build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Купување плац и куќа без одобрение

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Blenta View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Blenta Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Купување плац и куќа без одобрение
    Posted: 11-Feb-2016 at 23:11
Неколико питања-прашања

Како се купује плац лицитацијом? Да ли могу ја да тражим да се за одреѓени плац покрене лицитација? Наравно, говорим о државном земљишту.
Друго, ко има све информације на једном месту око цена комуналија по насељима у Скопју? Радишани, Пинтија, Драчево, Сопиште, Чучер Сандево, Бутел).
И још једно, да ли је потребно одобрење за мобилну куќу или сојеницу

http://www.normandycampsite.com/mobile%20home%20for%20sale.jpg

http://www.topsiderhomes.com/highslide/images/group33/large/st-1.jpg
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3610
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Feb-2016 at 13:21


ова вторава фотка е феноменална предожба за скопско поле ако се има предвид дека истото лежи на вода, а и две брани има во близина шала на страна но убава октагонална наколна куќа на фотката

~

инаку што порурална општина толку поефтини комуналии, во скопско оквирно цените се овие [1] но најдобро информирај се во zels.org.mk таму ќе ти ја објаснат и процедурата за лицитирање, во урбанизирани област и тешко да ти одобрат мобилна куќа, но пробај како привремен објект да ја пуштат

но чисто се сомневам дека лесно/ефтино би прошол во неурбанизирани места, најчесто општината ќе ти каже дека треба да се донесе ДУП кој во приватна режија а изготвен од урбанистичко биро како Импума ке те кошта околу 10к евра за хектар што е чинам и минимумот за изготвување ДУП, мада промени во деталниот урбанистички план прават без проблем и за далеку поефтино доколку истиот веќе постои


Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.155 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.