build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен дом на Разловечкото востание - Делчево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спомен дом на Разловечкото востание - Делчево
    Posted: 27-Jun-2014 at 21:58
Во селото Разловци, Делчево, ќе се реновира музејот на Разловечкото востание.

https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10367687_722360411158834_540380383640651411_n.jpg
https://scontent-a-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10502220_722360494492159_9024605871412299404_n.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/t1.0-9/10513496_722360601158815_735943743222726520_n.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10462907_722360627825479_1187214514219424722_n.jpg

Сликите се од Кирчо А.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 391
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Jul-2014 at 09:00
lele ama e zapusten sramota !!!Shocked
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 04-Jul-2014 at 12:39
Како во Чернобил...
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jul-2014 at 15:13
Комунистите појќе се грижеле за ова спомен место, музеј,отколку денешниве власти Big%20smile
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13428
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Feb-2015 at 09:32


Спомен Дом на Разловечкото Востание – с.Разловци, Делчево / Георги Константиновски 1981

автор : Георги Константиновски

тип: Општествен објект

година на изведба: 1981 год.Спомен домот во Разловци е дело на истакнатиот македонски архитект Георги Константиновски кој со своите реализации ја збогатува македонската архива на архитектонски ремек дела. Тогашниот македонски претставник за Борбината награда во 1981год. ја воодушевил петчлената комисија која при прогласување на победникот во своето образложение нагласува: „Спомен Домот во Разловци внесува нова содржина во старата селска населба и на извесен начин претставува продолжување на умеењето на анонимниот градител. Објектот е мисловно прочистен, материјалите се сведени на својот основен израз.“По повеќе од 30 години повторно се навраќаме на овој споменик кој е безвременски и генијален во својата замисла но за жал заборавен и поприлично запуштен. На иницијатива на Министерството за култура на РМ а во соработка со Националниот Конзервативен Центар покрената е идејата за враќање на сјајот на овој симбол на модерната архитектура во Македонија а во самиот процес е вклучен и авторот Георги Константиновски кој за својот проект вели:

„При посетата на локацијата силен впечаток ми остави архитектурата на старите куќи во селото. Забележав дека тие се одликуваа, речиси без исклучок, со четириводни покриви и прилепен оџак на една од фасадите. Тоа беше основната инспирација да ги применам овие два елементи во мојот проект.“Авторот уште додава и дека заради квадратната основа било тешко да се внесе природната светлина во објектот што тој го решава со дијагонално засекување на дел од објекот, гест со кој освен сонцето во објектот ги внесува и непосредните видици од внатрешните содржини.Симболиката на Спомен Домот на Разловечкото Востание е силно изразена во објектот за што проф.Константиновски ќе каже: „Мотивот во мојот проектантски порив за Спомен Домот во Разловци беше токму во можноста да преку стилот на брутализмот на симболичен начин го изразам високото чувство за патриотизам на македонскиот народ кој беше спремен да ги положи своите животи за ослободувањето од туѓото ропство. Ова е решено не само преку експресионизмот на објектот туку и преку колоритот во кој преовладува црвената боја-пролеаната крв во името на слободата, како и белата во централниот дел на објектот како симбол на светлата иднина. Сето ова во духот на експресионизмот остава длабоки траги на психата на посетителот.“

Во прилог од личната архива на проф. Константиновски, извадоци од печатените медиуми:Моменталната состојба на објектот /во тек е изработка на проект за ревитализација /

извор (на линкот има и пресеци, основи и планови на зданието): http://marh.mk/%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D0%BE%D0%BC-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D1%87%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5/
За сè има вторпат
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-May-2020 at 02:16
Најголемата сендвичара, ќебапчилница, скара на кило во Македонија, ретко толку грд објект. Спомен дом на разловечко востание во Разловци.

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-May-2020 at 16:29

Во 1981 година кога бил подигнат ја добил наградата за архитектура на ниво на Југославија и е дело на Георги Константиновски, еден од најдобрите архитекти кај нас чисто информативно

Инаку, каков и да е објектот, жално е што денес пропаѓа.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-May-2020 at 17:06
"Јас тебе војводо, ти мене сердаре", генерален принцип по кои се фавозиризало во еден одреден период некои стилови, кои колку и да некоја архитеконска школа или заедница сака да ги прикажа на еден авангарден начин, сепак факт е дека народот не ги соживеа никогаш како дел од него. Остнаа едноставно непрепознаени, ама тоа се други долги и тешки муабети повеќе на вкус. А од стиловите неможе да се вади егзактна наука, нема тука исправно и погрешно, едноставно само различно/инакво. Скопје и земјотресот се случуа баш точно во времето кога тие стилови доживуваа своји 5-минути во светот, особено во источниот блок и беше искористена ситуацијата да се реконстуира така. А ова е само инерција, одек, екот по рурална Македонија од тој бран. Може и само едноставна анатолиска (македонска) архитектура повеќе ќе ја личело за спомен дом на таков нас, како востание од некој револуционерен период. Ова може да биде едвај за спомен дом од втора светска, понатаму не.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2495
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-May-2020 at 17:32
Отворен ли е сега музјеов? Кога бев пред две години ми кажаа дека единствениот вработен го вреѓал градоначалникот, па овој го избркал од работа.

Зградата е интересна, штета што никој не ја обновува. Кога ВРСМ им ги плаќаше долговите од недомаќинско работење (нз дали и Делчево беше меѓу нив), требаше да ги услови со продуктивни зафати, пр. реконструкција на музеи.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
carver91 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote carver91 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jun-2020 at 18:06

срамoта .. лошо што Министерството за култура не најде начини да ја зачува бруталистичката форма барем ..

Originally posted by user8642

Најголемата сендвичара, ќебапчилница, скара на кило во Македонија, ретко толку грд објект. Спомен дом на разловечко востание во Разловци.

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.062 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.