build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Здравствени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова болница во Кичево

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Нова болница во Кичево
    Posted: 22-Oct-2014 at 19:16
после 30 години кичевската несудена болница,оставена во фаза на карабина,конечно тргна од мртвата точка.досега беше мета на крадци кои ја пустошеа безмилосно.се работи за доста голем објект со слична конструкција како битолската болница т.е. во форма на `Н`.преградните ѕидови се целосно срушени,како и се извадени прозорите кои иако беа нови беа со ужасен квалитет.внатрешниот распоред ќе биде целосно поинаков него иригиналниот.кога ќе ми дојди службено и проектот во раце ќе го претставам во ЈПГ формат


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Oct-2014 at 12:27
Ми се допаѓа фасадата. Мислам дека овој вид фасади (црвена или друга боја на тула) не застаруваат и речиси не се оштетуваат, па не им е потребна обнова како кај другите фасади.
За сè има вторпат
Back to Top
software View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Sep-2015
Location: Kicevo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote software Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Sep-2015 at 16:42
Во полн ек се активностите на новата кичевска болница. Работите започнаа овој септември по цели 24 години пауза, време во кое и она што беше изградено пропаѓаше.

Новата кичевска болница се гради според сите најмодерни и современи стандарди и треба да опслужува над 80 000 жители од Кичево, Пласница и Македонски Брод и за гостите кои претстојуваат или транзитираат во овој регион.

Болницата се протега на 4500 квадратни метри и во неа ќе бидат сместени 5 одделенија за секундарна здравствствена заштита, 4 одделенија со дневна болница (ургентно, амбулантно, интерно и гинекологија), дел за дијализа и 10 специјалистички служби. Ќе располага со 65 кревети.

Кичевската болница започна да се гради во 1989 година, а работите целосно беа прекинати во 1991 година.Оттогаш имаше повеќе најави за нејзино доизградување кои никогаш не се остварија.

Конечно, во април минатата година министерот за здравство, Никола Тодоров при посета на медицинскиот центар кажа дека на владина седница е донесена одлука за конечно завршување на болницата. Истата информација пред точно 1 година и официјално беше потврдена од премиерот Никола Груевски кој тогаш го најави почетокот на изградбата на болницата за оваа година.

Тендерот за нејзината изградба беше распишан на 8 јануари годинава, а еден ден подоцна Тодоров на прес конеренција го презентираше конечниот изглед на болницата.

Кичевската болница изминативе неколку години од државни средства доби неколку современи апарати кои придонесоа во подобрување на квалитетот и услугите кои таа ги нуди, нејзините лекари во континуитет се дообучуваат во странски болници, а во моментов на специјализација се испратени 13 лекари.

Кичевската болница треба да биде готова во пролетта 2016-та година. За нејзината изградба ќе бидат вложени околу 200 милиони денари.

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Sep-2015 at 18:31
Болницата е форма на ``Н`` и во празниот простор на средината помеѓу крилата изградија дополнителни делови кои се гледаат на сликиве.

одлучија да ги остават само зидовите, друго све се ивади-внатрешните ѕидови се отстранети, сите прозори исто така..

Визуелно нема голем напредок од тие слики што ги поставив во темата ``здравствени институции`` пред некое време
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12894
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Nov-2016 at 16:58
Од ЅЅС форумот...

Originally posted by gjoko-mkd;136830421

There are new builded elements inside the ``H`` of old construction. They are completely new. New windows, and new termo fasade around the old bricks fasade. Now they are building insde the hospital, with the new layout of roomsЗа сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 02-Apr-2017 at 13:16
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1404
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 02-Dec-2017 at 21:00

не може да се види од фотката кој е изведувач, а на нет освен ваков абер нема ништо друго ... сајтов е фора, а ако ние почнеме да го ажурираме, и на иселениците ќе им биде од полза ...

http://healthgrouper.com/en/profile/bolkicevo/General_Hospital_Kicevo#survey [1]

дали имаат и хелиодром? и колку ваква инфраструктура е задолжителна за болниците кај нас?

Edited by Zelenikovo - 02-Dec-2017 at 21:01
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 04-Dec-2017 at 23:48
Ова треба во учебниците по архитектура да влезе, како најефикасно за упропастиш пристоен проект
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.