build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 17-Jul-2015 at 09:00


кому што кога му чини, и кај пеглањето [1] и кај перењето, настрана што толку е еластичен муабетот да е далеку од неповторлив односно станува просечно клише кое мора да е идеално, а како нели би застанало во редот на постојните дигитални трендови

од друга страна за аналогни муабети нема место бидејќи и така сите се надеваат штп поскоро да ги спржи соларна бура та инстант да се ослободат од баластот на минатото, со оглед дека нели само целулоидните муабети би преживеале, од тој аспект и форумов е вишок муабет макар бил испринтан и во книга бидејќи е интерактивно изврзан за еден куп дигитални фотки видеа линкови итн инт, навистина убаво изгубено време во основа, земено долгорочно само креативно канализирана енергија

од друга страна целулоидните и хардкопи табиетите ќе уживаат уште години па и векови натака доколку се добро складирани, оставајки тро подолгорочен аманет за нечиј светоглед, од овој аспект само мозаиците и фреските сеуште се неприкосновени, се останато е сигурна неизвеснот


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 23-Aug-2015 at 20:44
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 24-Aug-2015 at 10:01иако на секој ќош има добар абер за прснати фотографии [1][2][3][4][5] она што е клуч е импровизација и што повеќе обиди

сигурно во комбинација со фреквенции и пооргански ем пооригинални резултати [1][2]~

а за поголем избор веројатно полесно би било хај-спид видео него фото, дури и немале слоу-мо камера [3]

https://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_camera#cite_ref-9 [1][2][3[][4][5][6][7]http://www.lostateminor.com/2014/02/18/music-look-like/Edited by Max - 10-Sep-2016 at 19:25
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 24-Aug-2015 at 11:10
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 25-Aug-2015 at 18:12

http://www.fredmiranda.com/1dx-review/

Shooting in the dark, with a handheld camera, in a vibrating helicopter, 5,000 feet above land sounds like a photographer’s nightmare. But Iwan Baan made it look easy.

Baan made the image Wednesday night after the storm, using the new Canon 1D X with the new 24-70mm lens on full open aperture. The camera was set at 25,000 ISO, with a 1/40th of a second shutter speed.

“[It was] the kind of shot which was impossible to take before this camera was there,” Baan said.

,,,

http://www.poynter.org/news/mediawire/194225/architecture-photographer-explains-how-he-got-that-new-york-magazine-cover-shot/

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 26-Aug-2015 at 12:31
аздисана работаEdited by Max - 04-Jan-2016 at 13:09
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 28-Aug-2015 at 23:237:10 - https://vimeo.com/35879137

од сите фори мислам најоштроумна е мулти-експо опцијата, појава налик фото леер композитинг, нешто што бидна реалност уште со целулоидниот канон еос 300, навистина беше фора на крајот од минатиот милениум да се чаламиш со вакви фотки пред пријатели, обично правев 180 или 360 композиција од една сцена, бреј спектакл за очи

опцијава горе доле е присутна од тогаш навака речиси редовно, но сега проширена со можноста за дигитално пеглање на леерите во постпродукција - да неречам постхумно со оглед дека преку фотките се заробува одредедна енергија од одреден настан или место - замрзнат спомен од ѕвездена прашина, хм вака истиот е и поинтересен ко смиксан од различен агол а во ист кадар

http://learn.usa.canon.com/app/pdfs/quickguides/CDLC_MultiExposure_Feature_QuickGuide.pdf


~

посекако експлозивно освен екслузивно кога сето ова би се тимарело и со лајт графити https://iso.500px.com/tutorial-how-to-shoot-a-fiery-festive-still-life-photo-with-sparkles/ [1]

 Edited by Max - 30-Nov-2015 at 21:48
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 15-Feb-2016 at 13:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 20-Feb-2016 at 23:51
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 28-Feb-2016 at 12:21

може ќе има во иднина и поефтини и покомпактни дронови за ова ГОПоиве, но и за сега и ова е добра работа бар за аматерски филмаџии и особено репортери

ем далеку подостапна опција него тоа фантомот [1] а настрана интересниот алгоритам за пратење на гпс-от од тенекето на корисникот

https://hexoplus.com/...

Features and Drawbacks
Some of the key features of the Haxo+ include:

- Auto take-off and auto landing
Completely autonomous
- Foldable and lightweight
Can travel up to 70 km/hr (45 mph)
- Vibration-free for smooth filming
GoPro camera compatible
- App available for both Android and iOS

The potential for this technology is staggering. It’s being marketed for action sports – an obvious use for it – but this technology could also be used for things like low-budget movie making, capturing family events or vacations from a very unique perspective, and much more.

~

There are a few limitations of the technology at this point – things that the team claims in the Kickstarter project they are working on. Some of these issues include:
 • No obstacle avoidance. You’ll need to keep activities limited to wide open areas.

 • Loss of GPS or battery power fail-safe are features that are currently “planned”.

 • The team will only ship to the U.S., Canada, Europe and Australia.

