build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Безбедност во македонските градови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Безбедност во македонските градови (општо)
    Posted: 05-Jan-2014 at 11:12
Чинам дека ваква нишка е повеќе од потребна...

БЕЗБЕДНОСТ ВО ГРАДОВИТЕ: Скопје со најмногу, а Велес со најмалку криминал

Педесет проценти од целокупниот криминал се случува во Скопје. Во текот на првите девет месеци на 2013 година на територијата на Република Македонија се регистрирани вкупно 21.444 кривични дела, говорат податоците на Министерството за внатрешни работи.

Главниот град убедливо води по стапката на криминалитет во државата. Според податоците на МВР, на подрачјето на СВР-Скопје во првите девет месеци од минатата 2013 година регистрирани се 11. 466 кривични дела. Кражби, тепачки, нарушувања на јавниот ред и мир, сите можни кривични дела што биле извршени се опфатени во ова бројка, појаснуваат од МВР.

Вкупниот број кривични дела очекувано е најголем на подрачјето на Скопје бидејќи е најголем град, но и бидејќи најголем број од граѓаните живеат или поголем дел од времето го поминуваат го главниот град – велат од МВР.

Центар со најмногу, Драчево со најмалку криминал. Секое трето кривично дело е извршено на територијата на Општина Центар. Таму евидентирани се 2.896 кривични дела до крајот на ноември минатата година.

Тешки кражби и разбојништва се најчестите кривични дела, а станови, куќи, продавници, но и граѓани се најчестата мета на сторителите на овие дела. До крајот на ноември 2013 година пријавени се 2.658 имотни деликти што претставува намалување во споредба со 2012 година, кога се регистрирани вкупно 3.397 кривични дела. Мало намалување постои и во однос на прекршоците за нарушување на јавниот ред и мир, при што до крајот на ноември регистрирани се 690 прекршоци, а за цела 2012 година таа бројка изнесувала 743.

Гледано по податоците од полициски станици во Скопје, по Центар, втора по „развој“ на криминалот е Гази Баба каде што за првите девет месеци од минатата година биле направени 1.754 кривични дела. Потоа следи Аеродром со 1.477, Карпош каде што се пријавени 1.424 дела. Во Чаир и во Бит Пазар полициските станици регистрирале 1.152, односно 1.126 кривични дела. На територијата на Скопје, најмалку кривични дела биле направени во Драчево каде што во полициска станица пријавени се 395 кривични дела.

Велес со најмалку кривични дела

На ниво на Македонија, пак, најмалку криминал има на подрачјето на СВР-Велес. Во текот на првите девет месеци од минатата година во овој дел од земјава регистрирани се 788 кривични дела. Од СВР-Велес велат дека и во иднина ќе ја промовираат превентивната функција на полицијата.

Безбедносната проценка што ја имавме за 2013 година се покажа како точна, односно, поставеноста на службите по време и по место согласно проблематиката на теренот даде позитивни резултати во смисла на успешно справување со сите безбедносни предизвици на кои наидовме – вели Анита Стојковска, портпарол на СВР-Велес.

Воспоставениот систем на интерресорната комуникација, координацијата и соработката во борбата против сите облици на криминалитет, прекршоците и асоцијалните однесувања доведе до висок степен на откривање, расветлување и документирање на кривичните дела, со што се постигнаа позитивни резултати во остварување на безбедносната функција од страна на Секторот, додаваат оттаму.

Втор регион по присуство на криминалот во Македонија, по Скопје е Битола, но со десетпати помалку регистрирани кривични дела. Според статистиката на МВР во Секторот за внатрешни работи на Битола пријавени се 1.733 кривични дела. На трето место е СВР-Куманово каде што се регистрирани единаесет кривични дела помалку отколку во СВР-Битола или за девет месеци бројката изнесува 1.722.

Иако полициските билтени се преполни со кражби во куќи и станови од кои голем дел се случуваат во западна Македонија според пријавените кривични дела во СВР-Тетово регистрирани се 1.598 кривични дела, во СВР-Охрид 1507. Од источниот дел најмногу криминал има на подрачјето што го опфаќа Секторот за внатрешни работи во Штип, каде што се заведени 1.411 дела, а во СВР-Струмица 1075.

http://www.telegraf.mk/aktuelno/87410-bezbednost-vo-gradovite-skopje-so-najmnogu-a-veles-so-najmalku-kriminal
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 05-Jan-2014 at 12:22
Малку офтопик,ама на истава тема-во годината кога Бугарија влезе во ЕУ ,имаше 159 убиства и ниедно!!!!! небеше решено.Кај нас имаше процентот за таа година беше 100%(обично е околу 80%)
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 19-Jan-2014 at 22:09
Се намалува бројот на убиства, во Скопје лани регистрирани се 8

Бројот на убиствата веќе неколку години по ред се намалување, а толку мал број на убиства не се регистрирани ниту еднаш во последниве 25 години, соопшти денека Министерството за внатрешни работи.

Во 2012 година биле регистрирани 28 дела, а лани намалувањето изнесува за 29 проценти или 20 кривични дела убиство, а убиени биле 22 лица. Најголем број убиства досега е регистриран во 2003 година – 75.

Лани најмногу убиства се извршени на подрачјето на Скопје - осум, потоа по две во Штип, Тетово и Куманово и по едно во Радовиш, Кратово, Велес, Демир Хисар, Гостивар и Кавадарци. Досега се расветлени 15 убиства, а се уште останаа нерасветлени пет убиства, сите извршени на подрачје на Скопје.

Жртви на овие кривични дела биле 22 лица, од кои 15 од машки и седум од женски пол. Во два случаи се работи за двојни убиства, односно лишени се од живот по две лица. Најмладата жртва годинава било осумгодишно дете, кое е убиено од страна на неговиот татко, додека најстарата жртва е 71-годишна старица усмртена од нејзиниот син.

По извршување на четири убиства, сторителите си го одзеле животот (три од овие убиства се извршени во кругот на семејството од блиски роднини на жртвата).

Што се однесува до мотивите за извршување на убиствата, најголем број од нив, односно седум се извршени во кругот на семејството, поради нарушени меѓусемејни односи (тројца татковци лишиле од живот два сина и една ќерка, син-мајка, сопруг-сопруга, едно братоубиство, а едно лице, кое било психички растроено си ги убило својата мајка и сестра). Две убиства се извршени поради претходно настанати расправии, по едно поради нерасчистени имотно-правни односи помеѓу соседи, при извршување на разбојништво и на кражба, соопшти МВР.

http://www.mkd.mk/crna-hronika/se-namaluva-brojot-na-ubistva-vo-skopje-lani-registrirani-se-8
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7778
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 19-Jan-2014 at 23:00
нема шанси да се само осум... збориме за 365 дена и град со повеќе од 700 000 жители...

а и убиствата не се некој репер... што правиме со луѓе што се нападнати, ограбени, претепани, или имотно оштетени?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 20-Jan-2014 at 00:10
Сигурно е точно бројката, но чим се фати за бројкава, оваа година сигурно ја надминуваме, само денеска имавме двојно убиство во Чаир, до декември...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 20-Jan-2014 at 07:19
Веројатно не лажат од МВР. Си водат статистика таму.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Jun-2014 at 06:55
МВР: Се подобрува безбедноста во Скопје

Подобрена безбедносна состојба како во сообраќајот така и по однос на нарушувањата во областа на јавниот ред и мир е забележана во првиот квартал од годинава во споредба со истиот период лани, покажуваат статистиките и аналитичките податоци на Министерството за внатрешни работи.

