build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје на Кензо Танге

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Скопје на Кензо Танге
    Posted: 20-Dec-2007 at 14:30
Визии за Скопје (сликиве се земени од „100 години модерна архитектура - придонесот на Македонија и Југославија“)

Наместо ГТЦ, пирамида.Мојата омилена слика - неговото височество, Транспортниот центар.Тоа беше се што можев да најдам за оваа нишка....
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 20-Dec-2007 at 16:07


Првото решение воопшто не ми се свиѓа. Пирамидата сама по себе е интересна, ама вкупното решение е хаос. Барем тоа е мое мислење.

А за втората фотка, тоа не е транспортен центар, туку фамозниот булевар Крушевска Република, во некоја рана верзија (сега е палниран доста поразлично). Во описот мора да е грешка тоа со железничката... Железничката за малце не се гледа, треба да дојде во продолжение на левиот дел на сликата. Сето ова подобро се гледа на макетите што ги ставив во пост #7
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 20-Dec-2007 at 16:21
Piramidata e ok, ama za da izgleda ubavo vo toa mesto, ke trebashe stalno da se chisti i sve...mislam GTC e mnogu po dobro.

A toa zheleznichka stanica ili Krushevska republika, sme ja videle i na drugi sliki, a ovaka od blisku e epten dobra!! Epten e fantastichna...zamislete kako bi izgledalo toa da se izgradi so deneshni materiali i sve chudo. Me potsekja na filmot 'Blade Runner'.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 20-Dec-2007 at 21:19
Крушевска република според оригиналниот план е Drool Drool Drool Drool
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Jun-2008 at 01:37
Поминав на изложбава, али не ме послужи среќа, баш тогаш раздигаа... Не стигнав да ја видам големата макета, ама свртев муабет со еден од дечките што беше организатор и ми кажа дека случајно ја нашле макетата како скапува, па со свои средства ја реставрирале и сега бркаат работа да биде постојано изложена во Музеј на Град Скопје. Се надевам набрзо и тоа ќе биде (и остатокот од материјалите). Во меѓувреме ќе мора само да ви го доловам филингот Big%20smile

1


2 Луди Јапонци Big%20smile


3 Се прашувам дали ова се шкрабаници лично на Кензо Big%20smile


4

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Jun-2008 at 03:06
Fala
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Jun-2008 at 09:42
Еј, ме фаќа страшна носталгија по минатото. Каде сме можеле да бидеме, град од светкси калибар (како Пекинг или Дубаи денес). Од цел свет донации, идеи, експерти а и една СФРЈ (како сила од тоа време) стоела зад нас. Ама пустотот македонски наше, секој од секое село да се умеша и ја имаме најголемата светска импровизација и крпеница.
Crazy
Crazy
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Jun-2008 at 02:19
Хах, во контекст на изложбата мора да цитирам еден свој пост направен пред точно пола година во друга нишка, на кој што случајно наидов прелистувајќи нешто.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=171&PN=8

Originally posted by CloverstackТоа е наша вина. Тие јаки материјали што си ги нашол за други проекти гарант не ги ширел у јавност лично Кензо.

Кензо сигурно не си ги земал макетите и плановите со него дома... И тоа малку што би го имал како негова лична архива, несомнено го има(ло) и кај нас како дупликат. До нас е проблемот што скоро ништо не може да се најде... Да се надеваме дека уште се читави тие работи и дека еден убав ден ќе ни бидат достапни во некаква форма.Мило ми е што сум бил во право и уште помило ми е што почна да ми се остварува желбата толку бргу. Секоја чест за дечките!
Cheers
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 02-Jul-2008 at 09:56
Kenzo da se vrati
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 04-Jul-2008 at 12:23
Кензо тангата си правеше архитектонски експерименти во Скопје од кои само пола му имаат добро испаднато
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vladimir View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vladimir Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 04-Jul-2008 at 15:04
На пример? Кои се лоши, а кои се „добро испаднати“?


Edited by Vladimir - 04-Jul-2008 at 15:05
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 05-Jul-2008 at 11:43
Originally posted by zabegan

Кензо тангата си правеше архитектонски експерименти во Скопје од кои само пола му имаат добро испаднато


Zarem ne ja primeti ironijata vo moite zborovi.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 05-Jul-2008 at 13:17
А малку да ги образложевте своите ставови? Зошто е Танге добар, зошто е лош? Не само вака празни пароли.

