build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Коритото и кејот на Вардар низ Скопје

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Aug-2008 at 01:41
Ми се свиѓа што армијата секогаш се одзивала на вакви акции за расчистување, гасење пожари и слични работи. секоја чест за акцијава и сите кои се инволвирани во неа!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Aug-2008 at 05:32

Владата ќе го бетонира коритото на Вардар

Надлежните владини служби се задолжени да подготват елаборати за наоѓање води што дополнително би се влеале во Вардар, а ќе се разгледа можноста коритото на реката во градовите да се направи од цемент, со што би се спречило зараснувањето на треви што го собираат ѓубрето. Ова го изјави вчера премиерот Никола Груевски, по посетата на еден од пунктовите во Скопје каде што одвива акцијата за чистење на реката Вардар.

- Најверојатно ќе можеме да го искористиме цел септември. Идејата е што е можно побрзо, додека нивото на реката е пониско, да се исчисти поголем дел од ѓубрето. Се надевам дека повеќето од планираните активности ќе завршат пред почетокот на есенските дождови - рече Груевски, најавувајќи интензивна работа и удвојување на бројот на локациите за чистење.Чистењето на реката Вардар од Вруток до грчката граница е владин проект. Почна пред четири дена, а предвидува отстранување градежен шут, вегетација и разновиден отпад. Во него се вклучени министерствата за транспорт и врски, за земјоделство, шумарство и водостопанство и за животна средина и просторно планирање, АРМ, Дирекцијата за заштита и спасување, МЕПСО и локалните самоуправи каде што ќе се изведува акцијата. Проектот го координира Центарот за управување со кризи.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Aug-2008 at 05:43
Нека напраат двокатно корито!!! Идејава ја оправдувам, само да не биде од бекатон!!! Шала на страна добра е идејава до некаде, само незнам колку тоа ќе значи околу растењето на тревите и качување на нивото. А дополнителните води да се влеваат во вардар, стварно незнам која корист од тоа?!?! Да не случајно го направат пловен. Ионака имаме автопат покрај цел вардар, пловен не ни треба. За естетика вреди да се фрли пара ама коритото на вардар има поприоритетни локации за среедување, него бетонирање на коритото. За земјоделците, како што знам досега немало недостиг на вода. Инаку со чистењето секоја чест рака им пружам!!! Ама ова коритото пак нешто како на два ката да ми изгледа!

Edited by lslcrew - 26-Aug-2008 at 05:45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Aug-2008 at 09:16


Не се сложувам. На ништо не личи бетонирано корито не е ова некој канал во Лос Анџелес. Веројатно не ни смее така, реката е веројатно во комуникација со некои подземни води и целиот тој тек може да се прекине.

Акцијава за чистење е супер, стварно ми е кеј што почна, но нека не измислуваат безвезни решенија зошто ги мрзи да го одржуваат коритото во континуитет.

Верувам дека растенијата во голем дел би се решиле доколку водостојот на реката е нормален, подобро нека работат на тоа (пак ќе ги спомнам каскадните брани како решение)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 28-Aug-2008 at 13:43
и јас не се согласувам со бетонирање на коритото, едноставно не им се даваат пари за одржување на било што во државава и тоа одсекогаш ме нервирало
а и пбанкс ми го зеде зборот, многу повеќе би се сложил со каскади одколку со дополнителни сливови
доколку би били контролиран водостојот, не би се формирале островчиња на кои раснат треви и се задржува отпадот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Aug-2008 at 12:09

Вардар во Ѓорче Петров е без регулирано корито и со депонија наместо кеј

Шеталиштето и кејот завршуваат кај мостот во населбата Хром, до каде е и пешачката патека

Сања Наумовска

Ѓорче Петров е единствената општина во Скопје во која реката Вардар нема регулирано корито. Кејот на Вардар во Ѓорче Петров е претворен во вистинска депонија. Пријатното шеталиште завршува кај мостот во населбата Хром, до каде е и пешачката патека што ја изградија Општина Карпош и Градот. От таму, наназад се' до мостот во Сарај, брегот на Вардар се користи за се' само не за шетање и уживање. Купишта градежен шут, искршени плочки, цигли, остатоци од стари куќи, брда хартија и картони, кутии, ѓубре од домаќинствата што може да се види на секој чекор. Згора на се', долги години неуредуваниот простор личи на змијарник обраснат во грмушки и трева висока и до половина метар, која навлегла и длабоко во коритото на реката.

