build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Видеоарт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 19>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 10-Mar-2016 at 03:00


она скратените фрејмови што одат 23 на сец, требаше да се залепат подобро на аудио трилерот од траката, но немајки време да и се замарам на чорбата та и резултатот ко недокрчкан и далеку од највкусен ... а и овој пат не се трудев баш постпродуктивно, сепак кратејки на зајрето, аудио/видео вкусовите далеку подобро се миксаат, така речи дупло помалку фрејмови од оригиналот - 16fps но во случајов на друга извикана орбитална трака, иако и таа ко лајв екстра ориентално измиксана

инаку на времето една од првите амбиент појави која се всели во мојот цд трезор, да не беше така од ренегејд саундвејв ќе свртев кон продиџи, а вака спасив глава кон златен даб и скопска етнологија ... би рекол сум бил евакуиран на време, иако уште веднаш по инерција ме беше стрефила е-промаја заради тоа гоа-шопот во подрумот на беверли, кој за среќа го отвори пријател од Гевгелија па трансот брзо ми преседна, онака да си играш фризби со плочите кои после ги купуваа и вртеа нашите новопечените диџеи, но ето иако рамнодушно стигнав дури и да отварам и затваран порти по тоа скопските ќумези [1] а од кои немајки соодветна алтернатива глава кренав дури откако Ману револуционерно склизна наспроти постконфликтната влада, иако и самиот конфликт поприлично ја деелектризира дотогашната клубска атмосфера, море и марките се престорија во евра, мрмрот стана сканк, а турбофолкот закон [2]

https://www.discogs.com/Orb-Live-93/release/260789

[1] http://www.whosampled.com/Alex-Paterson/ [1]


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 10-Mar-2016 at 18:28


 да ја вратам топката музејски  со уште еден орбитален ремикс, а на него и рандом видео кое ко што на бафтанана е миксан пинк флојд уште по од ракав е залепено видеово,  ако ко урнек се земе споредба со креативната касапана од Даб Сајд оф д Мун но и во ваков случај  како Видеоарт  проаѓа, токму тука импровизацијата е и најдозволена, капак тука има и режисерски пристап, мада ко лајтмотив за ваков микс пологично би било да одат  сцени од галактички лавиринти, нели кај се' не забегува умот кога чоек вештачки ил природно ќе застрани  [1] ајде и урбаниот свет може така да се разбере ако се изземат смогот и маглата...        

[1] http://steveworek.blogspot.mk/2012/10/the-orb-did-pink-floyd-trance-remixes.html [1

[1] http://www.allmusic.com/artist/the-orb-mn0000891575/discography/singles [1]

The first movement of Pink Floyd's, iconic rock suite, Shine On You Crazy Diamond, remixed by The Orb... The video segments were used because I thought they fir the mood that I was going for... that is, the moon and the night, in general, as symbolic of the meaning behind the song, itself; the celebration of Syd Barrett's life and the band-members love for their friend. I hope you enjoy it.
Edited by +Protagorist - 10-Mar-2016 at 18:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 10-Mar-2016 at 18:55


нели   убав тајм-лапс на убав тајм-ремикс  

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 12-Mar-2016 at 08:38од нога склепан мешап меѓу лондочани и скопјанка, повеќе ко психоделичен начин да се долови онаа транзициска атмосфера од 'турниме да кинисам' кога локално дарк-сајд-оф-д-мун беа менувачите на марки и шверцерите на нафта, време кога единстевна светла точка освен бурекџилниците беа сендичарниците ко Генерација М, Стоилко или Аркадија, а кога ни повеќе ни помалку бевме искрено антички нафурани имајки ја на државното знаме Ѕвездата од Кутлеш која бидејки не им стоеше лесно на рамена [1][2] па мораа и да ја излуфтираат своевремено, преку автор кој и ден денес несака да стави потпис зад вентилаторот, психоделично нема што

туку кадриве се убрзана преслика од клипов нормално за да човек ги изгледа до крај со лесно, а музиката е микс од Пинк Флојд и Ана Костовска да не е без ич со симболика која во првиот случај вели ~ секогаш кога си Он-д-Ран тука е некоја Анушка да ти помати сметки, а во вотората половина како поука штом успееш да ја минеш и таа препрека а Коњите ги Убрзаш просто да не заборавиш дека правилното дишење е најнеопходната работа успат [1] се на се, земено поетично Ана го напушти ова бруталистичко Скопје а на негово место денес нели никна неговата префабрикувана верзија, а наместо Ана денес се труди да му ја скубне Каролина, нејсе пејачките бегалки ги разбирам она подалеку од бетонот и неможеле да добацат ама пејачите бегалци мислам каде со тој памет освен ако не се со намадска генетика па да распалат се живо и диво каде ќе стапнат ко во случајот на Муарем Сербезовски или пак Аки Ракимовски бреј они како би легнале на флојдов коктел пр. мастика vs грејт гиг ин д скај, илити јесен у мени vs виш ју вр хир