Ќе ви ја посочам точка 3 од правилникот

Строго е забрането spam-ување. Убаво обмислете ги вашите коментари пред да ги постирате. Возджете се од постирање кратки, банални и несуштински коментари. Модераторите го задржуваат дискреционото право да избришат коментари кои ги сметаат за spam без претходно предупредување.


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=179&FID=3&PR=3

Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-Jul-2008 at 17:35
Kenzo Tange e eden od najpoznatite i najceneti arhitekti vo 20 vek koj gradel po celiot svet megutoa mojata poenta ne se sostoese vo toa dali e toj dobar ili los tuku vo toa dali toj voopsto trebal da bide izbran za covek sto ke go gradi i osmisluva post-zemjotresno Skopje koe trebal da go gradi mestimicno i od nula. Samoto toa sto vo mnostvoto gradbi kombinira japosnki tradicionalen stil so moderna arhitektura e nepodobno za cel grad, bidejki mu dava nekakov cuden izgled.  Da se rabotese za nekoj japonski grad ili da se rabotese za samo edna gradba nemase da ima problem. Profesionalno ne mozam da go kritikuvam bidejki ne se smetam za kompetenten za takvo nesto.
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 06-Jul-2008 at 22:08
Originally posted by evolutionary

Kenzo Tange e eden od najpoznatite i najceneti arhitekti vo 20 vek koj gradel po celiot svet megutoa mojata poenta ne se sostoese vo toa dali e toj dobar ili los tuku vo toa dali toj voopsto trebal da bide izbran za covek sto ke go gradi i osmisluva post-zemjotresno Skopje koe trebal da go gradi mestimicno i od nula. Samoto toa sto vo mnostvoto gradbi kombinira japosnki tradicionalen stil so moderna arhitektura e nepodobno za cel grad, bidejki mu dava nekakov cuden izgled.  Da se rabotese za nekoj japonski grad ili da se rabotese za samo edna gradba nemase da ima problem. Profesionalno ne mozam da go kritikuvam bidejki ne se smetam za kompetenten za takvo nesto.
тоа сакав и ја да го кажам, дека не е лош архитект, но тој си градеше она што тој си сакал да изгради и на друго место ама не му дале, гарант он појма немал што е Скопје предтходно
 End of story, да не забегуваме ептен од темата иако до сега отидовме доста офтопик
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Vladimir View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vladimir Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 06-Jul-2008 at 23:59
Originally posted by evolutionary

. Samoto toa sto vo mnostvoto gradbi kombinira japosnki tradicionalen stil so moderna arhitektura e nepodobno za cel grad, bidejki mu dava nekakov cuden izgled.  Da se rabotese za nekoj japonski grad ili da se rabotese za samo edna gradba nemase da ima problem.


Кои се тие мноштво градби од Кензо Танге? Ајде кажете 2.
Неаргументирано зборувате. Си најдовме дежурен виновник...
Back to Top
Vladimir View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vladimir Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Jul-2008 at 00:06
Originally posted by zabegan

тоа сакав и ја да го кажам, дека не е лош архитект, но тој си градеше она што тој си сакал да изгради и на друго место ама не му дале, гарант он појма немал што е Скопје предтходно
 End of story, да не забегуваме ептен од темата иако до сега отидовме доста офтопик


Kenzo Tange е добитник на Pritzker награда за архитектура, што е еднакво на Нобелова награда. (http://www.pritzkerprize.com/tange.htm)

Еве извадок за тоа што „му дале“ да прави:

