build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Сеизмологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2400
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 25-Aug-2016 at 11:33
Originally posted by beTon


http://time.com/4464118/italy-earthquake-seismologist-explains-why-common/

дали ќе се уозбили народ и наместо стихијно да делува присебно, и ако веќе неможе да најде соодветен начин за детекција, бар да ги минимизира штетите во регионите со голем ризик, или преку прогласување на истите како неподобни за живеење, , или пак со екстра асеизмичко ојачување на зградите, а ако се земе предвид дека во минатата деценија имало со се овој сега во Италија вкупно 420 разорни земјотреси - статистика од крајот на линков [1]Земјотресот во Италија беше очекуван. Toa што некој наместо да се занимава со ваква работа, го замајува народот со реални шоуа и бркање покемани, е друга работа. Исто така, од оваа до 2018 година се очекува јак земјотрес и во Романија.

 

http://www.world-earthquakes.com

Објаснување:

Koга ќе влезете на сајтот, одете на Earthqake Forecasting и долу со жолто-кафеава боја ќе видите Press the - Generate a Key - button. Ќе кликнете на правоаголникот десно од него кај што пишува Generate a Key и во жолто-кафеавиот правоаголник лево ќе ви се појави Secure EFS key, па тогаш ќе може да кликнете на крајниот десен правоаголник каде пишува View и да ја видите прогнозата за земјотреси во следните 48 часа за целиот свет!


Edited by phenomenon - 25-Aug-2016 at 11:36
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 16-Sep-2016 at 02:40

ето и за скопјани слична честитка ко онаа за ресенчани пред некое времe, само не толку блиска, ресенско-кичевскиот поздрав беше далеку поплиток од овој па и се осети појако иако немаше никаде видни оштетувања, но таму и немаше некој озбилни раседи

може земјотресите ќе стивнат ако капитализмот ко современ феудализам го снема, токму, се додека има робовладетелство на земјата се до тогаш и ќе има терсене енергии, ова земено езотерично доколку на земјта гледаме киматично [1] а потенцијално социјализмот би бил гарант и баланс на сите енергии, во тој случај изиис ќе треба да имаат катедра и на филозофски мајтап или не, на скопјани и скотјани ни социјализам нема да им помогне, бидејки племенскиот табиет и во титоизмот а евентуално и во иден социјализам ќе си функционира, после велат денес имало непотизам, прашајте само во Собрание на СРМ како биле вработувани односно пикани порано, илити судовите, здравството во кое нит парајлии не можеле да се пробијат, нејсе социјализам или капитализам ... се додека скопјани не се освестат дека зборот трусно подрачје значи жива рана дали денес или во иднина, се до тогаш ќе тераат како на животна лотарија

не дека не знаеме за раседите, бар тука на форумов се предочени уште на почеток, но дури кога за истите промрчува некој научно, како такви и оживуваат, та ова играњето на полици по камери дури вака добива на импулс кој доаѓа од скопската дупка испод, која веројатно низ вековите според местоположбата веројатно и Водно ја пополнувало ерозивно, а по таа логика и аберите дека скопско поле лежи на вода што е неспорно [1] тогаш во неа има и мевлем од Вардар, прашање е само какви метузалеми пливаат доле, сигурно на цар Самоил внуците шала на страна архиепиСКОПЈАНИ молете се за да куртулите поопасна геоморфолошка иднина бидејки ко што знаеме и гледаме се останато е закаснето, тоа за вас можат да го направат пример и градските татковци доколку забранат експлицитни и еротски реклами по билборди па индиректно јавно да го дестимулираат развратот кој пак е причина за губење Благодат ... сите нека си чукнат глата навреме! едно сте и како едно функционирајте! што пак нит во титоизмот бидна реалност ама ај!

15.09.2016 - http://www.skopjeinfo.mk/skopje-lezhi-na-procep-dlabok-dveste-metri

13.09.2015 - http://marh.mk/црн-сеизмички-појас-во-скопје-апост/

16.10.2010 - http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=84BA92E26085D94FA19610E924D458CBEdited by beTon - 16-Sep-2016 at 08:20
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 25-Sep-2016 at 19:51според мапава истиот логично би било да се протега се до Драчево, но тек допрва со новото зонирање апропо EC8 ќе знаеме каде е најкритично [1]

Originally posted by CloverstackEdited by beTon - 25-Sep-2016 at 19:51
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 17-Nov-2018 at 08:44

