build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопат Кичево - Охрид
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопат Кичево - Охрид

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 35>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #381 Posted: 14-Apr-2017 at 11:51
Не ми е јасно зошто на одреден дел (од стариот мотел Починка до удолницата пред исклучување за с.Арбиново) каде е веќе асфалтирано, некаде се две ленти, а во некој дел се преминало на три, за по некои стотина, двеста метри пак се вратиле на две ленти...
Гостивар - Тетово втор дел?
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #382 Posted: 14-Apr-2017 at 12:37
стариот пат ќе го вметнат како дел од автопат, ке ги интегрират лентите од стариот како автопат. тоа е дури и противзконски, оти секој автопат треба напоредно со него да има и друг пат, како шо си е од велес до гевглеија, пример и од скопје до велес нема спореден има ама не е обновен
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #383 Posted: 14-Apr-2017 at 12:45
Јас колку што памтам патот нема да биде со 3 ленти во правец туку со 2 и на одредени места џебови за застанување , така да тоа се џебови.

Елнино
Истото е и на Скопје - Свети Николе - Штип, стариот пат е интегриран во новиот


Edited by daci92 - 14-Apr-2017 at 12:46
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #384 Posted: 14-Apr-2017 at 23:38
Значи, на некој начин и не е автопат со оглед дека немаме лента за паркирање по целата должина - не знам каква е и дали е сегде иста дефиниција/норма за автопат ама логично нели е две за возење и една за паркирање?
Со ова какви црни ценарија ми се вртат со некои идни паркирања на десна лента...

Друго, ако стариот пат е делумно вметнат во автопатот добиваме :
1.Нееднаков асфалт на делови (не ми е чудно да го остават во моментална состојба)
2.Немање опција за од/до некои села за исклучување на истите места или воопшто...
И немање опција Т.Е. решение на проблемот со возила од типот трактори и слична механизација кои и досега делумно се движеа по магистралниот пат немајќи алтернатива...(ај остсега можда и на 'автопатот' ќе гледаме )
3.Немање алтернатива во случај на застој на автопатот

Edited by Тркало - 14-Apr-2017 at 23:40
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #385 Posted: 15-Apr-2017 at 07:46
Се навратив назад низ темава, според планот требало да има по три ленти во правец односно по 2 за возење и една за застанување, зашто во тој дел го прават со џебови не би знаел, инаку и на почетокот од темата сме пишувале дека делниците се поклопуваат и дека нема алтернатива, ама изгледа дека законското решение им го дозволува тоа...
Како и секогаш, пропусти и недостатоци во се што се прави кај нас.
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 126
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #386 Posted: 15-Apr-2017 at 17:05
ке ви пуштам едно видео од пат вчера шо го пуштаа па да видиме како е, може сеа нема да го пренесам линкот како треба ама

https://www.youtube.com/watch?v=gKFP2kNPVhE
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #387 Posted: 05-May-2017 at 11:35
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #388 Posted: 05-May-2017 at 11:45
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #389 Posted: 05-May-2017 at 11:48
11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #390 Posted: 05-May-2017 at 11:49
21.

22.

23.

24.


Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #391 Posted: 16-May-2017 at 11:26
https://www.youtube.com/watch?v=UJ8h-Sn1Kys
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #392 Posted: 16-May-2017 at 14:14
Отворете гугл мапс, ја има целата траса пробиена.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #393 Posted: 17-May-2017 at 09:51
https://www.youtube.com/watch?v=FuXKC9rflPw А некој нешто за ова да знае повеќе , што се случува ? Видеото е постирано на 16 април 2017 случајно налетав на него ..
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #394 Posted: 17-May-2017 at 18:51
што да знае повеќе ,рокови исфрлени од ракав , некомплетно истражување на земјиште, каснење со исплати и што уште не...
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 73
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #395 Posted: 18-May-2017 at 09:00
штом трансмет е блокиран...а они се главните подизведувачи....
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #396 Posted: 18-May-2017 at 13:28
Значи сеа Трансмет не работи на нивната делница ?
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #397 Posted: 18-May-2017 at 15:23
nekako ne ja gledam daj kordinati od google
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #398 Posted: 20-May-2017 at 20:27
Originally posted by Dzeksi

nekako ne ja gledam daj kordinati od google


Еве ја: https://www.google.mk/maps/place/41%C2%B029'00.3%22N+20%C2%B054'49.5%22E/@41.483435,20.911544,780m/data=!3m2!1e3!4b1!4m5!3m4!1s0x0:0x0!8m2!3d41.483431!4d20.913738?hl=en

Префрли на Satellite кога ке уклучиш гугл мапс.

Edited by FiLo - 20-May-2017 at 20:27
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #399 Posted: 24-May-2017 at 16:06
http://kurir.mk/makedonija/vesti/foto-gruevski-na-uvid-zavrshena-izgradbata-na-rechisi-polovina-od-avtopatot-kichevo-ohrid/
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2066
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #400 Posted: 24-May-2017 at 16:10
Место не го држи чоеков
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1819202122 35>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.