On The Run vs Anushka ~ Breath vs Konji Brzajte


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 12-Mar-2016 at 20:22

за многумина кои се навлечени на хд муабети ова снимкава горе е ужас и страва, но транзицијава е неповторлива работа макар и на шкљ снимка, но видеоартот како видео експресија битно артикулира нечии свесни или потсвесни пораки во онаа околина и со оние средства кои ги има, просто видеоартот се појави и тера како сајберпанк појава меѓу уметниците, она што се избеглици наспроти локални земјопоседници или соколи наспроти хеликоптери, едниве се скроз слободни и лесни а вториве тешки и зависни
и не дека не е убаво човек да е нафатиран, но кога грото земјани неможат тоа да си го дозволат која е поентата да се фрла чалам по керамиди, од овој аспект а во контекст минатиот пост чие видео и аудио е измонтирано на рака а во два здива, еве инстант начин како да се склепа соодветен аудио мешап, и настрана извиканите апликации како трактор диџеј и сл. еве инстант мешап апликација

[1 http://www.mixedinkey.com/Book/Create-Your-Own-Mashups [1]

а еве и попрактичен софтвер, плус нешто инспирација, за да баталите што побрзо денгубава

http://www.mixshare.com/re3preview.html

~

на крај доколку не сте вични во ниеден од извиканите видео едитори пробајте нешто интуитивно

[1] http://video-editing.softwareinsider.com/compare/14-204/OpenShot-vs-WeVideo-Editor-Personal [1]кој би рекол дека и за аматерски кадри се наоѓа убаво аудио чаре ... сцениве кај бристол секогаш ме потсеќаат на ами-то односно мерцедесот од следната '95 но и оние првите кај кафичите на стара железничка се профи тропикализам
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 08-Apr-2016 at 01:50

кога во Скопје општините би испринтале [1] по некој автохтон мурал

фин колаж од коњите на Васко односно ремикс помеѓу [1] и [2]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 07-May-2016 at 15:51

периодот кога Скотје за малку не стана еугеничарско Котле ... во последниов обид преку шарена чорба, која утре би препорачал кo разгледница да ја сервираат по туристичките бироа [1][2] револуционерен порив кој со право прашува зар Папагало не треба да ни биде инспирација

само што Ѕуљо е антиглобалиста мада и контралокалиста, изворна анархо слободоумност која на ваков протест само би опуштила атмосфера, еден два Ома плус минус и отпорот може да олабави ако фреквенцијата е повисока за грото присутни ... kapacitivni reaktivni otpor se smanjuje porastom frekvencije [1][2] така да чорба од трансот кој векторски би извадил маси и столици по улици, а едино џем-сешн од алт бендови ко NoNameNation би извадиле нешто повеќе млади на шарена работна акција, а кога сето ова ќе помине ќе остане во сеќавање центрифугата од машинава за перење качена на последниот празен постамент кој чека на својот споменик да ја пополне нормата зацртаната уште во социјализмот [1] а посакана при крајот на транзицијата, за сега конечно надлежните да ја спотераат и спроведат во последниов предевропски надреализам ...

инаку убава глетка без партиски знамиња во толпа, ем убава атмосфера без партиски ликови на чело на урбана поворка ... вака видено можам да потврдам дека ова е повеќе марш за Лубов, имајки предвид дека на младите им е убаво (а и на старите згодно) да се туткаат на улица, ова можам да го потврдам и од некое лично искуство пр. на протестите во '96 против легализирањето на албанскиот јазик на педагошка [1][2] уште од старт ми се усука аеродромка, флертав со центарки, а карпошанки ми завидуваа ... инаку денес заради екстра 'маршалски' мотив невладините може да повикаат солидарно и екстра црвена подршка [1][2] та експресно да им се приклучи сред шаренилото и позиција и опозиција, a кои овој пат озбилно изостанаа ...   In layman’s terms, the shot goes from “fast, to slow, to slower—to regular” [1]

