build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #261 Posted: 26-Dec-2014 at 21:33

momenti koi trajat _ kadri koi zboruvaat _ zivot koj zubori

https://www.flickr.com/photos/locosteve/sets/72157624815393662/with/6184816033/
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #262 Posted: 27-Dec-2014 at 17:33

koga e potrebno montaza megju svetovite rabotite letaat ko pesna okolu smislataBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #263 Posted: 27-Dec-2014 at 21:43
Originally posted by beTon


koga e potrebno montaza megju svetovite rabotite letaat ko pesna okolu smislata • кога световите имаат смисла истата може и да се анимира подобно

 • http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_compositing  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=746&PN=1

  http://en.wikipedia.org/wiki/Compositing

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=312&PID=138375#138375
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #264 Posted: 28-Dec-2014 at 01:03

  никој нема претстава колку едноставно е да се матираат муабетите и без компјутер

  патен hypertech добро кадри се расфрлил по фотоблогот

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #265 Posted: 28-Dec-2014 at 01:04

  Originally posted by +Protagorist


  mozebi najvpechatliv a voedno ednostaven art-moment kaj fotografiive se Polarnite panorami chudno nikoj nejke da se pofali so nekoja balkanska
  http://hypertech.deviantart.com/art/The-holy-hand-grenade-of-Antioch-411064950
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #266 Posted: 31-Dec-2014 at 02:28

  во прелет два кадри од втор спрат на тројка, мислев скулптурата на играорците да ја снимам но не и било судено на тешкото, затоа искинатата тенда на сотреното тобако е во прв план додека камбанаријата на Црквата во позадина, сепак канделаброте го имаат главниот збор во сивава снежна сцена  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #267 Posted: 08-Jan-2015 at 14:17


  уште стереоСкопска фали да е сценава, а скулптурата Тешкото и холографски разиграна [1]

  нормално сето ова и со профи опрема зафатено како би дошле до израз и камбанаријата на ЦКЕ и дворот на ДМТ

  http://pinktentacle.com/2009/10/animated-stereoviews-of-old-japan/

  http://www.ben-ezra.org/omnistereo/omni.html [1]

  http://www.berezin.com/3d/

  http://www.3dstereo.com/viewmaster/sldvv.html

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #268 Posted: 10-Jan-2015 at 15:41
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #269 Posted: 22-Jan-2015 at 15:05
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #270 Posted: 27-Jan-2015 at 13:21  камо сите да можеа да си измонтираат боите ем испеглаат тоновите

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #271 Posted: 27-Jan-2015 at 17:21

  ако им фали абер нека се поучат од вични монтажери

  Originally posted by +Protagorist  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #272 Posted: 27-Jan-2015 at 17:47

  ритамот зависи и од напојувањето ко инспирација те осветлувањето за ориентација

  Originally posted by beTon


  [1][2]


  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #273 Posted: 31-Jan-2015 at 12:21  со добри фотографи (кои тераат пазачки) и добри монтажери (кои тераат легачки) ништо не умира лесно

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #274 Posted: 17-Mar-2015 at 09:44

  кога ќе ви здосади од фото монтажи и ретуширања, свртете на видеоарт, а потем ниваму нитаму жонглирајте со сите нив обострано, доколку нема како и каде да скубнете од муабетов, токму композитинг за да ја заглавите сесрдно и се навлечете уште поубаво на тенекињава, конечно на крај не ви гине 3д моделирање и анимирање

  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #275 Posted: 04-May-2015 at 18:44  23.10.2014 - Panono announces pricing and availability for rolling ball camera  German startup Panono has announced availability and pricing for its ball-shaped Panono Camera. The device shoots spherical panorama images and will cost $549/€549 when it ships worldwide in the spring of 2015. The first to receive the camera will be the backers of the crowd-funding project the company used to get started before the camera goes on general release.

  Originally due for a September 2014 delivery date, the Panono uses 36 small cameras positioned to look in every direction, built into what the company describes as a grapefruit-sized ball. The cameras are triggered simultaneously and the images stitched together to create a single spherical panoramic image that contains 108 megapixels.

  Panono's panoramic images</a> can be scrolled left to right as well as up and down, and provide a 360 degree view of the scene. The camera can be controlled via a smartphone app, by activating a timer or by pressing a shutter release button on the device itself. Wi-Fi equipped, the camera sends images back to a smartphone, or via USB to a PC, and the camera’s own memory can store up to 400 images.

  Although shown most often being thrown into the air the camera can be supported on a tripod with use of an optional adapter or on a selfie stick – both of which seem automatically removed from the final image.

  Since DPReview first wrote about Panono the company has added attachment points so the camera can be suspended by a rope, has improved the stitching algorithm and has introduced a warning light to advise when conditions are not conducive to good quality images.

  The company says it is now doing drop-tests ‘to ensure that the camera will stand up to normal wear and tear and possible drops on the ground’.

  http://www.dpreview.com/articles/9435374316/panono-announces-pricing-and-availability-for-rolling-ball-camera


  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #276 Posted: 05-May-2015 at 09:50

  ова паноно ќе бидне екстра освежување кај панорамските фотки, ако се има предвид дека стичинг/спојување на фотките тука оди супер-автоматски, иако и рачното е фора кога би се искобинирало со дрон [1] иако се' ми се чини дека посреди е некоја едноставна комбинација на гигапан [1] инаку најекслузивната дигитална панорамска алатка во моментов

  можеби и не толку битна аматерски, но има и друга алтернатива на гигапан, а ко ван-шот дигитална панорама, сепак професионален и прилично скап апарат

  Dedicated Panoramic Cameras?

