build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мојата куќа

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 26-Jan-2018 at 03:16
Па според сликиве си одел на класичен малтерај со класичен малтер, јас би одел или машински малтер (што и немора да се прави машински) или гипс, многу полесно и побрзо се сработува.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 26-Jan-2018 at 08:13
Точно е, малтерисувањето беше по класичен метод, го работеа едни мајстори од Велес, но така прецизно изработија - немам зборови. Дополнително, целото малтерисување беше глетувано и се излезе перфектно мазно. Се сеќавам, мајсторите беа многу скромни дури и цената која ја кажаа беше вон конкуренција (ниска).
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 26-Jan-2018 at 09:04
Јули - Декември 2015

Поточно во месец ноември 2015 беа прибрани средствата и договорени мајсторите за фасадирање. Иако доцна есен, времето беше суво и одлично за работа...Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 26-Jan-2018 at 09:06


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 26-Jan-2018 at 09:07


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 26-Jan-2018 at 09:08
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 26-Jan-2018 at 09:11
Јануари - Јуни 2016

Монтажа на олуците после фасадатаBack to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 26-Jan-2018 at 13:28
Јули - Декември 2016

На ред дојде задниот дел од дворот, поставување надворешна чешма, плочки на тераси и некои други ситни работи...

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 26-Jan-2018 at 13:29
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 26-Jan-2018 at 13:31


Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 26-Jan-2018 at 13:32
Плочки на тераси и пред влезна врата

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 26-Jan-2018 at 13:34
Надворешна чешма

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 26-Jan-2018 at 13:43
Јули - Декември 2017

Дополнување на металната ограда со даски заради поголема приватност. По оваа работа на голема среќа ја асфалтираа и улицата

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 26-Jan-2018 at 13:47
Edited by Влатко - 26-Jan-2018 at 13:48
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 26-Jan-2018 at 13:49
И конечно асфалтот

Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 26-Jan-2018 at 13:52
Епа дечки тоа е накратко или надолго во распон од 2007 до 2017. Ми остануваат секако уште многу ситници кои што треба да ги досредам но 98% сум готов. Минатите 10 години ми беа напорни, исполнети со многу труд и нервози а од сега натаму само уживање
Back to Top
Blagh View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 10-Feb-2013
Online Status: Offline
Posts: 36
  Quote Blagh Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 26-Jan-2018 at 14:40
Одлична фото сторија! ApplauseApplause Доколку имаш воља би било ептен корисно за луѓето кои би граделе куќа да направиш и една кратка евалуација на целиот проект. Каде било потребно посебно внимание, кои биле добри работи, кои биле грешки, што би променил доколку треба одново да се почне итн...


Edited by Blagh - 26-Jan-2018 at 17:15
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 26-Jan-2018 at 22:23
Одлична и детална серија! Браво за трудот и за трпението

Инаку, идејата на Блаж за евалуација на проектот е одлична, мислам дека ќе биде корисно да се споделат такви информации.
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 26-Jan-2018 at 23:08
Мене ме интересира што си направил подоцна со цоклата и зашто за време на фасадирањето не си ја изолирал и нејзе , тука имаш огромен топлински мост исто и со скалите и подовите на терасите. Овие работи ги научив додека го изучував занаетот за изолација и веројатно кога би градел нова куќа (што и ми е во план некаде во иднина) најпрво би се осврнал на решавање на сите топлински мостови, а потоа на се останато.Мислам дека изолацијата во денешно време е најважната работа во еден дом.

Евалуацијата би била фина работа.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 27-Jan-2018 at 09:20
Да, можеби понатаму ќе направам една евалуација. Инаку Даци во однос на цоклата. Многу добро примети а и добро ти се познати топлинските мостови. Цоклата сеуште е таква, планот е да се направи со буња или оние декоративни камени штангли. Најверојатно пред нив ќе се стави и еден слој стиропор. За сега не ставам бидејќи низ дворот ми патролира еден златен ретривер и гриза/јаде се што му е на патот. Стиропорот би го претворил во миљарда зрнца
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5678>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.