Ова беше константирано во среда (4. јуни) во МВР на примањето на донацијата од пет скутери од Град Скопје.

Целта на донираните скутери, информира МВР, е зголемување на мобилноста и ефикасноста на полициските службеници на подрачјето на град Скопјe. Средбата што се одржа во таа прилика меѓу претставниците на град Скопје и раководството на министерството за внатрешни работи беше истовремено искористена и за информирање околу тековните состојби во градот како и за плановите за подобрување на безбедноста.

„Имено, на подрачјето на Скопје во првото тримесечие од годинава бројот на извршени кривични дела е во намалување во однос на истиот период лани за 445 или во проценти - за 12,5 проценти. Во овој период извршени се 3,127 кривични дела (лани 3,572), a материјалната штета причинета со нив во однос на лани е намалена за 26,8 % и изнесува околу 140,6 милиони денари (лани 192 милиони). Од областа на имотните деликти евидентирани се 2,660 кривични дела (лани 3,065), при што вкупно се расчистени 336 дела, со што е постигната ефикасност од 12,6 %. За вкупно расчистените дела поднесени се 705 кривични пријави против 998 лица, од кои 495 лица биле повторници. Од вкупно пријавените 121 биле малолетници и шест деца кои извршиле или учествувале во извршување на 126 кривични дела. Од вкупно пријавените, од страна на истражните судии на 25 лица им е одредена мерка притвор", соопшти МВР.

Покрај ова, во првото тримесечие од 2014 година, регистрирани се вкупно 325 прекршоци од областа на јавниот ред мир за разлика од лани кога биле регистрирани 830 вакви дела.

Во текот на посочениот тримесечен период на подрачјето на град Скопје и околината се случиле вкупно 808 сообраќајни незгоди со извршени увиди на лице место и истите се во намалување споредбено со истиот период лани кога биле евидентирани 925 сообраќајни незгоди. Во сообраќајните незгоди шест лица загинале, а лани нивниот број бил 13.

На денешната средба, меѓу другото беше договорено МВР заедно со град Скопје во најкус можен рок да ги стартуваат проектите „Соседска полиција"; „Мобилни полициски станици"; „Соработка со млади под ризик", „Како сте?"; „Мојот полицаец"; „Кафе кај соседите"; „Полицијата и граѓаните заедно" и други. Заеднички беше констатирано дека со нивната реализација и ставање акцент на превенцијата се очекува натамошно подобрување на безбедносната состојба во главниот град.

http://makfax.com.mk/337136/mvr__se_podobruva_bezbednosta_vo_skopje
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 05-Jun-2014 at 17:42
Абе статистички можеби е и подобрено, но во извештајот да не се спомне за убиството во Ѓорче, кое беше каписла за нередите и револтот на граѓаните за големиот број на кражби, тепања на луѓе и секојдневен страв на граѓаните во овој дел, останав без коментар.

Ако МВР работи како што треба ќе ги решела над 700-те кражби во Ѓорче за изминатите години, а виновниците горе-долу се знаат, плус ќе вовела позорници на улиците одма по големиот бран на кражби, а особено по убиството, а не да се поднесуваат кривични за лицата во протестите, како тоа да беше главниот проблем.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2461
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 05-Jun-2014 at 19:18
Eх, да е проблемот со кражбите само во Ѓорче. Туку што е со законот кој вели дека оној што те пљачка има повеќе право од тебе кој си го браниш имотот и не смееш ни да го повредиш ни да го задржиш дури дојде полиција (противправно лишување од слобода)?

Тоа нека го кажат, а не да јадат г*мна.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Jun-2014 at 20:27
Ханџиски за статистиката имаше дефиниција-точен збир на неточни податоци
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1364
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Jun-2014 at 21:21
Ѓоко, економистите и статистичарите имаат подобра шега за статистиката. „Таа е како бикини, повеќе покрива, отколку што открива
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Jun-2014 at 21:56
Шала на страна, ако ги отоврите статистичките извештаи на Државниот Завод за статистика ќе видите дека денес има повеќе убиства,а пред се самоубиства отколку пред 10 години. Еден Социолог викаше ако во државата расте бројот на самоубиства тогаш нешто не е во ред со економската состојба во државата.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1176
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Jun-2014 at 00:17
По некои отприлика број на жители пресметани број на дела по жител:
(и јас не им верувам на ДЗС, грешките можно е да се минимални )

1.СВР Скопје - 21444 - 2,84
(Аеродром, Арачиново,Гази Баба, Ѓ. Петров, Илинден, К. Вода, Сарај, Чаир, Ш.Оризари)
2.СВР Куманово - 1722 - 0,96
(Куманово, Кратово, Крива Паланка, Липково, Старо Нагоричане)
3.СВР Охрид - 1507 - 0,72
(Охрид, Вевчани, Дебар, Дебарца, Кичево, Струга, Центар Жупа)
4.СВР Штип - 1411 - 0,7
(Штип, Берово, Виница, Делчево, Кочани, Карбинци, Свети Николе, Пехчево)
5.СВР Битола - 1733 - 0,64
(Битола, Д. Хисар, Долнени, Кривогаштани, Крушево, М.Брод, Прилеп)
6.СВР Тетово - 1598 - 0,6
(Тетово, Боговиње, Брвеница, Врапчиште, Гостивар, Желино, Јегуновце, Маврово)
7.СВР Струмица - 1075 - 0,59
(Струмица, Босилово, Богданци, Валандово, Василево, Гевгелија, Дојран, Ново Село, Радовиш)
8.СВР Велес - 788 - 0,56
(Велес, Демир Капија, Кавадарци, Неготино, Росоман. Чашка)

Edited by Тркало - 06-Jun-2014 at 00:17
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Oct-2014 at 07:55
МВР: ГОДИНАВА НАМАЛЕНО НАСИЛСТВОТО ВО ГЛАВНИОТ ГРАД
Скопјани се помалку нервозата ја истураат врз автобусите!


Проектот "Скопје-град без насилство" што започна лани дал позитивни резултати. Според МВР во првите девет месеци годинава за разлика од лани регистрирано е помалку насилство во автобусите, а намален е и бројот на тепачки и физички напади

Насилството во Скопје годинава се намалило во споредба со минатата година, говори статистиката на Министерството за внатрешни работи. Податоците покажуваат дека лани кога започнал проектот "Скопје-град без насилство" во автобусите во првите девет месеци од 2013 година се регистрирани 48 нарушувања на јавниот ред и мир.

За истиот овој период оваа годинава се забележани 33 нарушувања, што е намалување за 31 проценти, но има повеќе инциденти на автобуските постојки, посочи министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Нашата цел е да се намалиме инцидентите сегде на јавниот простор. Бележиме намалување на бројот на прекршоци за 6,41 процент во однос на 2013 год со тоа што за 41 процент помалку има физички напади и 52 проценти помалку се учествата во тепачки што говори дека проектот што се спроведуваше минатата година ја одигра својата улога и заради тоа одлучивме и годинава да го спроведуваме истиот овој проект, прилагоден на условите од оваа учебна година, истакна министерката.

Овој проект за учебната 2014-2015 година се спроведува во 6 средни училишта односно во "Здравко Цветковски" во Општина Карпош, "Цветан Димов" во Општина Чаир, "Брака Миладиновци" во Општина Кисела Вода, "Панче Караѓозов" во Центар, "Владо Давчев" во Аеродром и "Марија Склодовска Кири" во Општина Аеродром.