 • Whether this magical “subject-tracking” algorithm works well out in the wild is yet to be seen, but if the footage from the Kickstarter video is any indication, this technology could very well be the next generation of action filming to come since GoPro cameras were first launched.

  http://www.makeuseof.com/tag/hexo-aerial-camera-drone/

  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 02-Mar-2016 at 03:20

  но што ако е магливо, или пак сред димни бомби, бакљи ил солзавец, а со ова ГОП-от ќе треба и дополнително пеглање

  [1] http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/fog-photography.htm [1]

  https://www.pinterest.com/search/pins/?q=fog%20photography


  Originally posted by Max

  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 13-Mar-2016 at 13:55
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 08-May-2016 at 23:23

  ... црешови ѕвезди ... ѕвездени цреши ...

  http://www.nhk.or.jp/cosmic/info/zekkei_photo.html

  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 20-May-2016 at 19:19  последен пат кога снимав нешто слично ~'98 беа бактерии на стaкло во движење, ротирачка стаклена скулптура, но со максимум зум, а самото движење во комбинација со ув-то и зумот вадеше такви претопи да сеуште ми стои идејата во глава дека тоа беше супер подлога за телоп позадина

  фалеше уште некоја екстра камера да имав, или ко денес ова екстра апаративе со опција и за снимање [1] односно нивните екстра објективи [2] но ко за импровизација денес може и со телефон да се пројде
  Originally posted by +Protagorist

  е-тенекињава брзо ќе стигнат до ниво на мобилен микроскоп/телескоп, иако веќе има адаптери за ова [1] но повеќе како закрпа за постојни аналогни огледалца [2][3] со оглед дека новите телескопи и микроскопи до еден се опремени со дигитален аутпут [4][5]

  ако немате блеклајт рефлктро или ув неонка, ќе ви треба и соодветен ув филтер

  http://photo.stackexchange.com/questions/41660/what-coatings-do-mobile-camera-lenses-have
  2 cameras made by Sony about 15 years ago: DSC-F707 and DSC-F717. During the manufacturing Sony misplaced IR filter then these cameras actually equipped the ability to take IR photos. Another interest fact is, the successor of DSC-F717, DSC-F828 integrated an infrared light which allows user to take IR photo under complete dark environment. [1]


  сепак  http://www.sciencephoto.com/search?subtype=contributors&searchstring=KGF&media_type=images  како термин не мешајте ув филтри за денеско пејсажно фотографирање со ова уве-фотографирањето под уве спектар

  https://photographylife.com/lens-filters-explained

  http://www.bhphotovideo.com/explora/search/site/uv%20filter  Edited by +Protagorist - 20-May-2016 at 19:49
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 22-May-2016 at 22:22

  освен ув доста атрактивни се нели и ренгенските фотографии, а кои и дополнително би можело да се бојат во фотошоп или некоја негова алтернатива [1][2] под претпоставка дека имате на лагер да се послужите со некој радиограф [3] па и томограф подобен за 3д арт

  http://www.wired.com/2008/08/ff-xray/ [1][2]  [1] http://www.xogram.com

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=329&PID=17670#17670

  https://www.sciencephoto.com/search?subtype=contributors&searchstring=MZO
  Originally posted by +Protagorist

  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  +Protagorist View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Nov-2012
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 24-May-2016 at 20:21

  на прва велам ~ Немој Да Го Изгубиш Она Што Го Имаш, Барајки Го Она Што Го Немаш ..... но на втора ~ Штом Нешто Упорно Бараш И Ќе Го Најдеш, овие две досетки важат за x-ray наспроти нормална фотофрафија, бидејки техниката не секогаш може да долови спектакуларна поента, уште помалку вонвременска, а не се нит нешто посреќни оние кои имаат добра техника ем жонглираат со екстра инспирација, та штом се навикнат на одреден режим се испод тоа ги пишмани да штракаат но така пропуштајки многу што од уникатна светлина да им се стркала во кадар ... ајде ако и се е правовремено погодено како идеја и композиција земено во однос на вообичаена фотка и наштимана сепак има разлика, иако атмосферата дигитално може и дополнително да се пегла ... но дали и навистина е така ...
  The only filter which can't be duplicated in post editing is a polarizer [1]

  http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/polarizing-filters.htm

  http://hdr-photographer.com/2012/11/tutorial-polarizer-filter-landscape-photographers-best-friend/

  http://improvephotography.com/333/tips-photography-circular-polarizer/

  http://www.popphoto.com/how-to/2012/12/tips-better-reflections-your-photography

  корисен и за BW фотo

  [1] http://www.fineart-photography.com/bwfilter.html [1]


  дефинитивно и за подводна фотографија важи истото правило, а освен класичните филтри [1] чинам само црвен филтер би помогнал да се извади подобар контраст, а со тоа можност и за поубав отсјај [2][3]
  [1] http://www.uwphotographyguide.com/gopro-underwater-video-filters

  http://www.backscatter.com/learn/article/article.php?ID=138
  HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 27-Jun-2016 at 14:24