Aioi Insurance Co.Ltd., Headquarters Building
Aioi Insurance Co.Ltd., Headquarters Building for Morioka Branch
American Medical Association Headquarters Building
Arabian Gulf University
Acqui Terme Kur Resort Redevelopment Project
A Plan for Tokyo- 1960
Apricare
Apricare Research and Development Center
Algeria International Airport
Akasaka Prince Hotel
Atami Garden Hotel
Bangkok City Tower
Bay Square Yokosuka
Bears Paw Japan Country Club, Club House
Bentala Master Plan
BMW Italia Headquarters Building
Bologna New Northern Development
Book Printing Factory in Numazu
Brickfield Hill Development
Catania Librino Centre
Cathay Cineplex
Central Area New Federal Capital City of Nigeria
Chinese Highschool Student Boarding House
City Telecommunication Centre
Civic Library of Acqui Terme
Dentsu Osaka Branch
Edinburgh Square Master Plan
Ehime Prefectural Hall
Expansion and Renovation of Hotel President
Facade Design for Thermal Power Plant at Torviscosa
FCG (Fuji-Sankei Communications Group) Headquarters Building
Feasibility Study for Taipei Municipal Sports Dome Stadium
Gan-Chen Commercial District Development Project
Grand Ecran (Place d'Italie, Paris)
Grand Sierra Zaoh
Guan Bee Building
Hakuaien
Hanae Mori Building
Headquarters Building for The University of Tokyo
Headquarters Building for WHO in Geneva
Hiroshima Children's Library
Hiroshima International Conference Centre
Hiroshima Kosei-nenkin Culture and Service Centre
Hiroshima National Peace Memorial Hall for Atomic Bomb Deceased
Hiroshima Peace Center
Hiroshima Peace Center Memorial Hall
Hiroshima Peace Memorial Museum
Hyogo Prefectural Museum of History
Hyogo Prefectural Museum of Modern Art
Ichinomiya Housing Project
I.H.D. Center
Imabari City Hall
Info-Square Garden
Japan Olivetti Technical Centre
Japanese Embassy and Chancellery in Saudi Arabia
Japanese Embassy in Mexico City
Jen-Ai Road Super High Class Residential Towers
Kagawa New Prefectural Government Office (1996 / Phase I)
Kagawa Prefectural Government Office (1958)
Kagawa New Prefectural Government Office (2000 / Phase II)
Kagawa Prefecture Gymnasium
Kasugai Aguri Community Center
Kemayoran Telecommunication Tower
Kimitsu Central Hospital
Kimitsu Cultural Hall
Kindom Construction Co., Chung-Ho Shopping Complex
Kindom Construction Co., Shin-Yi Headquarters Building
King Faisal Foundation Headquarters Complex (Phase I)
King Faisal Foundation Headquarters Complex (Phase II)
King Saud University Al-Gassim Campus
KL Automobile Centre
Komatsujima City Healthy Center/Mirika Hall
Kowloon Tsim-Sha-Tsui Development
Kurashiki City Hall
Kurayoshi City Hall
Kuroki-cho Town Hall
Kuwait Embassy and Chancellery
Kuwait International Air Terminal Building
Kuwait Sports City
Lin-Sen North Road Residential
Makuhari Prince Hotel
Master Design Baltimore Inner Harbour Project
Master Plan and Design for ENI Administration Centre
Master Plan for City of Jesolo
Master Plan for Expo '70
Master Plan for Hiroshima
Master Plan for Milanofiori-2 (3 towers)
Master Plan for Pilgrims Accommodation in Muna
Master Plan for Reconstruction of Skopje City Centre
Master Plan for Yerba Buena Centre San Francisco
Metro Bank General Headquarters Building Proposal
Minneapolis Arts Complex
Musee Franco-Japonais et la Donation Tremois
Nanyang Technological Institute
Napoli Administration Centre
National Diet Library, Japan
National Gymnasiums for Tokyo Olympics
New JTC Headquarters Building
Nichinan Cultural Centre
Nikko Toshogu Shrine Reception Hall and New Shrine Office
NTUC Building Development
Otsu Prince Hotel
Overseas Union Bank
Overseas Union Bank in Malaysia
Pacific Rim Plaza
Pan-Chao Development
Park Hyatt Tokyo
Paya Leber Condominium
Phoenix University Master Plan
President Group Taipei Headquarters Building
Prince Housing and Development Co, Shin-Yi Headquarters Building
Redevelopment of the Golden Shoe Carpark and the Multi-storey Carpark Sites
Redevelopment of Overseas Union House
Redevelopment of Tanjong Pagar Complex
Redevelopment Plan for Falck Steel Factory Area
Redevelopment Plan of Tsukiji District proposal
Residence
Royal State Palace
Saigon South New City Center
Saint Mary's Cathedral
Sathorn Square Bangkok
Shanghai Bank Headquarters Building
Shanghai International Arts Center Development
Shanghai X-1 Financial Building
Shiodome B Block Development Plan
Shiomi Station Front Areas A and B Housing development
Shimizu City Hall
Shin-Yi C-1 High Class Service Apartment Towers
Shinjuku Park Tower
Shizuoka Convention Hall
Shizuoka Press and Broadcasting Centre Headquarters Building
Shizuoka Press and Broadcasting Centre in Tokyo
Singapore Indoor Stadium
Singapore National Library
Sogetsu Hall and Office (1958)
Sogetsu Hall and Office (1977)
Subic Bay Freeport Development Master Plan
Sumi Memorial Hall
Sunlake Country Club Clubhouse
Taipei University of the Sacred Heart
TeleTech Park
The International School of the Sacred Heart
The New Tokyo City Hall Complex
Tianjin Olympic Stadium
Toin School
Tokyo Dome Hotel
Tokyo Fashion Town
Tokyo Metropolitan Government Office
Totsuka Country Clubhouse
Toyota Europe Design Center
Tsuda College Library
Turkish Embassy and Chancellery
UE (United Engineers) Square
United Nations University Headquarters Building
University of Constantine: students' residences
University of Oran
UOB (United Overseas Bank) Plaza
Upper Bukit Timah Condominium
Urban Redevelopment Authority Headquarters Building
Yamaguchi Prefectural Museum in Hagi
Yamanashi Press and Broadcasting Centre
Yame Gakuin (Junior High and High School) Gymnasium
Yarmouk University
Yokohama Art Museum
YTL Corporate Headquarters and Apartments
Yukari Nursery School