Во нив ќе се одржат околу 100 едукативни работилници со кои ке бидат опфатени над 3000 ученици од прва и втора година. Целта е да се подигне свеста за употребата на насилството во кои најчеста цел на напад беа автобусите.

- Можеме да кажеме дека ефектите се веќе видливи и се чувствуваат со оглед на тоа што е намален бројот на насилствата што се случуваат пред се меѓу средношколската младина. Под град скопје се 21 училиште, а во секое од нив градот има обезбедено посебна агенција за обезбедување, но тоа не е главната цел, целта е со овие проекти да се намали насилството, вели скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

http://vecer.mk/skopska/skopjani-se-pomalku-nervozata-ja-isturaat-vrz-avtobusite
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14191
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 03-Dec-2014 at 11:29
СРЕДНОШКОЛЦИТЕ ОДАТ НА УЧИЛИШТЕ СО СТРАВ

Секој петти ученик смета дека неговите соученици се вооружени со пиштол

Горан АдамовскиСредношколците не се чувствуваат безбедно и тоа е една од причините што тие со себе носат оружје. Инцидентите не се случуваат внатре во училиштата, но затоа е опасно во дворовите, во близина на школите, автобуските постојки и во самите автобуси. Потребно е да се работи на превентивен план за да се искорени насилството меѓу учениците, како и да се измени законската регулатива, со што точно ќе се дефинираат одредени девијантни однесувања и ќе може соодветно да се реагира.

Тоа се заклучоците од тркалезната маса „Насилство помеѓу учениците од средно училиште“, што вчера во организација на Младинскиот образовен центар се одржа во Скопје. Тие ги детектираат слабостите и проблемите со кои се соочуваат учениците, а последиците се удар за целото општество.

„Половина од средношколците не се чувствуваат безбедно додека одат на училиште, во близина на училиштето, во автобусите, на станиците, во населбите во кои не живеат, а во кои им се наоѓа училиштето“, вели Моника Божиноска од МОФ, презентирајќи ги резултатите од истражувањето што во 31 училиште и врз 2.476 ученици го направиле во февруари и во март годинава.

Над 45 отсто од средношколците сметаат дека нивните соученици носат боксирач, секој трет е уверен дека другарите имаат палка во ранците, а секој петти дека „колегите“ од училиштето носат пиштол со себе.

„Овие бројки не ја претставуваат реалната слика, но зборуваат за перцепцијата кај учениците“, потенцира Божиноска.

Само 3,9 проценти од испитаниците признале дека носеле нож, а 2,7 отсто дека биле вооружени со пиштол. Ситуацијата е слична и во етнички мешаните и во хомогените средини.

„Насилствата зачестија, но треба да позборуваме за причините. Тоа се социјалните мрежи каде што учениците се групираат, потоа медиумите, оти децата не се имуни на дневнополитичките случувања, како и економскиот момент, бидејќи децата што доаѓаат од посиромашните семејства се поагресивни“, укажува Шаип Зендели, директор на скопската гимназија „Цветан Димов“.

Тој вели дека често се разговара со родителите на децата, но и дека тие имаат своја вина, затоа што често се случува да бидат зафатени или да не можат да дојдат од други причини.

„Децата не се чувствуваат безбедно и кога имаш страв - земаш нешто да се одбраниш, за жал и оружје. Од друга страна, тоа е многу достапно, лесно може да се набави нож или пиштол“, објаснува психологот Ана Поп-Ризова, вработена во гимназијата „Орце Николов“.

Последниот случај во кој од неа било побарано да интервенира, се случил неодамна кога родители на ученик се пожалиле дека нивното дете било навредувано од друг ученик на „Фејсбук“.

„И сега ‘Фејсбукот‘ не е во домен на училиштето, а учениците се наши. Треба да се доработи околу регулативата, да се знае кои мерки можат да се преземат. Но, и многу е важно да се работи превентивно, не само на проекти или со логоа на облеката. Да се направат програми, да се вклучат учениците, да се направи цел еден систем“, заклучи Поп-Ризова.

http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=416FB2810A02954FAB0BE856CF3F042A

Edited by Џоле - 03-Dec-2014 at 11:30
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Oct-2018 at 05:08


перцепцијата на средношколците не е воопшто крива, напротив би ме чудело ако не им е таква и се ноншалатни та не внимаваат како со кого се ујдисуваат, но доколку не превзеат надлежните поозбилни мерки да и за носенење ладно оружје стегат пенологија системски, ќе тераат глупости од крај в крај, што и порано беше случај [1] само порано немаше толку наплив на шеред-стрес-инфлуенс што денес со сеопштиот говор на омраза сеприсутен и во медиумите и по социјалките генерира децата да се понаелектризирани до немајкаде, та зар тифоски веќе не замина работата скроз во аут заради фејкбук чалам, но ве поздравија предизборните распаљотки на фабрикантите и пред минатите избори од опозиција, а и пред овие избoри исто така од опозиција, нели само кога нечии симпатични им се на власт помалку се фрустрираат симпатизерите и ботоите, но жалосно е што немаат осет возрасните дека и деца може им ги читаат јавните статуси, а кои еве гледаме ќе почнуваат да се казнуваат на ангро, бар власта така ветува, но што повторно се прави законски без нзс и јавна дебата туку преку копи пасте инерција, камо да им текнеше на +i кога и медиумски ржеа за бесилки за диктатори дека така пуштаат инерција за карамбол понатака, за сега по инерција верваат оние кои за тоа претходно стимулирале Народ дека и по инерција низ копи пасте модели ќе го смират, но тоа е кусогледоста и на медиумите и на политиката кај нас дека акок насила некого смениш ќе биде поарно, хм, може само маска да опне чоек на лице и да глуми дека нешто се променило, што вели сношти на н1 во ѐотворено гостинка во однос српските козметички промени дека во однос приватните душегрижнички судои Клеветата е декриминализирана медиумски но затоа е инсталиран институт Повреда на Честа што и навиатина во ист конекст се спинува понатака, ЗНАЧИ треба говорот на омраза да не се дозволи онаму каде има деца а особено е јавно место, дали урбано или интерактивно, но што вели Тaтко ми треба да има и некое, како што имале англичаните порано ко Хајд Парк каде ако се качиш на столче значи да си одвоен од земја симболично та таму така и' да и се сереш 24/7 на кралицата нема да ти фали ни влакно на главата, но оди денес нека најде такво место каде децата немаат пристап и нема да бидат по влијание на сеопштата вжештена политичка атмосфера!
можеби решение е да се забрани фејкбук во Македонија, освен за оние ајпи адреси кои како на Возрасни само на телефон или домашен компјутер ќе имаат до него пристап, за да се што е -21 да биде тргнато бар од таа мрежа, за така што помалку бидат младите изложени на удар и на пропагадни машинерии и на конзумеризам но и на дневнополитичко насилие, во кој случај Верувам далеку и помалку ќе се набиваат со гнев, а така и полеано ќе си го минуваат детството, но дека само фејкбук е гајрет, каде е јутјуб каде порнографските и коцкарските сајтои, просто денеска за разлика од порано младите се стимулирани ако не и бомбардирани сестрано од секакви искушенија, што нормално потем си има своја склет инерција и во училиштата и вон нив но и подоцна по завршување на школувањето, а ако порано деликвентски амбиции во разни форми имале 30% од младите сега се плашам процентот да не е и дуплиран, прост пример во наше време ако сексуално созревавме на 17-18-19 години денеска границата е замината 12-13-14 години што може да се и се однесува на разни девијации.
И конечно кој е крив, младите, времето, родителите, државата, хм, сите по малку, НО може да се почне од обратен редослед кој е најодговорен за таквите околности како некој кој треба да превземен нешто, ПРЕД СЕ ПРОБЛЕМ Е НЕМАЊЕ СЕСТРАН СПОРТСКИ ДУХ, а кога истиот ќе стане прво свирало на кавалот во државава, тогај и ќе се дефокусираат младите од безидејност, та порано првата половина и средината на 90-тите куртуливме чинам бидејќи КОШ ИМАШЕ НА СЕКОЈ ЌОШ на страна импровизирани фудбалски игралишта, што денес не е така иако импровизираноста полнавме да ја надминуваме конечно, НО ТРЕБА ЗДРАВИ СОРТСКИ ИНВЕСТИЦИИ ВО ЈУНИОРСКИ И КАДЕТСКИ ШКОЛКСИ ЛИГИ ВО СИТЕ СПОРТОВИ, ем спортска опрема бесплатна за сите клупски членои, а кинење на двд и царина за сите деца кои директно или индиректно имаат потреба од апортска опрема како рекреативни спортисти, нормално и превоз не само со ЈСП туку и за други градови, но и лотариски систем по заслуга заради школски успех за бесплатни карти за спортски настани, СПОНЗОРИРАЊЕ СТРИТБОЛ НАТПРЕВАРИ, малџиски стандарди да секоја населба има простор за ПИНГ ПОНГ АСТАЛИ најдобро во двор на некој хуман комшија како би се сочувала таквата инфраструктура, бреј по тоа комблокоите двороите не се приватна своина туку на цела зграда а Народ си ги присвои, та сега се ко ќумези приграбени, по која логика по каков закон оди ова!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 02-Apr-2020 at 09:05

