build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Порта Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 16-Jan-2014 at 20:07
Оваа слика ја зедов од видео на скриена камера,мислам дека се работи за некој амарички град,и на сликата се гледа од каде е земена инспирацијата за портата .Посебно оној внатрешен свод е скоро ист како и на сликата

Back to Top
FCB View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 26-Jul-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 29
  Quote FCB Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 16-Jan-2014 at 20:20

New York, 40°43'52.33"N 73°59'49.59"W
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 16-Jan-2014 at 21:05
апсолутно немаат врска една со друга! ама ни блага... а внатрешниот дел на сводот е секако стандарден кај повеќето порти.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 16-Jan-2014 at 23:14
На видеото попрецизно се гледа дека внатрешните вдлабнатити се скоро исти,а и идеата за орнаментите од предна страна е иста,кај нас има плус столбови(антички)
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2542
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 16-Jan-2014 at 23:33
Најголем дел од портите (вајда сите освен онаа на Митеран ) имаат релјефи, столбови и што не така да тешко може да се каже „еј оваа ги инспирирала“ мада лесно може да се претпостави дека идејата им(т.е. му) дошла од Париз (најмаркантна е јбг).

Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 17-Jan-2014 at 00:24

добро а ви скубна ли масонската симболика ни кривен ни должен му накалемија на Грујо глобализациско-магиски симболи во метрополата, почнувајки од обелискот преку триумфалката па се до таткото и синот во фонтани, плус сето тоа фрактално накалемено сред сите останати урбани слоеви

хормонски му ја отруја идејата да ја светне метрополата, да е посмешно Банко пак сакаше југословенското златно теле да го крене на плоштад без ништо друго наоколу т.е. ќе останеа од него индуцираните градби околу плоштад, вака сега една ложа замени друга и тоа е тоа

да не претерувам но ако досега не сте ја научиле оваа лекција, ко урбани естети, нема ни понатака да ја сконтате, просто коленичењето пред светските елити и нивните локални полтрони мора да е потврдена и симболички, по што може и да се заклучи дека перфектно се му имаат подметнато под нос на Грујо имајки го предвид неговото економско вртење кон исток, просто чоекот е технократ кој на навидум добрите идеи по народот веднаш им дава согласност на оние кои во своја полза ги влечат истите, дал политички или економскиedit:

што вели дефиницијата 

the triumphal arch was used to commemorate victorious generals or significant public events such as the founding of new colonies [1]

впрочем дека е масонска пракса, може да се види од француската револуција навака кога повторно е востановена римската пракса [1] иако порталот како коцепт е далеку пред рим, а заедно со обелисците и сите митолошки ликои од скулптури е дел од аркана-симболиката на масоните, да е посмешно кај нас забегаа до степен на бунило каде едно по друго наредија прометеј-обелиск-ника

зошто не запреа само на споменици од македонските дејци и историски ликови незнам, но да сме живи и здрави времето ќе каже кој и како ги протна триумфалката, обелискот, па и дионис кој треба да стави печат дека цел проект е заради задоволување на масите, туристички или фестивалски и не е толку битно, колку што ете езотеричка нота протнаа во многу што од проектов, ко таква доволно пригушена од сеопфатната какафонија, а сепак присутна на право место, иако времето ќе им ја извитопери проекцијата особено за тримфалката во костец со тунелот под плоштад [1


edit:


проектов на почеток го подржував, потоа бев резервиран кога ја кренаа стара-нбм и сеуште не беше јасно дали ќе го затворат цел плоштад во ист стил, за веќе кога ја тргнаа Црквата од плоштад пополека почнав да кревам раце од сето ова, за со ѕидот пред мнт и целосно да ја повлечам подршката, цреша беше ова масонската симболика, иако за волја на вистината ко таква србите веќе и ја имаа инсталирано на истите места во вардарска бановина, подржани за инвестициите во истата таа бановина од марсејската ложа, дури ритуално почнувајки ја изградбата на собранието, а не се сомневам дека тоа било случај и со офицерскиот дом и со театарот па и со градските порти!

но кулминација мислам беше тендерскиот пристап со кој добивме испринтани и недоделкани згради, мостои, споменици, вклучително и капија, да имаа малку осет тоа комисиите сигурно немаше да добиеме апла торти, или бар ќе беа артикулирано вклопени, пример капијата од чаршија, која колку и да е во несоодветно опкружување посекако е далеку повкусно решение, класицизам а не испринтан еклектизам ко што бидна скопската тримфалка 

Originally posted by Vladimir P

Немие јасно вашето неслагање за да се гради втората капија во Скопје, кога првата одавно ја добивме.   