горнава карта посочува убаво дека од Ѓорче до Катланово сето Скопско Поле ет алувијално земјиште значи песокливо тоа жолтиот леер, додека од долината на маркова Река преку Зелениково зад Петровец и Арачино тоа розевата боја е Глинест терен, логично по овој аршин ширењето на градот по оска исток запад е терсене работа а не случајно муабетот тера пополека зад Водно и по Караџица Китка ем од спротива околу СЦГ, а кога ќе се спореди кол,у плитко бил епицентарот '63-та се добива впечаток дека сега такво нешто и да се случи пак нема да не сотре, но, ме изненади еден податок кој го начекав вчера на документарец за земјотресот од '95-та во Кобе - Seconds From Disaster S02E06 Killer Quake Kobe Earthquake кој ет линкуван после цртежов, каде се наведува дека иако земјотресот бил исто плиток иако за разлика од скопскиот тро подлабоко за 13км, а воедно зградите гадени по светските асеизмички кодови за високоградба впрегнати во 1964 веднаш после скопскиот земјотрес, сепак и со таквикодови какви се кренати новите скопски комиблокови, повторно во Кобе параспур се има случено на сите ниво од инфраструктурно па се до архитектонско, на страна што градот згорел екстра заради старите дрвени куќи приклучени претпоставувам на гасификација, иако и паднати далноводи може да се за тоа причината конкретно во документарецот не е наведено, битно откако ќе го изгледате и баш нема со мерак да пазарите в Скопје стан верувајќи дека тие дови од минатиот век сеуште се врвна гаранција против иден Не Дај Боже катастрофален земјотрес!

исто поучно е дека за тој расед немале научниците абер дека постои, како што наведуваат на документарецот ете и покрај сето зонирање и мерења сеизмолозите биле запрепастени, иако немам баш нешто читнато какви бранови тогаш дрмале, претпоставувам таму оти покрај обала земјиштето исто алувијално итн. итн. та сплет на околности и ето га! туку корисно ќе биде да ги споредиме новите јапонски кодови по 1995-та со оние кои НИЕ ги имаме по 1963-та, ем во костец новите ЕК8, камо некоји инжињер да направеше споредбена табела за да знаеме колку како што е паметно да се менува!

Seismic microzoning in Skopje ~ http://eprints.ugd.edu.mk/17816/1/492.pdf[url">
[
1][1][1] http://factsanddetails.com/japan/cat26/sub160/item863.htmlhttps://www.researchgate.net/publication/238424087_Lessons_from_the_Kobe_earthquake

financial times - Lessons learnt from Kobe quake

https://www.nwnewsnetwork.org/post/60-days-without-water-quake-prone-cities-aim-improve-countermeasures

[1] https://eird.org/cd/recovery-planning/docs/10-additional-resources/ReconstructingKobe.pdf

David W. Edgington - Lessons from Rebuilding Kobe


видеа: [1][2][3][4][5]     

Edited by Zelenikovo - 27-Nov-2019 at 18:44
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 23-Dec-2018 at 15:45

ќе дочекаме ли некое Инжиерско Обвинетелство да профункционира како Научна Инспекција која би реагирала на психоактивни стравои ко горново предупредување во однос нашата асеизмичка стандардизација и колку сме ние денес погрешно самоуверени во однос истата, која еве ко што индиректно посочуваат Сеизмолозите од видеото дека како Стандард не се најздрави Кодовите од '64-та и во однос оние постземјотресни објекти како Комиблокоите од '80-тите во о.Аеродром, а не пак импровизациите во однос новите кибрит конструкции кои ко печурки од надградби никнаа врз предземјотресните тулени згради ко во Дебар Маало и Мичурин илити оние постземјотресните од '70-тите во Карпош ...

нека ве теши Гаревски до следната катастрофална шкрипка, само да не биде сетне објективната скотска своина КТТТН еве таман локален акроним со јапонски призвук за бајата асеизмичка стандардизација во која слепо веруваме бидејќи нели не тешат експертите колку сме после '64-та неприкосновени шапиони во асеизмичка безбедност, можеби како нејзин контролен урнек до следното асолно дрмање!? АКО МАЛКУ БЕА ЕКСПЕРТИ ПОСЛЕ ВАКОВ АБЕР ГО ГОРНИОВ И САМИ ЌЕ СЕ ЈАВУВАА ПО МЕДИУМИ ДА СИ ОРАВДААТ ДОСЕГАШНИТЕ ЕПРИКОСНОВЕНИ КОНСТАТАЦИИ ДЕКА СЕ' е во ред, можеби за ДОМИНО ЕФЕКТ!?
ако имавме пак инспекција што чифтијани од неа ако нема надлежност да наметне системска инерција и кон Градежните Кодови т.е. Стандарди, но и во однос Сеизмологијата и колку истата кај нас треба да е само заморче или пак треба да се биде Екпериментатор ... ова второво би подразбирало обиди да се промовираат нови начини за навремена детекција и ТРЕВОЖЕЊЕ на Граѓаните, во кој случај лично би им сугерирал два можни начини ...

првиот е ЛОФАР Радар свртен кон земјата ~
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1719&PID=224699#224699


а вториот ет Пизоелектрични Сензори под притисок ~
https://hackaday.com/2015/08/26/we-have-a-problem-earthquake-prediction/