горе велам може решение е ножица за фејкбук, но реално чим тоа не го сторија во вондреднава состојба сега со ковид-19 пандемијава, евентуално да го сторат во услови на војна и никогаш друг пат! Но дека нема излез не е точно, а верглајќи скоро на идивиди форумот за Непосредна Демократија и кои се’ начини се логични и потребни за да таквиот процес стане реалност, бар да се проба [1] како преку еФоруми на Граѓански Здруженија Народ би зел учество на институционални еФоруми, од спунт произлегува заклучок дека Македонска Социјална Мрежа е решение не само за тоа туку и за стимулирање на младите кон критичко наместо кон фејкњуз думање, мислам што може да очекува Човек од мрежа како фејкбук освен фејкњуз каде ниту има регулација ниту државата може да запази неподобни сограѓани не накнадно туку правовремено!? додека на МСМ (мак.соц.мр.) само и ако се изнивелира фејкњузот и дрскоста мобингот итн. склет појави виа уцена за потенцијалните медиокритетџии млади или стари со губење на бенифицијата за Бесплатно Јавно Здравство чинам мнозина и ќе си дојдат на себе, но за да се префрлат на МСМ од фејкбук Луѓе прво мора преку истата да ги остваруваат грото социјални права односно имаат задолжителна сметка и таму, а потоа и да се здружуваат лесно од спунт до свои Граѓански НВО-а Синдикати Групи итн, Народни Здружувања како би биле директно во контакт преку невладините еФоруми со институциите и не само за своие проблеми туку и Идеи како да се подобрува некоја политика појава или технологија во ова Општество, што сега просто со фејкбук не е возможно, мислам комотно нека го остават фејкбук како хајдпарк опција и сите нека си знаат дека таму ниту вреѓање ниту сеирење ниту пцуење е казниво ...

... но таму да неможат Деца да се зачленат а што би се постигнало само ако се издоговори со фејкбук дека на таа мрежа со Македонска Ај-Пи адреса може да се пристапи до акаунт само со 2fa логирање преку постпејд телефон како полесно би се ловеле криминалци, е така тогаш за мнозина ако веќе имаат МСМ алтернатива пополека ќе се отвори простор за брз трансфер ем така остваруваат бенефиции преку-од-до систем па и Иселеници [1] а кога на тоа и децата би биле врзани заради Училиште но воопшто секојдневна комуникација чинам пополека со лесно ќе може да се идентификуваат појави како оомраза деликвенција мобинг наркманија сеирлук итн. па пополека и Цела Општествена Атмосфера ќе бидне поподобна за низ Народен Социјален Инжињеринг [1] да се стимулира креатвиност здрав и спортски дух отколку девијантен ко сега - односно либералистички до коска [1] при што децата се најмногу на удар бидејќи сакале или не си ја кркаат политичката пропаганда директно ако не друго уште од мали нозе!!!
...
да не говорам што подоцна, бидејќи на фејкбук воајеризмот е на ниво на борделски промискуитет, тие ко тинејџери инстант стануваат склони и фокусирани ако не кон разврат кон помодарство ако не метросексуалност, дали во однос конзумеристички трендови или хедонистички стилови на живот!!! но посекако здружени чопорски во едно големо глобално фејкбук-маало стануваат подложни на секакви склет ризици за кои систем нема начин како брзо да ги суспендира, да не набројувам доволно е да наведам скриена педофилија или мотивирачки мафијашлук, што бар во однос фејкбук ора да се релативизира!!! е дури тогаш може да се понадеваме дека полесно и Полиција и Образование би се справило со преголемиот постоен башибозук во однос тинејџери најчесто, но и бесперспективноста на дедовците и бабите кои немаат каде да го споделат своето искуство од спунт!!! а така кога и најмладите ќе видат дека Баба и Дедо ако не Мама и Тато (бидејќи вотриве прашање е дали би нашле за сходно од фејкбук да скубнат) киснат п општонародни еФоруми и тие ќе се учат на Добра Општествена еПракса ем ако и тие се мотвирани да дадат дпринос некако низ идеи дружења соработка заради Училишниот Материјал ако не воншколските активности, чинам тогај и може да се надеваме дека Брзо на поарно ќе се менува цела постојна бесперспективна медиокритетска сеирџиска и мобирачка атмосфера а потоа таквите навики бар напола да им останат во тинејџерски години веќе ќе има повеќе простор да провејува Одгворност и Чесност, а така утре дури и цела светска економија да чкордепса штом успее општествово бар кај помладите генерации да ја армира Довербата Припадноста Волјата за Заедништво чинам Македонија никогаш нема да пропадне макар светот трасирал таква инерција заради безблагодатни околности во кои ита виа сестраната декаденција послана од либерализмот на кашаталистите и либералистите односно мамонистите и рамнодушните! сепак за такво нешто да се случи а тоа да биде инстант делотворно треба инстант реформа која Референдумски ќе се осигура за да мора секоја една власт во континуитет да ја форсира и одржува во Живот воошто како еОпштество но и да се смислуваат постојано нови мотивациони методи како Народ се повеќе и повеќе да врти на Непосредна и од спунт Самоуправна Надеж дури до степен да без согласност на бар Три Народни Нво-а да Закони не можат да се носат и менуваат а Реформи да се спроведуваат, Три Невладини Организации пр. едно научно нво од дадена фела [1] едно асли на месните заедници т.е. скроз народно исто во однос фелата [1] и едно експертско нвo [1] кои би биле некоја 30%-тна рамнотежа во однос 70%-тниот партиски глас на народните пратеници кои во 70%-тен размер составен од опозиција и позиција би имале влијание на процесите, т.е. уште еднаш почитко да потенцирам (ете и од спунт) политичарите да неможат без гласот на Активните МСМ еГраѓани да одлучуваат бар за крупни круцијални или локални мерки! само што ова вака убо звучи на хартија а всушност постојните удбалитичарски мастадонти за сега колку што гледам и немаат баш волја за отварање на системот па макар и само кризно [1] во спротивно до сега и ќе почнеа нешто да превземаат, та бар и само електронското гласање да го сторат реалност ...
Kорисно: Motivacija Plus bi bilo nekakva poozbilna narodna blagodarnost do onie koi se angazirale za sistemot dali direktno ili od spunt poagilno vo odnos participacija na Mak.Soc.Mr. t.e. preku nea na Nevladini i Institucionalni eForumi vo forma na oboena nagrada mozebi nalik Licna Karta da mu e zelena ili so zelena lenta za da ne otskoknuva odnosno shrtchi premnogu pa da si znaat na shalter ili institucija koga kje im dojde takov Sogragjanin deka zasluzil i da mu se nasmejat raduvajki se iskreno deka nekoj navistina se trudi i bespari da pomaga na Opshtestvo, drugite pak so beli klasik Lichni Karti da mozat da izgubat chistota dokolku nekako zabeguvaat pa da im se podzakachuvaat pr. crni lentichki neshto ko bushenjata Vozachki deneska ta isto admini da si znaat deka toj nekoj moze e fazi-in-d-hed pa da ne go mrcvarat i nego za da ne im letne moze tefter u glava po greshka, i chinam Samocenzura na kulturno nivo bi odela brzo vo ovaa sredina i sred vakvi vreminja pa i poloshi! kje reche nekoj ama ramnopravnost, pa sega vo se$ imate kategorizacija pa ete i vo odnos Vozachki a vo odnos Gragjanska Ednakvost nemate zoshto bidejki za vas ednakvost e i kriminalcite i postenite da se ednakvi, togaj ukinete zatvori i sudovi i ostajte Narod sam da se regulira onaka Samosvesno-Anarhistichki!