  иако сеуште верувам дека фликр е најдобар фотосервис за фото-портфолио, сепак прочепкувајки абер за тоа, налетав на ново инфо околу нивната компресија
  http://petapixel.com/2015/09/29/heres-how-flickrs-image-compression-has-changed-since-early-2014/

  во исто време безбедноста не им е најдобра страна ако знаете како преку алатката инспект елемент да се доберете до оригиналната аплодира резолуција
  https://www.flickr.com/photos/no3rdw/6996673812


  но доколку имате поголемо портфолио а истото сакате и да го комерцијализирате, зошто да не се потпрете на свој вебсајт, наместо микросток архивите [1], ем заработката е дупла ем оставате далеку попрофесионален впечаток ... можеби делува комплицирано, но со малку е-ноухау лесно ќе излезете на крај и со наплатата [1] и со индексирањето [2] заради што пак не би требало да штедите на добар програмер и веб дизајнер, иако кај нас еден вреди ко за двајцата класика, гледајте само да не ви направи фотоблог наместо фотосток т.е. разберете каков плагин ќе ви закачи [3]

  но берете памет, за почеток пробајте нешто рандом како фотошелтер, таман опција додека да набилдате квалитет и квантитет,апотемверојатно нема ни да ви треба вебсајт, освен визит карта [1] како и да е берете памет!

  [1][2] https://nppa.org/page/stock-photography-selling-your-own


  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 30-Jun-2016 at 17:21

  не е лошо фотките да ги направите како видео презентација, без разлика дали истата е склепана професинално или најпросто во јутјуб слајдшоу

  а наједноставно е со закрпа како https://animoto.com/ или некоја слична алтернатива [1]  бреј кога ќе ми текне само на тоа паверпоинт колажите, ефекти своевремено револуционерни ко на магисто денеска [1] но за професионална презентација доволно е само па и зумко на јутјуб слајдовите ем брзо склепани ем бесплатна музика и тоа од рандом порандом дури и накнадно знам да им ја користам аудио архивата за готови видеа пр. [1]


  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 01-Jul-2016 at 23:53
  секогаш експериментирајте со претпазливост

  By Lydia Richmond
  teacher
  July 20, 2015
  30 second videos are free
  Educators can get a free account
  Relatively easy to maneuver  By Henry Hirsch
  Principal
  June 20, 2016
  BEWARE OF THIS COMPANY!! I was drawn to Animoto because I wanted to create a quick, annotated slideshow to post on Facebook. The initial page said “$8 per month.” So, my assumption was to join for a month, create my show, then re-assess whether I wanted to continue my subscription. I spent over 2 hours selecting, sequencing and adding text to my slides. Then, at checkout, I was informed the cost would be $96 charged to my credit card IMMEDIATELY. $8 per month x 12 months. That was never clear when I first found the site. I’m just glad I didn’t OK the initial purchase to sign up. It’s obvious from other reviewers that this is a company to be avoided.


  By Charlie Grahn
  Teacher
  September 8, 2015
  AVOID this company at all cost. I mean that literally. Animoto is a company that likes to steal from its customers! I should have read reviews on them before trying them out. Long story short, i singed up for a FREE trial (my first mistake) and was charged a full year fee of $250. After many attempts at communicating with a human being (only thru their “customer service” portal) They finally agreed to refund me the $ and close the account. I decided NEVER to use their service but i should have checked that the account was closed (my second mistake). I recently received an email from them asking me why i hadn’t used their service in so long. I decided to check and found that they had been charging me since December 2014, $39 monthly (their most expensive “Pro” account). I immediately contacted them again, and once more after several attempts, the most i got was someone responding that they would refund me 2 months. I threatened legal action and was passed on to a “manager” who would not even give me his name. he said it was my fault and after i even suggested i was willing to take a $100 hit for not checking the account sooner, he refused any further communication. They have no customer service skills and don’t care about their customers in general. Read other reviews out there on BBB about their billing practices and fraudulently billing people for charges they have not agreed to like me. I am a school teacher on a budget and they robbed me.

  Don’t do business with them.
  By Jennifer Freedman
  Library Media Specialist
  May 22, 2015
  I love Animoto as a way for students to present information and for book trailer creation. Teachers can apply for an educational account which allows any student who enters the promo code to go beyond the 30 second trial limit.
  ...

  https://edshelf.com/tool/animoto/

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 05-Jul-2016 at 10:41

  https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_photo-sharing_websites#Comparison_of_photo-sharing_websites

  http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=3318&PID=212263#212263

  имајте акал дека фотките не секогаш ќе ви преживеат по сервериве [1] та бекап нека ви биде норма
  лани на closr закачив мапа од скопските пазари и чорба сега со се акаунтот заминала а бекап немам, сепак хостов сеуште е без конкуренција за големи фајлови и резолуции ако се иземе гигапан

  [1] https://www.closr.it/ [1][2]

  http://www.moreofit.com/similar-to/zoom.it/Top_10_Sites_Like_Zoom.it/


  Edited by beTon - 05-Jul-2016 at 10:43
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <1 13141516>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.187 seconds.

  Copyright ©2007 - 2020  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.