НЕ ЧЕКАЈТЕ ДА СЕ ДОСЕЛАТ СИТЕ МАКЕДОНЦИ ВО СКОПЈЕ ЗА ДА РЕТРОАКТИВНО РАЗБЕРАТ ДЕКА ТОА И НЕ ИМ БИЛА НАЈПАМЕТНА РАБОТА ... СО ВРЕМЕ КУЛТУРНО ИШКАЈТЕ ГИ ОДТУКА ПРЕДУПРЕДУВАЈЌИ ГИ ТОКМУ СО КОБНОНО ВИДЕО ОД КОБЕ ПОСТ ПОГОРЕ, НЕКА СИ ЧУКНАТ УБО ГЛАТА ПРЕД ТУКА ДА СИ ЗАРОБАТ ЗАШТЕДАТА СЕКОЈДНЕВИЕТО ИДНИНАТА, ТА АЈ АЕРО ЗАГАДУВАЊЕТО ЕДЕН РИЗИК, АМА ОВА АСЕИЗМИЧКИ КОДОВИ ОД '64-та кои сега по транзицијата озбилно и ко такви се ескивирани турбо ШТО ДРУГО ЗА ДЕМОТИВАЦИЈА ПО ВИЈУГИ, МОЖЕБИ ДЕКА ДЕЦАТА ЌЕ ИМ СТАНАТ УЛИЧАРИ НЕЛИ СКОТСКИ НОЌЕН ЖИВОТ И ДА ГО НЕМА ЌЕ ГО ИМА како поинаку да и се радуваат на својата фејкбук безидејност младите скоцкацани во урбаната џунгла, ПЛУС ПОУКА БИ БИЛО ДЕКА ШТОМ НА СКОТСКО ОРО СЕ ФАТАТ НЕМА ПУШТАЊЕ ДОДЕКА НЕКАКО НЕ ПРЕГОРАТ ЕМОЦИОНАЛНО ИЛИ ЕЛЕКТРОФИЗИОЛОШКИ ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Nov-2019 at 14:00

дека не е нова работа SES детекција тоа е точно [1] а со чилеанскиот земјотрес тоа е и неметодолошки воочено [2] зошто тогаш немало волја кај нас за склепување вакви broadband-сеизмограми е релеватно прашање, којзнае може имаме нешто вакво но еве јас никогаш немам чуено за тоа, сигурно во некоја училница на етф, туку во подцтаниов линк вели амбиент ноис е проблем, а јас би прашал дали тој амбиент ноис не е и причина односно фракингот во јадранското и егејското море [3][3] но профитот нема препрека нели макар ризици од земјотреси имало на ангро заради бушењето за гас од шкрилци!? шпекулирам бидејќи пред синоќешниот земјотрес во Албанија (кој не го сетив иако братот вели се нишале ѕидои та под дури и тука во Скотје) имаше големо невреме на Атика , па може причината да е од поинаков антрополошки спунт кој нели како конспиративен во скоро време нема ни да може да се преиспита [4] којзнае како се’ не денешната технологија како е распрострнета не влијае исто на земјината кора [5] а преку реметење или ослабување на магнетното поле, кое слабее во континуитет последниот век а од скоро и почнува да брка флипче [6] исто причина може да е и соларниот циклус бидејќи натака влегуваме во нов соларен максимум, иако оваа теорија сеуште не е општо прифатена [7][7][7] сепак проблем ако истата е точна а ова е загревање во костец слабеењето на магнетното поле, теорија која доколку се испостави дека е точна [8] суеверните ќе опчнат да бегаат од пегави лујџе, не ми замерајте на спојлеров интенцијата ми е да укажам дека има и многу други работи кои влијаат на муабетов ...

се прашувам како тоа нема протести од скопјани пред влада за да префрлат од развојниот буџет 1 мил. евра за сонар ко оној предочениот во минатиот пост, загадувањето е навистина проблем но решлив ако се сака, додека живот врз голем расед е загарантиран склет ако и кога ќе спука, а имајќи ги од првиов пасус ризиците во предвид чинам ургентно треба да се направи се’ за скопјани мирно да спијат бидејќи ќе има кој и 12 саата предвреме да предупреди дека таму нешто доле под нив подпевнуе фреквенции, па може некој ќе замине на село друг на одмор трет пак ќе си смети кревотот под носечки греди, чинам така не учеа дека е најбезбедно да се потскриеме в зграда ако скопскта котлина подзаигра на гео-музиката, но ако навистина според кобе се вишок емпириските контрапунктови од ’64-та стандардизацијата носечка греда наместо да ве заштити може да ве потишти, тука би рекол фактор е и Благодатта која пак вие виа фејкбук нет и тв си ја загинувате низ интерактивни страсти алчност и чалам, па така ни Господ не може да ве заштите од сопствениот коцкарски табиет да додека живеете врз озбилно зинат расед вие си се однесувате уште понеозбилно сестрано, ете трошејќи време и пари за сообраќајни вијадукти наместо супер-прецизни сеизмофрафи ... дури сметам нема да боли различни видови на акустички сеизмографи да се вмрежуваат со lofar антената пост претходно [1]

чудно како помош нас не не’ навеле, зар?

https://www.dw.com/en/albania-earthquake-biggest-quake-in-decades-takes-deadly-toll/a-51414371

cnn no drone coverageBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Nov-2019 at 15:33

Господ Да Им Е Напомош на преживеаните а да ги Помилува упокоените ... нема сочуство кое може да се даде како утеха а да помогне, но може да се интервенира директно, ние разбрав сме пратиле тим од 30 спасувачи, но мислам треба и отповеќе бидејќи уште не ни е јасно колкава е разорноста на овој земјотрес, значи ако магнитудата е помала незначи дека испуштената енергија не била енормна а така и последиците големи па логично би требало и повеќе помош да пратиме!