Edited by +Protagorist - 07-May-2016 at 16:31
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 08-May-2016 at 15:31и нашиот Ѓорѓи бидна и антиглобалиста и контралокалиста со потегот пак на аждајат да и светне меѓу рогои уште една сребрена откако претходно тоа го направи со посетата на Кина и срдечниот прием од Си Џинпинг морам да признаам оштроумно и го спласна адутот на дотичната преку кој требаше во недоглед меѓу народот да си вадевме очите, иако сега на детерминистите не им останува ништо друго освен да свртат на некој по'меѓу'народен шок&ејв од регионални размери, можеби со ергела балкански турбофолкерки да пробаат да не спржат културно, та евентуално ко суперзагорени да не уценат кон ЕА-пенетрација, а доколку и тогај опстоиме како свои на своето ептен онака изворно камуфлирани - сигурно ќе прибегнат и кон нло интервенција од типот на ултра вируси и екстра зрачење заради супер перење виуги, она омекнато лоботомирани да не интегрираат, хм, кога не успеаја да удрат по магарето бар да удрат по самарот земено комшиски ... да не кршам клечки но соочени со геостратешки фатаморгани можам слободно да кажам дека духовно амортизиравме се што потенцијално требаше да не запали а идеално и' да не изгори, на што за да не e без ич, ете се фативме на орото, но играјки го повеќе од чалам она колку змевот да се фати за опаш и во еден здив да го освестиме ко 'рбетник, а после на свој терен или да го успокоиме а ако не' со време да го отпратиме! оваа интервнција ја разбирам ко еколошки рефлекс на претседателот а би ја споредил ко со ова предострожноста на велешани од видеово, дали, на кое добро би легнала аудио мотивација ко panic in babylon хм можеби и babilon fallin илити ова мешов на chase'd ајде во овој случај побитна е визуелната порака за фокусот да остане изоштрен ... патем добра фора на главниот спот имаа Зелена Коалиција да наместо крената тупаница, директ тупаница ко симбол на решителност, сепак спотот го скинале од тјуб а еве друго нивно ехо, чинам паралелно и sds одеа со своја еко-кампања но со канвас-отпор-тупаница, иако може да се каже биле и координирани доколку фиом ги финансирал ЗКех што значи упорност [1][2][3] само незнам која ќе биде овој пат точката на топење кај масите, бидејќи нели за живот се работи, навистина непотребно е да се дума дали ќе не биде или не, кога сите се во ист котел, а нам ко европски неинтегрирани можеби и подобро ни е, со оглед дека без граници чинам експресно ќе не обезличат корпорациите, не дека сега тоа не е случај но бар имаме некаква утеха дека сами можеме да одлучуваме апропо своите интереси, но да не излезам ко некој ултра-евроскептик, факт е дека со инстант интегрирање во ЕУ бар културно ќе се обединат македонците од цел комшилук нето што важи и за албанците та нема да има потреба од некое офијално мерење мускули и територии, гачка од која најпојќе се плаши самата Грција заради што од петни жили се труди да не блокира во интеграциите, можеби по Божја промисла за да света земја ко Македонија и официјално не влезе во сојуз со оние кои на своите чела и рамена ја имаат ѕвездата деница, треба да се најде некој да склепа еден видеоарт и на оваа тема, она како карманлис му удира шлаканица на буш во букурешт '06 за овој сетне да го сотре со леман брадерс во '08 ко вито корлеоне на папата да и испорача на цела европа курсна честитка, со еден удар и грците да ги поздрави и доларот да го исправи, а на таква предожба би закачил трака ко форевер јанг, заради дополнителна тросмисленост во историската еспликација, иако за вакви нешта нема рецепт или правило што и до каде може да се комбинира, ем не е особен кабает умешноста на авторот бидејки и со хаику'видео'колаж би ја доловил поентата, во случајов глобализам вс антиглобализам, еве и дополнително материјал нишките се во офтпик [1][2][3] за оние кои мислат дека им се може во овој правец да си денгубат мирот верувајки дека центрифугата ќе ја запрат со гнев или некаква склет акција ... не' пријатели, тоа единствено со Молитва може да се постигне а која само во чисто срце (ослободено од гнев) бива делотворна ... иако и јас знам да бидам пристрасен кога е во прашање некој мој идеал, а особено кога за сметка на истиот некој пробува да собира политички поени врз грбот на сите кои се нашле засегнати - директно или индиректно [1]

...Edited by +Protagorist - 03-Oct-2018 at 16:36
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 08-May-2016 at 15:51

реално денес и ко Христијани а не пак само сограѓани тешко се здружуваме, а не пак без страв од Бога а полни мамонистичка воља ... но дека некој идеолошки ќе го смени системот наскоро тоа тешко, евентуално кога ќе здрма некоја природна ил хуманитарна катастрофа, но и тогаш солидарноста знае да падне во депресија ко во случајот со Сирија каде нит самиот арапски свет не наоѓа за сходно да помогне, а не пак останатите, единствено како комшии Либан и Tурција во овој случај се за поздрав, иако спроти она што се случува со курдите ja девалвира ТР ко сесрдно хумана ... уверен сум дека во постојниве околности на демократска хипокризија кој и да застане на чело на системот ќе биде сомелен од центрифугата, возејки се на нејзината неолибернална музика по корпоративно-фашистички ритам, а да се надеваме дека системски нафатираните утре при некој државен калабалк стекнатиот капитал би го впрегнале во одбрана на државата, иако додека тоа не се докаже легитимно право е за секого да има прилика да се оправда апропо обвиненијата, иако доблесно би било макар и ги местеле да излезат доброволно на мегдан и да побараат за себе правда како би си обелиле трајно образот од каква и да е клевета ... еве и ко социјалистички наштиман лично негледам некој друг излез за човек да куртули од јаремот на доброволното робство ~ освен да замине на село [1] а и таму доколу е опкружен со е-тенекиња тешко да види особен мир, а не пак простор за посветла иднина, се додека навистина не се врати на корените целосно и што поизворно, ех со Мотика да ја тимари земјата а со Кавал да ја весели душата, од овој аспект нит Пленумците видоа аир што Mану ги подржа та дури и' ги Чајосал [2] а и тој да знаеше колку е навистина саат немаше нит од сочуство да им даде кураж [3]

