build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Видеоарт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Видеоарт
    Posted: 02-Dec-2014 at 22:10

гледајте појстирајте складно за темите на форумов и држете се до приземни шортови за да не се преполнува со сешто нишката

ваков имам само еден мој проект и тоа урбан како позадина за концерт [1] ем дифтарски одеше неизмонтиран материјалот, а цел концерт беше олдскул вклучително и местото па никој не ми забележа нешто напротив ме пофалија видеото до душа беа урбани кадри на 2 саати с-вхс и тоа за тоа време спукани ко догма и мене ме изненадија здраво ама ај си велам его и то, но небило така

денес случајно налетав на видеово и си велам Спокој та и навистина вреди да се отвори нишка за слични мевлеми, може фалеше само чај место кафе како лајт мотив [1][2][3]Edited by Max - 15-Sep-2015 at 19:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 02-Dec-2014 at 23:12

не се нормални Music is Therapy а можеби и решение

нека пуштат Стравински и пак нека ми го кажат ова


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 03-Dec-2014 at 00:16

извртено клише со убава урбана атмосфера, прониклива матпеинт идеја

плус можеби единствен клип каде калдрмата доаѓа до прав израз

уште неа да и ставиле некоја прикладна шапка [1][2][3][4][5]

Edited by Max - 15-Sep-2015 at 20:53
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 03-Dec-2014 at 23:53

типична руска урбана атмосфера - Снег, Кал и Амбиентална музика...

синопсис - Квартира, Маршутка и Девушка (соц-стан, линиско-комби и снежана)

локација - Чебоксари реп. ЧувашBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Dec-2014 at 11:00

oldskul, moma u Apche ko princeza u Shekerezada, univerzalna skopska atmosfera

11.11.11 short na Eleonora Veninova 'We followed Anela, a young professional in Skopje, who had a birthday on 11.11.11 throughout her daily activities'
Edited by Max - 04-Dec-2014 at 11:11
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 04-Dec-2014 at 11:33

izgleda Sasho im e sponzor chim u Deus go slavat rodendenot kakva potsvesna videoart reklama ej, ako veke moralo vo Debarmaalo da bide rodendenot trebalo da se parkiraat slavenichki vo nekoja od meanite naokolu ta gostite da mozat da se podopushtat, vaka samo kikiriki i fstaci za mezalak eto i po nekoja bajadera Bitno slavenichki

nego odamna nemam videno streetlevel intermeco, ushte pomalku oldskul, imashe edno so voznja na oldskul tochak od univerzalna sala do nova zeleznichka no go skinaa od cevkava, nejse, dodeka sme kaj oldskul muabetov eve ednostaven prelet so prevod vo Cebu im falat samo ptici po zicite i mozda nehsto pojarki boi [1] na videoto
Edited by Max - 04-Dec-2014 at 12:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 04-Dec-2014 at 12:31

so ogled deka se zbratimeni gradovi so Ljubljana logichno e da ja vratime topkata lokalno, taman Ljubljana ima i prilichno ptici na zica iako ne e na more ko Cebu

definitivno osven ptici ona shto mu fali na Cebu e i biciklistichka kultura

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Dec-2014 at 19:51

sigurna deurbanizacija ako veterot ve nosi na ramena ili imate lebed u pridruzba [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=185312#185312

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 04-Dec-2014 at 23:43народна поговорка - Брза вода и камен од мост турка, народна умотворба - Брза вода не стасува в мориња


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 05-Dec-2014 at 07:17

iako e za ski-rezort, sepak posimbolichna reklama za fiksna telefonija od ova zdravje
taman inspirativna za MT no kaj nas na toa izletnichkite gondoli mozat samo papagal na zica da pushtat
inaku kako m.spin super izlegla ideava [1]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 08-Dec-2014 at 11:44ова клипов кратка идеална поука за патешествието на секој Христијанин кој откако ќе се Воцркови треба и особено да внивама како ќе раскрилува понатака [1]

до душа некои цел живот остануваат во чекална, или и побетер надвор на клупа, а има и такви кои откако ќе се преоблечат место крила да си метнат тие ќе си закачат љиљаков падобран а може и побетер пр. ко на вториот дел од видеово - со амбиции за плетење пајажини [2]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 08-Dec-2014 at 22:11од секогаш муабетот е upwards а кому не му е јасно сеуште дреме пред телевизор [1]Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 09-Dec-2014 at 02:20

а и в среде е убаво штом судбината те праша...