еве обајснување за ова [1] а еве колкава разорност имал сношти земјотресот кој се почуствувал и до Словенија и Италија а афтершкови има цел ден [2]
Estimated released energy: 2.5*10^14 J (69.8 GWh / 60036 tons of TNT / 3.8 atomic bombs equivalent) [learn more]

https://www.volcanodiscovery.com/earthquakes/2019/11/26/02h54/magnitude6-Albania-quake.html


на руптли има во живо пренос од спасувачката акција [1] но ова нема да помогне побрзо да се спасат затрупаните, а сензационалистички изгубеното време подобро е да се потроши на Молитва или пак директна помош кој како може, сигурно еу ќе помогне на ангро но ние како први комшии сме и повече од должни, веројатно хеликоптери би биле од голема помош, а посекако и ЦУК кај нас може да мобилизира спасувачи доброволци за да не биде кој како му текне да трча на своја рака!

http://thinkhazard.org/en/report/3-albania/EQAs you can see from the map below, Albania is close to the tectonic plate line which runs under Italy, making the region prone to tremors.

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 26-Nov-2019 at 16:05

не мора да е терсене градбата ко што велат грчиве експерти, ете во Кобе земјотресот бил 6.9 магнитуда со 65 килотони интензитет во споредба со овој од Драч од 6.4 со 60 килотона интензитет па видете каква штета има на документарецот четири поста погоре, незнам нема извештаи уште колкава е штетата но со приближно слична длабочина како кобевиот земјотрес возможно е да е огромна!

The Durres fault is a seismic center, whose activity we have known about since ancient times,” he said, also adding that the damage can be attributed to shoddy construction. [1]


https://books.openedition.org/psorbonne/32094
Earthquake hazard assessment in Albania

...

Map of the maximum magnitudes 1980-1983
Map of Maximum intensities 1800-1988Edited by Zelenikovo - 26-Nov-2019 at 16:23
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 26-Nov-2019 at 18:21

дали не може да се исклучи како тригер фракингот, еве подоле мапа од 2015-та каде веќе имало експлоатација и каде се спремала, инаку веќе во Албанија имале сличен гајрет [1]но не срипал Рама како Џонсон скоро [2] не најдов кој вади гас од шкрилци во јонско море карши Драч ко што се гледа на мапава, но грците веќе почнале кај нив [3] а доколку се знае дека цело тоа приобално подрачје е врзано геоморфолошки се до ДУбровник [4] не е далеу од памет дека фраингот може да има и домино сеизмичен ефект!? ако овој земјотрес е фракинг индуциран според мапава тоа значи ќе има многу бушење во иднина а така и многу други земјотреси, оди нека докажат компаниите во Англија дека им е безбедна процедурата, но што можат потоа да го исористи Албанија за да ги раскине договори доколку помила им е сигурноста на граѓаните отколку профитот на странските инвеститори, речиси сличен преседан како оној со Иловица, но кога експертите мижат на двете очи потоа нормал поскапо е одвраќање иако подобро и така да се ескивира удбалитичарската немарност односно алчност за прибирање данок отколку Народ да гине директно или индиректно!

[5]Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 26-Nov-2019 at 19:25

Албанија не само што отворила врата за фракинг на море туку има раширено и на копно, еден бунар според мапава има и во Драч [1] но се до појавувањето на фракинг технологијата само од бушотини немале гајрет или минорен ... се прашуваме ли каков ризик би било некои елити утре и кај нас да дозволат вакво нешто нели бидејќи тоа е тренд во банкор светот!? но ако ви протнат гмо без гајле ќе си голтнете и фракинг инвестиции! фракираат ли и албпетрол [1] дали е воопшто возможно да се докаже дека некој земјотрес е последица од фракинг, дали е возможно да се фингира невиност доколку нема видливи докази а ретроактивно се скрие работата на компанијата, сигурно има сведоци но уштепосигурно инспектори не ми висат секој ден над глава на компаниите, тешко да се случи набрзо ова да се потврди или негира, просто преголем простор има за шпекулации!

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Nov-2019 at 20:48

ако го исклучиме фрскнгот како тригер, од поегзотичните би ја издвоил санспот-корелацијата [1] исто како вишок бидејќи денеска еве немало ниту една пега [2] не ѕирнав како било претходните денови бидејќи треба и некое време додека cme-то си истури сета струна на земјата ко што е наведено во 8-та фуснота во првиот пост за денешниот земјотрес во Албанија, инаку настрана што теоријата не е меинстрим, шансите за вакво нешто се 50/50 [3] та шпекулација рулз исто и во овој случај, иако никогаш не можеме да знаеме се додека не се постави бар некаков емпириски модел! конечно има многу работи кои сеуште не ги разбираме в однос интеракцијата на Земјата со Сонцето [4]

доколку пак останува за тригер само сеизмичкиот ризик, интересно би било да се види како пулсирало магнетното поле во Албанија за што на нет има само постар абер [1] бидејќи постои теорија која вели дека така ќе да може да се предвиди тектонско шкрипење

https://www.sciencemag.org/news/2014/06/could-pulses-earths-magnetic-field-forecast-earthquakes