Но ако не се потрудите Полиција да и дадете Предност во однос реформите за Поопуштена Работа чинам ако таму не се реши мотивација и корумпираност сето ова горе ќе биде Бадијала ... Просто е Безбедност Школство Здравство е Административна Основа во која единствено може да се штеди само ако се нема, но вие вака онака имате и ќе имате бар уште едно десет години, па пак давате Приоритет на автопати небаре сите имаат коли кајнас или пак толку бесни (спуштени) да мора писта да имате на секој чекор, небаре одма туристи тука ќе грнат, Но еве да речеме тоа ќе бидне случај, та тоа и сега Полиција неможе на крај со локални криминалци да излезе на крај бидејќи Пенологија ви е последно Свирало на Гајдата а треба да е прво Брчало од каде цел склет ќе излезе т.е. затворите ви се карма-каша онаква најсклет-каша наместо шкембе чорба каде исто нема никаква категоризација па на исти колец наденувате и џепчии и финансиски криминалци, а каде не се работи ни внатре на Ресоцијализација а не пак потоа надвор со огрешените законски, А капак нема ни место по затвори па Полиција таман некого прибрала тој после Притвор пак одма во акција, а откако влезе внатре и официјално таму си завршуе факултет или специјализација билдајќи се повеќе нови контакти и потенцијали! Значи не само што не се вложува доволно во Полиција туку ни во Пенологија! незнам сега како е со батериските светилки, но посекако им треба модерна опрема за и со постојните се постофицирани криминалци да се справуваат, ем им треба дупло аналитика бидејќи денес голем дел од криминалот е свртен на нет ем сето тоа оди по странски мрежи па и фејкбук бидејќи таму топтан сите сте си на купче!

а што ако грнат емигранти по кој и’ да е основ [1] или пак што ако се случи заради кој и да е туристички спин да навалат европеи гладни за (доволно и) Рурален Туризам ако истиот го збрчите во плафон некако!? еве сакате еу та споредувајте се со Хрватска тие имаат полициски буџет 600 милиони со 30k униформирани [1] и аналитичари ем резерва у погон ем бранители а се 4 милиони Жители, додека кај нас 11k имаме Полиција 7 униформирана и 4k аналитика [1] претпоставувам аналитика мора да работат и Хигиеничари, а МВР има буџет од 200 милиони евра [1] со кои се покрива и механизација и плати и опрема а сето тоа за 2 милиони Народ, но еве тие во Хрватска имаат во просек 8 милиони туристи годишно [1] додека ние 1 милион [1] znachi Grgnaa li i samo privremeno turistichki novodojdeni za da se spravi Policija so takva situacija i izleze vo presret na 4 milioni turisti bi trebalo da ima budzet ko hrvatskiot znachi upola od niv a toa e 350 milioni evra godishno, lesno da se kaze, no i da ne ste kadarni dotamu da dofrlite sega otkako ste vo nato mozhete dovolno i da se duplira policija kako bi gi stignale brojchano hrvatite ajt %k novovraboteni za da sme ramnopravi celosno za ete da sme spremni da osuetime kakvi i da e bezbednosni rizici, a pametno e bidejki i taka sega imate golem chuvar da si izglasate referendumski deka ne vi treba Vojska a za smetka na toa Polcija da ja storite i 50 илјади полицајци во униформа! а цел тој буџет сшто би требало да оди за АРМ да го пренасочите за правење од МВР Урбана Полициска Војска ... јас негледам утре начин како при отворени граници ем постојни мафијаши ем многу корумпирани па и Сиромашни ем капак и мигранти вие мислите да излезете на крај со злото, а да е и потрагично си стимулирате загадување на младите виа фејкбук та се тне злоба ако не апашлук заради рамнодушност цвета, Безбедност Во Градовите, хм по Села веќе е мисловна именка истата заради апатија бидејќи рибата токму од онаму од каде најмногу смрди таму е затворено и никој горе не се наоѓа кадарен да Чисти во глата на системот, што е резултат бидејќи истиот е толку централизиран и затворен клановско удбалитичарски до ниво на партиски култови да дури и оние кои знаат каде и како да се почне да се чисти си велат ах отштрфив ли едно штрафче или повеќе такви елитни штрафои да не ојде цела центрифуга во неповрат!?

... Но Чинам И За Тоа Има Чаре само треба доволно креативна волја пр. ако сте свесни дека Собрание е месонски осветено а заради тоа како претежно Христијани и Муслимани вам ви треба бар нова макар и неосветена Монотеистички Народна Зграда неа и ќе ја кренете, а ако АцоРембрант во овој контескт велеше собранието да стори музејска зграда, јас би дополнил но за Коруптивни Експонати, Вистина зошто финансиските криминалци они митаџии небрежно-системски тешки-народни-арамии да ги пикате Идризово, ноу и нив и судиите кои нив ги амнестираат на мала врата без Народ да прашаат токму стајте решетки п прозори и врати на денешното Собрание и таму сред Центар затварајте ги, бреј прво ова ќе повлече многу однив да се замислат каде со годиње зад решетки ќе дремат, а за да думањето биде осигурано кога и така тоа ќе стане светска атракција ко туристички спин та пуштете ги Туристи по Куполи да си ручаваат или пијат кафе па и Вие самите додека подвас народните-арамии си дремат во ќелија, ем приквечер или кога се врати затворени истите да бидат само решеткасти за да можат сите да си помуабетат со народно-финансискиот-робијаш, е веќе така реосигуран муабетов чинам многу и ќе пишмани од МИТОлогија, ќе рече некој ама како приватност каде е, аха лапал народно за во приватен џеб па ето нек си знае дека Народ сетне има право да го сеири во четири очи, па јас мислам вака има да заборават многу брзо топтан сите на тешки финансиски шпекулации а не пак мито и корупција!!! а не мора ни цело собрание да е оградено одоколу доволно би било само еден преден Ѕид со бодликава жица и една стражарница да има отспреди колку за Турстии да фрчат селфија [1] и ето га ем воците сите ем волците на број во денешното народно собрание апсана кладени!!!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 03-Jun-2020 at 04:01

како Полиција да излезе со маскиве на крај!?се прашувам дали ако се случи светска рецесија кражба заради Храна ќе биде казниво дело, логично кражба е кражба, но што ако е фрка ко во Венецуела, таму бар имаат масивна воена подршка за Полиција, тука кој да им помогне на Чуварите На Редо, зато треба и итно Алка-Систем на ангро бидејќи и така нема место по затворите, но што ако придојдат подоста мигранти од Азија и Африка и јурнат на зулум, чунки имаме за ова кризни планои!?

