build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 3508
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 10-Feb-2020 at 17:19
Трговскиот и станбениот дел би требало да успеат,но 5-те деловни 11 катници ги сметам за одвишок во овој прокет,мислам ќе бидат чист промашај...незнам кои би биле потенцијални купувачи/изнајмувачи на тој простор.Речиси сите поголеми банки и други компании си имаат свои деловни згради во центар или на било кое друго место така да не гледам баш некоја поента,но ќе видиме...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 10-Feb-2020 at 17:24
Градот на месечно ниво расте, како во поглед на население, така и во поглед на економија така што тие пет деловни висококатници се далеку од одвишок. Голем број фирми кои нудат различни услуги (не се тоа само банки и сл.) ќе имаат добро место од каде што би го ширеле сопствениот бизнис.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 10-Feb-2020 at 21:33
Милсам дека ќе биде топ локација за ИТ компании.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 796
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 10-Feb-2020 at 22:06
Пола фирми и повеќе, зборувам за мали и средни претпријатија, од 10 до 50 вработени функционираат во неделовни простории, односно напикани во адаптирани станови, така што градов и те како има потреба од деловен простор.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 260
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 10-Feb-2020 at 23:28
Originally posted by ehrlich

Пола фирми и повеќе, зборувам за мали и средни претпријатија, од 10 до 50 вработени функционираат во неделовни простории, односно напикани во адаптирани станови, така што градов и те како има потреба од деловен простор.

Да, а тоа претпоставувам не е законски регулирано баш заради недостатокот на деловен простор. Затоа баш вакви деловни објекти се потребни за да во блиска иднина се регулира и тој проблем на некој начин.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 635
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 11-Feb-2020 at 11:54
Јас исто така мислам дека би бил успешен деловниот комплекс, но не мислам дека таргет им се мали фирмулиња во градот или веќе постоечки големи фирми да се префрлат. Мислам дека целта ќе им е да донесат нови странски инвестиции со поголема додадена вредност (ИТ, финансии, R&D, итн.) од кои ќе можат многу повеќе да профитираат со издавање на просторот. Тој им беше концептот и со Сити Мол (донесоа брендови што ги немаше во Мк, а не постоечки бутичиња), веројатно исто ќе е и со новиот трговски во Ист Гејт.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1562
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 15-Feb-2020 at 14:22
Ја фарбале саат кулата или така ми се чини?

Originally posted by IN_MOTION

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12540
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 15-Feb-2020 at 14:42
Originally posted by Staro Skopje

Ја фарбале саат кулата или така ми се чини?


Кулата беше реставрирана преку агенцијата ТИКА, која работеше на уште неколку реставрации на отомански градби во чаршијата (претежно џамии).
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.