build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Спортски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Стадион под Тумбе Кафе - Битола

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fkp45 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-Apr-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote fkp45 Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 06-Apr-2016 at 17:11
Општина Битола сама ќе го доградува битолскиот стадион
http://www.build.mk/?p=49620


Сликите преземени од Tomasino

Тревата конечно ја наместија. Според мене не треба многу занесвање и везден да се ветуват глупости. Сите знаеме без пари од власта нема шанси да се изгради нов стадион. Поарно да се руши северната трибина и нека почнат да градат нова трибина со соблекувални и ложа за медиумите. Ама стварно не разбирам зошто им треба 24 месеци за една мала трибина, на други места цел стадион се гради во толку време. Барем да има една асална трибина и да исполнуваме услови за играчите ако не друго. После то треба да се среди јужната трибина најмалку со поставување столчиња и да се руши тој стариот ѕид. Поарно да имаме жична ограда однего да личи стадионот како од Турско време. За асфалтирање пат покрај стадионот или рефлектори можи само да сонваме.

Edited by fkp45 - 06-Apr-2016 at 17:13
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 06-Apr-2016 at 17:19
Срамота што вториот град по големина во земјава има ваков стадион
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 793
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 06-Apr-2016 at 17:28


Срамота е воопшто што во Битола ништо не се прави.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 06-Apr-2016 at 17:33
Vo Germanija, Italija, Svajcarija i tn. pomalite klubovi imaat MONTAZNI stadioni neznam zosto mora tolku da se filozofira. Spored mene najdobro e da se srusi pogolemiot del od tribinite i da se postavi metalna konstrukcija koja ke bide osnova za tribinata.Vo dolniot del moze da se postavat montazni (kontejneri) kade sto ke se prodava pivo, skara, fan artikli i slicni raboti. So ogled na toa na kakvo nivo ni e fudbalot mislam deka vakvo resenie e najdobro. Eve edna takva tribina na stadionot na Sandhausen. Ekipa koja igra vo vtora germanska Liga. Inaku stadionot ima kapacitet od okolu 15 iljadi gledaci.Edited by kultuzin - 06-Apr-2016 at 17:36
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 06-Apr-2016 at 18:03
Одлично е ова за кај нас, е сега доколку знаеш пиши и цена отприлика колку чинат овој вид на стадиони т.е. монтажни трибини.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 06-Apr-2016 at 18:23
Originally posted by Antonov

Одлично е ова за кај нас, е сега доколку знаеш пиши и цена отприлика колку чинат овој вид на стадиони т.е. монтажни трибини.


Nezmam kolku cini no sigurno e mnogu popovolno, pobrzo i pofleksibilno za razlika od tvrda gradba.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 06-Apr-2016 at 18:35
Се' се среди во градот, клубот ни е меѓу топ 5 на Балканот, има стабилна фан база од 7 000 редовни поддржувачи, општината располага со милиони вишок, па нормално дека дојде време и стадионот да се проширува...со мои пари, да.
За среќа се работи за леб и игри пред избори, така што не се секирам многу.

Иначе култузин повеќе од одлична варијанта си нашол.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 06-Apr-2016 at 18:40
Na wikipedia vika 3.6 milioni eur:
https://de.wikipedia.org/wiki/Hardtwaldstadion#cite_note-arena-2

No ne razbrav bash na shto tochno se odnesuva sumata so ogled na toa deka bil pripravan, dopravan, renoviran... mislam deka sumata e za poslednata dogradba samo.
Back to Top
crnaarapina View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 26-Mar-2015
Location: macedonia
Online Status: Offline
Posts: 15
  Quote crnaarapina Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 08-Apr-2016 at 15:56
Kako nisto ne se gradi?! Vo Bitola se gradat najmnogu privatni zgradi.

Edited by crnaarapina - 08-Apr-2016 at 15:57
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 08-Apr-2016 at 15:59
Нова кампања, ново лого.Edited by SkopjeZaVardar - 08-Apr-2016 at 16:00
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 06-Sep-2016 at 20:53
ПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА СТАДИОНОТ ВО БИТОЛА
Гранит ќе ја гради северната трибина на „Тумбе Кафе“

Градежната компанија Гранит АД Скопје го доби тендерот за изградба на северната трибина на стадионот „Тумбе Кафе“ во Битола.

За сума од околу 5,5 милиони евра, Гранит ќе ја гради северната трибина на стадионот „Тумбе Кафе“ во Битола, информира телевизија Тера.
 
Изградбата на северната трибина е дел од првата фаза за реновирање на стадионот кој конечно треба да добие, нов, модерен изглед.
 
Договорот е склучен на 23.08.2016 помеѓу Општина Битола и градежното друштво Гранит АД Скопје.
 
Биле добиени две понуди, а како најповолна била избрана таа на Гранит. Вкупната договорена вредност изнесува 331.855.095,00 или приближно околу 5,5 милиони евра.
 
Навивачите на Пелистер веќе долго време бараат нов стадион, а досега освен најави, немаше конкретна реализација.http://www.mkd.mk/sport/fudbal/granit-kje-ja-gradi-severnata-tribina-na-tumbe-kafe

Back to Top
ZHUKOV View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 10-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ZHUKOV Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 10-Sep-2016 at 11:48
Се е супер, Само ме интересира што планирате да направите со тоа што проектот за челичната конструкција за покривање на трибината е ужасен или подобро да се изразам, Според тој проект (кој изгледа како сликовница за мали деца), трибината апсолутно не може да се изведе.

