-Jun-2008 at 10:29
Ohno

Печатницата „Гоце Делчев“ најскапо страшило
Скопје
Хорор-местата во разни градови обично се сместени во периферните делови, но Скопје има едно во најстрогиот центар, старата печатница „Гоце Делчев“ на улицата Максим Горки. Полуразурнатата зграда преполна со ѓубре, од која се шири непријатна миризба и во која постојано се собираат бездомници, изгледа застрашувачки за повеќето скопјани што поминуваат покрај неа. И покрај тоа што е една од најскапите и најатрактивните локации во градот, зградата сега создава страв наместо пари. Печатницата е во сопственост на бизнисменот Зоран Азманов, кој таму сака да гради хотел, но не може да го стори тоа поради спор со заостаната хипотека.

ПОКРАЈ ОБЈЕКТОТ НА ШТРЕК

Граѓаните раскажуваат дека секогаш се посебно внимателни кога се движат покрај запуштената зграда, која им создавала чувство дека во секој момент оттаму ќе излета нешто и ќе ги преплаши. Некои од нив не сакале да застанат ниту неколку секунди до неа.
- Еднаш слегов од автомобилот и застанав до зградата да го почекам сопругот да паркира. Одеднаш слушнав некои гласови од внатрешноста, најверојатно од бездомниците што се собираат во неа. Се преплашив и сопругот одвај ме смири. Оттогаш постојано ја заобиколувам печатницата и се трудам воопшто да не и се доближам ниту дење, а камоли навечер - раскажува една скопјанка.
Повеќето жители од околните згради на улицата Осма ударна бригада и Максим Горки се згрозени од тоа што се дозволува таква руина со децении да стои во строгиот центар на градот.
- Постојано се жалиме до сите надлежни институции, но тие доаѓаат само одвреме-навреме да го расчистат ѓубрето и за ништо друго. Секоја вечер во урнатините преспиваат бездомници, а понекогаш во внатрешноста се собираат и наркозависници. Најмногу ни е страв дека некое од нашите деца ќе залута таму и ќе настрада. Смачено ми е на моите внуци постојано да им укажувам да ја заобиколуваат зградата - вели Мирко Миновски, еден од жителите на околните згради.

НЕСУДЕНИОТ „ШЕРАТОН“

Печатницата „Гоце Делчев“ била изградена уште пред Втората светска војна и тогаш го носела името „Немања“. Откако оваа фирма се затвори, зградата се запушти и воопшто не се одржува. Веќе нема прозорци и врати, само урнатини и ѓубре, кои се покриени со платно, кое исто така е оштетено и постои опасност да падне.
Објектот неколкупати беше продаван, а негов последен сопственик е бизнисменот Зоран Азманов. Тој сакал таму да прави хотел од светски познатиот синџир „Шератон“, но не можел да почне со изградбата поради нерешениот случај со една заостаната хипотека.
- Ниту мене не ми одговара ваквата состојба на објектот. Јас платив за да инвестирам во него, но моите пари засега се залудно потрошени. Кога ја купив зградата, за неа имаше четири хипотеки. Судот поништи три од нив, но не и таа од фирмата „Мепринг“, која изнесува 16 милиони денари. Немам намера да го враќам тој долг, затоа што не сум го направил, а својот дел си го платив. Кога го купував објектот никој не ми кажа за заостанатите хипотеки. Сега ми останува само да чекам да заврши сета оваа збрка и да можам да почнам со работа - објаснува Азманов.


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1043&ArticleID=57106

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 24-Jun-2008 at 11:16
- Еднаш слегов од автомобилот и застанав до зградата да го почекам сопругот да паркира. Одеднаш слушнав некои гласови од внатрешноста, најверојатно од бездомниците што се собираат во неа. Се преплашив и сопругот одвај ме смири. Оттогаш постојано ја заобиколувам печатницата и се трудам воопшто да не и се доближам ниту дење, а камоли навечер - раскажува една скопјанка.


Nuts LOL

Ако оваа „Скопјанка“ навистина постои, а не е измислена од новинарот/ката (се сомневам), тогаш сигурно има поголеми грижи во животот отколку печатницата...

LOL LOL LOL

Edited by Cloverstack - 26-Aug-2009 at 18:57
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Jun-2008 at 16:59
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=48EB5F972B144247B3045EC5BC80562E


Фото вест

Во услови кога не функционира ниту еден јавен тоалет во градот, напуштената печатница е најчестиот избор на скопјани што се во зорт. Некои досетливи граѓани на зградата закачиле и натпис „јавно веце“, со кој ги информираат и скопјани и градските власти за што се' може да послужи објект што се наоѓа во строг центар на еден главен град, кој се стреми да стане европски.

