build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Природни убавини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Балкански водопади

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Балкански водопади
    Posted: 16-Nov-2014 at 18:10

дефинитивно ги има многу, но качувајте ги повпечатливите

http://www.forwallpaper.com/wallpaper/krushina-waterfall-574853.html


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Nov-2014 at 20:28


inaku gornava slika e pozajmena od bugarski foto portal

http://blog.raskoll.com/?s=waterfall&searchsubmit=Find

iako malku preterale so ova hdr-ov

edit:

sepak dobro si ja zavrshile rabotata

Edited by +Protagorist - 16-Nov-2014 at 20:42
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Nov-2014 at 13:27
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Nov-2014 at 13:51
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Nov-2014 at 14:19

isto dokolku ne miluvate da postirate makedonski vodopadi vo balkaskava nishka ne si go odzemajte toa zadovlstvo vo makedonskata [1]

ustvari bidejki makedonskite vodopadi se dzevdeni ne ni treba da se meshaat so balkanskive, osven ako ne pochneme da go vikame balkanskiov poluostrov Makedon odnosno Makedonski

ne mi se veruva Ljupcho nikako da zapre so negoive krstosuvanja, ja sardisa Makedonija od kadriranje [1] samo ne treba tolku eftino da gi rasprodava prirodnite kadri


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Nov-2014 at 22:51

во Плитвице на Плитки водопади иако во зима знае и во плитко да биде весело

money cant buy u waterfall

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=134839#134839

Edited by Max - 18-Nov-2014 at 22:51
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 19-Nov-2014 at 01:04
Раjското пскало - Стара планина. Висина от 124,5 метра
Edited by ink - 19-Nov-2014 at 01:09
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Nov-2014 at 06:47stavi i nekoj link za polesna geo navigacija

...
Zlatibor vodopad u Gostilju - www.zlatibor.org/izleti%20posete/zlatibor%20gostilje.htm [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 21-Nov-2014 at 15:10
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 14-Jan-2015 at 03:00

Среќна Нова 2015 нека ви жубори фино ко сите овие балкански водопади

а со нив еве го и Книнскиот водопад прв и најголем од неколкуте на реката Крка, место кое мијаците го избрале за свое прибежиште после падот на Матија односно независната мијачка територија на Ѓорѓија Кастриот после чие уморување а заради силната исламизација мијаците полнале да мигрираат масовно кон Сицилија, Далмација и Венеција, односно во случајов со водопадиве и балканот може да се каже Мијаците пуштиле нога од сотирскиот водопад во Елбасан преку скакавичкиот в Беране па се до крчкиот водопад во Книн [1] дури би рекол со леснотија дека мијаците навистина имале осет за тоа кај лежи зајакот и кај свети кристално околијата таму пак ги населиле своите племиња

sunturist.hr/?id=excursions_krka

   

Навистина е жално што нашиве се згнале да скротат со брани супер-брза река ко Треска, а уште повеќе ако тоа бидне случај со мирнo-тиркизна ко Крка, така речи да и се скрие цела убаина заради економски пориви, патем рекава можеби има поубав тиркиз во изворот и од Соча, инаку Крка мислам дека ги има и најотворените водопади за уживање што до сега сум ги видел на балкан, ем успат му се на човека а што и дополнително го прави муабетов со браниве склет, до душа водопадите нема да ги гибаат само што флуото ќе и го доолабават на реката, среќа има експерти кои велат дека е скапо и не е практично пример да се крева брана во делот на изворите на Крка бидејќи би морало цело корито да се бетонира со оглед дека пределот е карст што би рекле далатинци крш, и стварно на толку соларни и еолски потенцијали в Далмација ова би било истуркано само од инат,но веројатно властите си велат пообро ние и сега додека имаме какво такво влијани и авторитет него тоа да се случи утре сред анархија јасно кога струјата ќе бие далеку понеопходна него денес, сигурно тогаш турбини ќе тават и во самите водопади!?
штета или не чим постои физибилити студија а капак и волја кај политичарите, прашање на време е кога и ова ќе се случи,иако уште сег има активен отпор и се јавила каква таква локална еко-герила која би сакала да го спречи ова, ајде само нека не е за зло каков и да е на крај резултатот...

   


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jan-2015 at 00:00

со оглед дека хрватите ја сметаат Херцеговина за своја слично ко македонците за Егејот или србите за Далмација, може да се каже дека на постојните хрватски водопади [1] може да се придодаде и мостарскиот [2][3] кој морам да признаам дека ко босански многу поориентално би го есапел, во основа денес и припадноста е битен момент за да се осети некое поднебје, иако идеално би било кога речните депресии би се перцепирале како еонски геоморфолошки процепи во времето а во чиј расчекор може да се насети сета порака која останува без здив посреди врутокот на вода
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 20-Jan-2015 at 01:17


слично обилна со водопади е и Словенија но претежно поситни, а меѓу кои тро повисоки се Козјачкиот и Бока на Алпите и Сопотскиот во Истра...
би потсетил дека убаите зборови уште поубо звучат блиску до водопад, а најубаво под или понего...

http://www.slovenia.info/en/Waterfalls.htm?slap_brzica=0&lng=2

http://www.summitpost.org/istria-waterfalls/402220Edited by Max - 24-Jan-2015 at 16:24
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Jul-2015 at 02:22

место каде од секогаш тоа Бурата вадела невозможно убави сцени како да разбрка зимски тешки облаце за неколку саати и летно сонце да спука од никаде, но знаела да извади успат и твајлајт сценарија [1]

на видеово токму уште тоа му фали добар сончев ден

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 21-Sep-2018 at 17:31

во Романија има два Водопади кои се на 1200 метри надморска висина, за првиот Дуру'ито'ареа (мое акцентирање) има податок дека е на 1270 мнв а се наоѓа во регионот Немц каде во близина е и Манастирот Сихастрија каде Настојател бил Старец Клеопа [1]

https://www.romaniajournal.ro/duruitoarea-waterfall-one-of-the-most-visited-locations-in-ceahlau-national-park/
за вториот Водопад Балеа во регионот Сибиу најдов само инфо дека е над 1200 мнв, во чија близина велат е и првиот Хотел од Мраз на Балкан [1]

https://www.uncover-romania.com/attractions/nature/top-10-waterfalls-in-romania/


Back to Top
maremaki View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Oct-2019
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote maremaki Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Oct-2019 at 15:32
Vodopad Gostilje - Apartman Zlatibor

Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-Mar-2021 at 15:52
Крушински водопади е поредица от водопади в село Крушина ,недалеч от град Ловеч в Стара планина.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.084 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.