сепак сите млади низ сите епохи, пр. в сад а не па потака, имале што да им забележат на водачите, нормално се' додека не им улета широк огламник од спонзори та искрениот пулс да им олабави, или пак штом им залута екстра џоинт венчур по џебои, хм последниот налет за склет легализација го сконтав токму ко младинска амортизација и предизборна релаксација, младина која сега нели ќе гледа како доброволно да се разболи за да ужива по дома без ограничувања и стравои, а веројатно и властите за ова се свесни, но како први тако други та и ние стигнавме на ред земено балкански да олабавиме, иако доколку се има акал дека секакви отрови се тетерават во подземни лабоси нема да биде лошо да мучнат глата надлежните и за сеопшта а контролирана легализација на марихуаната, ставајки државна рака врз слободниот црн пазар, а потем растеретени сите сили системски да ги насочи кон искоренување на тешките дроги и промовирање здрави спортови, плус ќе сотрат се' од сканкои, но и финансирање терористички мрежи, хм лесно да се каже а тешко да се изведе, но и насекаде да имаме седостапна Домачица со даден туристички бум повторно ќе ни улета сета европско-азиска хедо-хемија, но да не се собере критична хедонистичка маса та да ги удри шаренило у глава еве еден рекламен видеоарт извлечен од нафталин затоа и резолуцијата замината ем аудиото тро изместено ко повторно закачено, сепак интересно сведоштво за времињата кога во недостаток од воља за маршои се правеа скопски џеј-деј пикници по градски бавчи и ќумези ... сега незнам како ет, но и да дознаам не би подржал нешто слично со оглед дека успеав на центрифугата да и скубнам, а сега и од чист воздух да откачувам ко што во град неможат нит од комовица, настрана што мастрафот одкрај докрај е бижутерија!
Edited by +Protagorist - 08-May-2016 at 17:57
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 09-May-2016 at 12:55

...


него настрана нацизмот, ако борбата против фашизмот идеолошки е анти-корпорациска, тогаш корисно би било празнувањето на 8-9 мај да се слави и' како анти-глобализациски ден, бар анти онаа глобализација која од светов сака да направи животинска фарма во која елитите врз грбот на човештвото ќе си експериментираат со своите утописки пориви [10] а вака правовремено би избегнале етикетирање и сите првомајци кои сега се медиумски измуљани ко комуљари ...    

