build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Експресен пат Градско - Прилеп
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Експресен пат Градско - Прилеп

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 21>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 24-Jun-2018 at 20:23
Фотки од Словенец кој поминувал низ земјава, од форумот на ЅЅС:За сè има вторпат
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Jun-2018 at 13:16


Првите две фотки не се од експресниот пат. Трасата на експресниот пат што се гради завршува во близината на Фариш, каде што се спојува со постоечкиот пат преку Плетвар:
41°25'32.92"N  21°48'17.14"E

Понатака кон Прилеп останува стариот пат, со тоа што е планирано да се изгради трета лента на двата сегменти каде што нема.


Ова на сликите е доста позападно од пределот каде што се гради новиот експресен пат. Тоа што се гледа во далечината е некој локален земјен пат, го има на гугл земја на првите снимки од тој реон во 2005 година. Не ми е јасно што е тоа што се гледа поблиску, можеби е за гасовод или за далновод.Edited by Cloverstack - 25-Jun-2018 at 13:27
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Jun-2018 at 15:57
хахаах, тоа на првите две слики е од гасоводот. поздрав од кавадарци
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15135
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Sep-2018 at 13:27
Две фотки од утринава. Доста е раздвижено, барем кога поминував беше така.За сè има вторпат
Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Sep-2018 at 14:38
ова е секторот дреново-фариш, додека се работи и на другиот дел од патарина до клучка кавадарци, вчера со еден шофер разговрава направил договор на три години, подизведувач е кавдаречка фирма Градба Промет, а таа има ангажирано уште 5 фирми мали од градот
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 21-Sep-2018 at 07:50
Денес налетав на едно видео од изградбата на мостовите кај Дреновската клисура

BRIDGES AND TECHNICAL WORKS MOTORWAY GRADSKO - PRILEP, ALBEKAT-GRUP
Build Responsively
Back to Top
JOE View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2010
Location: Bitola
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote JOE Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 28-Sep-2018 at 13:49

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 20189
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 28-Sep-2018 at 13:55
Од фб(кај Фаришката клисура)

Back to Top
elnino View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Mar-2010
Location: kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 129
  Quote elnino Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 12-Apr-2019 at 16:53
случајно бев во близина на с.Камен Дол, на делот од трасата од градско-клучка дреново(Кавадарци0 се работи со десетици машини на повеке места, воглавно земјени работи но и почетна фаза на вијадукти видов на повеке места, значи тоа е потегот село Сирково село Камен Дол
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-May-2019 at 15:32
Случајно на Google Maps видов дека има update на сателитска снимка од регионот на Фаришката и Дреновската клисура:

https://www.google.com/maps/@41.4425843,21.8499853,4653m/data=!3m1!1e3Edited by iristevski - 06-May-2019 at 15:33
Build Responsively
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 20-Jun-2019 at 20:30
Deneska odev nakaj Ohrid i imam mnogu losi informacii vo vrska so ovoj pat. Zastanav cisto da vidam do kade se odvivaat rabotite no STAMA , na samata delnica ni masini ni lugje prazno e se ,ostaveno e se taka kako bomba da padnala i site da se razbegale.Prasav nekoj lugje sto zastanuvaa po pauza koj sto sekojdnevno minuvaat po ovoj paten pravec i kako sto mi rekoa glavniot izveduvac Rubau najverovatno se povlecil od izgradbata na ekspresniot pat a site drugi pod izveduvaci si zaminale ,pricina e ne plakanje na Rubau i golemovi dolgovi.Isto taka vekje podolgo vreme celi nosaci za mostovi izgradeni skoro cela godina taka stoat ne cepnati , ima dosta armatura ostaveno taka. Ovoj proekt e stopiran i izgradba nema , zosto nikoj ni od vlasta ni od mediumite ne kaze vo javnosta sto se slucuva i zosto nema nikakva aktivnosti ,ne mi e jasno svarno , daj boze da sum greska no ne mi izgleda kako da gresam. Ako nekoj znae nesto poveke neka pise i neka ja objasni situacijata.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2085
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 20-Jun-2019 at 20:45
Кинеската банка која го одобри кредиот треба да префрли дел од парите на државата за да може да продолжи изградбата. Се чека на трансферот.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 20-Jun-2019 at 22:22
Овој експресен пат се гради со кредит од ЕБОР. Кинескиот кредит е за Кичево - Охрид и Миладиновци - Штип.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 20-Jun-2019 at 23:35
По случајност познавам човек што беше зaпознат со многу работи во врска со тоа како е склучен договорот(2016 мислам дека беше годината), зборуваше за сериозен криминал, поголем од оној со кинеските кредити, тврдеше дека се делени провизии помеѓу министри и одговорни лица од шпанската компанија, уште тогаш прогнозираше дека фирмата по некое ќе се повлечи под изговор на непредвидени проблеми со земјиштето, имотни правни односи и сл. Уствари дека целата шема била направена да се украдат пари, а не да се направи пат.

