build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нов објект на АДСДП

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Sep-2015 at 17:51
Originally posted by King

Originally posted by fichot

А на кого му плаќаат кирија моментално АДСДП? Чии се бараките во ДебарМаало? Ѓоко?

---------

Патем, ова е некоја нова финта, оправдување за СК014 кое до сега барем не било употребено - да потрошиме милијарда евра народни пари во изградба на секој можен агол, да не случајно некој не му текне да дојде да вложи приватен капитал.. абе вие потешки комуњари сте и од комуњарите.Убав говор, а фактите се следни, на местото на сегашните бараки ќе се градат згради кои што АДСДП ќе ги продаде, вработените нема да работат во голубарници со азбестен покрив, претпријатието ке има нови деловни простории, а на место на старите ке направи профит преку новоизградените згради. Комуњарски пристап.Да ама за кириите не чув ништо? Башка може тој инвеститор да отстапи дел од тоа што ќе гради на АДСДП. Многу едноставно и некомуњарски. А овде нека си седи неопходното за градот зеленило.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4007
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Aug-2016 at 17:23
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 10-Aug-2016 at 07:42
ФОТО ВЕСТ: Се издигнува „барокниот“ објект на АДСДП кај МОБ

На просторот на некогашниот парк кај Македонската опера и балет, АДСДП веќе една година забрзано работи на издигнување на нов „барокен“ објект. Зданието со шест ката и површина од 6.400 метри квадратни треба да обезбеди канцелариски простории за 180 вработени од ова претпријатие. Екипите на градежната фирма „Декон-Ком“ успеаја да издигнат пет ката од бетонската конструкција на објектот, чија изградба во моментов ја чини државата над 10,1 милиони евра. Зошто се гради овој објект на маркичка залепена до МОБ засега никој не открива, но од АДСДП подолг период не кријат дека се во потрага по нов административен простор како замена за бараките на улица „Орце Николов“.

1.


2.


3.


4.


Активностите за изградба на административното седиште на АДСДП се очекува да завршат во наредните 12 месеци. Дел од објектот е наменет и за деловни простории, кои е предвидено да зафатат 408 метри квадратни. Новата зграда се извишува според победничкото идејно решение на Жарко Чаушевски и основниот проект изработен од „Архитектоника“ од Скопје. Со издигнувањето на овој објект од „Скопје 2014“, заедно со идната зграда на Народната банка до неа, Македонската опера и балет ќе биде целосно оградена и невидлива под напливот на владини објекти околу неа.

http://www.build.mk/?p=51588
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 10-Aug-2016 at 08:56
Уште една накинџурена кулиса, ништо повеќе.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 10-Aug-2016 at 10:54
Кога ќе се погледне зградава од страна кај платото на МОБ, објектот изгледа сосема пристојно. Но, кога ќе го погледнете од главната улица, мене ми изгледа навистина габаритно, во форма на кулиса што треба да го затскрие МОБ.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Oct-2016 at 13:12
Еве една денешна фотка
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Jan-2017 at 09:07
Штанц машина

Барем нека ја направат бело, као МОБ.

Edited by Bojan10 - 18-Jan-2017 at 09:10
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 20-Jan-2017 at 14:25
Иако ова што се гради по Скопје нема ни Б од Барок, сепак ако вака се продолжи, Барокот ќе стане најомразен стил во матрицата на неговите граѓани...
.....   .......
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 19-Mar-2017 at 22:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Apr-2017 at 08:37
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 21-May-2017 at 16:18
Ovde postavile i skulpturi.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 21-May-2017 at 17:30
Не гледам ништо чудно во тоа.

(сарказам)

Еве и видео за скулптурите. Се разбира, се поставуваат ноќе, во тајност.Edited by Џоле - 21-May-2017 at 18:37
За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-May-2017 at 20:53

1


2


3


4Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 14-Jul-2017 at 12:41
Еве две денешни фотки.Видов дека веќе поставиле кран кај НБРМ но нема некој позначаен напредок.Кај зградава нема некоја голема промена.Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 15-Jul-2017 at 00:40
А ѓубрево на тревников.

Edited by HugoGoulding - 15-Jul-2017 at 00:40
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-Jul-2017 at 14:13
Тоа ќе се исчисти, мене повеќе ме загрижува ѓубриштето до МОБ.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 20-Jul-2017 at 08:53


фото: tom c (flickr)
За сè има вторпат
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 403
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Sep-2017 at 02:26
Се работи на објектов или во мирување е?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Sep-2017 at 13:36
Jas koga pominav pred dve-tri nedeli primetiv nekolku rabotnici koi rabotea na fasadata. Neznam dali vo meguvreme ima nekakov zastoj.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14143
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Sep-2017 at 15:46
Има нови скулптури на покривот со некакви ореоли над главите. Еве една фотка од Срѓан Адамовиќ од македонскиот дел на форумот skyscrapercity.

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.