ап антиотанизацијаимаше и втора убрзана верзија на 'мрмр рекламава' [1] но и таа апансаз реанимирана, пробав и со друго аудио на оваа 'рѓава рез. [2] но ѓутуре не оит работата, затоа секогаш фајлоите чувајте ги наповеќе хардои, иако ето кај мене и на два изгореа, ајде можеби некој ќе имаше повеќе гајрет за да ја сочува доколку завозеше поозбилно работава, која за воља на вистината распали концепциски со оглед дека правовременно на ваквото загревање веќе се собра и доволно воља, а и доволно екипа, за и да се почне со некој поозбилен проект ко сега што сака да го завози Лавицата но за разлика од нејзината идеја за социјална правда што недвојбено и 'ние" ја имавме во агенда, пред се требаше да се удри антикапиталистички (во исто време таман здрма и окупај волстрит) а паралелно да се стави акцент на Антиматеријализам и Продуховеност она ниво отповеќе налик урнек за самодоверба кон себереализација како духовни битија, ем план на кој поприлично ќе требаше да се залепи и лајтмотив како АнтиОтанизација [3][4][5] наместо само ПроЛегализација и така од кога памтам за себе џеј-деј забавите почнаа регуларно да завозуваат низ Скопје после протестите против нато-налетот за регионален косовски чекпоинт во '99 кога нели ѕуљо и милетиќ ја запалија америчка амбасада, иако тогаш бум спорадично докачи и до аеродромската барака на мекдоналдс, но од молотови коктели чинам свеста на народ не се пегла подобно, хм од денешен аспект земено историски џејдеј изгледа ко масло на ми-6 и циа како контраразузнавачки спин за првомајските антиглобализирачки протести (во лондон ем потенцијално и другде) та спојувајки ги со растревожените легалисти во најмала рака да бидат субкултурно жигосани, а во најдобар случај пацифизирани доколку масовно им се измешаат фреквенциите спроти сите идеали, за така хај да нема простор да им завози случајно некоја њуејџ честитка од комунистичката интернационала, јасно мамонистичкиот-змев секогаш мора предвремено да има агенда за дефокусирање како би го задржал правовремено современово робовладетелство ... секоја чест за креативноста на днешниве млади кои успеаја овој пат да ги зауздаат хулиганите во своите редови и да ги надитрат со шарени честитки, јасно се додека тоа некој не им го сотре од раце ... и 2011 кога за првпат требаше дасе случи официјален мрмр-марш истиот дфакто остана на стедбај откако замириса како опозициска глутница чека таквата енергија сетне да ја превземе и насочи за себепромоција ако не за уривање власт, знам само кога се одложи идејата дека навистина склет ги стаса посреди сачекушата, та мораа на свои раце да туркаат таа пролет некоја своја правда што ко медиумски излитени не им поаѓа од рака, хм слична сачекуша која пример им се случи Пленумците та и бетер ... но никој не е крив што живееме во посесивен свет каде вредностите постојано се поларизираат наизменично, ете во ред е да подржиш левица заради социјална правда, но кога истата треба да помогне да се донесе на власт оној кој отворено сака да не обезличи фрлајки не во канџите на евроатланските детерминисти мислам која е таа логика, дури и трагично ако не смешно но кај нас прокапиталистите се понашаат просоцијалистички и обратно [6] иако системот и менталитетот е тој та и економски гуру да седнеме на столче истиот нема да може ни од блиску да бидне корупциски амортизер, просто во безбожни времиња народ размислува претежно алчно да се насладува наместо да споделува, но зар и во социјализмот не бешетоа случај та за и најмалите и најголемите не ги празнеа озетеата, зар некогаш било поинаку, просто стапиците на овој свет се во толкава мноштво распослани да и на оние кои се продуховиле не им е лесно фокусот за еднаквост и слобода лесно да го задржат [7]

ајде на сите исфрустрирани сигурно баба дудинка ќе им го даде иљачот, а оние кои не ги ценат бабите секогаш можат да се пријават да одат на берење боровинки или капини [8] ние немаме анимал рајтс активизам, со чест кон исклучоци, а не пак друго, та кога не се наоѓа критична маса и емпатија меѓу младите нит за екологија што пак за антиглобализам, иако сите оние кои се за неодродување несакајки биднуваат антиглобалисти, ете не по наша вина грците ко завозени анархисти недозволувајки ни и системски да биде интегрирани во еа-клубот дефакто егоистично, себично или фантазмагорично не и дозволуваат на аждајата да си маркира својата територија на влијанија, а заради што и ги треснаа од земја, но ги тешат као сакат локал патриотизам па бар економски ќе ве спуштиме на нивно (наше) ниво та да можете чаламот рамномерно да го полирате, но штом се одваживме и ние за нешто послободоумност ето не закачија контролирано и нас [9] хаха супер етикета ќе биде за балкан 'ситнопаланечки антиглобализам' иако истиот во дадени околности различно од различни шахисти се манипулира, конечно факт е дека не им беше по воља неконтролираниот распад на федерацијата, иако потем се аклиматизираа на околностите и затераа сосем нова агенда меѓу сите комбинации за контрола на европските викендици и викенд населби!     

...
Edited by +Protagorist - 09-May-2016 at 13:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 09-May-2016 at 17:51

од друга страна треба да припазиме егото некако да не не' прождере, падржејки слепо до своето да го измаргинализираме туѓото, иако ко македонци никому ништо не му оспоруваме ами само ретерираме во дефанзивен национализам, иако некој верува дека кога дојава Алексо сред плоштад Македонија ние сме си покажале рогоите, хм можеби ако тоа го напраевме уште минатиот а не во овој милениум кога бидејки e очигледно дека ќе бидеме притиснати на некаков компромис - па ова со се' именувањето на автопатот и аеродромот да бидат каков таков амортизер или компензација по нашиот локал патриотизам ... ех да знае народ дека сите на блаканов се македонци има да му удри толку чалам во глава да не ни гине некоја нацистичка атмосфера, мада за тоа ќе треба амалгам од национализам и социјализам - нормално и лидер со харизма за да ги обедини јужнословенскиве племиња ко што некогаш сложно ја дотерале античките до царска Македонија, иако доколку на лидерот учител му ет некој со умерен табиет ко некогаш Аристотел на Алекса сигурно муабетот ќе затера прокосмополитски и вон нашиот двор, а сетне и по нас некој ќе гледа ко глобалистичка багра, затоа добро е со умереноста уште сега да затераме претпазливо што би рекол РиСт додека правовремено сите не ги олабават маските за да се препознае вистинското расположение

