build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Фотографирање - совети и искуства

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 02-Jan-2009 at 15:18
фала, нормално дека ќе го користам за апдејти, таман деновиве ќе шетнам низ градов да видам што се случува Big%20smile
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 03-Jan-2009 at 17:20
честито забеган, гледам веќе си се дал во акција Thumbs%20Up
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 04-Jan-2009 at 03:04
Забеган ај и ја да ти честитам!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 09-Jan-2009 at 04:54
Originally posted by La Linea

Originally posted by zabegan

еве неколку од мене од улица македонија (не ми замерајте што се малку „измрдани“) Big%20smile


Така испаѓаат сите слики сликани навечер доколку апаратот не е на сталак. така да не е до опремата или слично, пробај стави го на клупа и ќе видиш дека ќе испаднат чисти

Cheers

па повеќето нови апарати би требало да имаат оптички стабилизатор, од кои  кaj  средната класа на панасоник е нај извикан  http://panasonic.net/avc/lumix/popup/iis/index.html [1] меѓу другото затоа и го форсирав лумиксот fx12, но дури сега ми текна зошто и покрај повисоката цена сум го рангирал најдобро во моите споредби  за dmc летово, исто има  и добра опција за автоматска панорама, малку смешно но функционално итн...

мислам дека панасоник за разлика од останатите многу брзо граби напред,  еве една весела информација која ќе биде уште еден добар новитет кај дигиталците AUTO HDR Panasonic sensor tackles key photo problem -- dynamic range , со еден клик hdr фотка! малку идиотски но за повеќето луѓе како рандом опција ќе биде прилично интересна работа...

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 09-Jan-2009 at 10:27
мислам дека панасоник за разлика од останатите многу брзо граби напред,  еве една весела информација која ќе биде уште еден добар новитет кај дигиталците AUTO HDR Panasonic sensor tackles key photo problem -- dynamic range , со еден клик hdr фотка! малку идиотски но за повеќето луѓе како рандом опција ќе биде прилично интересна работа...


Eeek3

Па и не би рекол идиотски, само колку јак процесор ќе треба да има апаратот? На компјутерот не му зема многу време, но сепак не „лета“. Како би идело тоа на апаратот не знам. А, со оглед на тоа колку е досадно да ги местиш вредностите за хдр, ова ми звучи како супер идеја!Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 16-Jan-2009 at 05:58

Previous абе идиотски велам, бидејќи така ги викаат ова дигиталците "идиоти" (point+shoot) [1], е сега колку е тоа ок или не тоа е друга работа...

@ лсл ako ти преминало во навика да штедиш на експозиција следниот пат потпалиго малку бршленот за да бидат сликите појасни LOL еве можеби ова малку од малку ќе ти помогне за да не се навртуваш на пироманско лајтшоу

www.photoxels.com/tutorial-night-photography.html

www.ephotozine.com/article/Night-photography

www.schoolofphotography.com/night/night2.html#en

www.luminous-landscape.com/tutorials/d60-night.shtml

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 16-Jan-2009 at 06:03
Бетон ја да сликав друго ќе беше! Една другарка ја сликаше куќава а апаратот не е нешто посебно, незнам некој самсунг беше.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 24-Feb-2009 at 04:02
  1. Special Report: Picture This: `Making Money with Your Camera
  1. Photography money making ideas
  1. 10 Tips For Amateurs Photographers to Make Money with a Digital Camera

добро тука се изоставени советите за папараци и воено фоторепортери како најдоходовен, но и крајно неизвесен и опасен начин да се дојде до екстра бонус. според мене она со stock photo опцијата ми е некако нај прифатлива, јасно пример со пристапна цена сигурно некој ќе загриза, само човек редовно треба да го ажурира портфолиото и понудата и како рибар да чека без многу да му се замара, значи екстра приход од немајкаде. Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 10-Mar-2009 at 03:00
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 23-Mar-2009 at 00:28

How many pixels are there in a frame of 35mm film? 

The very short answer is that there are around 20 million "quality" pixels in a top-quality 35mm shot. That's a shot with a tripod, mirror-up, with a top-rate lens and the finest-grained film, in decent light. 12 million are more typical for "good" shots. There may be as few as 4 million "quality" pixels in a handheld shot with a point-and-shoot camera or camera with a poor lens. And of course if focus is poor, or light is poor, or the camera was not held steady, the number will drop down below the 1-2 million pixels of the modern consumer digicam. Of course, one can have a bad shot with a digital camera too, not using all its resolving ability. However, few pick their gear with the plan of shooting badly.

