build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цркви и манастири во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Jun-2016 at 23:02
Црква "Свети Спас" с.Долно СоњеEdited by jyvation - 10-Jun-2016 at 23:15
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Jun-2016 at 23:04
Црква "Свети Спас" с.Мороишта, СтрушкоEdited by jyvation - 10-Jun-2016 at 23:15
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Jun-2016 at 23:06
Манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ кај с.Сливница

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2016 at 23:07
Црква „Св. Кирил и Методиј“ во Маврови Анови

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jun-2016 at 23:08
Црква „Свети Јован Богослов Канео“ во Охрид

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Jun-2016 at 23:14
Црква "Света Богородица" с.Калишта.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Oct-2016 at 10:04
Манастир "Голема Богородица", село Јанковец, преспанскоЗа сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 588
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Oct-2016 at 22:42
Иии колку ме избуни камената ограда десно од вратата. А тоа сенки да ти биле.

Дали овој манастир се наоѓа високо в планина и се наѕира само малку од патот Ресен-Охрид?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Feb-2017 at 18:40
Манастир Свети Спас, Горно Лакочереј, Охридфото: Borche Dimoski
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Feb-2017 at 23:03
Кога/ако си замине Џоле некогаш од Формуот мислам дека слободно ќе можеме да ставиме клуч.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Feb-2018 at 16:59
Манастир „Свети Пантелејмон“, село Пантелеј, кочанско

Денес манастирскиот комплекс се состои од помалата црква „Света Богородица“, која била прва изградена во 1872 година, и од поголемата „Свети Пантелејмон“, изградена на стари темели во 1885 година. Исто така, има и економски згради, конаци, кујна и трпезарија.


http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8&id=9c44a729-b716-4312-ae19-6aed3fde225d
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12534
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Jul-2018 at 19:16
Свети Никола во Радишани. Изградена во 16 век, реконструирана во 1980/1981 г. Заштитена со закон како споменик на културата.

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 21-Jul-2018 at 19:17
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.