вака видено а знаејки дека зад Ск'14 се пред се туристичко-свадбарски мотиви навистина ми се смешни етикетите дека народ биднал антиквизиран,мое скромно мислење е дека попрво истиот е историски релативизиран, та на толкав наплив од споменици освен одбивност и дефокусираност од историја јас неможам да видам друг резултат, во недостаток сеуште на турстичкиот, хм порано од што не знаевме кој пат да го фатиме а моравме холографски да визуелизираме дејци во мисли доколку и малку се најдеше слободоумни вијуги биднувавме патриоти без конкуренција, додека сега кога им се скоцкани утше ко мали во глава прерордбеничките силуети нашите потомци се лишени од креативна а не пак надреална историчност, што би рекле градски си го приземјивме чаламот супер лично немам ништо против, напротив, уверен сум дека вака преку стиропор и копи пасте вајарска естетика ете успеавме топката да ја спуштиме и со лезет да искулираме [1][1][1] аирлија, сега уште Лавицата да се испили што поскоро та да обедини балкан повторно а потем да му искупуси тоа перјата на земното орле можеби сте чуле за визиите на ездра ... туку да ја свртам враќајки и до биљарски абери <:> сред нашиов универзум Седефчето било супер-илач за шербетлии - ова ко добронамерен поздрав ако сум ви го кренал шекеро [1][2]

Edited by +Protagorist - 09-May-2016 at 17:53
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 09-May-2016 at 21:41

ова инфинити зум ефектов мислам стана класика а во Afx може да се искали со fractal или time-echo плагините, само треба фотки со што поголема резолуција [1] a уште полесно со вектори [2] а кои ко такви и во гиф или флеш на раат ќе легнат [3]

http://nofilmschool.com/2013/09/infinite-zoom-timelapse-shot-on-smartphonea кога поентата е повеќе од неопходна Бидете Постојано Дарежливи [1][2][3]


Edited by +Protagorist - 18-May-2017 at 06:14
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 10-May-2016 at 01:41


иако едноставноста плени а ко дарежлива и заробува, конечно оној момент кога од афх видеоартои ќе сакате да свртите кон сериозна музика пијаното под рака и на часои по nuke, painter или c4d во есра, иако кога мене ме спопадна потреба од чалам најнапред се залетав за houdini во комбинација со aefx, а на тоа и органско солило од zbrush за што позаглавен живот пред тенекево, цела среќа уметноста ја разбирам на мајтап како вишок канализирана енергија, да неречам хоби, па кога и да завозам лесно успевам предвреме да се избавам од оваа дигитална стапица, а неможам ни да се изначудам зошто луѓе се спремни преку истата и за живот да печалат, хм тешка фатаморгана, особено што кај нас сите тераме ко ван мен шоу, па и моделирање и анимација и ригинг и режија и камера и монтажа а нели и' свежо млеко измолзено наутро за мир у фарма, и ето СамСвојАга СамСвојПаша у четири ѕида!

понекогаш навистина им завидувам на еднонасочни професионалци кои се мајстори само во едно пр.анимација а од ригинг абер немаат, или камера а во техника нога не им стапнала итн. тие вистина можат да си дозволат да уживаат - I don’t worry about the length of a shot, you just take a deep breath and look for the entertaining bits and capitalize on those [1] хм ги сотреа воа нашите fx-џии, бар да им дадеа по некоја бонус акција во фирмата за секој филм што ги оскаросал, ех капитализам и очи ќе ти земе и фала ќе треба да му кажеш за експлоатирање, ајде за печење занает и такво место е добро за работа, но зар не е таков случај и во аџибадемСистина или неуромедика

Edited by +Protagorist - 18-May-2017 at 06:18
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 10-May-2016 at 21:31

можам да кажам дека порано ова видеоартот беше приказна сам за себе, додека сега е речиси искомерцијализиран заради мноштвото дигитални алатки, па сакале или нејкеле на пораката и пристапуваме шарено наместо весело, небаре ако има еден куп бои и ефекти некој ќе се израдува,хм денес ни децата веќе не паѓаат на тоа, освен ако посреди не е некој аналоген експеримент, кога ќе ми текне какви стоп моушн или гравитациски ефекти теравме во ед-вуд ко тинејџери се смејам сеуште слатко, повратно [1][2] знаевме прожектиран материјал врз паус хартија да го прекршуваме како 3д елипси или кјубови, а со тоа да вадиме и аналогно заблени сцени, некои прости а оригинални ефекти да и денес истите вадат уникатен впечаток на маса, пример добра контра сцена ставајки музичка кутија со пеперутки врз грамофон, за да претопот меѓу различни правци на вртења меѓу пеперутките и грамофонот го смени токот на приказната итн.