во секој случај Среќа во Несреќа е што земјотресот не бил поблиску до Драч или Тирана при што ако овој направи голема штета претпоставувам таков би бил далеку покатастрофален, иако може да се види дека како и кај скопскиот ко да има прескокнување н две исти згради, пример на видеото од cnn даваат во кадар една подчепната фасадно зграда од тули додека таа донеа ќе да е иста а срушена, не ме држете за збор за ова, но ако навистина е така ќе излезе дека е типично за овие подрачја да има вакви синусиодални бранови при земјотрес што ко што констатирам понапред во нишкава можно е да е резултат на големото присуство на подземни води, на некој начин може тие се однесуваат налик тоа нашиот антисеизмички патент т.н. воден душек, тајм вил тел, можеби врз расед ќе стане норма да мора да се градат базени во темели за што помал ризик, воопшто колку чини таа технологија знае ли некој!?

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 27-Nov-2019 at 00:32

за жалење сме медиумски! отворено студио никаде туку едвај само на Алсат вечерва имаше дебатно студио за земјотресто во Драч, регионално фатив слична емисија на АлЏез и ХТВ1, алсат беше без превод ќе речеш оправдано како протест во однос останатите, а кај регионалниве би го изфвоил аберите од крајот на емисиите, коентарите на јавноста во Отворено на хтв и предупредувањето на алџез дека после еден ваков земјотрес и цела година треба да се очекуваат земјотреси, ова претпотставувам е заклучок на гостинот дека тоа е случај кога континенталните плочи се движат, но паралелниот земјотрес во Босна укажува дека тоа не е случај туку дека станува збор за локален географски феномен кој вака не е исклучено да е потикнат од фракингот во јадранското море - мој лаички заклучок ...

инаку сите упатуваат дека превентивата како асеизмичка градба е најбитна, со што би се сложил, а би дополнил приземна дрвена градба со асеизмички дизајн е можеби најбезбедна, доколку не е масивна и не е приклучена на плин, пример барака со дрвена шиндра, идеално еколошка со преградни ѕидови од балирана слама заради поголема топлинска изолација, сепак кај нас сламата сеуште не е стандардизирана како градежен материјал па и заборавете за сега на еколошкиот момент ...

на хтв исто имаше една корисна поука од гостинот кој ја затвори емисијата - секогаш имајте вифи на готовс за да полесно спасителите да интервенираат, но веројатно немаше време домакинот да го потпраша - а што како во случајотн на Драч кога градот останал без струја!? во кој случај паметно е да се посочи дека нема никаква стандардизација што е најсоодветна ваква sos направа, а што мислам може да се најде, односно во секој рачен часовник (на навивање уште подобро за да пизоелектрички се полни мала батерија која ќе напојува вифи антена при активирање) да мора да има вградено sos копче а што може да се користи и во други sos околности [1] бар вондредно од оние кои тоа им го покрива пример осигурување за да нема шмеќерлуци иако варијанта е да имате регистриан мобилен телефон како 091 би провериле дали sos повикот е оправдан во секојдневни околности ...


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 27-Nov-2019 at 01:34

Гаревски го наведе кресненскиот земјотрес од пред 100 години како најголем на балкан, за кој сигурно бев чул по вести некаде некогаш но испарило, а еве сега и детална анализа ...

https://www.igeografija.mk/Portal/?p=7802


споредено какви големи афтершокови имало истата година и неколку потоа, доколку ово сега земјотрес навистина е од природни сили потикнат истиот треба да се повторува, што и не мора да значи, бидејќи и баш не постои разбирање кога навистина ризиците изминале, бидејќи доколку се покаже во иднина дека експандинг’рт теоријата е точна тоа сосем обратно ќе ги постави претпоставките кои сега велат дека тектонските плочи една во друга се вовлекуваат, но се повеќе докази го потврдуваат спротивното [1][2][3][4][5]

ако теоријава е точна пример раседите се зголемуваат а така и опсаноста од земјотреси не е инцидента туку константна зависно од геоморфолохијата околу раседот зависно со кое темпо се одвојува некој слој од друг, односно самите се проблем за себе а не само нусефект од тектониката, вака претпоставувам онаму каде има мермер горе а доле песок или глина е голем проблем, но нема да си земам за право да коментирам како тоа би се ефектуирало пример во скопската котлина, иако дури и онака чисто од разонода ваква теорија како модел за анализа треба да ја прочешлаат геолозите, камо да не беа покондурени и не му се плашеа на снобизмот на меинстрим фелата!
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 27-Nov-2019 at 13:19