На забелешката на советникот Александар Ѓорѓиев на последната седница на Советот на Градот дека другите општини се занимаваат со изградби на велосипедски патеки и уредување на кејот, градските власти одговорија дека Вардар во Ѓорче Петров нема ниту регулирано мајор- корито. Од мостот кај Сарај до мостот во Хром Вардар продолжува да тече диво, иако минува низ населени места, кои исто така би требало да бидат заштитени од потенцијални поплавувања со регулирано речно корито. Сепак, за ваква инвестиција градските власти немаат пари, а нема ниту стручен кадар за да изработи проект.

„Проблемот со коритото на Вардар во Ѓорче Петров е комплексен и нема да се реши ако Градот ја продолжи велосипедската патека и во овој правец. Станува збор за нерегулирано корито, за кое Градот нема пари да го реализира“, истакна Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам.

Во меѓувреме, пак, општинарите се обидуваат колку толку да го расчистат кејот за да биде попријатно место за рекреација. Како најзагрозени локации каде што редовно има диви депонии се пешачкиот мост што ја поврзува општината со СРЦ „Сарај“ кај составот на Вардар и Треска, како и локацијата зад стадионот кај стартот мост кон Крушопек. Сепак, велат во општината, кејот е неуреден по целата должина на реката низ Ѓорче Петров, бидејќи никој во минатото не инвестирал ниту денар во негово уредување. Општинарите потенцираат дека општината е немоќна сама да финансира големи проекти, поради што очекува помош од Градот. Досега се направени повеќе разговори во кои е предочен овој проблем, но засега ништо не е реализирано. Граѓаните на Ѓорче Петров заслужуваат да имаат место за рекреација и прошетка исто како и жителите на другите општини, кое ќе биде еколошко, чисто и уредено.


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D5362626CE70F143806F836EE9652A05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Sep-2008 at 13:49
Доста се пишува за ова деновиве. Не сакам да влегувам во политикантскиот дел. Принципиелно Трифун е во право (како што беше во право и со автобусите) но во случајов навистина нема кредибилитет премногу да зборува. Треба да си го постави прашањето зошто коритото на Вардар воопшто е доведено во толку лоша состојба.

И Вардар ги раздели градот и Владата
По црквата на плоштадот, двокатните автобуси и фискалната децентрализација, сега и реката Вардар ги влоши односите меѓу градоначалникот Трифун Костовски и Владата.
 
Централните власти почнаа акција за интервентно чистење на целото корито на реката, од Вруток до границата со Грција, а откако Зоран Лапевски, раководителот на градскиот сектор за комунални работи, без консултација со Костовски во неа ги вклучил и градските јавни претпријатија, градоначалникот го разрешил од функцијата.
 
- Владата уште еднаш се меша во ингеренциите на градот. Не може да се прави таква акција без договор. И градските претпријатија не смеат да се третираат како сопственост на државата. Градот веќе потроши 400.000 евра за да ги исчисти деловите од коритото на Вардар, кои Владата сега повторно ги чисти. Кој ќе одговара пред граѓаните за тоа што двапати се трошат нивни пари за истата работа - праша Костовски.
Ирена Мишева, претседателката на градскиот совет и членка на ВМРО-ДПМНЕ, по средбата што ја имаше со Костовски, ги бранеше позициите на Владата.
 
- Досега имаше неколку средби, кои ѝ претходеа на акцијата. Но тоа што веројатно имало одредени пропусти во самата градска администрација поради кои Костовски не бил информиран, не е проблем на централната власт, туку на градот - истакна Мишева.
 
Од ВМРО-ДПМНЕ реагираа обвинувајќи го градоначалникот Костовски за невршење на неговата должност.
- Досега сме слушнале за разрешување лица што не си ја работеле работата, но очигледно кај господинот Трифун Костовски се разрешуваат и луѓе што си ја завршиле својата обврска и си ја сработиле својата работа. Акцијата за чистење на коритото на реката Вардар на Владата на Република Македонија следуваше по период на немање иницијатива од страна на господинот Трифун Костовски да ја заврши истата акција, која е во негова надлежност. Доколку ваквата акција беше реализирана, Владата ќе немаше потреба од реализација на овој проект - се вели во соопштението на партијата.


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=172&ArticleID=6409


Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 01-Sep-2008 at 15:10
Така pbanks,никој не го спречуваше Трифун да го направи истото претходниве четири години,дури се занимаваше со сечење на најстарите дрва во градскиот парк коритото беше катастрофа.
Целосно ја подржувам владата за овој проект
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Sep-2008 at 16:11


Работите се испомешани.

За Трифун нема оправдување, но за владата има уште помалку простор за пофалба.

