build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Финансиска зона во центарот на Скопје?!

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 25-Jan-2015 at 17:35
Јас сум повеќе за вакво нешто да се прави на местото на касарната Гоце Делчев во Аеродром.

Мојата замисла би била нешто вака:

- бројките се висина во метри
- стрелките покажуваат насока на движење, а х-вите дека е двонасочна улица
- другото си пишува на самата сликаа ова е како изгледа од различни агли:Можеби е малку претерано... ама кога може Грујо да лета во облаци... можам и јас
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 25-Jan-2015 at 18:23
Нене чаир е идеално!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Jan-2015 at 19:42
Originally posted by my Macedonia

Нене чаир е идеално!


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 25-Jan-2015 at 22:39jas navivam za gazibaba so se krnjevo i keramidnica, taman i krushevska taka mozat da ja vrata vo igra, a brxo i mostot kaj asnom kje go probijat
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 26-Jan-2015 at 02:37
@FoSsiL се јави хардкор аеродромецот LOL

ај ок, нека биде во Аеродром, ама подобро е барем стај го во стар аеродром
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
JloKyM View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote JloKyM Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 26-Jan-2015 at 19:15
Абе хора, луди ли сте?

тоа ќе бидат канцеларии во некои 10-20 хектари ... згради, канцеларии во кои ќе привлечеме да дојдат, меѓународни финансиски институции, како банки, осигурителни друштва, Хеџ фондови, инвестициски фондови, да ги отворат тука нивните хедквортери, нивните главни канцеларии.


Никакъв ли разум не е останал тук, че тези популистки, отявлени глупости да ги смятате за нещо реално? Премиерът ви ви прави на глупаци, а вие тук пишете и се вълнувате за нещо, което няма дори теоритичен шанс да се осъществи. Headquarters на фондове, компании - що за глупости. Хубавият град го направиха за смях на цял свят, окрадоха де що намериха някакви пари, а вие продължавате да им се връзвате на глупостите.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 26-Jan-2015 at 19:49
Originally posted by zabegan

@FoSsiL се јави хардкор аеродромецот LOLај ок, нека биде во Аеродром, ама подобро е барем стај го во стар аеродромФосил кажа веќе дека сака аеродром држава да го прави. Сега си ја врти водата на своја воденица и не само држава сака и финансиски рај да го направи нешто како Луксембург
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 26-Jan-2015 at 20:46
Originally posted by JloKyM

Абе хора, луди ли сте?

тоа ќе бидат канцеларии во некои 10-20 хектари ... згради, канцеларии во кои ќе привлечеме да дојдат, меѓународни финансиски институции, како банки, осигурителни друштва, Хеџ фондови, инвестициски фондови, да ги отворат тука нивните хедквортери, нивните главни канцеларии.


Никакъв ли разум не е останал тук, че тези популистки, отявлени глупости да ги смятате за нещо реално? Премиерът ви ви прави на глупаци, а вие тук пишете и се вълнувате за нещо, което няма дори теоритичен шанс да се осъществи. Headquarters на фондове, компании - що за глупости. Хубавият град го направиха за смях на цял свят, окрадоха де що намериха някакви пари, а вие продължавате да им се връзвате на глупостите.
остај не да фантазираме Roll%20eyes
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 26-Jan-2015 at 21:28
Абе остајте го,патриот е во права смисла на зборот.Камо среќа сите да се такви.Појди во Охрид-охриЏани само плукаат по својот град,Кичево-исто....само битолчани и Фосил си го сакаат својот град(општина)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 26-Jan-2015 at 22:49
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Jan-2015 at 22:58
Сепак одбрана е касарната "Илинден" како најповолна локација
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Jan-2015 at 22:59
Originally posted by JloKyM

Абе хора, луди ли сте?

тоа ќе бидат канцеларии во некои 10-20 хектари ... згради, канцеларии во кои ќе привлечеме да дојдат, меѓународни финансиски институции, како банки, осигурителни друштва, Хеџ фондови, инвестициски фондови, да ги отворат тука нивните хедквортери, нивните главни канцеларии.


Никакъв ли разум не е останал тук, че тези популистки, отявлени глупости да ги смятате за нещо реално? Премиерът ви ви прави на глупаци, а вие тук пишете и се вълнувате за нещо, което няма дори теоритичен шанс да се осъществи. Headquarters на фондове, компании - що за глупости. Хубавият град го направиха за смях на цял свят, окрадоха де що намериха някакви пари, а вие продължавате да им се връзвате на глупостите.