Фото: Чедомир Ненковиќ


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Aug-2008 at 02:04
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=DFD27A99C371D9438490A0B5466EC664

Печатницата „Гоце Делчев“ се' уште е депонија

Поради судски спорови не може да се реализира идејата на ова место да се изгради хотел или деловен објект

Сања Наумовска

И покрај тоа што се продаде за повеќе од 3 милиони евра пред речиси две години, печатницата „Гоце Делчев“ се' уште е најгрдата руина во центарот на градот. Платната што ја покриваа зградата се искинати и ја откриваат внатрешноста на објектот, каде што има се' и сешто. Покрај тоа што руините од некогашната печатница со години го нагрдуваат центарот на Скопје, таа е претворена и во дива депонија каде што скопјани фрлаат најразличен смет. Најчесто тука се собираат бездомници, зависници од дрога, но и собирачи на пластика што ја користат како складиште.

Внатрешноста е преполна со ѓубре, иако во неколку наврати „Комунална хигиена“ организираше акции за чистење. Луѓето од околината се жалат и дека од руинираната некогашна печатница се шири неподнослива смрдеа поради различните отпадоци што се таложат. Наместо да биде еден од најрепрезентативните објекти во центарот, поради заглавеноста во судските лавиринти, се' уште не започнува инвестицијата која руината ќе ја претвори во модерен деловен објект или хотел.

Имено, печатницата е продадена пред близу две години на фирмата „Настел“, која планираше да изгради хотел од синџирот „Шератон“. Сепак, според надлежните во фирмата, изградбата на новиот објект на ова место не може да почне, бидејќи печатницата е заглавена во хипотека. Фирмата „Настел“ нема да го преземе објектот се' додека имотот не биде расчистен од хипотеки, а за тоа треба да се почека завршувањето на судскиот спор со еден од доверителите на некогашната печатница. Тоа значи, велат во фирмата, дека додека не заврши судскиот спор, не може да се реализира замислата на инвеститорот. Од „Настел“ велат дека веднаш по купопродажбата биле уплатени парите за купување на печатницата, како и данокот на промет, но и покрај тоа се' уште не владеат со имотот.

Од друга страна, пак, исто така, се' уште е нејасно дали ќе се менува Деталниот урбанистички план, кој на ова место предвидува деловен објект, а не хотел. Пред извесно време од „Настел“ најавија дека новата зграда во еден дел ќе биде катна гаража, а остатокот или деловна зграда или хотел, во зависност од тоа каква градежна дозвола ќе добијат.
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Aug-2008 at 09:25
Лелеее.. ова е ужасно.. стои вака сред центар на град!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Aug-2008 at 15:25
Ништо ново чисто да ја евидентирам ситуацијата на 12.08.2008 бидејќи бев во близина.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 19-Aug-2008 at 17:07
ПЕЧАТНИЦАТА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ЧЕКА СУДСКА РАЗРЕШНИЦА
Шератон ќе се гради од 2009
Новиот сопственик на печатницата, скопската фирма "Настел" очекува до крајот на годината да ја преземе печатницата и конечно да почнат со изградба на нов деловен објект со катна гаража

Скопската фирма "Настел", која е нов сопственик на руинирата печатница "Гоце Делчев" на улицата Максим Горки во центарот на Скопје, очекува до крајот на годината да почне со изградба на новиот деловен објект.
Љупчо Попјорданов, управител на "Настел", се надева дека дотогаш ќе заврши судскиот спор меѓу печатницата во стечај и нејзините доверители.
"Осумнаесет месеци по купувањето на објектот се уште не можеме да почнеме да градиме, нити да земеме имотен лист за она што сме го купиле. Сега судовите се на одмор и разрешница на судскиот спор ќе мора да чекаме од септември. Колку што знам, сега случајот е на Апелација. На местото на печатницата ќе градиме деловен објект со катна гаража, односно тоа за што ќе добиеме дозвола согласно деталниот урбанистички план", вели Попјорданов.
Јордан Маркоски, стечаен управник на печатницата, вели дека судскиот спор со доверителите е при крај и дека очекува во септември конечно да ја предадат зградата на "Настел".
До конечната судска одлука руината од некогашната печатница "Гоце Делчев" и понатаму останува грдотија на градот. Таа е претворена во дива депонија и собиралиште на дваесетина бездомници. Жителите од околните згради постојано се жалат дека страшна смрдеа се шири од печатницата, но никој од надлежните не се грижи барем да се исчисти објектот од ѓубре.
Печатницата, која е во стечај, лани во февруари руинираниот објект и го продаде на скопската фирма "Настел" за 3,2 милиони евра. Новиот сопственик тогаш најави дека на местото на печатницата ќе гради хотел од синџирот на светски познатиот бренд "Шератон". (Е.А.)