туку, ако се вака Дрски Кон Странци во Јапонија, колку повеќе кон домашните, затоа и се Безбедно Општество каде 90% од обвинетите се затворени, дури и оние кои се наместени та дури имале алиби и од домашните, бреј замисли каква самоцензура и потреба од постојан самонадзор (ако не и самоучипување утре) имаат, сакаме Јапонски Квалитет На Живот, та освен големи инвестиции во Образование и Економија, Систем воопшто, ето треба од дрзок подрзок пристап кон криминалот, Сепак тие се мултимилионска земја и во никој поглед не можеме да се споредуваме сонив, Но треба да знаеме дека Челико се кали додека Децата се Мали, казната така за Деликвенти треба да е Инстант не со Пари или Домови туку Општествена Работа, а долгорочните престапници логично со похуман третман за помали кривични дела како Пенологија во Планина наместо меѓи 4-ри ѕида, бидејќи од една страна да затвориш Малолетник па и Постар зад решетки бидејќи крадел за да се Прерани Издрогира или Од Чалам не дека е греота туку просто кај нас немаме место сите нив да ги процесираме затворски постојно, градење пак нови затвори нема логика бидејќи кримал се’ повеќе и повеќе, та поубо е освен за Убиства и ТТП (Тешки Телесни Повреди) илити Разбојништва и Организиран Криминал за тие прекршители на Законо да следува решетка бидејќи сонив треба да работат долгорочно и Психијатри и Социјални Служби, додека за Кражби/Тешки Кражби може да се затвораат осудени во Отворен/Затворен Планински Логор така речи да обновуваат Села или градат Народни Комуни, додека за помали Кривични Дела може да одржуваат Национални Паркои, мислам јасно со даден Избор сакаат тоа или во 4-ри ѕида!

во спортивно доколку Чоек е очигледно дека сторил Кривично Дело а не е казнет или му е прогледано, веројатноста дека ќе го повтори е голема, но уште поопасно е доколку сите се натиснати во затворски систем ко постојниот, а дека таму некој ги рехабилитира тоа тешко, та веќе ко што разбрав ниту Алатниците ко порано не функционираат во Идризово, та што тие Луѓе и да прават а не пак научат ако ресоцијализација се одвива во Соба, тоа е подрско него да е стегнато ко во Русија, каде не само што денот почнува со Утринска Гимнастика за Сите како би биле фит низ цел зимски ден, туку во однос малолетничките затвори ресоцијализација оди како подготовка за во Војска [1] во сАд пак младите ко и во еу инстант завршуваат во затвор, но таквиот пристап токму ги осигурува да станат натака и поголеми насилници, само заприметете ја забелешката на почетокот од интервјуто од следниот фус на новинарот, вели во мое време деца за касапана тепачки проаѓале со опомена [2] сепак денешните Деца се далеку подрски [3] но повторно за тешки кривични дела ајде тоа е разбирливо, но за ситни кражби дилерство или пак тепачки мое мислење е дека треба особено за нив да се Сторат Похумани Услови ...

бар за нив, но и за возрасните може да се стори нешто налик рускиот систем [1] во најмала рака како избор дали да ја отслужува затвореникот казната во 4-ѕида или пак Обновувајќи нешто Народно во Планина ... проблемот нормално е повеќестран, но самиот момент дека преку својата казна директно помагаат на заедницата [2][2][2][2] тоа би било и порехабилитирачки него за мнозина, него ко во Германија да се тера казна во некакви фенси-затвори кои се почисти и поуредени и од нашите хотели [3] а бидејќи за таква атмосфера нема да имаме капацитет ниту после пола век еу членство кое ко што мириса нема ни да го дочекаме, та попаметно е да се бара поинаква а похумана пенологија него сегашната дисфункционална! особено неопходно доколку се има во предвид во колку одлепени околности живејат денес младите при што ако нас ни се переше ’90-ти преку вхс касети привремено мозок во однос потребата од дрскост сред гето, сега денешните генерации пумпаат адреналин 24/7 фејкбуковски со секакви склет муабети, капак е сетне само да му кренеш чалам пуштајќи го апсана за некоја глупост и ето ти нов нафуран криминал-маинд во општество! треба озбилна поука на сите да им бидат неаполските млади генгои [4] што мисли Народ во однос еу поблиску сме до Италија или Германија!?
Edited by Zelenikovo - 03-Jun-2020 at 04:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 03-Jun-2020 at 16:00