Ами това при нас е сосем нормално... Свесни сме, но ете да оставим премиера да ни приказва как в Македонија всичко е мед и млеко... оште малко

Шала на страна, им се празни буџетот па наоѓаат разно разни начини да дојдат до повеќе приходи... па дури и тоа да значи формирање на ваква дерегулирана финансиска зона... што само по себе и не мора да значи толку лошо... но се сомневам во капацитетот и намерите на нашите „одговорни“ лица...

А да, инаку е една од тие популистички теми со кои ќе го вртат народов некое време барем... така беше и со Субрата, и со кој/што уште не...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 22-Feb-2015 at 13:18

добро дали можат да влезат во игра и Центарските Облакодери таму уште ли стојат маркиците во дупот [1]Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Feb-2015 at 11:13
Originally posted by beTon


добро дали можат да влезат во игра и Центарските Облакодери таму уште ли стојат маркиците во дупот [1]

А зошто да влезат? А пристапни улици до нив, преоптовареност во сообраќај во Центар, немање паркинг места, преголема фреквенција на луѓе и загадување во центарот на Скопје? И уште облакодери фалат. Можеби ако почнеме да рушиме згради, па и ова да се случи. Не би ме изненадило ова да биде следниот пик на ЖМРО!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Feb-2015 at 18:07
Добра замисла Фосил. Ова е во стилот на Moscow City. Но сепак тоа е Москва, а ова Скопје
Како и да е. Локацијата е ОК. Карши Холидеј Ин има место за 1-2 повисоки згради.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Feb-2015 at 01:10
Originally posted by BOJAN


А зошто да влезат? А пристапни улици до нив, преоптовареност во сообраќај во Центар, немање паркинг места, преголема фреквенција на луѓе и загадување во центарот на Скопје? И уште облакодери фалат. Можеби ако почнеме да рушиме згради, па и ова да се случи. Не би ме изненадило ова да биде следниот пик на ЖМРО!


бреј песимист од кај сега тоа дека облакодерите по дифолт би допринеле за поголемо загадување, комотно нека акнат вињети за в центар и ето растеретен сообраќај во добар дел, воопшто нека стават супер-ефтино двосмерно лрт па и трам и ето упола аута во промет

токму заради маршутата на трамот ова е идеална опција за каков и да е деловен комплекс, или каде и да е успат по ваквата траса, а освен оваа локација успат за друга слободна незнам, освен ако не се пушти цик-цак пругата [1] па да се инсталираат вакви грдосии некаде кај расадникот во парк, но вон памет посекако

фрекенцијата на луѓе на постојниов потег воопшто не е голема, а и во таков случај нема да биде доколку сето ова е пешачка зона, додека тука транспортен коридор ќе биде подземната сообраќајница која требаше да понира кај сок, јасно овде и на околните собракајници би требало да се кренат клучки - кај судска, кај илинденска и кај црвен крст, јасно за поефтино нашиве би ошле и со кружен токBack to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Feb-2015 at 01:17

многу јасно празен муабет, но да причекаме, може празнината да се пополни со лезет доколку математиката ми излезе ко за поефтина в центар него кај касарната Илинден или евентуално потегот кај керамидница, крњево или сајмиште
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 24-Feb-2015 at 01:35

него комотно можат да го узурпираат и маџар маало таман нека насадат некоја скратена верзија на градкста порта на Танге а и симболично ќе се надоврзат на НБМ

а и во овој случај повторно ќе ја вратат бул.Крушевска во игра

можеби тежиштето да го префрлат и кај јужен булевар или тутунски со се рампа итн. но прво нека стокмат закони, нека најдат заинтересирани а тек после нека бркаат локации, иако тие што ја бркаат работава треба да имаат во превид дека туѓи банкари и брокери можат само да го дозаглават народов најчесто расфрлајки потрошувачки место инвестициски кредити
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Mar-2015 at 23:05

02.03.2015 - Политиката ќе им пресуди на финансиските зони?!

Дали политичките игри можат да се испречат пред реализацијата на според многумина контроверзниот проект за отворање меѓународни финансиски зони во Македонија?

Се проблематизира ли реализацијата на владината идеја за формирање на меѓународни финансиски зони? Проектот кој таргетира меѓународни финансиски и осигурителни компании за бизнис во Македонија “виси“ во воздух откако на политички терен ДУИ ја проблематизира поддршката на владиниот партнер за уставните измени за чие носење е потребно двотретинско мнозинство во парламентот.
По забелешките и сугестиите од Венецијанската комисија, нацрт амандманите меѓу кои е и оној за формирање на зоните се повлекоа за да се направат измени. Статус кво ситуацијата сепак не ја демотивира Владата која на меѓународна сцена го промовира проектот за финансиските зони за кој ако се суди според изјавите на министерот за финансии Зоран Ставрески веќе има и првичен интерес и тоа од британски инвеститори.

