build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стакло

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Стакло
    Posted: 22-Nov-2013 at 14:55

она што било некогаш чорба од кварцен песок t.e. SiO2, која стопено истекувајки остакллувала, ја нарекле нашиве стакло, етимолошки изведено од зборот стекло-истекло, додека преносно може да се однесува на секој високо вискозно стопена материја [1]

својствата ни се на сите познати не пропушта воздух а пропушта светлост, што го прави идеална природна амбалажа, која за да биде херметичка би и требало и затка, порано во форма на плута а денес гума, единствена разлика е што плутата се суши заради што се нанесува на неа и восок, било директно или побрзо и попрактично индиректно, плус за разлика од платиката не испушта отровни феноли ко амбалажа [1] но беа тоа времиња кога водата и сокоите се продаваа само во стакленки, а пластиката беше резервирана само за детергенти и прашоци!

на балканов најголеми историски збирки имаат хрватските музеи, загребскиот за средновековно и задарскиот за античко стакло [1][2][3] додека во македонските музеи има нешто ориентално стакло по етнолошките збирки во скопје и битола...

освен амбалажна најчеста примена на стаклото е архитектонска [1][2][3][4][5][6][7][7] но и уметничка иако неретко истите се комбинираат [8][9] додека најстара посекако е орнаментална со помош одозгора [10]

   


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Nov-2013 at 16:19

кај нас најпознати стаклари беа занаетчијата Драган Цветковски во чаршија и фабриката за рамно стакло 29-Ноември(до Кончар) иако најпозната беше Стакларница за амбалажно стакло(до Пинтија) сликата доле, која заврши од немукает по туѓи китапи [1][2][3] а која требаше да ја оживее индиректно Шишеџам [4][5] денес единствено преживеа Сигурност од Прилеп и нејзината помлада ќерка Изо-стакло

   

дури сме имале и иноватори за дребонзи за резбање стакло
Јован Станоевски - Пехчево "По иницијатива на скопската стаклара ми беше понудено да конструирам машина за брусење и откако ја направив таа беше испитана и пуштена во употреба во повеќе стаклари во Македонија" http://star.vest.com.mk/default.asp?id=41660&idg=3&idb=626&rubrika=Revija

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Nov-2013 at 20:23

случајно или не некој инсталира несоодветни и невклопливи "модерни" стаклени куполи на собранието, дали од немање абер или капацитет незнам, но битно ќе имаат дополнителна дневна светлина парламентарците http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=78&PID=28743#28743 [1]

1. “Celebration of Light” ~
http://vimeo.com/28379790

Restoration of the World’s Largest Tiffany Stained Glass Dome

2. Light Screens: The Leaded Glass of Frank Lloyd Wright ~
http://vimeo.com/7789020


Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 05:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 22-Nov-2013 at 20:35
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 22-Nov-2013 at 20:37

http://www.sinergystudio.eu.mk/

http://www.vitrum.com.mk/

http://www.glassismore.com/core/


...
Most contemporary fusing methods involve stacking, or layering thin sheets of glass, often using different colors to create patterns or simple images. The stack is then placed inside the kiln (which is almost always electric, but can be heated by gas or wood) and then heated through a series of ramps (rapid heating cycles) and soaks (holding the temperature at a specific point) until the separate pieces begin to bond together. The longer the kiln is held at the maximum temperature, the more thoroughly the stack will fuse, eventually softening and rounding the edges of the original shape. Once the desired effect has been achieved at the maximum desired temperature, the kiln temperature will be brought down quickly through the temperature range of 815 °C (1,499 °F) to 573 °C (1,063 °F) to avoid devitrification. The glass is then allowed to cool slowly over a specified time, soaking at specified temperature ranges which are essential to the annealing process. This prevents uneven cooling and breakage and produces a strong finished product.
...
http://en.wikipedia.org/wiki/Fused_glass#Techniques


   

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 22-Nov-2013 at 20:40

http://www.ehow.com/how_6394107_make-hand-painted-glasses.html [1]https://www.croatiannaiveart.com/about/the-art

https://en.wikipedia.org/wiki/Reverse_glass_painting


интересно е дека цената на рачно боеното стакло не е многу помала од рачно дуваните украси нормално доколку сликата е уникатна за времето изгубено ќе бидне и поскапо дело, ако е нешто налик футуристички витраж, наива и сл. експериментирање со стакленики слики исто толку оригинално би било дури во прашње не се стаклени бои туку акрилни, претпоставувам поразводнети за да се добие прозирен ефект [1]

https://www.glassofvenice.com/accessories/office/murano-paperweights.htmlEdited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 04:08
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 22-Nov-2013 at 21:21

патем намерно ги испуштив оптиката [1] и нејзиниот партнер осветлувањето [1] горе во воведот, иако се две области каде масовно се користи стаклото, но со цел да издвојам цел пост за нив