...Ja ka pa te ti tu delaš [1] zdaj čakam na hrvaško-srbski meji ... на инфографик

~

[1] DOgs In Space

~


Edited by Max - 03-Nov-2016 at 13:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 09-Dec-2014 at 09:51

земено кабадајџиски можеби доле е најинспиративно заради очигледниот ќорсокак!? каде и таговите не го посочуваат излезот лесно, освен ако не се со ретко разбирлив набој ко оние во времето на бајосквад плус цела среќа што тогаш мораа да се префарбуваат па дишеа долго тросмислено и по главни коридори, додека денес претпоставувам лесно во од ги кротат [1] па народ нема време да си ресетира процесорите од прва

инаку од цело скопје и сета транзиција најинспиративни беа мислам оние избомбардираните на мнт со оглед дека културна а масивно бела институција, ем колку и кратко да траеја секоја порака имаше бар пола година фора да порачуе искрено на пролазници додека да ја сотрат, па таква среќа немаа ни оние кај градежен а уште помалку оние кај црвен крст... никој не се сети тогај и за рг-бомби имаше и да му плаќаат за пораки ко: Чиста Совест и Здрава Околина - Само на Планина...


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 09-Dec-2014 at 17:47

поздрав и до оние кои тагираат визуелно зад екран, за почит е нивната посветеност, а филозофијата не им е за потценување, макар си заглавиле животот креативно пред тенекево, битно има надеж и за нив [1]

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=182723#182723

Through Europe In 4 Dimensions - Girl in Time

~

Edited by Max - 16-Apr-2017 at 00:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 09-Dec-2014 at 18:30


за да бидат блиску до она урбаната герила, ова интерактивниве би требало одвреме навреме сами да си ги бришат клипоите, по некоја случајност а од икс причини до сега сотрев лично два канала со од прилика 7 години работа, а еден Блип ми скина откако ја искомерцијализираа само за ријалити шоу платформата, ајде некако успеав да ги скинам клипоите со огле дека ме предупредија дека ќе прават чистка, но квалитетот тапа ем на Рутубе ги репостирав, тоа другите две креативни харикири ојдоа буквално у вода а евентуално по некој клип да останал во некој стар спржен хард, и иако и тогаш и сега не ми е криво со оглед дека е навистина фора кога ќе извадам нешто од нафталин ем со никаква резолуција битно има троа ехо од времињата кои заминале [1] можам да посведочам дека убаво чувство е кога и поезијата ќе си ја запалиш е неа незнам дали успеал некој нешто да препише та да ме потсети што бил некогаш искрено муабетот Само преку Самоодрекување е возможно егото да се спастри под петици а воедно да се отвори простор за повисоки и пошироки слоеви, сепак да беше ова норма нишкава ќе беше празна

http://vimeo.com/groups/shortfilms


Edited by Max - 09-Dec-2014 at 19:43
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 09-Dec-2014 at 20:20


инаку опростувањето од своето дело треба да е токму одлучно и смирено јасно претходно во договор со него, за да не излезе ко заскитан дух утре од зад некоја провалија, што мене неретко и ми се случува макар се било најфино предетерминирано и расчистено претходно!

но ајде уметност но што ако запалите куќа, ауто, па и човек, кон што би имале повеќе жал, сигурен сум дека повеќето луѓе ќе жалат по својата креативност макар истата била истурена непрегледно и хаотичноно фејсбук, а не па да имале издавачки и колекционерски табиети, Единствен друг наш уметник за кој сум чул а кој намерно си има сотрено творештвото, но само дел од својот опус и тоа во склоп на перформанс, е Ацо-Рембрант, мислам во Келн на плоштад прво ги исликал платната потем ги стаил в круг и ги спалил до едно, исто и Киро Урдин напраи слично со неговиот Планетариум но допола го изгоре муралот а уостало Киро е веќе натурализиран французин та Ацо е веројатно единствен, бар од оние за кои сум чул и што се зане дека имаат пироманска самосвест за идеализам блиску до оној на фениксот