п.с Не хејтам , само имам познавање од градежништво...
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 05-Dec-2016 at 22:02
Почна изградбата на фудбалскиот стадион под „Тумбе кафе” во Битола

Со рушење на северната трибина, денеска во Битола почнаа подготовките за изградбата на фудбалскиот стадион под “Тумбе кафе”, капитален проект финансиран од Општина Битола.

Изведбените работи ги изведува градежната компанија „Гранит”, која според договорот стадионот треба да го изгради најдоцна за две години.

- Ова е би рекол историски момент за Битола која конечно ќе добие фудбалски стадион по светски стандарди, нешто што со децении го немаше, а го заслужува. Она што го ветивме го реализиравме, истакна градоначалникот на Битола, Владимир Талески, кој го означи почтеокот на градежните работи на северната трибина.

Инаку, според зборовите на Талески вкупната вредност на инвестицијата е над 5 милиони евра, средства што со одлука на Советот на општината се обезбедни од буџетот на општината Битола.

линк---

https://www.youtube.com/watch?v=agjWmH2eaHg


Edited by Patriot - 05-Dec-2016 at 22:08
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 05-Dec-2016 at 23:28
Еве ти доказ дека никој не е на свое место и нема компететнти луѓе во државава. Вакви стадиони веќе ни во јужна америка не се градат. Ова е дебилизам.
Еве стадион од 11800 седишта:

https://www.youtube.com/watch?v=bvGIGkj6HfM

Нема атлетска патека, комоција, безбеден, покриен, и за во живо и за снимање пренос визуелно уживање.
Ова што се прави во Битола е надмито во целиот свет. Зошто мора да сме најзабегани во секој сегмент од општественото живеење?!

Edited by Bojan10 - 05-Dec-2016 at 23:32
Од чаламот си патиме!
Back to Top
bitola16 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bitola16 Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 06-Dec-2016 at 21:54
секојдневни слики од градењето на трибината имате тука
https://www.facebook.com/%D0%A1%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BD-163203187221583/?fref=ts

Бојан кај се наоѓа овај стадион многу добро изгледа? Овај кај нас ако го напрат со атлетска патека ништо не прајме, според рендерите мене ми изгледа како некоја мала верзија од филип 2 во скопје
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 07-Dec-2016 at 07:41


Пријателе, ни атлетска патека, ни пат до Грција ќе добиеме. Ќе добиеме кур печен и лажни ветувања - овој пат малку се заангажираа бидејќи им е страв дека ќе изгубат поради аферите на Двојче, па ете се сетија дека постои и Битола. Туку ќе ја рушат трибината, а канцелариите на клубот? Ќе си изнајмат канцеларивче или ќе си добијат собичка во општината?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
bitola16 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 06-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bitola16 Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 07-Dec-2016 at 15:56
Канцеларите од претходната управа (цермат) не беа на стадион, беа некаде во улицата шо вкрстува со широк сокак позади арт кафе некако иди. Инаку за пат до грција воопшто не се ни надевам, а за стадионот неколку пати се менуваше проектот од муабети некој велат ќе има некој ќе нема атлетска патека...
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 07-Dec-2016 at 18:20
@bitola Стадионот на Молде, Норвешка, Aker Stadion.

Edited by Bojan10 - 08-Dec-2016 at 23:52
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 03-Jan-2017 at 20:51
Како течеше рушењето на северната трибина...
https://www.facebook.com/163203187221583/photos/?tab=album&album_id=596361393905758
Back to Top
Patriot View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-May-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Patriot Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 14-Feb-2017 at 22:26
Битола не може да среди две соблекувални – Пелистер ќе игра во Охрид
http://ekipa.mk/bitola-ne-mozhe-da-sredi-dve-soblekuvalni-pelister-ke-igra-vo-ohrid/

Пелистер домашните натпревари на почетокот од пролетната сезона ќе мора да ги игра надвор од Битола, со оглед на тоа што од општината не успеаја да го завршат претходното ветување за изградба на привремени соблекувални кои ќе овозможат прволигашки фудбал и за време на реконструкцијата на „Тумбе кафе“.

Според првичните најави за време на зимската пауза се очекуваше општината да постави привремени соблекувални, како Пелистер трката за Европа би ја водел на домашен терен. Но, во моментов нема неопходни две соблекувални во Битола, па според најавите Пелистер домашните натпревари ќе ги игра на СРЦ „Билјанини извори“ во Охрид.

„Упатувам јавна молба до одговорните лица околу стадионот во Битола и неговата состојба во моментов. Мора за времето додека сме ние во Аланија, да се среди ситуацијата со соблекувалните на стадионот ’Тумбе кафе’. Заслужува Пелистер да ги има оптималните услови за работа. Како што сите знаеме старите соблекувални повеќе ги нема, и сега ние ги немаме потребните услови за работа на стадионот. Уште еднаш замолувам овој момент да биде решен што поскоро како Пелистер би можел да игра на домашен терен“ – молеше на стартот од зимските подготовки и тренерот на Пелистер, Наџи Шенсои.

Но, неговата желба остана неисполнета на стартот од пролетната сезона. Првиот натпревар од вториот дел во шампионатот, „пелистерци“ го играат како гости против Победа, и тоа во Струмица, поради реконструкцијата и на стадионот во Прилеп.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.105 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.