Овие работи се очигледно дел од веќе почнатата кампања за локалните избори... Со грубо мешање во надлежностите на градот и со заобиколување на градските власти ама баш за се, владата сака да прикаже ситуација дека тие се демек многу способни и ангажирани, па дури добронамерно ги вршат и работите што се во надлежност на градот, кој во оваа приказна треба да биде единствениот виновник.
Во реалност тоа не е ништо друго освен ефтин политички маркетинг, а за чија цел кршат којзнае колку закони!

Факт е дека градот е финансиски сакат и дека не може да стигне насекаде (повторно, ова не е универзално оправдување за Трифун, ама сепак треба да се земе во предвид во ситуацијава). Во таква ситуација наместо владата да интервенира со тоа што конечно ќе се ангажира да спроведе вистинска и добра финансиска децентрализација, таа глуми дарежливост со дел од парите од кои претходно буквално ги лишила локалните власти низ државата.

Владата да престане да се расфрла со пари кои дефинитивно не треба да се во нејзина надлежност, па дури после тоа ќе може да процениме кој колку е ангажиран и колку добро си ја врши работата!


Edited by Cloverstack - 01-Sep-2008 at 16:12
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Sep-2008 at 16:42
Previous

Има голема веројатност за тоа дека владата го прави ова за политички маркетинг.
Во право си и за тоа што кај нас имаме катастрофална финансиска децентарлизација.

Но никој не го запираше Трифун да поведе една вакав иницијатива,па дури и тој да побара помош од владата за реализирање на ваков проект.

За тоа и го подржувам пректот,мислам дека е позитивен,без разлика дали има политичка заднина или не.
Сепак работата ја вршат државни(мислам и на тие од локалната самоуправа) предпријатија,па нема некоја можност за малврзации,од типот на тендери и слично.
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 01-Sep-2008 at 17:09
1.Како прво чистењето на вардар треба да биде редовна ствар и не треба нешто што се случува на 10 години, а уште помалку да се дешава како ефтин маркетинг.

2. Второ!! Трифун е во право кога збори дека владата не ја спроведува финансиската децентрализација. Е сега пошто народот не ги согледува работите баш најдобро, следи пофалби кон владата, а дискредитација на трифун. Тука трифун иако е во право, он е бесправно ставен на јавен вербален линч и треба да си се повлече, зашто што и да каже џабе е. Но што да правиме кога имаме ваква бош ситуација со јавното мислење.

3. Трифун подобро му е воопшто да не спомнува дека потрошил 400000 евра за чистење, кога со 400000 евра вардар двапати ќе се исчисти.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Sep-2008 at 20:43

околу бетонирањето мислам пбанкс дека се работи за полочување на коритото на вардар па така нема ни да дојде до реметење на каналите бидејќи плочите само се редат по дното на коритото па сетне и полесно булдожерите би го чистеле, а дека би се поплочувало заради пловност како што викаш лсл не ми се верува бидејќи во тој случај ќе може да се чисти вардар само површински но не и со механизација, напротив ова е доказ дека оваа власт нема намера да се зафаќа со проектот вардарска долина па нека остават нешто и за другите да почнат...Sleepy

но има мислам по приоритетен момент од чистењето кое нормално треба да си е редовна и воопшто бомбастична работа а тоа скротување на скопската  атмосферска, комунална и индустриска канализација, но и тоа е преобемен проект па во блиска иднина тешко кој би се нафатил на негово реализирање освен ако не се примени новиот изум Анаеробната станица на Јоти Поповски. во овој момент најверојатно владата сака да подготви нов имиџ за европското првенство во ракомет во декември па верувам затоа и форсира идеи како двокатните автобуси, чистење на коритото на вардар (она со пополочувањето бар оваа година не е изводливо) и казните за ѓубре... додека сите оние проекти како музеите, театарот, црквата, жичарата и мостовите најверојатно ќе се сефтосаат за некој друг повод...

а трифка се најде во небрано ниту сдс му прават муабет ниту вмро го есапат па човекот како налутено заборавено дете се инати по весници место да земе даработи на некој проект освен на кермес и на вардар па и нив не ги истерува докрај како што треба...

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Sep-2008 at 21:14
Originally posted by beTon

но има мислам по приоритетен момент од чистењето кое нормално треба да си е редовна и воопшто бомбастична работа а тоа скротување на скопската  атмосферска, комунална и индустриска канализација, но и тоа е преобемен проект па во блиска иднина тешко кој би се нафатил на негово реализирање освен ако не се примени новиот изум Анаеробната станица на Јоти Поповски.