  With the exception of the Seitz Roundshot Digital cameras, all of the dedicated panoramic cameras use film… not that there’s anything wrong with that! Actually, the Fuji and Linhof panoramic cameras are fantastic. The problem is that we just don’t know how much longer we’ll be able to purchase film and find labs to process it.
  ...
  http://www.slrlounge.com/guide-to-creating-panoramas-for-business/


  160 million pixels of beauty - the only digital 6x17 camera!

  Super fast image capture - 300 MB of data per second!
  High resolution 6x17 digital images - 160 million pixels
  Seitz D3 digital scan back interchangeable with Roundshot D3 camera
  World class Schneider lenses on Seitz boards as well as Linhof or Fuji 617 lenses
  Easy camera control and image preview + storage with connected tablet PC computer or any 64-bit PC or Mac computer
  Powerful capture software for easy camera handling and Seitz raw converter software for professional workflow
  ldeal for high resolution landscapes, group photography, fine-art, architecture photography
  http://www.roundshot.com/xml_1/internet/en/application/d77/d122/f123.cfm
  http://www.photonics.com/Article.aspx?AID=45281
  Edited by +Protagorist - 05-May-2015 at 09:54
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #277 Posted: 08-May-2015 at 13:16
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #278 Posted: 13-May-2015 at 20:12


  https://zooppa.com/en-eu/contests/come-and-see/brief

  Deadline - 02 Jun 15

  кој има Канон опрема нека се пушти во акција, може и со видеа или со фотки да учествува на конкурсов, веројатно треба нешто осет и за опремата и за сцените, но ја би советувал да удрите креативно и ништо повеќе сега особено има добри прилики со ова ниските облаци и пролетни разведрувања на куп со урбано изгрејсонце или зајдисонце можат да извадат навистина впечатливи сцени  

   

  Originally posted by Max

   

  meteo, Fortress, mob, Church, central bank


  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #279 Posted: 18-May-2015 at 23:29


  можеби со дрон би излегле екстра фотки од чаршијата и калето, но во моментов незнам каде има да се изнајми еден тука

  ~

  инаку дроновиве излегоа подобра опција и од стеди кем, доколку се користи соодветна опрема за навигација [1]

  http://voices.nationalgeographic.com/2014/03/05/so-you-want-to-shoot-aerial-photography-using-drones/

  веројатно тоа панорамите на Паноно од погоре во комбинација со дрон би биле спектакуларни макар што со тапа резолуција  Back to Top
  Max View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 07-Jun-2009
  Online Status: Offline
  Posts: 3515
    Quote Max Quote  Post ReplyReply #280 Posted: 08-Jun-2015 at 00:11


  но освен тоа фото-конкурсите на лагер секогаш е и видео краудсорсингот за кој во недостаток од екипа ил опрема секогаш на располагање се опции за инстант монтажа ко клипканвас за видео или премиумбит за аудио материјали, иако креативноста секогаш може да се штима петпарачки и со бесплатни материјали [1][2] или исечени секвенци од жигосаните муабети, но тоа бара дополнително пеглање, слично е и со фотогафиите кои не само кога се испокасапени него и кога се трансферираат тоа треба соодветно да се истимари  

  http://www.digitalcameraworld.com/2013/03/19/how-to-process-raw-images-the-right-way/

  a на крај битно е и нивното архивирање и како формат 

  http://photo.stackexchange.com/questions/10895/should-i-use-jpg-or-tiff-for-high-quality-prints

  и како медиум

  сега скоро откако ме спржи малвер [1] а реално и заради евентуална идна соларна бура [2] повторно се куражам дека чоек не е лошо да држи до своите добри стари целулоиди, баш скоро сакав да ја искенирам цела архива на фамилијарни фотки, ама токму ваквиот абер ме предомисли, иако и без него доколку фотките ги чувам на цеде прашање на време е кога истото ќе избледи, најчесто за 5 до 10 години му е векот на траење доколку е пазено и складирано соодветно  

  но веројатно поозбилно чаре е хардиск изолиран во оловна фолија [1] или цедиња кај кои информацијата се врежува физички наместо оптички

   
  Originally posted by +Protagorist

   


  ne mi se veruva kolku cd-ata gi napravija ponapredni od hardoite, ta veke nikakvo e-arhiviranje nema da bide potrebno, ushte da vidime dali bi bile otporni i na elektromagnetni shokoi t.e. solarni buri

  www.pcworld.com/article/2106260/sony-panasonic-develop-300gb-optical-discs-for-enterprise-storage.html

  vs

  http://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC

  Originally posted by +Protagorist

   
  http://www.pcworld.com/article/2010588/hitachi-targets-2015-for-glass-based-data-storage-that-lasts-100-million-years.html

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2950&PID=176650#176650

     Edited by Max - 27-Sep-2015 at 16:59
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 1213141516>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.250 seconds.

  Copyright ©2007 - 2022  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.