The eye, however, is not as discerning when looking at a picture in the usual context as it can be when looking at things blown up. So many can also argue that a shot of around 9 million pixels would look as good to the eye as a 35mm shot, except when blown up very large and looked at quite closely.

It's important to note another key difference. Film, as an analog medium, does not record just 256 grayscales or the corresponding 16 million colours. And film scanners, even doing just 8 bits per colour, get 24 bits of data for every single pixel. Today's digital cameras only get 8 bits of data for each pixel and they guess (interpolate) the other 16. So the colour accuracy for even a scanned film image is better than the modern digital camera. Good film scanners can also extract more than just levels from 0 to 255. They can often go to 12 bits (0 to 4097) to detect much more detail in shadows, and provide more contrast. As such a film scanner gets as much as 36 bits of information for each pixel, instead of 8.
 
More modern digital cameras gather 10 or even 12 bits of the single colour pixel, and keep it if they record in RAW mode, but reduce it in JPEG mode. Foveon digital cameras record all 3 colours per pixel, like film, but their sensors have lower resolution as of now.
 
As a counter note, the 24 bits of colour from a film scanner, while better than the 8 to 12 bits per sample of a bayer-interpolated digital camera, is nowhere near near 3 times as good as some pretend. The interpolation algorithms are good, and rely on the fact that to the eye, particularly in natural scenes, position-brightness information is much more important than colour information. How much better full colour information is is subjective, but it's not even close to 3 times better. On the other hand, even the 36 bits from the best scanner is not enough. The film has much more information.

...
 
Can they get a better shot with a 35mm chrome than an 8MP DSLR? Probably, but only by a small amount. But the DSLR is just so much easier to work with, and so much more flexible that when the final goal is digital (as it almost always is today) the choice for these photographers is not very hard.

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 12-May-2009 at 05:30
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 05-Jul-2009 at 14:10
Долното го нареков “Фото-шминкање“ ...Горната слика е работена на база на долната слика ...


волан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9091
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 05-Jul-2009 at 15:10


навистина убаво одработено Thumbs%20Up
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 05-Jul-2009 at 15:25
сега е појасно зошто жените се шминкаат ...
волан
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 15-Aug-2009 at 22:52
ako se macite so sklapanje na nekolki fotki vo edna(kako bi dobile poubava i popregdna panorama) bi vi predlozil da procitate malce okolu tehnikata narecena stiching...koja sto pomaga vo lepenje na nekolku fotografii bez nekoja pogolema maka.

eve eden od mnogute linkovi koi bi vi pomognale i bi vi ja olesnile rabotata.


http://www.phong.com/tutorials/photostitch/

Edited by igorius - 15-Aug-2009 at 22:54
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 29-Sep-2009 at 18:33

...

Someone asked "If I got a camera with only 6 or 7 MP, can I make good pictures with it?"

That reminds me about the guy who breaks a wrist and asks his doctor: "Doctor, will I be able to play the piano after this heals?" The doctor replies "Absolutely, no problem!" The man laughs, and points out that that's great, because he never could play the piano before!

Buying a Bösendorfer doesn't mean you can play the piano. Buying a great camera doesn't mean you can create compelling photographs. Good pianists can play on anything and a good photographer can make great images with a disposable camera.

...

"The single most important component of a camera is the twelve inches behind it."

...

"Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."

...

Knowing how to do something is entirely different from being able to do it at all, much less do it well.

...

www.kenrockwell.com/tech/notcamera.htm

екстра поука, проследете го цел напис...Edited by Max - 29-Sep-2009 at 18:36
Back to Top
YuGa View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Sep-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote YuGa Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 09-Oct-2009 at 01:01
Originally posted by Cloverstack

Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?
Бате не знам дал си прочитал упатство во кое се вели дека литиумска батерија ако стои повеќе од 2 недели и да не се користи апарат се празни 50% е сеа со тек на време што викаш ти ако се постари се троши и повеќе...
Затоа јас секад пред некое шетање кај што знам дека ке испукам повеќе фотки си ја полнам батеријата за секој случај
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12101
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 09-Oct-2009 at 01:29
Фала на инфото  Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 09-Oct-2009 at 06:50
Originally posted by YuGa

Originally posted by Cloverstack

Друг проблем што го имам а е индиректно поврзан со фотографија се батериите.

Ако ги оставам неколку дена во апаратот, без воопшто да го уклучам, ги наоѓам потполно испразнети. Ова не се случуваше кога беа нови... Се сеќавам дека понекогаш многу долго стоеаја во апаратот и секогаш кога ќе го уклучев сепак беа спремни за комплетна сесија.

