build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 15>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
    Posted: Yesterday at 14:04
Од долниот линк,халите се веќе срушениhttp://samoprasaj.mk/naacik/1328-2019-03-22-14-29-11?fbclid=IwAR1Tw4BgsYS1QPjDWrBPBErYS7ttl96LrgSUmLQkyDtyrH9jF8YBGnVD7mI
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Mar-2019 at 21:57
Samo kolku za info vcera pominuvav i primetiv deka halite se veke sramneti,ne zabelezav nekoja mehanizacija i gradezni aktivnosti verojatno seuste se sveduva samo na podgotovki i rascistuvanje na terenot. Patem na bul.Aleksandar Makedonski vo neposredna blizina na novata benzinska na Pucko Petrol koja e vo izgradba zabelezav ograden plac i imase istaknato tabla so nekakov objekt na nekoj si 5-6 kata izveduvac e Eurovia no bev so kola pa nemav vreme da zastanam da slknam.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 09-Jan-2019 at 11:45
Од фбBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Dec-2018 at 00:59

не разбирам буквално ништо од планов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 161
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Dec-2018 at 14:05
Измена и дополна на детален урбанистички план за градска четврт ЦС 09, општина Гази Баба - СкопјеЛинк: https://www.e-urbanizam.mk/komentari-oglasi.nspx?announcementId=926
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 790
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 10-Dec-2018 at 01:34
Не е поентата да му гори на Сити мол под нозе, Сити Мол си е, и како што изгледа во догледно време ќе си остане најголемиот мол во делот на Скопје западно од центарот (Карпош, Ѓорче, Сарај и до некаде Скопје Север).
Овој новиот кај саем ќе го покрива делот на Скопје источно од центарот (Кисела Вода, Аеродром, Битпазар-Чаир).
Реално Сити Мол никогаш не ни беше не ни можеше да биде монопол. Разликата е во тоа што тоа беше првиот поголем трговски центар од затворен тип и нереално беше дека ќе остане единствен подолго време.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1709
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Dec-2018 at 18:34
Ова е моментот кога на Сити Мол ќе почне да му гори под нозе + трговски Ѓерче + Џевахир + Лимак, толку од монопол тик так
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 302
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Dec-2018 at 18:32
Originally posted by anonimen

Vo odnos na stanbenite zgradi noviot render e promenet vo sporedba so prvicno prezentiraniot. Novite stanbeni zgradi kvalitativno (vo negativen kontekst ) se razlikuvaat od onie koi moze da se vidat na promotivnite sliki. Povtorno evtini fasadi koi se isti kako i ostanatite stanbeni objekti vo Skopje. Nikakva arhitektonska vrednost. Aman vise...
100% sum siguren deka I Limak ke zalepi stiropor na stanbenite zgradi, ke gi ofarba sivi so po nekoja sarena zona I taka do sledniot proekt.

Кратат трошоци веројатно. Помина периодот на купопродажба на земјиштето, правење филмови на народот и владата, па сега е на ред стиропорот Во изјавата на директорот од Ист Гејт вика дека 1/5 од земјиштето ќе било зеленило бидејќи не сакале да направат бетонско чудо... значи ако 80% од земјиштето е бетонирано, тогаш произлегува дека сте направиле зелено чудо, не ќе можеме да ги пронајдиме зградите низ зеленилото.
Back to Top
anonimen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Mar-2012
Online Status: Offline
Posts: 57
  Quote anonimen Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Dec-2018 at 17:35
Vo odnos na stanbenite zgradi noviot render e promenet vo sporedba so prvicno prezentiraniot. Novite stanbeni zgradi kvalitativno (vo negativen kontekst ) se razlikuvaat od onie koi moze da se vidat na promotivnite sliki. Povtorno evtini fasadi koi se isti kako i ostanatite stanbeni objekti vo Skopje. Nikakva arhitektonska vrednost. Aman vise...
100% sum siguren deka I Limak ke zalepi stiropor na stanbenite zgradi, ke gi ofarba sivi so po nekoja sarena zona I taka do sledniot proekt.

Edited by anonimen - 08-Dec-2018 at 17:45
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Dec-2018 at 16:36
Искрено, убаво изгледа. Е сега да видиме дали со ова ќе се зголеми културно фолклорната разноликост во овој дел од градот како што некои велат или не, останува да видиме.

Edited by Graditelot - 08-Dec-2018 at 16:50
Back to Top
skopje1389 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Nov-2018
Online Status: Offline
Posts: 7
  Quote skopje1389 Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Dec-2018 at 15:12
Главен град без саем.
Back to Top
philldm View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 03-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote philldm Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Dec-2018 at 14:44
Originally posted by Graditelot

Не, тоа е бензинската пумпа.

Пуцко Петрол.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Dec-2018 at 17:58
„Ист гејт“ – нов симбол на модерно Скопје (ГАЛЕРИЈА)

При крајот на 2020 година во Скопје ќе се отвори една нова врата која ќе претстави нов урбан и современ дел на македонската престолнина на местото на стариот Скопски саем. Мултифункционалниот комплекс кој на едно место комбинира шопинг, забава, социјализација, домување, работа и бизнис, ќе биде прв од ваков тип во регионот.

„Ист гејт“ ќе биде нов модерен простор на само три километри од плоштадот „Македонија“. Инвестицијата изнесува 350 милиони евра и ќе се реализира на вкупна површина од 500.000 м2 со три засебни целини: трговски центар со вкупна површина за изнајмување од 53.000 м2 со 250 продавници, резиденцијален комплекс од 10 згради со 1.600 станови и пет бизнис центри со 66.000 нето површина за издавање со што ќе претставува најголема проектна инвестиција во Македонија досега.