За ова скроз се сложувам но не само во Скопје, пречистителни станици треба да има многу блиску до изворот бидејќи уште од таму Вардар е страшно загадена река.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Sep-2008 at 19:04
Еве дел од работите што се изведуваат под капа на градот:


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Sep-2008 at 13:59
ме радува што денес видов како ја прават велосипедската патека и го расчистуваат земјиштето на десната страна, мислам со замата изградба на патекава автоматски се чиости и кејот од треви, грмушки и отпад, кога ќе ја направат патеката останува уште и пешачките да ги реновираат и да ги изградат таму кај што нема, и сето тоа добро да се осветли
а на левата страна видов еден куп работници како темелно го расчистуваат кејот, од косините до ѕидчето
патем мислам дека сега вардар е  многу почист од од порано, ако се сеќавате порано водата беше кафена, а сега е проѕирна и може дното да се види, барем тоа е голем напредок
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Sep-2008 at 14:07
Во вардар никогаш не биле причини тие тревата и грмушките да го загадат ,вардар го загадува канализацијата што се пушта во него ,порано имаше и ракови во вардар,раковите обично живеат во чисти води, а сега ги нема, а нема ни да ги има ,може да изгледа дека е чист, мегутоа не е , а бојата на вардар зависи од дождовите, сега нема дождови , па кога ке има ке видиш дека пак ке стане кафеан хехех
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Sep-2008 at 14:11
добро те разбирам за дождовите, ова не го знаев
а за грмушките и тревите, мислев на тие што се на кејот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Sep-2008 at 14:44
zabegan @ и јас те разбирам тебе, само зборот ми беше да напоменам дека грмушките не сметале во загадуванјето на водата, можеби го рушат угледот на кејот, и затоа треба повеке ангажирање на овој дел од градот, треба 2 пати во годината да се исчисти за да не никнат други , јас мислам дека покрај белосипедската патека, треба да има и патека за џогинг ,и пешачка патека зборам за тој дел доле, и повеке клупи и да изградат некое место за одмор.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Sep-2008 at 18:17
да де, и јас го имав тоа на ум, само и ова е некој добар почеток
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 15-Oct-2008 at 00:46

Нивото на водата во Вардар ќе се подига со каскади

Каскадите ќе се изградат откако ќе се подобри канализацијата во Сарај и Ѓ. Петров

Деспина Трајковска

Во Вардар ќе има каскади според примерот на Влтава во Прага, но за три години. Бетонските прегради кои ќе служат за подигнување на нивото на реката, ќе станат реалност откако претходно ќе се изведат пречистителни станици, колекторски системи и ќе се подобри канализациската мрежа во делови на Сарај и Ѓорче Петров.

Од Министерството за животна средина, кое е носител на проектот, информираат дека неговата изведба веќе е во тек. За активностите што се изведуваат координирано помеѓу општините и Министерството, на последната владина седница бил информиран и премиерот Груевски, кој инсистирал да се изнајдат мерки за подобрување на минор-коритото на Вардар, особено во периодите од годината кога има несоодветни хидробиолошки услови за реката. Во Министерството уште сега се подготвени да ги изведат каскадите, но напомнуваат дека во постојните услови тие нема да го дадат целосниот посакуван ефект.

„Сакаме претходно да обезбедиме услови и гаранции дека водата ќе биде чиста, односно нема да мириса. Од тие причини, првите фази од проектот предвидуваат доизградба на системите за пречистување на водите кои се слеваат во Вардар, особено од подрачјата во близина на Скопје“, вели Соња Лепиткова, заменик-министер за животна средина.

Таа посочува дека надлежните од Ѓорче Петров веќе интензивно работат на проблематиката за доизградба на одводните канали, а од идната година ќе стартува и изградбата на пречистителната станица. Во Сарај, пак, активностите се' уште не се започнати, но Општината има подготвена физибилити студија за изградба на пречистителна станица и за подобрување на канализациската мрежа. Од Министерството се оптимисти дека сите овие фази од проектот ќе бидат реализирани до 2010 година, по што ќе може да се изградат каскадите во Вардар.

Планирано е бетонски прегради да се изведат на четири локации по течението на реката во Скопје. Каскадите, сметаат од Министерството, ќе овозможат водостојот на Вардар и при несоодветни хидробиолошки услови да биде висок. Инаку, овој проект е дел од владините намери за подобрување на состојбите со најголемата река во државава, за што неодамна се спроведе и голема акција за нејзино чистење.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=77E411BC685D7A48837A48E23CC44201


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 20>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.