додуше тука никој не реагирашеEdited by +Protagorist - 17-Jan-2014 at 19:57
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 17-Jan-2014 at 01:35
Originally posted by damjan4o

апсолутно немаат врска една со друга! ама ни блага... а внатрешниот дел на сводот е секако стандарден кај повеќето порти.

Апсолутно пошо ти ги градеше, така?

Мене ми се КОПИЈА ама она до бола.Washington Square Park, NYC, NY.

И двете сум ги видел од близу и не само на прв поглед, туку и по подолого време, ПАК ми се исти. Орнаментите се сменети, се разбираСамо што нашава е малце тромава. како цела Македонија.

Edited by Danndy - 17-Jan-2014 at 01:36
Traveling.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7715
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 17-Jan-2014 at 02:18
ок, да се разбереме, секоја пората има правоаголен облик, со свод во средината... Roll%20eyes

а внатрешниот дел од сводот е скоро стандарден за сите порти... таа орнаментика на сводот е превземена од римската ентериерна естетика на грaдење на куполи и сводови
Пантеон, во Рим:Edited by zabegan - 17-Jan-2014 at 02:19
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Еден Дечко View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2013
Online Status: Offline
Posts: 277
  Quote Еден Дечко Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 17-Jan-2014 at 02:42
Јас сметам дека дефинитивно е инспирирана од Париската, затоа што поголемиот број сме свесни за плиткоста на проектот, тоа јас го толкувам како еден вид на детска радост од типот на види овие што имаат, леле и јас сакам.
Портите од ваков тип се скоро секаде слични, колку што сум сретнал до сега само таа во Москва малку одскокнува со употребата на материјалите, но воглавно истите се секаде слични и таа во Букурешт и таа во Парис па и тие во стариот дел на Рим.


Edited by Еден Дечко - 17-Jan-2014 at 02:58
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 17-Jan-2014 at 12:30
Originally posted by Danndy

Originally posted by damjan4o

апсолутно немаат врска една со друга! ама ни блага... а внатрешниот дел на сводот е секако стандарден кај повеќето порти.

Апсолутно пошо ти ги градеше, така?

Мене ми се КОПИЈА ама она до бола.

Само што нашава е малце тромава.
како цела Македонија.


Ако тебе портата во Скопје ти е копија до бола на портава во Њујорк ти дефинитвно, и ова не го кажувам во иронија нути пак да те навредам, дефинитвино треба да отидеш да си го провериш видот и да си ги преиспиташ твоите способности за перцепирање и споредување на работите. Најсеризно ти го кажувам ова. Друго, очигледно освен овие две порти немаш видено друга порта во животот.

Трето, Порта Македонија изгледа помасивна од таа во Њујорк бидејќи пред се' Порта Македонија е објект во внатрешноста и поради тоа такви се и нејзините димензии однадвор, но ти очигледно си доволно тромав во размислувањето за да го укапираш тоа.

Edited by HugoGoulding - 17-Jan-2014 at 12:40
Back to Top
Danndy View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote Danndy Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 17-Jan-2014 at 17:24
Originally posted by HugoGoulding

Originally posted by Danndy

Originally posted by damjan4o

апсолутно немаат врска една со друга! ама ни блага... а внатрешниот дел на сводот е секако стандарден кај повеќето порти.

Апсолутно пошо ти ги градеше, така?

Мене ми се КОПИЈА ама она до бола.

Само што нашава е малце тромава.
како цела Македонија.


Ако тебе портата во Скопје ти е копија до бола на портава во Њујорк ти дефинитвно, и ова не го кажувам во иронија нути пак да те навредам, дефинитвино треба да отидеш да си го провериш видот и да си ги преиспиташ твоите способности за перцепирање и споредување на работите. Најсеризно ти го кажувам ова. Друго, очигледно освен овие две порти немаш видено друга порта во животот.

Трето, Порта Македонија изгледа помасивна од таа во Њујорк бидејќи пред се' Порта Македонија е објект во внатрешноста и поради тоа такви се и нејзините димензии однадвор, но ти очигледно си доволно тромав во размислувањето за да го укапираш тоа.


Ти се молам Хуго, исповратив. Знаеме добро дека не можеш подоле да паднеш, ама као нешто лични навреди? Ја се извинувам што не се согласувам со твоите про СК2014 афинитети, и се извинувам што со моите 22 сум видел повеќе од тебе, еве јавно извини .

Да, копија ми е и ќе продолжи да ми биде. Тоа што поратат во СК нема никакво значење и е лупната кај што се нашол празен простор не ги оправдува димензиите кои се смешни.