дали иднината не веќе сега тука? меинстрим експертите ќе ве тешат не се сеирајте се’ си е ок [1] новинарите сензационалистички ќе падавичарат дали ни е сме на ред, а всушност никаде нема простор за дебата туку за исклучивост, веројатно така се доживува и моево резонирање налик што има да се вклучиме да дебатираме со овој кога со него нема да се разбереме!? но дали е така, еве јас велам дека сум лаик, но доволно слободоумен за да не сум исклучив во однос сите теории посреди физиката која не мал број пати се покажало дека е знаење кое се ревидира во континуитет! за ова добра поука се астрофизичарите кои толку фино се тегават што е што и кој е кој да напросто логично би било да сконтате дека простор за преиспитување на ислучивоста на меинстримерите не само што има туку има во недоглед, зар скоро самите по свој аршин не најавија подлошка за нова сила [1] конечно зар ајнштајн не го предетерминирал 4д преку креативна имагинативност [2] само што така и поставил насока по која другите ќе следат, да ја позиционирале во науката како реферетна точка пак насоката на Тесла сигурно сосем поинаку ќе се одвивал научниот дискурс, но или некому не му одговарало таквиот етеричен моментум или пак некој не бил доволно кадарен за да се нафати на такво оро, вистина посреди се земни елити на кои ако не си им во инвизибл-колеџ таборот дури и да си кадарен за повисоко разбирање и знаење баш заради неприпадност ако не те ресетираат ќе те саботираат, иако дефакто и да сакаат да прифатат нов дискурс тоа не смејат да си го дозволат бидејќи така и авторитетот ќе си го загинат а кј толку долго си го имаат шмирглано да просто за нив тоа е речиси невозможно, тие велат дека се скептици и љубобтни по природа но ако е во прашање нивниот мајндсет тогаш тоа не е случај!

така е и со експандинг’рт теоријата сеуште, иако цела логика упатува на тоа дека животот се шири [1] но нели посреди геологијата математиката им е предетерминирана така да доколку се прифати експандинг ’рт теоријата ќе треба многу што да пишуваат наново, па остај кој да му се замара, вау кул зошто земаат државни пари незнам, нејсе, би рекол за мене логично е дека универзумот е дофатлив само ако си смирите чаламот доволно за да се фокусирате на сите аспекти наместо верглате исклучиво, така и експандинг’рт чинам не е конечно решение за геолошкиве стравови, туку попрво се работи за циклуси [2] така земено пак треба да се сконта како и кај соларниот минимум и максимум во кој циклус е сега земјината кора, а земено географски во какви околности од циклуси се наоѓаат седиментите под нас, можеби некои дијамнти сакаат да излезат на површина [3] шала на страна но не би исклучил никаква комбинација на околности бидејќи во принцип живееме во свет кој како што ни вели Господ Исус Христос ќе ни биде по нашата Вера т.е. самите можеме да влијаеме на процесите доколку имаме доволно насобрано волја, сепак карамбол од волји па никој не мже со сигурност да знае каков ќе биде резултатот особено ако се има во предвид варијабила дека сите тие волји се Слободни, бар би требало, но пречесто некој и ги заробува негативно или пак самите неодговорно си тераат слободата!

ваквата елаборација чинам добро може да го релативизира ставот на Гаревски дека ноу проблем нема ризици можете да се опуштите, како тогаш има аномалија како онаа во Босна истовремено со земјотресот во Албанија, та напротив мислам треба и поголема предострожност, НО што можете вие да сторите, дали е доволно само да размислувате за иднината на урбаните и градежните кодови, но што со оние кои веќе се вкотвиле онака како знаат и можат ете асеизмички нестандардно, та би рекол според горе изнесената од мене скепса апропа меинстрим физиката, не чекајте исклучиво на чаре од земните елити, туку Обратете се еве научно да речам метафизичи т.е. Молитвено до Бога, како чинам знаете, но дали тоа го чините како би си осигурале Благодат и ескивиање на разни ризици па и геолошки!? конечно што правите како општество за да тоа го стимулирате на таков начин за и да се освестува Народ за потребата од Духовност пример преку Веронаука во Образованието, или пак што чините за да ескивирате склет ризици заради својот раскалашем начин на живот, пример сметам дека Албанија донекаде се осигура скоро и од далеку поголема катастрофа со тоа што забрани коцкарници и кладилници во земјата и дали беше тоа прекасно - мислам никогаш не е прекасно да му се стапне на опаш на злото во која и да е форма, ете тоа ќе возврати некако но повторно Слава Богу со помали последици него да не интервенираа никако, а земено хедонистички највеќе беше удрен Драч како еден од магнетите за туризам во земја која е Исламска земено народно макар секуларна уставно, ако пак се знае дека се’ е Божја Промисла во донос Спасението ваквата катастрофа треба да ни е поука да се запре и со индивидуализмот и со материјализмот и со хедонизмот и конечно со егоизмот, но нели нам физичарите ќе не тешат сетоа нема врска само вие уживајте како рат-рејс багра и се’ ќе си биде океј, каде со тој памет само незнам!? велат охриѓани исто се успаничиле многу, па и тие нека си продолжат со таков памет па може ќе биднат привлечни и ко драчевчани [1] не ми замерајте да во очи ваква несреќа пробувам да укажам на далеку поголеми математики како би извлекле сите поука, и најмалку имам намера некого да сеирам научно, НО греота е што Господ Не Благословил за сложност а ние гледаме истата да ја ресетираме преку себичлук ориентирани само кон банкор атеистички вибрации, и сега денеска колку од вас воопшто ќе кажат Молитва за упокоените и преживеаните а не пак да отидат на заедничка така да помогнат, ќе чекаат на еу сите но тоа нема да ги поправи нештата туку утешно ќе ве осигура да останете фокусирани на евроатланскиот кашатализам!
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 372
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 27-Nov-2019 at 14:28
Дај опрај се со долгиве постови и прекини да мешаш квазинаука со наука и да спомнуваш богови врагови и чуда...
ಠ_ಠ
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 27-Nov-2019 at 14:50
може потаман ќе ти беше да рогнам сеирџиски топка налик Што се замарате кој што дробел тоа ќе си срка!? колку што знам форум е за дебата а не за фејкбук спамирање, можеби предолго за бројлерски мајндсет, но единствен начин да се прекрши просечноста па и подпросечноста која вирее во овие времиња, сепак признавам верглам блогерски на форумов значи тро поопширно не го за форумска дебата, но во недостаток од дискусија можам слободно и да се подопуштам, ете во нишката за Ск’14 сакал или не сите постови на сите членови се долги, помалку или повеќе концизни, значи дколку сакаме можеме да дебатираме, но вакви спамери кои ќе фрчат со дрска исклучивост ако не администрација да кастри ојде думањето во аут! би ги замолил ова да остане вака веројатно бидејќи уште долго време ќе треба да учиме што е тоа дебата па еве и мојава лекција на твојот сеир нека е поука!

