build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Skopje East Gate (поранешно ERA City)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Skopje East Gate (поранешно ERA City)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #761 Posted: 23-Jul-2023 at 22:55


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #762 Posted: 29-Jul-2023 at 10:06
Повнатрешниот дел од комплексов:Влезот во подземната гаража:И веројатно подготовка за останатите станбени згради од комплексот:

За сè има вторпат
Back to Top
Bridgeburner View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 17-Jan-2023
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 82
  Quote Bridgeburner Quote  Post ReplyReply #763 Posted: 29-Jul-2023 at 10:08
Зошто е вака лошо залепена гаражта не мие је јасно , како чир на средина.
Back to Top
Vire View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Aug-2021
Online Status: Online
Posts: 350
  Quote Vire Quote  Post ReplyReply #764 Posted: 29-Jul-2023 at 11:39
Во споредба со то шо се градит во соседството зградиве излегоја нула. Буквално еден облакодер ќе беше доволен а другото да се напрајше парк. Ужасно решение.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #765 Posted: 29-Jul-2023 at 16:44
од возењеCarpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #766 Posted: 13-Sep-2023 at 17:42
Веќе се почнати со нова зграда,деновиве се монтирале кранови

https://www.facebook.com/photo/?fbid=786157416640223&set=pcb.786157573306874
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #767 Posted: 02-Oct-2023 at 18:24
Ексклузивно интервју со Амар Салиу: „Продолжува приказната за урбано живеење во ’East Gate Living' со Блок Ц“

East Gate Living“ ја продолжува својата приказна за модерен начин на урбано живеење од затворен тип, каде што комплексот ќе добие уште две нови станбени единици со изградбата на Блокот Ц.

Прва фаза ‒ моменталните четири згради што се дел од комплексот „East Gate Living“ во Блок А и во Блок Б се во финална фаза на изградба и понатамошно вселување на новите станари во комплексот.

Вторa фаза – изградбата на Блок Ц (зграда Ц1 и Ц2) започнува сега, а ќе биде завршена до крајот на 2025 година.

Третa фаза ‒ изградбата на Блок Д и Блок Е (четири згради) ќе започне во втората половина на 2025 година.

За продолжувањето на изградбата на новите згради во Блок Ц зборуваме со Генералниот директор на компанијата СМС Шопс, која е инвеститор во комплексот „East Gate Living“, господин Амар Салиу.

Господине Салиу, Вашата улога во резиденцијалниот комплекс „East Gate Living“ започнува уште во првата фаза на градба со изградба на станбената единица Б2 во Блок Б. Компанијата што ја менаџирате, СМС Шопс (во јавноста позната како SMS Construction), во своето портфолио вбројува успешни деловни и станбени проекти, наградени со престижни награди. За Вас, ова е прво искуство со изградба на станбен комплекс од затворен тип. Какво е досегашното искуство со продажба на станови, дали има интерес за ваков тип станбен комплекс?

Салиу: Започнувањето со ваков тип градба претставуваше голем предизвик и чекор за нас како компанија, која пишува успешна приказна во градежниот сектор уште од 1996 година. Изградбата на квалитетни станбени објекти директно е поврзана и со градењето доверба и сигурност кај секој наш клиент. Во изминатите години создадовме репутација на компанија што гради според највисоки стандарди за квалитет, со навремена градба и ги следи сите процедури.

Доказ за нашата професионалност и за квалитетна градба се добиените награди „Гран-при на БИМАС“, доделени за следните три објекти:

· во 2000 година за станбено-деловниот објект „Титаник“, лоциран на ул. „Џон Кенеди“ во населба Чаир, Град Скопје;

· во 2006 година за индустрискиот објект „Порше Македонија“, лоциран во Скопје Север, Град Скопје;

· во 2018 година за деловниот објект „Челзи бизнис-центар“, лоциран во строгиот центар на Скопје.

Оттука, зедовме уште поголем замав во создавањето повеќе станбени единици што ќе бидат дел од единствен модерен станбен комплекс од затворен карактер, граден според највисоки светски стандарди. Во првата фаза на проектот се соочивме со големи предизвици, на кои одговоривме со издигнување на комплексот до точка на препознатливост за да биде најбараната локација за живеење на луѓето. Самиот комплекс нуди големи предности, кои купувачите ги препознаваат. Во изминатиот период бележиме продажба на речиси сите станови и подготвени сме да ги дочекаме првите станари на комплексот до крајот на оваа година.