Доминантен акционер е групацијата „Балфин“, која учествуваше во изградбата на „Скопје сити мол“, а идејниот дизајн на целиот комплекс е на познатиот турски архитект Керен Јазбен.

– Направивме две физибилити студии и по деталното истражување на пазарот се покажа дека постои доволно површина за да функционира уште еден мол во Скопје – рече Игор Давков, извршен директор на „Ист гејт“ на денешниот брифинг со новинарите.

Процесите на изградба ќе бидат поделени во пет фази и ќе се одвиваат во период од пет до седум години. Прво ќе се градат шопинг молот и четири станбени згради. Молот ќе биде на два ката со подземен паркинг, се очекува да се изгради за 18-19 месеци и да се отвори на есен во 2020 година.

– Молот е природен магнет за развој на резиденцијален комплекс – додаде Давков објаснувајќи дека прво ќе се изградат 4 од предивдените 10 станбени згради.

Во четирите згради ќе има 670 станови за продажба, а само 15 отсто од нив ќе бидат со поголема квадратура, останатите ќе бидат мали станови и станови со две спални. Зградите ќе имаат брановидна форма, ќе бидат оддалечени една од друга 36 метри и ќе овоможат циркулација на воздухот. Станбените згради ќе бидат пониски од хотелот „Континенттал“ кој е во непосредна близина. На целата површина ќе има 37.000 м2 зеленило.

Изградбата ќе се финансира 60 отсто од кредити од локални банки, а 40 отсто ќе биде инвестиција од акционерите.

Проектот ќе донесе повеќе од 2.000 нови работни места во продавниците и стотина за одржување на молот.

– Се очекува молот годишно да прави профит од 115-120 милиони евра и да даде огромен придонес за економскиот развој на Скопје. Очекуваме и странски туристи да запираат тука на пат кон Грција – рече Давков.

Во молот се очекуваат триесеттина нови брендови кои досега не биле присутни во Македонија, а голем дел ќе биде наменет за забава, ќе има кино, како и неизбежен агол за ресторани.

Градежните работи ќе започнат на пролет следната година, при што ќе им се даде предност на македонски градежни компании зашто „Ист гејт“ претпочита да работи со домашни производители, но нема да бидат изоставени и странските компании за експертизата за која што се потребни.

Во однос на комерцијалните пет згради или таканаречениот бизнис парк сѐ уште не е затворена финансиската конструкција и тие засега се последни во планот за изградба. Бизнис паркот ќе даде нова бизнис димензија и решение за преоптовареното централно подрачје и ќе привлече странски и домашни инвеститори кои сакаат да ги консолидираат своите бизнис активности на едно место.

Овој комплекс ќе го унапреди Скопје во насока на модерен град и ќе ја зголеми вредноста на Општината Гази Баба со содржина, инфраструктура, уредени паркови и зголемена фреквенција на посетители.

(8 фотографии)

https://plusinfo.mk/%D0%B8%D1%81%D1%82-%D0%B3%D0%B5%D1%98%D1%82-%D0%BD%D0%BE%D0%B2-%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF/

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Graditelot View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote Graditelot Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Dec-2018 at 14:48
Не, тоа е бензинската пумпа.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Dec-2018 at 09:42
Од пред неколку дена, не се мои фотките. Очигледно е дека се подготвува теренот за градежни работи.

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1665
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Dec-2018 at 08:22
A kako e situacijata na teren pred dve nedeli koga minuvav primetiv deka veke se raboti na demontiranje na halite?
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Dec-2018 at 00:04
ГТЦ:
Корисен простор за стопанска дејност 39,000 m2
Вкупно (+ помошен простор, магацини, енергетски простории и паркинг): 62,000 m2
marh

Лимак би требало наскоро да објават на diamondofskopje.com

Дали некој ја знае висината на кулите на Лимак? Избројав околу 20 ката, значи отприлика 80 метри?
Деловните објекти во источнава порта имаат 12 спрата, значи 48 метри, а станбените 15, значи околу 45 метри. Ништо од нови згради од 100+ метри, барем додека не видиме што ќе се гради кај Холидеј Ин - каде што инвеститорот најави кула од 30 спрата (околу 120 метри). Со неа вкупниот број на висококатници во Скопје би бил 5.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 06-Dec-2018 at 23:37


Значи официјално Skopje East Gate

– 147.000 m2 GBA
– 52.000 m2 GLA


Тое е 33% повеќе GLA и 63% повеќе GBA од Skopje City Mall

Skopje City Mall
– 90.000 m2 GBA
– 39.000 m2 GLA

Vero Center
– 40.000 m2 GBA
– 10.600 m2 GLA

Cevahir Sky City Mall
– 26.000 m2 GBA
– ??? m2 GLA

Ramstore Mall
– 25.000 m2 GBA
– 14.500 m2 GLA

Capitol Mall
– 12.500 m2 GLAЗнае ли некој податоци за:
- Tрговскиот центар во склоп на Limak / Diamond of Skopje
- GLA за Cevahir
- ГТЦ, барем GLA

Edited by Cloverstack - 06-Dec-2018 at 23:41
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1441
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 05-Dec-2018 at 22:32
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 19-Oct-2018 at 08:51
Се руши „Скопски Саем”: Албанскиот инвеститор урива без дозвола?

https://lider.com.mk/skopje/foto-se-rushi-skopski-saem-albanskiot-investitor-uriva-bez-dozvola/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 15>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.