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=155827&idg=8&idb=2453&rubrika=Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 05-Mar-2009 at 12:23
ГАЗДИТЕ НАЈАВИЈА УРИВАЊЕ НА РУИНАТА ОД АПРИЛ
Старата печатница ќе стане нова Ристиќева палата
На местото на печатницата "Гоце Делчев" ќе се гради целосно нов објект кој ќе има седум ката, во кои ќе се сместат деловни простории, дуќани и хотел на најгорните катови

Скопската фирма "Настел", по две години од купувањето на руината од некогашната печатница "Гоце Делчев" на улицата Максим Горки, конечно ќе го преземе објектот во владение. Најавува дека веќе во април ќе почнат со уредување на оваа атрактивна локација во центарот на градот. Маријан Наков, управител на "Настел", вели дека во тек е впишувањето на печатницата во Катастарот на недвижности како сопственост на "Настел" и оти очекуваат за десетина дена да ги завршат овие формалности. Тој објасни дека веднаш потоа од Општина Центар ќе бараат дозвола за уривање на остатоците од печатницата, за да можат потоа да побараат и градежна дозвола.
"Очекуваме во април или мај да почнеме со уривање на објектот, и тоа уривање ќе трае најмалку два месеца, бидејќи се работи за голем објект во строгиот центар на градот, и тоа ќе мора да се прави под одредени услови", вели Наков.
На местото на печатницата, "Настел" ќе гради нова зграда која, како што вели Наков, ќе се прави во класичен стил, по примерот на Ристиќевата палата, односно слична на старите градби во европските градови.
"Нема да правиме модерна зграда со стакленици туку зграда во класичен стил која ќе потсетува на градбите од старо Скопје", вели Наков.
Новата зграда која, според ДУП, треба да биде деловен простор, ќе биде има седум ката над земја и два под земја. Од "Настел" велат дека се уште не одлучиле каква ќе биде намената, размислуваат покрај деловните простории, да има дуќани, а можно е петтиот кат и потпокривот да се пренаменат во хотел.
Градежните работи за изградба на објектот во "Настел" очекуваат да почнат во есен оваа година, а зградата да биде завршена во рок од три години.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=164389&idg=9&idb=2615&rubrika=Skopje
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 05-Mar-2009 at 19:54
Previous

ne se razbiram jas mnogu vo gradeznite raboti, ama nekako 2 meseci za urivanje mnogu mi se cini....Dunno
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 05-Mar-2009 at 19:57
фала богу се завршија перипетиите околу ова !!Back to Top
Cifra View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Feb-2009
Online Status: Offline
Posts: 85
  Quote Cifra Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Mar-2009 at 20:14
Originally posted by kire85

Previous

ne se razbiram jas mnogu vo gradeznite raboti, ama nekako 2 meseci za urivanje mnogu mi se cini....Dunno

И мене ме збуни ова.  Поготово што ако ја остават уште некое време самата ќе се сруши LOL
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Mar-2009 at 13:37
македонското новинарство во акција. Еве една потполно спротивна вест од онаа претходната од Вест. На кого да му се верува? Dunno Ohno

НЕМА АБЕР ОД ИЗГРАДБА НА НЕКОГАШНАТА ПЕЧАТНИЦА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“
Хорор-зграда во центарот на градот

Ниту ексклузивен хотел од синџирот „Шератон“, ниту деловен објект придружен со катна гаража, како што беше најавувано, не е изграден на местото на поранешната печатница „Гоце Делчев“ и по шест години откако таа отиде под стечај. Руинираната карабина се уште стои во строгиот центар на градот, додека во околината на грдотијата функционираат амбасади и се градат нови модерни деловни центри. Од фирмата „Настел“, која на јавна лицитација го откупи земјиштето на кое се наоѓа печатницата, не беа расположени да одговорат кога и дали ќе почнат градежните работи, но, сепак, потврдија дека и по три години од продажбата на објектот сопственоста не им е пренесена на имотен лист. Објектот денес е позапуштен од кога и да било. Околу него е обраснато зеленило, градежен шут од минатите рушења на зградата, а во внатрешноста подовите се преполни со ѓубре. Освен како повремено живеалиште за питачи и за бездомници и попатна станица за наркомани, местото е отворено и како диво јавно веце. Скопјани многу пати реагираа до надлежните нешто да се преземе и да се спречи ширењето зарази кои посебно се опасност во летните месеци. Околу купот ѓубре секогаш се собираат кучиња и мачки, а жителите од околината се жалат дека се чувствува и неподнослива смрдеа. - Едноставно не можам да поверувам дека во строгиот центар на Скопје може да се дозволи со години да стои објект кој, особено во вечерните часови, личи на хорор-филм. Непријатно е, дури и страшно, да се минува покрај него. На сите граѓани им пречи, од него се шири смрдеа, се собираат кучиња, наркомани, навистина е ужасно - вели Илина Поповска, која живее во близина на напуштената печатница. Неколку пати изминативе години, по налог на градски и општински комунални инспектори, јавното комунално претпријатие ја чистеше депонијата од внатрешноста на зградата и при тоа редовно се вадеа по неколку тони ѓубре, но и мрши. Единствена интервенција во зградата, во обид привремено да се покрие грдотијата на објектот, беше платното со кое пред пет години се прекри предната страна на објектот, свртена кон улицата Максим Горки и лимените тараби со кои се огради приземјето на објектот. Привремената камуфлажа не издржа долго, па последниве години искинатите платна при секој посилен ветер се нишаат како потенцијална опасност над главите на скопјани, а таблите се претворија во грди билборди облепени по стотинапати со најразлични реклами.http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1650&ArticleID=109770
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.