поизвикана појава кај оптиката се стаклата за сонце и сигурносните наочари [1] иако поспецифична област од оптиката се издвојува оптоелектрониката каде се опфатени мониторите, телескопските леќи, ласерите...
Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 06:19
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 22-Nov-2013 at 22:47
кај е само наоѓаш оваа енергија
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Nov-2013 at 23:48

mnogu jasno kade ako ne v priroda iako zato ogrevot seuste go cepkam so lezet mesto so vreme no od porano naviknav da stom vo nesto fatam ritam i da ne go pustam no vervaj da ne se videava badija so ogled deka nikogas ni od blisku nema da se informativni niskive (nit lapni goltni muabet) da ne bea klipoive... sekoja cest na site koi nesebicno spodeluvaat svoite aberi a ja da si kanaliziram svesta i za sebe i za Tia okolu mene - prosto na sovremenovo iskrseno staklo nareceno zivot gledam da mu ispoliram nekoj kosh oti pod agol polesno se rasprsnuva svetlinata i gi osvetlue belki poubo ostanatite povrsni posesivno materijalisticki fleki koi se natalozile po stakloto...
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 23-Nov-2013 at 14:30

едно време бев изгорен по дувано стакло, само што атељето не преживеа иако оправдано, не добивме дозвола за поголема печка сред гази баба, иако проблем беа и средства со оглед дека беше хоби цел муабет та сосила не ни ја теравме работата, ајде никогаш не е касно со оглед дека истата печка би се користела и за стакло и за глина а зошто не и за леење метали, тро комплицирано за комбинирана печка но се се може кога се сака, за дувано стакло мајстори и баш незнам но имам чуено дека имало неколку скопје, нормално ризичен занат заради дувањето јасно главен проблем си имаат со плуќа и срце! стакларство како занат мислам го немаме по школите, а од другиве струки освен оптичари во средно-хемиско незнам дали имаме некоја струка во образованието, но никогаш не е касно бар меѓу вајарите на акдемија да се збрка некоја катедра за уметничко стакло [1]

интересно е да се напомене дека и талиумот се користи во оделни случаи при обработката на стакло пр. за оптички леќи со висок рефрактирачки индекс [1] или во процесот на топење на стаклото на пониски температури во комбинација со сулфур и арсен [1] што пак би била несоодветна односно отрвона опција за дувано стакло

најпознати средновековни мајстори на дувано стакло биле веницијанците, заради што и музеите во хрватска со оглед дека поприично долго и владеела таму млетачката република т.е. млечаните, пиедестал кој го држеле во доцна антика византијците http://en.wikipedia.org/wiki/Venetian_glass    

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 23-Nov-2013 at 15:39
Во Кичево(поточно во село Извор) до некаде 92-93 работеше стакларата во која се правеа стаклени продукти и тоа со гравура со дијамантски машини.Фабриката западна во долгови како и сите во тоа време,но со новата управа некако фабриката се доведе во колосек и почна убаво да работи.Тогаш дојде наредба `од горе`,фабриката се затвори а машините или се исекоа со бренери или поубавите некој си ги зеде,без трага нормално.

Сите ние во кичево имаме по некој комолет од кристал,невидена лепота за сегашниве турски и кинески чаши
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12603
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 23-Nov-2013 at 15:44
Увезуваме стаклени шишиња од Србија наместо самите да ги произведуваме - „транзициска логика“.
За сè има вторпат
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 23-Nov-2013 at 16:34
уште посмешно е што со наши машини ја прават амбалажата во парачинската стаклара [1] но што са комшиите криви што ние сме се приватизирале ко отпадници, намерно или не, но да знаеш Џоле што се крчкало во лонците на тајните служби се ова ќе ти изгледа ситна боранија иако транзициска, нејсе и сега секој може да се нафати на слична инвестиција, проблемот е што кај нас слабо има воља за ризични инвестиции, иако за волја на вистината турските и кинеските фабрики се сотреа во од, единствено може да се тераат слично ко во венеција уметнички и мали претпријатија, кои би штанцале колку да се има локален бренд, пред се од љубов кон одредена област ето ко што е build пример кo појава иако никој од нас вклучително и стопанот немаме некој особен финаниски профит од ова, освен исполнето време и дружба...