можеби наједноставно е сепак човек да жртвува графит за разлика од сите останати уметности, прво бидејќи е хардкор импровизација, а јасно е дека на анархистите сеедно им е дали, зошто и како ќе живејат, додека на уметноста гледаат како корисно пополнето време, ко што тоа ние го правиме на форумов, во спротивно ќе се организиравме дал во некое нво, сепак има понекогаш исклучоци од некои ѕидови, ко оној внатрешниот во МКЦ кој со декади остана ишаран, евентуално до пред некое време оние збутаните в чаршија, и јасно оние кај стара железничка, нејсе луѓе одвреме навреме шкртаа и хоризонтално по улица, но тоа замре иако е далеку покреативна појава земено ко опарт [1][2][3] од феникиски аспект ова е дури и ултимативно споделена креативност напротив со надеж дека што повеќе ќе се излиже а со тоа и повеќе народ да има прилика да проба да го тргне пердето од пред очи, или завесата од соба...
Edited by Max - 09-Dec-2014 at 20:20
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 09-Dec-2014 at 20:40

уште една корисна дума на темава ќе фрлам со оглед дека узречица и етикета неретко ми беше Ѕид ко млад, просто со ѕидарско раположение растевме во гетото, иако не свртевме на домашни мурали туку строго трошевме спрејови по улични ѕидови, сега навистина ми е криво што бар еден ѕид не остана ко сведоштво ашто ќе беше реално доколку некому фасадата му ја таманевме по дома, бар оградата ако не друго, иако никогаш не е касно за слични волонтерски екскурзии, камо да беа и бомбардерите доолно креативни та да одвреме навреме да израдуваа оригинално некој свој роднина или комшија а не све нешто дифтарски шљаканици небаре ако онанираат во боја на секој ќош ќе им бидне творештвото поплодно, може треба и локалната самоуправа да ги ангажира во овој правец и сите урбани герилци да добијата прилика тематски да го освежуваат урбаното

уствари нека учат да работат и со ербраш а не само спрејови, таман има и кој да им држи курсеви [1] а можеби и академски да ги намака


Edited by Max - 09-Dec-2014 at 20:40
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 09-Dec-2014 at 21:21

уф четворкава каде каде поубава, токму за на детско одделение, рајски да се веселат децата

камо вакви теми да спукуваат по паркови и плоштади а не све кичерај и потпросечност
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 10-Dec-2014 at 22:55


Grafitot e fraktalna poraka i do minuvachite i do stanarite i do gradot i do ziviot svet naokolu, instalacija koja bara slobodoumnost na site vijugi v choeka za da iskreno i ubavo ja prenese bar donekade sopstvenata vizija za ona shto e od taa strana na zivotot, istiot e Portal koj e idealen za shirokopojasni poraki neli, a prilichno aktiven so ptici posredi [1][2] po moznost i fluo nakiteni za site onie koi zaskitale v mrakoi [3] ajt bar so grmushki naokulu da bidat apostrofirani [4] il eventualno seto toa prirodno so mov i cvekinja da se izvozi [5]i ne deka se loshi diftarite, brej pola frendoi mi bea a dobar del i sega se diftarski raspolozeni, a ako moze nekoj svezo preku nokj il utro da ve iznenadi toa se samo oni, no ne sekoj od niv ima lesen flow a ne pa kreativna duma [1][2] kapak ne razmisluvaat ni fraktalno koga unishtuvaat nekoj voz [3]

Lions, Warriors and Graffiti Artists: Counter-Culture in Times of Revived Antiquity

vo princip stencil-G mu e majkata zemeno gradski dodeka toa bombastichnite grafiti se za prigradski dzidovi, mozebi kombinacija od dvete tehniki za mesto ko vodno ili matka no toa da e melem za ochi a ne geto chalam [1][2] a toj 'tube' site go baraat [3] kapak sami da si koregiraat kjoshoite prefarbuvajki se shto e nedonoseno, osven ako imaat dovolno proniklivost za da skontaat deka porakite mozat da im bidnat galaktichki namesto petparachki iako vo sekoja strouk ima po nekoe sodzvezdie


Edited by Max - 10-Dec-2014 at 23:01
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.