build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 10-Feb-2020 at 17:19
Трговскиот и станбениот дел би требало да успеат,но 5-те деловни 11 катници ги сметам за одвишок во овој прокет,мислам ќе бидат чист промашај...незнам кои би биле потенцијални купувачи/изнајмувачи на тој простор.Речиси сите поголеми банки и други компании си имаат свои деловни згради во центар или на било кое друго место така да не гледам баш некоја поента,но ќе видиме...
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 10-Feb-2020 at 17:24
Градот на месечно ниво расте, како во поглед на население, така и во поглед на економија така што тие пет деловни висококатници се далеку од одвишок. Голем број фирми кои нудат различни услуги (не се тоа само банки и сл.) ќе имаат добро место од каде што би го ширеле сопствениот бизнис.
Back to Top
IN_MOTION View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 180
  Quote IN_MOTION Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 10-Feb-2020 at 21:33
Милсам дека ќе биде топ локација за ИТ компании.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1092
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 10-Feb-2020 at 22:06
Пола фирми и повеќе, зборувам за мали и средни претпријатија, од 10 до 50 вработени функционираат во неделовни простории, односно напикани во адаптирани станови, така што градов и те како има потреба од деловен простор.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 549
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 10-Feb-2020 at 23:28
Originally posted by ehrlich

Пола фирми и повеќе, зборувам за мали и средни претпријатија, од 10 до 50 вработени функционираат во неделовни простории, односно напикани во адаптирани станови, така што градов и те како има потреба од деловен простор.

Да, а тоа претпоставувам не е законски регулирано баш заради недостатокот на деловен простор. Затоа баш вакви деловни објекти се потребни за да во блиска иднина се регулира и тој проблем на некој начин.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 11-Feb-2020 at 11:54
Јас исто така мислам дека би бил успешен деловниот комплекс, но не мислам дека таргет им се мали фирмулиња во градот или веќе постоечки големи фирми да се префрлат. Мислам дека целта ќе им е да донесат нови странски инвестиции со поголема додадена вредност (ИТ, финансии, R&D, итн.) од кои ќе можат многу повеќе да профитираат со издавање на просторот. Тој им беше концептот и со Сити Мол (донесоа брендови што ги немаше во Мк, а не постоечки бутичиња), веројатно исто ќе е и со новиот трговски во Ист Гејт.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2445
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 15-Feb-2020 at 14:22
Ја фарбале саат кулата или така ми се чини?

Originally posted by IN_MOTION

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 15-Feb-2020 at 14:42
Originally posted by Staro Skopje

Ја фарбале саат кулата или така ми се чини?


Кулата беше реставрирана преку агенцијата ТИКА, која работеше на уште неколку реставрации на отомански градби во чаршијата (претежно џамии).
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 03-Mar-2020 at 08:40
Od fb

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 13-Mar-2020 at 17:01
Тука темпото на работа е доста забрзано,очигледно се работи и доцна навечер,еве извадоци од едно видео(од фб) каде се забележува ископот за станбениот комплекс...Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 424
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 15-Mar-2020 at 21:23
prviov del kadeke bide TC se zaletaa i sega se poleko vrakaat... od polno grupi slusnav deka mnogu vetuvale i na krajot im nudele namesto pari dzipovi koli i ostali trakatancii, na majstori golemi pari na raka i so gol giz izlegle od tamu... sega leka poleka ke si ...

vtoriot del kade sega se vrsi iskop stanbeniot del na drug brat bilo, i toj pocnuva da se nadevame posaglam mez lazenje i mamenje
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 03-Apr-2020 at 12:18


https://www.facebook.com/CityofSkopje/videos/229487435126219/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 20-Apr-2020 at 17:11
Изградбата напредува,веќе се излезени над тарабите...https://www.facebook.com/rronisteelskopje/?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 22-Apr-2020 at 13:00
Od SSC Forumot...

Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 714
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 22-Apr-2020 at 14:12
Непроменето сообраќајно решение и иден проток од минимум неколку илјади повеќе коли...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1989
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 22-Apr-2020 at 20:55
Познати сме ние по задоцнети рекации...
Ако сега не може да ја решат Мавровка, кога?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 22-May-2020 at 15:49
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 23-May-2020 at 14:14


http://eastgate.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13356
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 23-May-2020 at 14:19
Од мостот кај МАНУ

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8324
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 31-May-2020 at 13:22
Од фбBack to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.