build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Цркви и манастири во Македонија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 10-Jun-2016 at 23:02
Црква "Свети Спас" с.Долно СоњеEdited by jyvation - 10-Jun-2016 at 23:15
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 10-Jun-2016 at 23:04
Црква "Свети Спас" с.Мороишта, СтрушкоEdited by jyvation - 10-Jun-2016 at 23:15
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Jun-2016 at 23:06
Манастир „Рождество на Пресвета Богородица“ кај с.Сливница

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Jun-2016 at 23:07
Црква „Св. Кирил и Методиј“ во Маврови Анови

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Jun-2016 at 23:08
Црква „Свети Јован Богослов Канео“ во Охрид

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 10-Jun-2016 at 23:14
Црква "Света Богородица" с.Калишта.

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 19-Oct-2016 at 10:04
Манастир "Голема Богородица", село Јанковец, преспанскоЗа сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 741
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Oct-2016 at 22:42
Иии колку ме избуни камената ограда десно од вратата. А тоа сенки да ти биле.

Дали овој манастир се наоѓа високо в планина и се наѕира само малку од патот Ресен-Охрид?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Feb-2017 at 18:40
Манастир Свети Спас, Горно Лакочереј, Охридфото: Borche Dimoski
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Feb-2017 at 23:03
Кога/ако си замине Џоле некогаш од Формуот мислам дека слободно ќе можеме да ставиме клуч.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 06-Feb-2018 at 16:59
Манастир „Свети Пантелејмон“, село Пантелеј, кочанско

Денес манастирскиот комплекс се состои од помалата црква „Света Богородица“, која била прва изградена во 1872 година, и од поголемата „Свети Пантелејмон“, изградена на стари темели во 1885 година. Исто така, има и економски згради, конаци, кујна и трпезарија.


http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%92%D0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D1%9A%D0%B0-%D0%B8-%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8-%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8-%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B8&id=9c44a729-b716-4312-ae19-6aed3fde225d
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-Jul-2018 at 19:16
Свети Никола во Радишани. Изградена во 16 век, реконструирана во 1980/1981 г. Заштитена со закон како споменик на културата.

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Црква Свети Никола, Радишани, Скопје / Church Saint Nickolas, Radishani, Skopje by george k. 1981, on Flickr

Edited by Џоле - 21-Jul-2018 at 19:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 05-Oct-2020 at 12:57
Пештерска црква Свети Стефан во близина на Охрид. Фотките се мои, од почетокот на септември годинава. Во склоп на црквата има манастирски комплекс кој се состои од конаци што им се издаваат на туристи.Конаците:

Поглед од терасите на конаците:За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.