веројатно ресоцијализација е проблем кој мора да почне од Чуварските Служби во затворите, кои се здраво ако не чоечки корумпорани, мислам Ќотек рулз ко во руски затвор, иако со аждаи друго чаре незнаат да најдат, ако некоја напраила проблем но за што сите Осудени си го кркаат макар абер немале за ујдурмата, мнозина и повлечени по дифолт во бунт [1] а всушност коруптивноста или невниманието токму на чиварските служби односно протоколот впрегнат од управнико поодносно пенолошкиот систем и турни ме да кинисам реформите понего , но кој да ги извади јапонските терсене снимки како во затвори ко Идризово дресираат повратници (сигурно ко кај кинезите ги лоботомираат културно [2] та и дамбетер технолошки-лоботомирачки денеска [2] просто колку поголема земја толку и севкупно терсене е муабетов, особено во земји каде Христијанство не е општествена норма та Простување да е главна спона, илити криминал расцветал ко Полско Цвеќе на Ливада, а што поголем систем толку и потром, но смешното е што кога и мала земја ко нашата копира нивни модели кои сами по себе продуцираат маргинализација сегрегација и никакви околности за ресоцијализација, ЗАТОА и ни треба 24/7 Дебата логично каде другде него на еФоруми Народни виа НВО-а но и системски низ Институции ... може да се каже ако Повратникот е Млад Чоек а сторил разни помали кражби кај нас потенцијално има шанси да стане разбојник по легањето, а дека е лесно да легаш по цел ден тоа малку морген речиси тоа е поголемо иживување врз некого него да му најдат занимација, проблемот е дали се ујдисал со колегите затвореници, кој одлучува за тоа, каде ќе лежи и како ќе се ресоцијализира, дали Народ Психолози или управници, последниве потенциално коруптивни макар совесни, претходните исто бидејќи врзани со последниве, додека Народ увид како е внатре нема, оној кој е робија нема права да се пожали никому освен на управнико и евентуално судо повторно преку управнико, да не смее некој да ги надгледува од Народ преку Невладини редовно и ненајавено, сетне се чудите влегол џепарош излегол клановски криминалец со тешка тапија, нормал и Велија да бил помлад ќе истилтал [3] иако и за финансиските криминалци попаметно е своето да го отслужуваат поинвентивно (ко што велам на крајот од #17 пост погоре тиа да ет во постојното собрание кое би се сторило централен затвор за вајколарци) бидејќи лапале од цел Народ т.е. народното, а сепак никој не ги поучил дека така дефакто кумуваат севкупно на Квалитето На Живеење локално та и нема работа за други пониско кои потем се приморани да се однесуваат животински можеби бидејќи немаат прилика да се вајт-колар криминлаци, ем така и финансиските криминалци ќе добијат токму заслужна казна по Честа бидејќи тоа и повеќе ќе боли како столб на срамот, него да се иживуваат сонив Дрски Малџии каде пак за пари можат да си купат и чест, некои пак ни тоа па ќе пролупаат од нечовечко понижување затоа и потреба и во тој случај подобна сепарација немешајќи ги со анимал-фарм тајфи, бидејќи Тајфи и' се, дури и на улица да не припаѓале на никаков клан, внатре 'мора за да преживејат, сигурно командирите не им висат над глава за да ги запазат, сепак официјално тоа не е случај сеуште, обично наоѓаш грб и плаќаш некако за тоа, арно ама како минува време и се повеќе здрмуе сиромаштво нормал внатре ќе стануе анимал-фарм ко по белосветските затвори [4] се прашувам како било во романтизмот во Украина, како во Среден Век, како во Антика, та сепак во секој случај денес се похумани времиња, иако полесно се помирувап со судбина ако некој те искасапил него ако некој со години психички те дисецира! така да треба разбирање и имаат судиите за многу криминалци со самото тоа што не изрекуваат максимални казни, но тоа е и смешното некој и за клоца во толпа ќе добие неверојатно многу, а некој и за рекет малтрежа ни проближно, затоа и треба Народ да е присутен во Порота, но со неколку вработени поротници во судот тоа е смешно народно присуство! ЗАТОА треба и промени кои на СИТЕ НИВОА ќе се случуваат а таква судско-пенолошка реформа не е возможно да се тера доколку истата е некаква коши=шасте туѓа шема, тука треба да се бараат Модели подобни за нашите околности! Лично сметам дека и судството треба да е на Ачик, значи по Избор секој Обвинет да може да побара на Ачик онлајн да оди транскрипт од судењето, ем ко на еФорум адвокати или експерти па и Народ преку нво-а т.е. соодветни Правни Граѓански Здруженија да може да го коментира процесот, тамам прилика и судиите така да се самоцензурираат и поправично и некорумпирано да Судат, но и Обвинетите доколку им е сместено бар да си одбранат честа, ех да имаше таква прилика ВелијаР сигурно и ќе му било полесно [3] просто мора да се бара во таа највисока системска инстанца за секое шише капаче најправично а сепак хумано, Но редно е да има Народ абер дека треба да се Учат Деца од мали нозе на Предострожност, за да не се доведе на дереџе ко јапонското каде и она за што не си крив ќе го јаиш а уште повеќе ако ето тоа несторено зло не го признаиш, што впрочем беше методологија кај нас во екс-ју!

та слободно можам да речам Безбедност никогаш нема да има Ако најнапред не се погледнеме во огледало и видиме во какви околности сите живееме, речиси индивидуалистички до коска, а клановско-чопорски заради грб во небрано или собрано ... Нема Сплотеност, туку само исплатеност, нема Разбирање и Простување туку се бара само слепа правда, а доколку тебе ти сториш зијан или некој ти го смести тогај не би да гориш, смешно но на толку навлечена нација на дијазепам, што мисли Народ како нема да пролупуваат сите без компас, бреј само Оштроумна Легализција На Марихуана да има та веќе атмосфера попролично ќе олабаи за сите, но тогај Полиција ќе нема друго него да стапне на опаш на тешки дроги, а најтешките за жал велат се во отан-конвои [4] сега пак ко за беља учипени таму кој да ги запре нив ако е така, а и да не е, ето кој се разбрал со јакузите во јапонија, особен проблем бидејќи за време на кризи државата е толку трома да просто мафијашите народ помагаат на улица [4][4][4] та и Народ сетне бар онака малџиски си ги цени и почитува ... може Чаре е за такви случаи да се размислува за меѓудржавна соработка ете пр. со Јапонија да виа острацизам [5] тие тука ги праќаат на рехабилитација јакузите а ние таму нашите ајдуци-со-тапија, така во најмала рака ко изгубени германци да им треба многу време додека дојдат пак на себе свест свое кај се и како да се прилагодат, похуман начин некои непоправливи случаи да се рехабилитираат чинам нема, потенцијално тоа да се чини со Афрички Земји, бреј камо цел свет вака да функционираше, може бар за миг ќе се подзапреше прганизираниот криминал, но како кога некои белосветски елити преку него си тераат геополитички агенди!?

... но тоа е навистина проблем, и тоа онаков да се чудиш кој и кај да стори Баланс, та еден начин е да им се Дозволи Обезбедување Локално Објекти Само На Локални Полицајци кои вон работното време ќе имаат право да си го пазат Маалото, а така нормал и ќе си ги запознаат комшиите, ем логично тие и така најбрзо би интервенирале доколку некаде има проблем, иако тоа ги става во ризична позиција во однос чаламот, бидејќи потенцијално возможно е да се искорумпираат лесно и станат локална власт во сенка, илити да потфрлаат на работа бидејќи 24/7 се на готовс, Но друг начин за да Народ олабаи негледам, а доколку малџиските дежурства им се Наградно ем сето тоа фино пеглано задолжително и на Општински еФоруми ем и некакви за Месни Заедници Малџиски и теориски и праактично лесно ќе се дофаќаат разни ризици кои ако не денес утре некој би ги релативизирал бидејќи ќе си бидат архивирани и категоризирани на ачик бар за Безбедносните Служби онака кој кога што пријавил или се случило, та да можат лесно да се аклиматизираат сите на гетоизирачки појави или избезуменост на младите од досада сеир или чалам, мислам толку се сите под притисок да и Дете да го опцуе на Џандар нема ко порано да му врати налик ако ако има да јаиш ластици, туку ако го дофати ќе го здроби, знае Џандаро дека тоа се фаќало по џебои да извади визитка од татка си!