Во следната фаза продолжува изградбата на Блок Ц, каде што продолжувате како единствен инвеститор на комплексот. Што ќе понуди новиот Блок Ц во резиденцијалниот комплекс „East Gate Living“?

Салиу: Продолжувањето на приказната со изградба на Блок Ц отвора нови можности и нови две станбени единици на вкупна површина од 60.000 м2. Новите 2 згради ќе продолжат да се градат според највисоки стандарди за градба како и досегашните 4 згради, имплементирајќи А++ технологија за поголема енергетска ефикасност, систем за паметно домување „Smart Home“, топлотна и звучна изолација, како и висококвалитетна столарија, санитарии и паркет во секој дом. Самиот комплекс располага со голема зелена површина од +25.000 м2 и партер со разновидна содржина за жителите на „East Gate Living“. Блокот Ц ќе понуди нови 388 станбени единици во двете згради што ќе имаат по 13 ката. Во понудата на станови ќе бидат достапни квадратури за секого, од гарсониери до пространи пентхаус станови.

Резиденцијалниот комплекс „East Gate Living“ претставува совршен дом за секого, а тоа го докажува и фактот што е најбараната локација за живеење во изминатите 2 години од изградбата на првите 4 станбени единици.

Достапност, пристапност и сеопфатни содржини се дел од самиот комплекс што е лоциран непосредно до најмодерниот шопинг-центар во Скопје, „East Gate Mall“. Дополнително, во составот на самиот комплекс се достапни и деловни простории што ќе ја збогатат содржината. Комплексот е од затворен тип и има највисоко ниво на безбедност, а со тоа придонесува секој станар да се чувствува безбедно во своето секојдневие.

Какви се Вашите планови во поглед на темпото на градба? Покрај Блокот Ц, во составот на комплексот „East Gate Living“ ќе бидат достапни вкупно 10 згради.

Салиу: Во моментов сме фокусирани на тековната инвестиција и на изградбата на двете згради во Блок Ц. Нашиот план е изградбата на двете згради да биде финализирана кон крајот на 2025 година, а во меѓувреме, како што ќе тече работата со финализирањето на Блок Ц, ќе започнеме со подготовки за изградба на Блок Д и Блок Е. Дополнително, во овој период комплетно ја финализираме првата фаза со уредување на партерот и со топло добредојде на нашите први станари во резиденцијалниот комплекс „East Gate Living“.

https://faktor.mk/ekskluzivno-intervju-so-amar-saliu-prodolzuva-prikaznata-za-urbano-ziveenje-vo-east-gate-living-so-blok-c?
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #768 Posted: 06-Oct-2023 at 17:42
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #769 Posted: 07-Oct-2023 at 15:49


За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #770 Posted: 07-Nov-2023 at 18:17
Оваа фаза од проектот отвара нови можности за +380 станови во зградите Ц1 и Ц2, односно понуда на станови со површини од 31м2 до 170м2.
Првата фаза на проектот е во финална фаза и кон крајот на годината се очекува вселување на првите станари на комплексот.

https://www.facebook.com/smsconstructionmk
Carpe diem
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #771 Posted: 07-Nov-2023 at 18:47
Вртоглаво расте цената на становите додека се градат илјадници нови и голем дел стојат празни. Најголемата мистерија на градежништвото.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #772 Posted: 09-Dec-2023 at 18:24
09.12.2023Carpe diem
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 160
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #773 Posted: 31-Jan-2024 at 19:41
дали конечно ќе го отворат киното? Ова станува лудо..толку голем трговски центар без кино...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #774 Posted: 19-Feb-2024 at 18:19
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #775 Posted: 01-Mar-2024 at 18:28
Прогрес на градба - Активно тече изградбата на Блок Ц (две нови станбени единици) и продолжувањето на приказната за модерно живеење во резиденцијалниот комплекс East Gate Living

Во моментов се поставува четвртата плоча на Ц1 и петта плоча на Ц2, а тековно тече уредувањето на партерите во Блок А и Блок Б.


https://www.facebook.com/smsconstructionmkEdited by Џоле - 01-Mar-2024 at 18:31
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #776 Posted: 05-Apr-2024 at 18:51
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #777 Posted: 23-Apr-2024 at 18:27
Carpe diem
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #778 Posted: 25-Apr-2024 at 18:05
Carpe diem
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15134
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #779 Posted: 07-May-2024 at 18:32
Од утринава:

За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20173
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #780 Posted: 17-May-2024 at 18:51
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 37383940>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.