Следен пат прескокни ме си се разбравме преку пораки, мислам.

п.с-Просветли не кои „порти“ ти си ги видел
Traveling.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 17-Jan-2014 at 18:03
Доволно е да прогуглаш Triumphal arch и да разгледаш слики и да ти биде јасно дека сите порти се делумно слични и наликуваат една на друга, некои повеќе некои помалку. Едниствено нешто слично со таа во Њујорк и оваа во Скопје е белата боја, и двата кржни орнаменти покрај сводот, друга сличност не гледам бидејќи сето останато се стандардни елементи и конструкција. Не викам дека не се слични како тип на порта (со еден свод) но повторно, сите порти наликуваат едни на други.

Еве ти уште послична во Италија.

Скопје

ЊујоркEdited by HugoGoulding - 17-Jan-2014 at 18:36
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2081
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 17-Jan-2014 at 18:26
"Hugo", aj te molam objasni (koga veke si ljubitel na portata) koe znacanje go ima istata i zosto e napravena na ovaa lokacija?
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 17-Jan-2014 at 18:42

Влез кон плоштадот и ништо повеќе од естетски елемент во просторот со историски, културни и традиционални мотиви на него. Бар јас така ја гледам. Можеше било што да има на таа локација, претходно беше ругло, сега има Порта. + Уметничка галерија, ресторан, панорамски поглед, или што и да имаше во неа. Инаку не ја оправдувам, бар не во ова време, поентата со коментарите ми беше дека сите порти се исти и дека е смешно да се зборува дека оваа во Скопје била копија на некоја друга.Edited by HugoGoulding - 17-Jan-2014 at 19:13
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1167
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 17-Jan-2014 at 19:53
Originally posted by HugoGoulding


Влез кон плоштадот и ништо повеќе од естетски елемент во просторот со историски, културни и традиционални мотиви на него. Бар јас така ја гледам. Можеше било што да има на таа локација, претходно беше ругло, сега има Порта. + Уметничка галерија, ресторан, панорамски поглед, или што и да имаше во неа. Инаку не ја оправдувам, бар не во ова време, поентата со коментарите ми беше дека сите порти се исти и дека е смешно да се зборува дека оваа во Скопје била копија на некоја друга.


Да и до портата два споменици, кој и така самата порта не одговараше на таа локација сега со овие споменици незнам како да кажем држи ме мајко се пос*ав Dump
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2081
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 17-Jan-2014 at 20:25
Originally posted by HugoGoulding


Влез кон плоштадот и ништо повеќе од естетски елемент во просторот со историски, културни и традиционални мотиви на него. Бар јас така ја гледам. Можеше било што да има на таа локација, претходно беше ругло, сега има Порта. + Уметничка галерија, ресторан, панорамски поглед, или што и да имаше во неа. Инаку не ја оправдувам, бар не во ова време, поентата со коментарите ми беше дека сите порти се исти и дека е смешно да се зборува дека оваа во Скопје била копија на некоја друга.

Vlez kon plostadot? Ti toa seriozno li go mislis ili onaka na sala?
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 17-Jan-2014 at 21:07
Кратко, локацијата на портата во Скопје е промашај. Пренатрпано е! Нема простор да “дише“.
За другото може да се дискутира
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2452
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 17-Jan-2014 at 22:23
Originally posted by Denko

"Hugo", aj te molam objasni (koga veke si ljubitel na portata) koe znacanje go ima istata i zosto e napravena na ovaa lokacija?


Зарем веруваш дека може да ти објасни?
Од целата листа на послеримски триумфални капии (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_post-Roman_triumphal_arches), јас никаде не видов покрај ниту една триумфална капија да стојат споменици, статуи или бисти како кај нас:


Edited by phenomenon - 17-Jan-2014 at 22:25
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2081
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 18-Jan-2014 at 00:32
Najjak del okolu objasnuvanjata za portata mi e onoj, vo koj Velat i toa dosta ubedlivo deka portata vsusnost e skulptura. Osven ovoj "izum", sakam da slusnam uste nekoj, koj kolku tolku bi ni otkril sto e celta na ovaa porta. Samo batalete go ona: "Vlez vo plostadot", bidejki plostadite nemaat nitu vlez nitu izlez, pa zvuci dosta neseriozno, diletantski, pa duri i smesno.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 18-Jan-2014 at 00:55
портата е порта сама за себе,и све друго што ќе се кажи само е докомплицира работата.некој сакал да стави порта и нема што да се филозофира.ако има нешто што нечини,тоа треба да се бара во тој што одлучил да ја стави.

ова представувало,она,местото евакво,триумфи....све е празно слово на хартија
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.