Иако го познавам како сериозен човек не сакав да верувам на тоа што го кажуваше, но со тек на време се случува баш тоа кое го предвиде.
Надеж ми беше што потоа се смени власта па мислев ќе има ревидирање на договорот, ама очигледно ништо нема да се случи.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-Jun-2019 at 21:36
Po toa sto se gleda ovoj ekspresen pat nema da bide izgraden barem vo narednite 4-5 godini , taka da sto i da e pricinata treba kako vo sekoja normalna drzava da se objavi vo javnost i da se znae zosto e stopirana izgradbata a ne da se krie i demek glupavi sme ne gledame deka e stopirana ....
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 21-Jun-2019 at 23:37
Јас незнам дали е наредните 4-5 години, сите 3 делници веројатно толку би требало ако се продолжи со досегашното темпо. (да не заборавиме се работи веќе 3 години а скоро и да не сме мрднале)

Ако се смени темпото бидејќи поголемиот дел кај Фариш и Дреново е пробиен кој е веројатно најсложениот дел од целиот проект веројатно би се завршиле првата и втората фаза (односно лот2 и лот1) за пократно односно за 2 години од сега (што е реално темпо),а лот 3 ако се започне до крајот на летото веројатно за година и пол би бил готов со реално темпо.

Е сега не сум поминал таму веќе 6 месеци, но како што гледам промени нема ,има измешани работи, Албекат нема објавено видео малку подолго од ова (околу 8 месеци) тогаш чекам официјално од властите да се изразат на оваа тема, бидејќи тука има криминал и тоа на велико.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Jun-2019 at 13:41
Za drugite delnici nemozam da zboruvam oti ne sum gi videl vo zivo a za ova. Prvo , del od mostovite voopsto ne se zavrseni , da kazam skoro site mostovi se do 50 % izraboteni , sto realno ima uste dosta rabota na niv,drugo del od trasata koj sto e odma posle Motel drenovo , a toa e karpestiot del koj sto treba da se minira i srusi za da se izramni so trasata voopsto ne e cepnat , a za negovo probivanje treba isto taka mnogu vreme , bidejki tuka se raboti za izmena na rezim na soobrakaj saat do saat i pol e stopiran soobrakajot poradi miniranje, drugo tamu na toj del ima 3 vida zastiteni orli ,i koga se tie tuka ne smee da se vrsi nikakva aktivnost a najmalce so eksplozija , bidejki tie orli se od redok endemski vid i se zastiteni da kazam isto kako covek ,a koga se tie tuka ne smee da im se narusuva zivotot i poradi niv odreden period ne se raboti na mestoto vikano Cesma,isto taka ponataki kade sto trasata se prefrluva od leva strana e uste eden karpest del kade sto treba da bide probien so miniranje ili eksploziv ,pa tek koga toa ke se sredi i koga ke se dojde rabotata do spojuvanje so trite lenti e togas moze da kazeme deka rabotite bi mozele da odat tecno.Klisurata e voedno i najteskiot del a usvari bas toj del e stopiran i tamu nema nikakvi aktivnosti , mostovite kako i da e moze nekako da se izgradat za pobrzo vreme , no planina da srusi i karpi da probies i ne e bas taka lesno , i samite dobro znaeme firma kako sto e Aktor koa e vrvna svetska firma kolku vreme im trebase da ja probiat Demir kapiska klisura , a ne pa nekoj nasi firmi tuka koj sto iskreno nemaat ni procent od moznostite sto gi poseduva Aktor , taka da ne sakam da sum pesimist sekogas gledam pozivitno ama bas za ovaa delnica ama ic nemam nadez deka bi se zavrsilo vo skoro vreme ,A ako se ispostavi deka svarno Rubau go napustilo tenderot , i dodeka se sredi toa pa dodeka se objavi nov pa dodeka se izbere nova firma pa dodeka taa pocne so gradenje samoto toa odzema ne vreme tuku godini i godini izgubeno vreme koe sto cudo bi trebalo da se sluci za da se nadoknadi.

Edited by WolfLeader - 22-Jun-2019 at 13:45
Back to Top
iristevski View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Feb-2016
Online Status: Offline
Posts: 11
  Quote iristevski Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Jul-2019 at 09:30
Еве нешто од 19 Јуни за тунелското решение кај Фаришката клисура:

Продолжува изградбата на експресниот пат Градско-Прилеп

- Има две размислувања за еден спорен дел, кој што се работи на Градежен факултет каде што е предложено првично тунелско решение, а сега има еден проект од шпанска фирма каде се предложува виадукт од страната и ќе продолжат со работа на чист терен, истакна Китанов.

https://sitel.com.mk/prodolzhuva-izgradbata-na-ekspresniot-pat-gradsko-prilep
Build Responsively
Back to Top
husejin View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Dec-2018
Location: Malmö
Online Status: Offline
Posts: 45
  Quote husejin Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 10-Jul-2019 at 15:43
Letna sezona ako ne se raboti na teren sto ke se pravi zimata.Taka ti e prvo se falat deka nekoi proekti ke gi zavrsat pred vreme.Se trosat ne sovesno krediti a posle narodot ke gi plati dolgo vreme.Ne e ubavo ama na koj ke mu kazes.
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 12-Jul-2019 at 10:50
Знае ли некој кога продолжуваат активностите во делот каде е забрането за време на парење на египетскиот орел?

Јас поминувам 1-2 пати месечно по овој пат и од април наваму немам видено ниту еден работник, ниту машина во делот кај Фариш, а има шпекулации и дека на подизведувачите не им се плаќа навремено и затоа било штама на градилиште. Знае ли некој нешто за ова?

Дополнително за делот кој поминува низ/околу Сирково имаше коментари на Facebook дека се работи со полна пареа, има ли вистина во ова, пошто од она што го има на Google Maps, Google Earth и сл. патот не е пробиен ни 50% 


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 21>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.139 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.