а Ѓоко она што велиш за фабриката в Кичево излеа и таму завршила некоја машина за брусење на чичко Јован од Пехчево, инаку во прилеп пак ги правеа оние чадените чаши т.е. сервиси, абе ова резбаново стакло е фина уметност иако полуавтоматски се резба [1][2][3][4] зато поќеиф ми прават рачни стаклени резбарии [5]
Edited by +Protagorist - 23-Nov-2013 at 16:38
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 23-Nov-2013 at 17:00

   


се е убо, но мислам највпечатливо е она стаклото што менува бои, последно време популарно меѓу лулињата, со оглед дека менува боја при различна температура, а во сличен фазон се и mood rings гачките, налик колку си потопол толку си порасположен ги продаваа најчесто лето

инаку за стаклото фората е едноставна се користи посребрено стакло или сребро се додава во стаклото [1] иако сега има и адитиви ко современа опција [1] но и тогаш и сега муабетов бил алхемиска појава во однос на стандардната понуда


"Colour rod, lattacino and ribbon cane, and dichroic glass are applied to the inside of the flare. Next 99.999% gold and silver are fumed and oxidized onto the surface. The beauty and colour changing properties of these precious metals are encased into the glass with clear borosilcate rod. "
i started blowing glass about 8 months ago. to fume a piece and make it color changing you fume, or burn silver, copper, platinum, or gold into the glass. when you mix for instance silver and gold you get a rainbow, the blues are created by oxides in the silver and the red and oranges are from the oxides in the gold. the reason they change color in my opinion is because the oxides trapped within the glass are heated and therefore altered somewhat, it may even have to do with elemental half life, the oxides created after the fuming may start to deteriorate right away. as well the darkening of the glass brings out the more opaque tones, but i feel that that alone could not create the strong color changing effect that takes place. peace hope i didn't ramble.


малку сребро прави претоп, многу сребро огледало
Edited by +Protagorist - 23-Nov-2013 at 18:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Nov-2013 at 20:36

http://en.wikipedia.org/wiki/Art_glass


покрај сите видои уметничко стакло погоре како дувано,лиено или фузирано, може да се искористи и нешто налик исечено-залепено [1][2] па и рециклирано [3][4][5] иако најјака е комбинацијата со ФИМО со оглед дека пластелинов може да се користи ко врзивно средство во комбинации меѓу стакло-дрво-метал и обратно а бидејќи се пече или вари на мали температури направијата останува каква и што била најнапред склепана [6][7][8] впрочем единствен начин да се комбинираат веќе два готови материјала а без притоа да се сотре едниот пр.:плус фимото може да се користи едноставно за извајани витражи налик склуптура витраж, иако потребно е скелетот да биде од челична жица, на кој пак би се налепила полимерната глина, а потоа да се втиснат или заглават дополнително парчињата стакло, плус ќе биде каде каде полесна опција него оловна рамка, иако сето ова може да се изведе и директно ко имитација само од п.глина т.е. фимо како најизвикан бренд [1][2][3] сепак најбрза комбинација е само фиМо-орнаментирање како трајна рељефна боја со чувство на порцелан [4][5] но она што е битно е симболиката и боите во костец со транспаретноста и одразот кој го ќе го остаи парчетоEdited by +Protagorist - 24-Nov-2013 at 22:03
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Nov-2013 at 21:00

чув кај нас брачен пар праеле големи скулптури 2D и 3D со мелено стакло [1] кое откако ќе го наредат на површината го печат накнадно, претпоставувам за подлога користат нешто што би се стопило пример восок иако тој брзо би истекол, може гума или слично, таман додека скулптурата да се стопи стаклото да се врзи, односно шуплива стаклена скулптура скроена без калап - што би било попактично за оној кој нема услови да топи стакло туку само да го фузира, сепак полесно е од скулптурата да се напраи калап а потоа во истиот да се дувне некојa стаклена солза, иако секогаш на претек ет флат експериментирање на кое би му фалело уште бар-рељеф ако не друго [2]

http://en.wikipedia.org/wiki/Glass_casting [1]

1. How the Moser Art Engraving is created

http://www.kultur.gov.tr/EN-120372/glass-techniques.html

2. Lukáš Jabůrek | The Fate of Being Gifted

http://museovetro.visitmuve.it/en/il-museo/layout-and-collections/in-depth/glass-types-glassmaking-techniques-18th-century/
Edited by +Protagorist - 04-Nov-2018 at 05:25
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 23-Nov-2013 at 22:08можеби не им било до стакло бидејќи си бруселе луѓето жад и слични кристали, сепак доволно укажува дека импровизацијата секогаш била делотворен момент [1] не дека само таму се експериментирало http://en.wikipedia.org/wiki/Lead_glass#History

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Nov-2013 at 21:12

http://en.wikipedia.org/wiki/Borosilicate_glass а за боракс ко минерал што да кажам го има и во храна, а ми го имаа дадено и како боракс-лепило за стакло - но ко течен во шише од кисела вода, не ни го употребив ем го поштомдосав в подрум некаде, а може и в гаража да беше завршил [1]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Jan-2014 at 17:45
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Jan-2014 at 12:40   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.