Дали политичките игри можат да му пресудат на според многумина контроверзниот проект засега никој барем јавно не сака да коментира. Од ДУИ велат дека во тек е усогласување на деталите околу амандманскиот пакет по забелешките од Венецијанската комисија, но не кријат дека освен технички постојат и политички причини поради кои процесот е заглавен.


Оф-шор или зона на сигурен капитал?

Финансиска пералница на нечист капитал, или бизнис модел што ќе значи дополнителен извор за поддршка и промоција на македонската економија?

Што ќе и донесат финансиските зони на Македонија?

Во вакви услови не е за чудење што во јавноста се отвораат дилеми околу оправданоста или неоправданоста на проектот. Дали станува збор за финансиска пералница на нечист капитал, или бизнис модел што ќе значи дополнителен извор за поддршка и промоција на македонската економија, се тезите околу експерти и бизнисмени веќе подолг период спорат:
„Мислам дека проектот со финансиските зони не е добар проект, да потсетиме тоа е проект во кој во Македонија паралелно треба да функционираат два финансиски система, еден за сите и еден за оние кои Владата ќе ги избере од странство да имаат привилегиран статус во Македонија. Од мој агол гледано политичката блокада во собранието која ја внесе ДУИ во врска со уставните измени добро се рефлектира на ова прашање затоа што ќе оневозможи да се создадат уставни предуслови за формирање на финансиските зони. Тие сега гледаме како се развиваат работите, се потпираат на искуства кои не постојат, сакаат да се копираат некои држави но не за сите туку само за оние кои ќе влезат. Кулоарите кои обично се добро информирани веќе знаат и за кои од светските финансиски магнати се подготвува да се направи тоа во Македонија за да може на полесен начин да ги остваруваат своите финансиски трансакции. Целата таа приказна не е добра и мислам дека дури и да поминат уставните амандмани во собранието тие одредби треба да отпаднат, но за среќа сега имаме една поинаква политичка состојба и не само помеѓу ДУИ и ВМРО ДПМНЕ во врска со уставот, па се надевам дека нема да поминат. Не мислам дека Македонија ќе избере добра солуција доколку направи паралелен финансиски систем еден за домашните физички и правни лица, а друг за странските кои ќе ја третираат земјава како некаква финансиска оф шор зона, тоа не е добро, особено што Македонија се подготвува, безуспешно но се подготвува да биде дел од ЕУ„, коментира универзитетскиот професор Никола Поповски.
Економски и социјални придобивки

Дел од аналитичарите пак предупредуваат дека Македонија ќе загуби доколку евентуално не се создадат услови за реализација на проектот:
„Не знам што се крие зад политичката завеса, но знам кои се придобивките. Она што мене ме интересира како граѓанин е заштитата на суверенитетот на државата, што е побитен од финансискиот дел. Ако дојдат разни финансиски институции да отвораат претставништва со пари и сметки, нивните матични земји ќе гледаат да ја штитат оваа држава, така што тоа во дел ми делува заштитнички на некој начин од разни политички потреси што можат да се случуваат. Инаку самиот проект има економски, социјални, стратешко политички придобивки.

Во буџетот нема да има кој знае колкав директен прилив, но индиректно преку вработувањата, активностите на странските финансиски куќи, банки кои што оттука ќе насочуваат одредени делови на средства и оддовде да се врши таканаречена диспозиција на парите низ светот каде што имаат потреба да инвестираат тие дефинитивно ќе се одрази и врз буџетот. За нас би било интересно да влезат да прават трансакции и на тие трансакции да се плаќа одреден такса или данок, како би се определило тоа ќе видиме. Индиректно тие треба да донесат вработувања, на лица кои би се занимавале со сметководителски финансови работи како адвокати, сметководители, нотари. Би се потвориле нови работни места кои индиректно би придонесувале за буџетот. Исто така ќе има бенефит и во дело на туризмот од луѓето што ќе доаѓаат во зоните“, коментира универзитетскиот професор Томе Неновски.

Клучниот бенефит според Владата е што финансиските зони ќе го подобрат кредибилитетот на државата и ќе отворат нови работни места. Дополнително, што се нудат подобри и поповолни услови за компаниите во споредба со трошоците на пример во Велика Британија или Луксембург. Веќе е одредена и локација на која би се изградила финансиската зона, на дел од просторот на Касарна Илинден во Скопје.

http://www.dw.de/политиката-ќе-им-пресуди-на-финансиските-зони/a-18288339
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 15-Mar-2015 at 02:36
Кога сме веќе кај голата политика,има најави за влез на ДПА во Влада од понеделник,па вероватно тоа ќе има дирекни импликации за ваквите проекти кои чекаат на ред во фиока
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.