https://www.fxguide.com/featured/the-future-is-today-how-ilm-made-time-travel-possible-frame-by-frame/


прв и последен филм кој кај нас е вака ретуширан е Сликарот т.е. СаШа на Ацо де Рембрант, кадрите како филмстрип есапени со ретуш и ефекти иво фотошоп а потоа експортирани назад во аефх ... секоја чест спржи доста народ на тоа промоцијата во милениум, таман постпродуктивно ја закaсни инаку ќе беше се' истурено и милениумски, но и без тоа цел проект бидна попаралел јуниврз и од Ск'14, од првата клапа па се до ротоскопијата, како продолжение на потрагата по лорандитот од алшар и се што истата донесе во продолженијата потака! похована меморија, но мислам дека две години подоцна на истата тема Ацо имаше воедно изложба во куршумлијан само повеќе ко мамка за лорандитот, она неповикан да се смести во туѓи сараии, пардон да го сместат ако можат ... склет работа да минерали и кристали скитаат по изложби ...

патем ова ротото сега е далеку поопуштена работа +- кичмата
но затоа загинаа инспирацијата, импровизацијата и медитацијата


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 06-Jun-2016 at 07:44а загинатото секогаш освежувајте го со некои бабини мирудии, но не и деветини
евентуално домашен јогурт урда или сирење ко да има нешто изворно во потпеченото
за мазничето да биде и посвежо и поубаво, со оглед дека видеоартот чинам е среден род

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2056&PN=7

~

stefan arndt ...
in the end always focus on emotions
film making is art focus only on emotions
the connection between the screen and the audience


http://www.dailymotion.com/video/x2hdu6k

~

http://www.dw.com/en/the-magic-of-light-09062012-kino/av-16010778

екшн плиз лајтшајн туHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 06-Jun-2016 at 11:01


морам да признаам ако е уметност односно умешност човек во секојдневието да впрегне правилна сцена од комуникација или соживот, колку потешко е истата како порака сред кадар да се остави, особено ако се инволвирани луѓе посреди, и особено ако монтажата нема доволно материјал и време та мора да се импровизира ко во секојдневниот живот ...

но тука е и жанрот, тука е и трендот, а тука е волјата средствата посреди сета порака што сакаме да ја пуштиме, отпуштиме или запустиме - ко во случај со агитпропот, едноставно речено треба среќа а не само знаење за да се излезе ко што треба, посебно кога терате нискобуџетно или посттранзициски - кога спонзори има но обично тие се членои на пензиските фондои или детските градинки, се останато дури и маркетншки да е покриено подршката ќе ја испрати на ими мајка или на повеќевековни рати, хм видеоарт нит ко национално интермецо не би спонзорирал некој кај нас, пардон можеби власта, но кај нас и продуцентите и продукцијата се мисловна именка та и филммејкерите се соочени со видеоарт атмофера она снимаат дигитал а сетне префрлаат на целулоид итн.

а тука е и табиетот, мислам дека секогаш подобро поминувам со пораките кога немам трема како монтажер, она да се уплашам од материјалот кој пред мене е истурен, а во исто време режисерски од истиот да склепам и сценарио но и музички да ја извлечам или дополнам смислата на она што теба или сакам да го предочам ~ на езгија од Тале Огненовски космонаут да врти риба на ражен некаде препанско, нели Преспа е нашето нај нло подрачје уште пред Самоил ...

~
него за емоциите
и каде~како~за кого да ги пеглате


Thus there is strong evidence for the universal facial expressions of seven emotions – anger, contempt, disgust, fear, joy, sadness, and surprise [1][2]

Ethnic Difference in Affect Intensity, Emotion Judgement
...
More recently, Matsumoto (1990) surveyed display rules in the United
States and Japan by obtaining appropriateness ratings for six universal fa-
cial expressions in five social situations (alone, with ingroups, with
outgroups, with higher-status others, and with lower-status others). There
were many cultural differences, as the Japanese rated anger and fear more
appropriate to outgroups, and anger more appropriate to lower-status oth-
ers, than the Americans. The Americans, however, rated disgust and
sadness more appropriate to ingroups.
...
Cultures also differ when judging emotions. For example, Ekman et
al. (1987) reported that cultures differ in absolute intensity ratings of universal facial expressions of emotion. Matsumoto (1990) and Matsumoto and
Ekman (1989) replicated and extended these findings, showing that cultural
differences in intensity ratings occurred regardless of the race or gender
of the poser being judged. Two other studies (Matsumoto, 1989, 1992) have
also shown how members of different cultures differ in the labeling of which
emotion they perceive when judging faces... [1]

The model was tested using an American-Japanese comparison, where subjects in both cultures rated the appropriateness of the six universal facial expressions of emotion in eight different social situations. [1]


