build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Димитриј Кавадарци (обнова)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Димитриј Кавадарци (обнова)
    Posted: 29-Jan-2017 at 11:04
Originally posted by macedonia

Се реконструира црквата Свети Димитрија - Кавадарци


ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jan-2017 at 11:14


Сликите се од Повардарска епархија:
https://get.google.com/albumarchive/116459232422373861442/album/AF1QipNtC8UbnktXQer8cMj1wQ7_Yj1I2-ThEEE4WXpV
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Apr-2017 at 15:59
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Oct-2018 at 20:10http://ktv.mk/read/(видео)-напредува-реновирањето-на-храмот-свети-димитрија


Edited by Makedonij - 29-Oct-2018 at 20:10
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Oct-2018 at 21:22
Чекај, чекај, да разјсниме, демек ова:
е ова:?
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Oct-2018 at 23:00
Previous точно така, првата слика е како беше, втората како е во моментов...
Back to Top
Théoden View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 31-May-2018
Location: Р. Македонија
Online Status: Offline
Posts: 88
  Quote Théoden Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 31-Oct-2018 at 13:43
Ова може да се каже дека е целосно нова црква. Не можам да забележам ни купола ни ништо на сликите од состојбата пред обновата.Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 586
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 31-Oct-2018 at 18:18
Токму на тоа алудирав. Тој што ја поставувал таблата со реднерот изгледа намерно со капс-лок напишал „обновиме“ за да ја направи поверодостојна лагата. Направиле поубава и постара црква. И се би било океј, ама од информации по нетот (Сајт на повардарска епархија и други портали) ова била преродбеничка црква подигната и живописана во периодот 1834-1843, со некое повторно живописување во 1995.

Во нашата забегана држава сосема е можно да не бил заштитен објектов со закон, макар што се сомневам. Треба некој да си легни в ќелија за ова. Како и многу често, пак испаѓа дека најголем непријател на христијанското културно наследство во Македонија е МПЦ-ОАБВ ГДЃ-ЖЅ...

П.С. Новинарскиот гениј препознал дека „...сега внатрешниот дел на црквата е значително поширок, бидејќи ги нема повеќе столбовите кои го затвораа просторот. Сегашната внатрешност дозволува присуство на значително поголем број верници.“ Со слични просторни проблеми се соочуваат и Св. Софија во Охрид, Св. Димитрија во Битола, Успение на Богородица во Ново Село и бројни други цркви. Еве, генијално решение за овој тип на проблеми доаѓа од Кавадарци.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 31-Oct-2018 at 18:40
od avgust 2018

Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 775
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 31-Oct-2018 at 21:01
Согласно јавно достапниот список на културното наследство, оваа црква никогаш не била вбројана како такво, па затоа и полесна била постапката за нејзина „обнова“.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 723
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 05-Mar-2019 at 16:33Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.