Има некој сличен проблем?
Бате не знам дал си прочитал упатство во кое се вели дека литиумска батерија ако стои повеќе од 2 недели и да не се користи апарат се празни 50% е сеа со тек на време што викаш ти ако се постари се троши и повеќе...
Затоа јас секад пред некое шетање кај што знам дека ке испукам повеќе фотки си ја полнам батеријата за секој случај

Секој батерии имаат број на полнења и со време „попустаат“, од друга страна секој апарарат троси минимална струја за датумот и сатот иако е исклучен.
И со еден збор - нови батерии Roll%20eyes
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 11-Oct-2009 at 03:00

 

Originally posted by beTon

гледај набави си Joby Gorillapod за евтини пари ако земаж леќи од таму, пази за 12лева- 6евра го имаш еластичниов статив

 горилаподот е попрактична направија и од водотпорни муабети [1] фали уште комбиниран мултипрактик

'

Необични додатоци за фотоапарати 
Оние што малку повеќе и поамбициозно се занимаваат со фотографирање, досега сфатиле дека за некои видови фотографија или за поголем квалитет е потребна дополнителна опрема. Во богатата понуда на разни производители ќе најдете се и сешто. Станува збор за опрема што епитетот необична го добила со својата ограничена употребливост или со ингениозноста и оригиналноста.

Попабрела
Електронската опрема не оди со дождот ниту со силното директно сонце. Од таа причина некој се досетил да направи чадор за фотоапарати. Додатокот се монтира на стативот, но постои и верзија што директно се монтира на апаратот. Покорисен е за заштита од сонце, отколку од дожд, кој најчесто е проследен со ветер.
...
Корисност: 6/10
Оригиналност: 5/10

Квикпод
Додека патувате, забележувате прекрасна знаменитост и незгодно ви е да ги молите минувачите да ве фотографираат или се плашите некој да не ви го украде апаратот. Решението се вика квикпод - телескопски расклоплив држач за дигитален апарат. Фотографијата го илустрира начинот на неговата употреба.
...
Корисност: 5/10
Оригиналност: 7/10

Селпод
Мобилните телефони не се примарно решение за изработка на спомени, но квалитетот на дигиталните апарати, вградени во нив, постојано расте. Во такви ситуации овој статив ќе ви помогне и себеси да се сместите во фотографијата. Се монтира со помош на посебно ремче со копче, кое ако го немате на вашиот мобилен, треба дополнително да го набавите.
...
Корисност: 4/10
Оригиналност/710

Монстерпод
Монстер под е многу необичен додаток за фотоапарати, кој потсетува на грутка пластелин, која со посебен зглоб се спојува со фотоапаратот. Тоа е всушност високоеластичен полимер, кој може да се прилепи на која било мазна површина. Неговата сила не е којзнае колку голема, така што постои ограничување на масата на фотоапаратот што може да се прицврсти - 560 грама.
...
Корисност: 7/10
Оригиналност: 10/10

Оклоп
„Камера армор“ е дизајниран за дигиталните фотоапарати СЛР, кои според можностите, но и по цената, спаѓаат во високата категорија, така што логично е сопствениците да сакаат да ги заштитат од оштетување. Такви апарати најчесто користат професионалните фотографи, кои честопати работат под тешки и неконтролирани услови. Силиконскиот оклоп ја намалува можноста за оштетување со гребење и го амортизира ударот при пад. На правот и на водата им е многу потешко да продрат во него. Оклопот се изработува по мера за определени модели, а заднинскиот ЛЦД-екран е заштитен од гребење со поликарбонатен проѕирен слој. Во пакетот е вклучена и еластична покривка за објективот.
...
Корисност: 9/10
Оригиналност: 8/10

Горилапод
Уште еден додаток наменет за држење на фотоапаратот кога и самите сте пред објективот или кога не смеете да го поместите поради продолжената експозиција. Горилапод, како мајмун, може да се закачи речиси за се. Неговите свитливи пипки со гумирани додатоци против триење гарантираат стабилност на секој фотоапарат. Направата доаѓа во различни големини, соодветно на апаратот.
...
Корисност: 8/10
Оригиналност: 9/10

Фотолибела
Добрата фотографија мора да има рамен хоризонт, зашто во спротивно токму тоа прво ќе му падне во очи на гледачот, а одличниот мотив ќе остане незабележен. Минијатурната либела се приклучува на апаратот на истото место како и додатниот блиц.
...
Корисност: 7/10
Оригиналност: 5/10

www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1187&ArticleID=76361

јас би додал и www.digideep.com/english/underwater/photo/housing

www.instructables.com/id/String-Tripod/   -   http://woodgears.ca/tripod/

www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=76&PID=18262#18262
Edited by Max - 02-Dec-2015 at 18:42
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.