~

туку коментарите од Отворено [1] добра поента е дека ниту таму ниту тука се вложува озбилно во сеизмологијата и како наука и како технологија, погоре предочувам дека акустични сеизмографи во моментов се можеби најкорисна инвестициј, камо по цел балкан да беше тоа еден заеднички проект, зошто да не и мултидисциплинарен при што lofar антените би биле ротациони како би се користеле и за сеизмологија и за астрофизика паралелно!?

~

интересен едит : можеби и за нашите служби паметна идеја ...

[1] https://nezavisen.mk/kako-japonija-se-spravuva-so-zemjotresite/ 1]


Edited by Zelenikovo - 17-Jan-2020 at 20:37
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 04-Dec-2019 at 02:24

официјално и албанските експерти вперуваат прст во дивоградбите како причина за штетите во Албанија [1] поточно 1050 објекти во и околу Драч [2] веројатно најлесно тврдење за да се релативизира одговорноста на централната власт, а во случај фракингот да е поводот макар причината е импровизација при градењето!

НО доколку е ова случај, а ете ет, тогаш треба да е поука а не аларм за кај нас, при што полесно беше легализација на дивоградби на база на изготвување проформа легализирачки елаборати, наместо истите дивоградби пред воопшто да се легализираат да се прочешлаат од изиис т.е. нивни параф да беше норма пред легализирање и впишување во катастар, тоа не значи дека ќе изгубеа право на легализација туку дека ќе мораше дифтарлукот да се реосигура според препораки на изиис како зајакнувања и затегнувања на сомнителните објекти пред да добијат легален документ!

арно ама кој да ги исконтролира сите веќе легални објекти кои заради икс причини поминале општински филтер и добиле дозвола за употреба а всушност се градени петпарачки или пак шибицарски - оние кибрит конструкции 1][2] кои ги јавнуваа пример старите мичурински згради, може ретроактивно некој би се нафатил да ги натера сега новите сопственици на станови да стават надворешно бар пожарникарски скали, кои пак во таквите случаи би било попаметно да се одвоени од таквите кибрит згради, можеби со пожарникарска шипка в среде ...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 09-Dec-2019 at 01:15
незнаев, албанците имале септември некаква новинска паника [1] се прашувам дали можеби не се должи истата на некоја експериментална методологија т.н. FDL [2] ето биле приближно прецизни за катастрофата во Драч [3][3]
значи ова е грчка шема изгледа [1] a еве и интересно инфо на нивниот сајт за SES научник во Грција http://www.earthquakepredict.com/2016/12/greek-president-awards-professor.html [1] можеби комбинација на двата метода би била корисна како Акустичен+FDL

откриен или не некој земјотрес навреме, дефинитивно ако Албанија е сеизмичко подрачје фракингот е озбилен тригер за земјотреси! еве на 26-та минута од видеото на следната фуснота абер [1] кој вели во Оклахома која не е сеизмички активно подрачје пред фракингот во 2007-ма имало само еден земјотрес, додека 2015-та веќе имаат 887 земјотреси. иако за да судски не стане тренд гасниот сектор да бидне нерентабилен нормал геолозите ќе замачкаат очи на јавност [1] се наметнува исто прашањето колку ваквите фракирања исто не влијаат и на загадувањето на воздухот дополнително [2][2] односно колку температурната инверзија во котлините не го заробува метанот, НО пред се’ главниот проблем на албанците е сеизмиката за сега локално, иако истекувањето метан им е глобален бонус кој го придодаваат на климатските промени како корпоративни бунари за гас од шкрилци, НО да видиме можеби некој ќе отвори таму дебата за соодветните ризици па и нештата ќе се менуваат на поарно!?


