build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kicevo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 16-Jan-2021
Online Status: Offline
Posts: 8
  Quote kicevo Quote  Post ReplyReply #641 Posted: 02-Nov-2021 at 22:09
Ima Cineplexx.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #642 Posted: 03-Nov-2021 at 23:11

1


2


3

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1321
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #643 Posted: 04-Nov-2021 at 17:26
Што е недовршениот дел?
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 445
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #644 Posted: 04-Nov-2021 at 21:53
Originally posted by ehrlich

Што е недовршениот дел?

Таму некаде е киното, најверојатно е тоа. Нема никакви најави ни датуми од Синеплекс за отворање.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2577
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #645 Posted: 04-Nov-2021 at 21:59
East Gate: 160.000 m2 GBA; 57.000 m2 GLA
Diamond: ? GBA; 47.700 GLA
Skopje City Mall: 90.000 GBA; 39.000 GLA
GTC: 60.000 GBA; 39.000 GLA
Cevahir: ? GBA; 26.000 GLA
Ramstore: 25.000 GBA; 14.500 GLA
Capitol: ? GBA; 12.500 GLA
Vero: 40.000 GBA; 10.600 GLA

Вкупно 246.300 GLA трговски центри во Скопје. Со најавената доградба на Рамстор веројатно ќе биде околу 250.000.

За Џевахир најдов GBA од 32к ама со GLA од 26к не ќе да е точна, ваљда е 62к? Исто и за ГТЦ GBA мислам дека е поголема.

Ме зачуди што Капитол е скоро колку Рамстор?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #646 Posted: 11-Nov-2021 at 11:56
Уште рендери од станбениот блок каде мислам првите 2 згради се во изведбаhttps://www.facebook.com/akinvest.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #647 Posted: 13-Nov-2021 at 15:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #648 Posted: 17-Nov-2021 at 18:20
Станбениот дел (сликано со мобилен, па фотките се катастрофални...) од она што успеав да го видам на терен, моментално се градат четири станбени згради од комплексов (можеби и грешам, не сум 100% сигурен):

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #649 Posted: 17-Nov-2021 at 18:33
Би требало да се 2 згради во изградба само се чини дека ламелите се огромни и затоа се создава ефект дека се 4(ни јас не сум 100% сигурен) но колку што знам официјално градат само АК Инвест и СМС Констракшн.
И по рекламите на нивните сајтови се вртат само 2 згради.
Инаку од каде има пристап до ова градилиште не е заградено со тараби??
Има ли некоја тераса од молот која гледа кон овој потег?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #650 Posted: 17-Nov-2021 at 18:51
Градилиштето е од задниот дел на трговскиот центар, јас имав работа до дирекцијата на Ист Гејт (сместена е во единствен преостанат објект од Скопскиот Саем, некаков поранешен магацински простор или така нешто), па во еден дел градилиштето е отворено за влез на камиони, ама не ти препорачувам да шеташ натаму, има прашина до колена.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #651 Posted: 21-Nov-2021 at 16:59
Од мојата прва посета на молот

Однадвор сеуште не е завршен некако се завлечкале со редењето плочки од западната страна има доста растурен песок,кабли и црева околу зеленилото и некако има микс од разни видови на плочки од кои дел се прилично лошо наредени и се надевам дека ќе ги прередат да биде како што треба

Имаше една дигалка од јужната страна веројатно за поставување на рекламните паноа

...

од внатрешноста впечатокот е дека ходниците се некако предимензионирани и покрај тоа што има средишно поставени разни промоции сепак се доста широки и во отсуство на поголема посетеност каква што начекав денес се добива чувство на некоја празнина и замреностона што ми се допаѓа е продорот на природна светлина преку стаклените делови од горниот дел и странично над влезовите

Сепак најголема раздвиженост има околу корнерот за храна и кафе,Тинекс и Ваикики(стандард шема со повеќето молови кај нас секако диктирано од стандардот и куповната моќ)Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #652 Posted: 25-Nov-2021 at 13:26
Originally posted by stef4o

Би требало да се 2 згради во изградба само се чини дека ламелите се огромни и затоа се создава ефект дека се 4(ни јас не сум 100% сигурен) но колку што знам официјално градат само АК Инвест и СМС Констракшн.
И по рекламите на нивните сајтови се вртат само 2 згради.


Сепак мислам дека се четири згради, зашто од пред некој ден ја направија пристапната улица до станбениот дел на комплексот (уште не е асфалтирана, ќе фотнам утре ако не заборавам) и веќе нема простор за нови згради, потоа почнува булеварот и малку подолу е бензиската станица на Окта.