може да се каже дека пренусувањето емоции е маршал-арт било тоа во реалност било тоа в текст и песна или на филм, јасно се додека има кој да ги сети осети и посети истите, но маестро биднува само оној кој успеал да се совлада победи себе си [1] а ко таков и со малку зарзават многу може да нарани,залечи,ослободи додека видеоартува
Edited by +Protagorist - 18-May-2017 at 06:21
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 17-Jun-2016 at 02:33


дефинитивно ако е тешко да се пренесат адекватно емоциите уште потешко е да се агитира одредена порака, посебно кај видеоартот, за ова неопходни ви се нлп техники но наштимани тро погерилски ~ мечка мачка мочка страчка квачка печка ... а доколку ви успее да доловите и прикладни емоции уз пораката тогаш аирлија ќе ви запамтат поентата и подолго од вообичаено, а некој и ќе го букмаркира видеоартот, така враќајки и' потсвесно на вашата свест едно благодарам, а со тоа веројатно и бонус карма поени [1] сред его-матриксот

но оваа појава велат е живо зло бидејќи е налик псај-оп мамка за инструирање манипулирање и моделирање индивидуален или колективен табиет, иако со налетот на интернет мислам дека потешко може да ви спастри некој агенда агитпроповски во вијуги, од проста причина ~ оверлоадед бреин филтер еверитинг, самоцензура на идентитетот доброволно отворен кон сестрани нлп напади!

while classical hypnosis depends on techniques for putting patients into suggestive trances (even to the point of losing consciousness on command), NLP is much less heavy-handed: it’s a technique of layering subtle meaning into spoken or written language so that you can implant suggestions into a person’s unconscious mind without them knowing what you’re doing.
...
An NLP person essentially carefully fakes the social cues that cause a person to drop their guard and enter a state of openness and suggestibility.
http://ultraculture.org/blog/2014/01/16/nlp-10-ways-protect-mind-control/

http://www.thenlpcompany.com/conversational-hypnosis/nlp-techniques-in-the-movies/


од една страна емоциите побрзо се излеваат пред камера, но полесно се штимаат со анимација, а освен лицето за ова од рака оди гестикулацијата [1] се додека ко такви би и биле од корист на идејата, поентата или сцената

http://www.slideshare.net/honoria/gesture-drawing-introduction

[1] http://www.animationtipsandtricks.com/2009/03/can-you-provide-some-tips-for-good.html [1][1] http://www.vox.com/2015/6/29/8860247/inside-out-emotions-graphicEdited by +Protagorist - 17-Jun-2016 at 02:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 17-Jun-2016 at 08:33


во сето ова колку и да сакате да наравите скоцкан план, дали предпродукциски со добар сториборд т.е. тамам книга на снимање демек железна оти сета тенкелогија влегвала внатре, или пак постпродукциски со ефекти и дефекти по снимениот или анимираниот материјал, просто видеоартот е импровизација која не робува на правила и нема јасна определба, освен самата етикета видео-уметност денес повеќе умешност за манипулирање апарат и камера, а која би ја умееле и со малку акал предпорти [1] иако има и такви кои филмски би удриле од сите страни, заради што тераат живот во фду есра или 3џфџ та и курсаџиски [2]

кај нас нормално највидеоартовски од сета сцена исфураа Еднооки велам исфураа бидејки кога тераа сестрано антикапиталистички, имаа и масовна публика и масовен фидбек слично ко и К-15, а откако заминаа со то Параходо чинам лајтспид испарија, освен ако тук таму залае некој скеч за освежување стари фанои и фантоми, но не е лесно да си режисер а уште помалку аниматор без покритие па и ги разбирам сесрдно и Мич-от [3] илити Алек-от [4] но не ми е јасен Растаман-от чии думи би им помогнале околу запршката во котлето од идеи, бар таков му ет постов [5] со кој би се согласил и отповеќе само што јунговскиот модел би го зел со резерва како најуникатен апропо карактерите, бидејки предетерминирано ги компликува рабоите слично ко и во секојдневието

да не е без ич како неделен видеоарт еднооки се надминаа себе си, бидејки К-15+1 имаа токму уште еден слободен ден у агенда или пак интермецо простор во недоглед, додека овие реметејки дневнополитички теми (со лиион полнач вадејки го од зад кревет или бркајки го по плафон) неверојатно избалансирале како тим да жонглираат без пауза и зицери

http://www.idividi.com.mk/zabava/Showbiz/647092/
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 18-Jun-2016 at 00:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 26-Jun-2016 at 14:14фајрон ~ вака или онака само целулоид му е мајката
[1] http://www.metafilter.com/137108/Digital-obsolescence-is-more-deadly-than-degrading-film-stock-ever-was [1]

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 19>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.