166 проекти.
Доволно?

http://www.ktaweb.com/works/en_index.html
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Jul-2008 at 06:42
Originally posted by Vladimir

  Кои се тие мноштво градби од Кензо Танге? Ајде кажете 2.
Неаргументирано зборувате. Си најдовме дежурен виновник...


Avtor e na masterplanot za rekonstrukcija na gradot posle zemjotresot, ne vikam deka e los, toa sto go napravil vo Skopje ne e najdobro od nego, mene licno ne mi se sviga od pricini koi prethodno gi spomnav, ne znam dali mozelo podobro vo toa vreme. Na krajot na kraistata uste poloso e sto celata negova zamisla ne e sprovedena do kraj, taka barem ke imavme edna celina, vaka parce po parce deluva frankenstajnovski.

Centar, blokovi:

Studentski:

Valjda blok u Centar (ako ne sum vo pravo neka me popravi nekoj):

Posta:

Valjda pak Posta:Djurob, zabegavme so temava, ova slobodno mozes da go prefrlis na posebno mesto, a moze i veke ima nishka.

Edited by evolutionary - 07-Jul-2008 at 08:26
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
daniel View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote daniel Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Jul-2008 at 08:22
Originally posted by evolutionary

Originally posted by Vladimir

  Кои се тие мноштво градби од Кензо Танге? Ајде кажете 2.
Неаргументирано зборувате. Си најдовме дежурен виновник...


Avtor e na masterplanot za rekonstrukcija na gradot posle zemjotresot, ne vikam deka e los, toa sto go napravil vo Skopje ne e najdobro od nego, mene licno ne mi se sviga od pricini koi prethodno gi spomnav, ne znam dali mozelo podobro vo toa vreme. Na krajot na kraistata uste poloso e sto celata negova zamisla ne e sprovedena do kraj, taka barem ke imavme edna celina, vaka parce po parce deluva frankenstajnovski.

Centar, blokovi:

Studentski:

Valjda blok u Centar (ako ne sum vo pravo neka me popravi nekoj):

Posta:

Valjda pak Posta: 
Gnas mi e da gi gledamWallbash
Ako beshe do mene, nema ni edna da ostani.
Kenzo samo trebashe doma da si stoj.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Jul-2008 at 08:28
LOL
Шознам мене не ми сметаат но не ги ни сакам, да беа многу повеќе низ градов можеби и ќе се сложев со тебе али вака не ми сметаат којзнае колку Dunno
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.