Значи, искористен е целиот простор за градење во рамки на градежната парцела, само не знам дали можеби се откажале од градење на целиот станбен комплекс и се решиле на некое половно решение (на пример, само половина од прикажаните скалести згради на рендерот). Стварно не знам. Ќе пробам да сликам утре за да ви биде појасно што зборувам.
За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #653 Posted: 25-Nov-2021 at 13:43
Originally posted by Џоле

Originally posted by stef4o

Би требало да се 2 згради во изградба само се чини дека ламелите се огромни и затоа се создава ефект дека се 4(ни јас не сум 100% сигурен) но колку што знам официјално градат само АК Инвест и СМС Констракшн.
И по рекламите на нивните сајтови се вртат само 2 згради.


Сепак мислам дека се четири згради, зашто од пред некој ден ја направија пристапната улица до станбениот дел на комплексот (уште не е асфалтирана, ќе фотнам утре ако не заборавам) и веќе нема простор за нови згради, потоа почнува булеварот и малку подолу е бензиската станица на Окта.

Значи, искористен е целиот простор за градење во рамки на градежната парцела, само не знам дали можеби се откажале од градење на целиот станбен комплекс и се решиле на некое половно решение (на пример, само половина од прикажаните скалести згради на рендерот). Стварно не знам. Ќе пробам да сликам утре за да ви биде појасно што зборувам.


Kolku sto znam so sigurnost se gradat prvite 4 od vkupno 10 zgradi. Od toa sto imam info ke se izgradat site no vo etapi a prioritetni se tie poblisku do molot za da ne bide gradezna zona delot kaj restoranite od zadnata strana. Toa sto ne e jasno e koga ke pocne so realizacija office parkot. Izbran e model so koj prvo bi go zakupile firme (kompanii koi bi se vselile ili bi gi rentale kancelariite) i potoa etapno ke se realizira.

Ovoj del so office parkot ne mi se svigja i mislam deka ke mora da go promenat modelot. Po mene mnogu poveke bi se raduval na office parkot odkolku stambenite zgradi iako prema najavite ovie zgradi ke se prvi izgradeni vo poslednite 30 godini koi ke imaat megjublokovsko zelenilo sto dokolku se realizira ke bide za pozdravuvanje pa i ke se progolta prostiot (kutija) dizajn na blokovite.

Edited by MKDSTRUGA - 25-Nov-2021 at 13:44
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #654 Posted: Yesterday at 18:02
Еве една денешна фотка со мобилен телефон, колку да видите за што зборам. Лево од рабникот на улицата има само некои 5-10 метри простор, па почнуваат тротоарите и бул. А. Македонски, нема простор за друга ламела.Edited by Џоле - Yesterday at 18:03
За сè има вторпат
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #655 Posted: Yesterday at 18:50
Lmaelite se desno od ovaa servisna ulica. Kako sto gledam se gledaat dve paralelni lameli. Ako dobro razbiram ima uste dve podesno. Taka sto najverojatno odpocanati se 4 zgradi od vkupno 10. Tuka ke se gradi do 2030 ako se zemat i office zgradite vo predvid. Poverojatno e celiot kompleks na Limak deka ke se izgradi pred da zavrsi celiov kompleks okolu East Gate. Kako i da e ovoj del od gradot dobiva mnogu so novata naselba.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #656 Posted: Yesterday at 21:57
Па има две опции или се градат 2 згради(Ак Инвест и СМС) кои ги има по реклами на веб сајтови стално прикажуваат две згради или истиве фирми градат по 2 згради за да бидат вкупно 4. Ми нема логика да се градат згради кои не би биле предмет на маркетинг како дел од комплексот.
Ако можам ќе поминам деновиве да добијам подобра претстава знам само дека се служат со многу кранови кои се гледаат дури и од кеј кај ПИОМ.
Планирано е да се градат етапно 10-те згради и според планот до 2027 да бидат финиширани а делот Ист Гејт Бизнис со офис кулите не го спомнуваат баш многу незнам дали би претрпел некои модификации во однос на бројот на деловни згради кои би се граделе(мислам би биле доволни 2 од планираните 4). За Дајмонд Лимак незнам дали баш би го завршиле до 2030 со оглед на тоа дека само една од 20 катниците им е уште малку па завршена карабина а другите не се почнати можеби би завршиле негде 2028-29(ако за една кула им требаат 2-2,5 години да биде комплетно спремна и плус сите деловни простории трговски центри и слично да бидат средени ќе земе време.)
Секако и кај двата проекти останува да видиме колку ќе бидат блиски до рендерите.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 313233

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.285 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.