е сега, не сакате да се сплотите и на време Сите да думате сред еОпштество за Се и така се помогнете, та сетне не се чудете кога ќе ве учипат на ангро ко телиња а на тоа нема да може да приговорите, не онака алкосани само престапниците на законо, туку топтан сите, нормал сами ќе си барате учипување за да сте запазени каде сте во секое време како некој не би ве малтретирал! но и се’ да се пегла правовремено, доколку нема Самоодржлива Рурална Спона за амортизирање со државна помош на Сиромашните Сограѓани сакале или не некој во најмала рака ќе ја злоупотреби нивната мака макар и немале дрзок табиет, просто ко во Јапонија низ заплашување ќе си ги потчинат сите на молчење! но и полицијата таму разбира дека просто не е возможно сите да ги затвори за се’ та и многу наоѓаат смешни иако вептачки начини да ескивираат ризик, сепак по штета на здравје [1][1] како би избегнале долгогодишна робија ете и за поседување Марихуна ... уште посмешно (ако сакаат) кај нас по Закон ќе те казнат и само како Домакин кој си дозволил некој да запали Џоинт кајнего за Овозможување Простории За Уживање Дрога, реално таквата ставка постои во Закон, реално не е спроведлива а Сепак некој може ако сака и за тоа да ти пушти пријава, и конечно судиите доколку некој им шепне дека си заслужил и за такво нешто можат до 3 години да те изгорат, макар ете ти не си пушел туку друг кај тебе запалил 0,1 грам тревче! просто Закон е Закон и мора да се спроведува, Полиција пак кому попрво да му угоди, нема ниту подзаконски акти колкуи како некој да го опоменува и укорува пред да му пушти Пријава, а така дефакто го крши Закон та и таа по совест станува соучесник ко толерантна кон престапи кои сеуште изричито важат во Закон како казниве, оние пак кои се престапници така пак земаат засил, и доаѓаме до таква хипокризија, да треба да се случи нечии страдање за да удбалитичари некогаш и седнат за некоја недоносеност да думаат а не пак подобно систем да штимаат, зато и Итно е неопходно за многѕ работи Народен Премер сред еОпштество ... значи Закон Е Закон и не смее да има толеранција за никого [2][2] просто ако нешто неможеп да го регулираш а истото се толерира од извршната власт, јасно дека тоа продуцира атмосфера на коруптивност бар во однос моралот кај Народ, а така сетне од најмали нозе се учи Дете дека ако има ксмет макар си барал бељата ќе пројде неказнето, тоа пак долгорочно поплочува пат за иден асли криминал-маинд табиет, проблемот е што не само некои така што ги дупнал анатемаго та да се потрудат сите да помогнат, туку грото Млади се олабаиле а оди сетне ти регулирај ги, нормал забегале и оние кои за тоа ниту имале потреба ниту пак можеле! но дека копи-пасте модели од по свет, најчесто штимани за во мегали-држави кај нас ќе бидат решение тоа малку морген и тоа онака Утринско Сонце да те грее а Природен Витамин Д нигде, та нормал пак врти на хемија за да надокнадуеш, а кога ќе рокнеш финансиски така оди некој кај нас со лезет да ти подаде рака ...

ето си имаат проблем, но и сами си знаат јапонците дека ако правилно пристапиш кон ризици и проблеми ето се’ е возможно да се амортизира правилно, јасно трајал&ерор е норма за терсене работи, но кај нас нешто ту мач ерорс зошто се’ некој чека од друг на мала врата да му ја опраи општествена клима, а всушност треба сите да се фокусирани како да се изескивираат што полесно ризици, што конечно експерти никогаш подобно нема да го испорачаат, доколку мерка е фактот дека дури и во контролирани околности како лабараториски со експериментални глувци не’ секогаш теориите се опитни, а не пак сред Живо Човечко Општество, заради што ако сме паметни ко Народ и ќе сконтаме дека мора Сите да сме дел од системот како тој би постоел заради нас, а не ние заради него, ем оставајќи виа едикојсу велосветски елити на нас локалните да си експериментираат ко со помала контролна група виа нивните недоносени копи-пасте или наметнати политики!


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 21-Jun-2020 at 01:22

денес апострофирајќи колку малку имаат наште урбанисти акал во однос гетоизацијата на о.Аеродром [1] се наметнува прашањето дали навистина тие се до толку боси, дали на удбалитичарите урбаната мафија им однела акалот или пак Полиција спрема некаков нов модел на пазење и регулација Ред&Поредок налик урбаните експерименти в сАд [2] во кој случај треба да ги имаат во предвид и тамошните статистики за правовремено се аклиматизираат на постојната реалност полна скорешни ако не постојни ризици [3] иако тро не се на чисто колку што им е урбано [3] а не е лошо да премруваат пр. руски статистики ако веќе одат на ваква компарација бидејќи во однос нелегалното оружје повеќе стоиме налик нив него америчките [4][4][4] а веројатно можеме по некој руски штих (незнам само дали следнио фус бил официјален) да го отвараме и Судскио Систем како би била правдата не само поправична туку релативизирана од непотизам и корупција доколку по слободен избор обвинетиот сака судењето да му е на Ачик [5] оние пак што не би сакале значи нешто кријат та нив може и подетално да ги чешла пример некој Народен Надзор ... и ајде ние сами себе што сме си вака терет како што сега стојат работите, но што праиме ако и понатака си думаат идните власти опуштено во однос мигрантска инклузивност ко едно време сегашните, шпекулациите тераат дека на маса биле инклузивни предлози да се кренат Мигрантски Згради и до Ново Лисиче [6][6] што колку и да било точно или не, ќе бидне вака или онака реалност [7] за која ако со време не се разговара сеопфатно и во континуитет, наместо одржливи решенија [7] ќе се генерира дополнително терет врз општеството! ова не значи дека не треба да подадеме рака, но треба да бидеме далеку попаметни него да ја игнорираме реалноста и да ја амортизираме дрско [8][8][8] некој ќе рече факири се бе па не паѓајте на пропаганден притисок, јас би рекол да не си им во кожа И Не Дај Боже нам тоа да ни се случува како безизлез во дадена ситуација, но на овој свет акција-реакција е норма, та што ќе чините тоа и сте си заслужиле, Зато Мора И Да Им Помогне на Луѓе Во Небрано, Но мора истовремено да се антиципираат и сите ризици, а како би се нашло најсоодветно решение наместо натиснување во мизерни услови или градско гетоизирање, можам да замислам натака доколку еу испозатвори граници колку мигранти може да заглават кајнас ако веќе сега илјадници врват [9] Квешчн, дали воопшто надлежните направиле и една безбедносна студија во однос мигрантите и евентуално нивно инклузивно мешање со домакините директ-драјв, греота за сите и така мачната ситуација да се игнорира, како за Скопските Малџии така и за Економските Мигранти, кои доколку се дозволи да се смешуваат постојат ризици да го превртат лесно општествово терсене-наопаку,зависно какво би било нивното ујдисување солидарно или спротивставено! Повторно да нагласам, ние сме стимулирани кон инклузивност за мигранти, тоа конечно и треба да е реланост за оние кои имаат намера тука да останат, но мора да е спремно и терен и средства како низ фазно интегрирање, низ рурална аклиматизација биваат примени во општествово, А тоа подразбира и спремност уште одма за нив да имаме Рурални Кампови каде би биле Самоодржливи Сервисирани освен материјално и социјално, а откако поминат ко и секаде обука и тест како функционира тука систем, пр. во сАд се полага и Уставен Испит освен задолжително познавање англиски јазик, да се интегрираат директно во нашата средина! во спротивно урбаното гетоизирање, криминалот, маргинализацијата по разни основи, нема да можат да се избегнат како ризици никако! Но Ние не сме сториле Рурални Самоодржливи Комуни за Наши Граѓани [10] а не пак Мигранти, капак лапаме пари системски и невладино како низ директна инклузивна интеграција да ги внесуваме на мала врата во урбаната цунгла, да бев чул бар и една тв дебата та да речеш некој размислува за ваквите ризици па ај остај има кој да си ја работи својта работа, но на Ачик нема ништо, та зато еве вака гласно размислувам што би било кога било. иако ниту сум експерт ниту пак некој засегнат од темава, а уште помалку повикам занеа да говорам од некого, Сепак сум општествено одговорен препознавајќи некој ризик да предупредам занего совреме дека треба да се размислува ако не друго, но гледајќи колку нема никаква дискусија на форумов апропо абериве добивам чувство дека речиси и на Народ и на експерти (административни или удбалитичарски) им ет сеисто што ќе биде, рамнодушност која се граничи со лудило, бидејќи веќе и сега на ангро се случува ваков вакум, но претежно во Србија ...

https://www.eptisasee.com/fyr-macedonia-local-integration-of-refugees-internally-displaced-persons-and-minority-groups/


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.