Edited by Zelenikovo - 09-Dec-2019 at 01:20
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 09-Dec-2019 at 02:40

овој FDL метод е патерн ориентиран модел на предвидување земјотреси

https://en.wikipedia.org/wiki/Earthquake_prediction#Prediction_methods

незнам само како не се досетиле до сега сеизмолозите да направат отворен лабос со фракингот во некоја изолирана (ненаселена) прерија дали во Америка Австралија или Русија при што ќе експериментираат која технологија или техника би помогнала не во предвидување туку во правовремена детекција на земјотреси со SES методи и акустични сеизмографи, а зошто да не и со разни акустично сензитивни животни како делфини лилјаци слонови глувци [1] подобро да се анализира нивниот патерн на однесување него некакви паушални методи од претпоставки!?
A few days before the Asian tsunami several months ago (see "Wave of Destruction"), a person living in Thailand watched thousands upon thousands of ants rush away from the beach into the forest. According to other accounts, elephants screamed and ran to higher ground as many as 10 days before disaster struck. Zoo animals hid in their cages. Dogs refused to go outside.
...
Dogs can hear sounds up to 45,000 hertz. Bats can hear up to 120,000 hertz. Dolphins and some of the fish they eat can hear frequencies greater than 200,000 hertz.

Elephants and whales, on the other hand, communicate using frequencies that are lower than those we detect. Flies can even hear each other land on a blade of grass, Caprio says.
...
https://www.sciencenewsforstudents.org/article/sense-danger
но доколку се чека на вакво нешто да го покренат државни институти чинам фелата ќе се изначека, па попаметно е да се организираат некако сами по пусти острови на вакви експерименти, колку и тоа да не е етички да во тајност експериментираат со фракинг пристап како побуда!
deeper faults are under more stress and thus those faults can release more energy when they rupture
...
https://www.scientificamerican.com/article/even-if-injection-of-fracking-wastewater-stops-quakes-wont/


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 22-Mar-2020 at 20:55

вчера во Јанина со 5.4 а денес во Загреб земјотрес со 5.3 степена видете ги и другите помали потреси во Јонско и Егејско Море, тој во Грција велат на страната FDL-овци го предвидувале за утре [1] додека за тој во Загреб имаат некакво нејасно инфо [2] дали претходно нешто предвиделе или за понатака се однесува, она што е клучно за оваа магнитуда е што во Загреб велат сите Згради по 1965-та значи по стандардите пост скопскиот земјотрес немаат гајле [3] но оние од претходно веќе озбилно статички се растресени а еве Зграда 115 години стара само во горниот дел попуштила [4] Среќа Молитвен Народ се хрватите та лично сметам тоа спречило и опголем гајрет, иако може да е предупредување како сред ковид-19 пандемијата заборавиле на Бездомните Сограѓани но и на СИромашните кои во голем дел од Католичката Хуманитарна Мисија КАРИТАС добивиаат директна помош а дефакто сега фондот им бил празен односно никој не донирал (абер од радиоемисијата) [5]

дали ова значи дека и тука треба да имаме предострожност, бар оние кои се Молитвеници да им се дозволи слободно на Литургии и Џуми да одат макар со еден метар отстојание! кај нас Црквите и Џамиите чинам не се сеуште затворени, додека ако репер еВатикан веројатно во Загреб тоа е случај додека трае пандемијава!? нормално постарите Црковни Храмови и Џамии треба да се ескивираат! чудно како во населените места на Балкан ама речиси редовно рано наутро се случуваат земјотресите, дали има врска ова нешто со соништата односно како духосно (да неречам астрално) се случуваат работи по колективната свест ако не соништата, реално фактор неретко е хедонизмот односно аздисаноста во однос вакви предупредувања ко што велат многу Светители, но во случајов заради ковид-19 пандемијата сега баш се затворени сите хедонистичко-материјалистичко-егоистични храмови на декаденцијата, но од друга страна Народ на ангро е врзан во клопче по социјалните мрежи дали низ тривијалност дали низ латентна ако не здрава омраза најчесто политички истурена, но во прашање е исто и себичноста дали преку разграбување на полиците или пак неподавање милостиња на Сиромашни Сограѓани, и во двата случаи можете да сторите големо Арно ако престанете да бидете дрски по фејкбокот или пак кажете бар по Една Молитва Дневно за Гладните Напуштените Заборавените Сиромашните Мигрантите [1][1][1] бар оние кои се Верни тоа да го сторат за да и ние изескивираме по Божја Милост вакви ризици, а камо и неверните искрено да престанат бар да им се потсмеваат на оние кои сведочат за Спасение на Душите или да не ги осудуваат оние кои им се од Бога дадени како Службеници т.е. Свештениците, ако не друго еве заради избегнување вакви ризици, ако Не Дај Боже утре се случи нешто вакво и кајнас имајте наум дека така и самите сте помогнале во тоа, ова го говорам од искуство во Духоносниот Живот не онака паушално, иако никогаш со сигурност не може да знам која е точно причината, конечно тоа не го ни барам во Молитвите туку битно ми е моето и Спасението на Ближните Браќа Сестри Сограѓани ...
Edited by Zelenikovo - 21-Apr-2020 at 18:21
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 2.711 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.