build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Населба Александрија - Ѓорче Петров
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Населба Александрија - Ѓорче Петров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
TENDO View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 14-Jun-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TENDO Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Dec-2018 at 00:55
Има некој нова информација до каде е проектот?
И дали веќе првите две згради добија технички прием?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Jan-2019 at 13:52
Од фб,новата зграда Атриа која веќе се гради во склоп на комплексот


Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Feb-2019 at 14:24
Отпочнале со реализација на проектот Атриа(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Mar-2019 at 16:50

Од фб

Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Mar-2019 at 22:48
Mnogu e loso benziskata sto e lepenka do zgradata
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 30-Mar-2019 at 08:28
Originally posted by Bakica

Mnogu e loso benziskata sto e lepenka do zgradata


Па добро е тоа, имаш 24/7 тобако.
----------
Има и на други места по Скопје кај што има бензински во непосредна близина (Козле, Лептокарија кај општината, Центар карши Соборна итн.) на станбени објекти.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 30-Mar-2019 at 09:53
Се слагам со тоа но со оглед што околината и не е нај урбана барем ќе има продавница 24/7. Ќе треба години за да заличи на вистинска населба, маркети, банки, банкомати... Сепак добар страт, тој е процосот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 30-Mar-2019 at 10:25
Бев пред недела-две, сакав да разгледам што има во населбата и се изненадив кога открив дека има обезбедување, т.е. за да влезеш во зградите (без разлика дали живееш таму или само одиш на гости) треба да се најавиш кај обезбедувањето што се наоѓа во една кабина. Сето тоа е поради фактот што во населбата се влегува преку дворот на една деловна зграда (се гледа десно на последната фтка од постот #44). Инаку, во населбата од еко има само во називот, зашто е обична станбена населба, една од многуте во градов што нуди згради и паркиралиште, а зеленилото е сведено на некој тревник од два метри квадратни. Самите згради, пак, не се ништо посебно, ниту во квалитет ниту во изглед.

Edited by Џоле - 30-Mar-2019 at 10:27
За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 30-Mar-2019 at 19:09
Za benziskata mislev deka e loso poradi toa sto e lepenka do samata zgrada. Licno sum zainteresiran da kupam stan vo zgradava. Edinstveno me predomisluva benziskata pred se poradi bezbednost, zagaduvanje (isparuvanje na gorivo) i slicno. Inace do samata zgrada e objektot na Imer Selmani (Garden Inn Residence) vo koj sto kje ima eden pogolem market (najverovatno VERO ili Ramstor), banka, apteka i uste nekolku dukjani taka da mislam deka pogolemiot broj od potrebite na zitelite na Aleksandrija kje bidat zadovoleni. Plus kako brzo se gradi ovoj del od Skopje za 5-6 godini kje dobie poinakov lik
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1996
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 30-Mar-2019 at 19:39
Подземен паркинг е ова?

Наместо да го затрупаат центарот, требаше да изградат вакви населби во Ѓорче, Горно Лисиче, Хиподром, Радишани, Ченто... Се надевам дека сѐ ќе испадне како на плановиве и дека населбава ќе се збогати со рекреативно-зелени и комерцијални содржини кога целосно ќе се изгради и всели.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 627
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 31-Mar-2019 at 03:05
Originally posted by Staro Skopje

Подземен паркинг е ова?

Наместо да го затрупаат центарот, требаше да изградат вакви населби во Ѓорче, Горно Лисиче, Хиподром, Радишани, Ченто... Се надевам дека сѐ ќе испадне како на плановиве и дека населбава ќе се збогати со рекреативно-зелени и комерцијални содржини кога целосно ќе се изгради и всели.
Населбава е опкружена од индустријска зона и булевар, со скоро никаков простор планиран на приземјето од зградите за издавање и со одалеченост на објектите еден од друг од макс 10 метри...незнам кај си ги планираш ти тие рекреативно-зелени и комерцијални содржини. Инаку оваа архитектура е достојна за Пехчево во 90 тите , вакво нешто воопшто не треба да се гради во денешно Скопје па макар тоа било во Волково,Ченто,Горно Лисиче...

Edited by kiriOK - 31-Mar-2019 at 03:06
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 05-Apr-2019 at 18:52
Originally posted by Bakica

Za benziskata mislev deka e loso poradi toa sto e lepenka do samata zgrada. Licno sum zainteresiran da kupam stan vo zgradava. Edinstveno me predomisluva benziskata pred se poradi bezbednost, zagaduvanje (isparuvanje na gorivo) i slicno. Inace do samata zgrada e objektot na Imer Selmani (Garden Inn Residence) vo koj sto kje ima eden pogolem market (najverovatno VERO ili Ramstor), banka, apteka i uste nekolku dukjani taka da mislam deka pogolemiot broj od potrebite na zitelite na Aleksandrija kje bidat zadovoleni. Plus kako brzo se gradi ovoj del od Skopje za 5-6 godini kje dobie poinakov lik


Ако гледаш накај бензинската ќе имаш чист видик кон Водно/Југ.. бар нема да никне зграда таму и да зјапаш во прозори. Плус, долгорочно, ако се реализира планот со Илинденска и новата улица од кружниот тек па натаму, оваа улица ќе стане споредна (дури ми се чини ко да се затвора пристапот кон кружниот тек ПВлае?) а со тоа и бензинската ќе стане маалска.. значи нема камиони, шлепери и останато. Ама кога ќе биде тоа...
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-May-2019 at 18:29
Атриа(од фб)

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 17-May-2019 at 14:26
Од фбBack to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 899
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 17-May-2019 at 17:26
Прашано веќе, но ете пак да прашам, што е „еко“ тука
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-May-2019 at 18:02
Името на проектот
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-May-2019 at 07:33
Од фб

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-May-2019 at 16:16
„Населбава“ испадна големо разочарување.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 5026
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-May-2019 at 16:19
Незнам зошто дозволија да се градат згради толку блиску до бензинската.А патем нема ни е од најавуваното Еко.Испадна обична населба со згради кои според мене се преблизу една до друга без доволно зеленило меѓу нив,за паркинг места незнам како но ми се чини дека ги има доволно.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 22-May-2019 at 17:54
Запалил трикот кога ги ваделе градежните дозволи Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.